Οργάνωση Αναφορών

Προτάσεις, για τη βελτίωση της λειτουργίας της κοινότητας. Ιδέες, απορίες, και αναφορά προβλημάτων!

Οργάνωση Αναφορών

Δημοσίευσηαπό LeoP » Πέμ 22 Σεπ 2011, 14:06

nNoe έγραψε:Επίσης θα θελα να σας προτείνω,να ανοίγουμε ξεχωριστό topic για κάθε μερα.(π.χ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 22.09.2011) και όχι ολες οι αναφορες Αττικης για όλες τις μερες σ ενα Topic.

Η δική μου πρόταση είναι όχι σε αναφορές τοπικά γιατί έτσι μπαίνει διαχωρισμός που οδηγεί σε απομόνωση των θεμάτων.
Το καλύτερο είναι αναφορές ανά μήνα ή ανα δεκαπενθήμερο π.χ. "Ο καιρός 15-30 Σεπτεμβρίου 2011". Έτσι θα πετάνε όλοι τις αναφορές τους μέσα σε ένα θέμα το οποίο θα βρίσκεται εύκολα μετά από κάποια χρόνια γιατί θα έχει και τυποποιημένο όνομα.

Επίσης πιστεύω ότι το να ποστάρει κανείς 10-15 φωτογραφίες μαζεμένες δεν είναι και τόσο χρηστικό. 2-3 φωτογραφίες σε ένα σχόλιο μπορούν να πουν πολλά ενώ οι 10 φωτογραφίες επαναλαμβάνονται ουσιαστικα.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Re: Οργάνωση Αναφορών

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Πέμ 22 Σεπ 2011, 15:11

Σε αυτό το θέμα προτείνω να υπάρχει σχετική ελευθερία.
Ο Γιώργος έκανε μια πρόταση, να βάλουμε όλες τις αναφορές της Αττικής από τη συγκεκριμένη ημέρα σε ενα thread. Πήρα την πρωτοβουλία και έβαλα και της επόμενης ημέρας (21/9) επίσης εκεί, άλλαξα και το όνομα του thread σε ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 20-22/9/2011 ώστε να μπουν και οι σημερινές με τη λογική οτι μιλάμε για μία κακοκαιρία και επιπλέον έβαλα ημερομηνία για να μην συνεχιστούν οι αναφορές πχ μέρες μετά, λόγω του γενικού τίτλου "ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΤΤΙΚΗΣ".

Όπως πχ πήρα τη πρωτοβουλια να διαχωρισω αυτή τη συζήτηση απ τις αναφορές καθώς είναι άλλη θεματολογία.

Όσο για την οργάνωση των αναφορών δεν ξέρω και νομίζω ΚΑΝΕΙΣ δεν ξέρει να πει στα σίγουρα, εάν είναι καλύτερα έτσι, θα το δείξει η πράξη. Μπορεί να ειναι πολύ καλύτερα να έχουμε αναφορές ανά μία ημέρα, μπορεί αναφορές για κακοκαιρίες σαν σύνολο, μπορεί και τα δύο αναλόγως την περίσταση. Αυτό που έχει σημασία είναι τρία πράγματα:
1. Να έχουμε ένα εύκολα προσβάσιμο αρχείο στο μέλλον
2. Να οργανώνεται ανά περιοχή η ροή των αναφορών και να μην επικρατεί σύγχυση ώστε κι εμείς να ποστάρουμε όσο θέλουμε και οι επισκέπτες να πληροφορούνται αυτό που θέλουνε αμέσως.
3. Να υπάρχει η άνεση και για εκτενείς αναφορές από μέλη και όχι μόνο αναφορές της μιας σειράς, ή της μιας λέξης (!). Όχι οτι απαγορεύται κάτι τέτοιο, απλώς νομίζω πως πρέπει να ενθαρρύνεται και η περιγραφή που πάντα χαρακτήριζε τις αναφορές της λίστας.

Αυτό που λές Λεωσθένη:
Η δική μου πρόταση είναι όχι σε αναφορές τοπικά γιατί έτσι μπαίνει διαχωρισμός που οδηγεί σε απομόνωση των θεμάτων.

Προσωπικά διαφωνώ γιατι τόσο το 1ο , το 2ο και το 3ο σημείο που γράφω επάνω, δεν διευκολύνονται. Με αναφορές από ολη τη χώρα, και με μεγάλη ενδεχόμενη ροή στο μέλλον, ένα ενδεχόμενο thread αναφορών κακοκαιρίας πχ με 35 σελίδες, είναι σκέτο χάος και δεν θα μπορέσει κανείς να βρει τιποτε. Επιπλέον η Αττική έχει τη πλειοψηφία των μελών, αναφορές απο άλλες περιοχές ειναι σαφώς λιγότερες, οπότε θα χάνονται συνεχώς και είναι κάτι που υποθάλπτει εντάσεις τελικά. Άσε που δεν παρακολουθούνται εύκολα όταν συμβαίνουν τα φαινόμενα. Όπως και να χει η ενιαια ροή διασφαλίζεται από την αρχική σελίδα οπου παρουσιάζονται τα τελευταια μηνύματα (θα αυξήσω το οριο σε 50 ή και 100 σε ενδεχομενη μεγάλη κινηση).

Όσο για την απομόνωση των θεμάτων, νομίζω πως είναι και θέμα προσωπικό του καθενός.
Η αναφορά πολλές φορές είναι αναφορά και ειδικά οι σύντομες έχουν τον σκοπό απλώς να αναφέρουν.
Εάν κάποιος θέλει να συνδέσει την αναφορά του, με κάποια άλλη αναφορά, ή ακόμη και με κάποιο άλλο post της hellasweather (εμένα μ αρεσει να το κάνω συνεχώς!) μπορεί ούτως η άλλως να το κάνει. Βάζει το λινκ και μάλιστα όχι μόνο το λινκ του γενικού topic αλλά και το link του post. Πχ η φωτογραφία που έστειλες από τη Δροσιά μου άρεσε:
viewtopic.php?f=4&t=164&start=30#p627
...και την βρήκα εύκολα γιατί ήταν στις αναφορές της Αττικής εκείνης της κακοκαιρίας. Πάτησα πάνω στον τίτλο και στον browser εμφανίστηκε το ακριβές λινκ το οποίο απλώς παρέθεσα.
;) :D

Εάν ενδιαφερόμαστε για το σύνολο της κουβέντας και οχι για παράλληλους μονολόγους, ή τεμαχισμένες θεματικές ενότητες, νομίζω πως υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το ενθαρρύνουμε!
Εξάλλου, αυτός είναι ο σκοπός του να έχουμε ΕΝΑ βασικό θέμα συζήτησης, τις "Συζητήσεις". Οι αναφορές και τα προγνωστικά θέματα είναι απλώς υποφόρουμ. Ο σκοπός των αναφορών είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ αναφορές καιρού με χρησιμότητα ΚΥΡΙΩΣ σε κακοκαιρίες. Δηλαδή ό,τι γράφεται εκει μέσα ειναι ΜΟΝΟ αναφορά καιρού. Δεν είναι ΑΝΑΦΟΡΑ + ΠΡΟΓΝΩΣΗ + ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ επί παντός επιστητού κλπ. Αν παίζει κάτι τέτοιο, νομίζω θα ήταν καλύτερα να γραφτεί στις συζητήσεις.

Λες επίσης:
Επίσης πιστεύω ότι το να ποστάρει κανείς 10-15 φωτογραφίες μαζεμένες δεν είναι και τόσο χρηστικό. 2-3 φωτογραφίες σε ένα σχόλιο μπορούν να πουν πολλά ενώ οι 10 φωτογραφίες επαναλαμβάνονται ουσιαστικα.

Όπως σχολίασα και χθες:
viewtopic.php?f=5&t=158#p645
προσωπικά μου φάνηκε εξαιρετικά χρηστικό, κρίνοντας από τη σκοπιά αυτου που έλειπε από την Αθήνα και ήθελε να παρακολουθήσει τον καιρό της μέσα από τις αναφορές. Εντέλει, ναι μπορεί κάποιες να επαναλαμβάνονται, αλλά δεν φτάσαμε σε σημείο κορεσμού, απεναντίας! Εάν φτάσουμε (μακάρι!!!) σε σημείο να έχουμε τόσες πολλές φωτογραφιες που δεν μπορούμε να τις παρακολουθήσουμε, νομίζω πως υπάρχει νόημα να το ξανασυζητήσουμε.

Ξαναγυρνάω στην αρχή λέγοντας οτι πιστεύω οτι πρέπει να υπάρχει σχετική ελευθερία σε πρώτη φάση να δούμε τί δουλεύει καλύτερα. Αν κάποιος αναλάβει τη πρωτοβουλία να ανοιγει ενα thread με αναφορές Αττικής της τάδε ημέρας ή κακοκαιρίας, και άλλος πάει και ανοιγει αλλο θρεντ με αναφορές Αττικής πάλι, τότε αυτά θα μπουν μαζί από τη διαχειριση. Αν πάλι δεν το ανοιξει κανείς, και οι αναφορές γράφονται σκόρπιες και ο,τι να ναι, μπορει στο τέλος της κακοκαιρίας ή της ημέρας να τα βάζει η διαχειριση (merge) σε ένα topic ώστε να είναι εύκολα προσβάσιμα στο μέλλον. Για μένα πρέπει να τηρούνται τα 3 σημεία που έγραψα στην αρχή....νομίζω πως είναι θέμα διαχειριστικό και εμπειρίας που θα αποκτήσουμε ολοι μαζι σύμφωνα με αυτό που έχουμε συνηθίσει να κάνουμε σε καλές εποχές λίστας βάζοντας επιπλέον τις τεχνολογικές διευκολύνσεις ενος forum σα κι αυτό.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό LeoP » Πέμ 22 Σεπ 2011, 16:12

Νίκο, όταν ανοίγουμε "αναφορές Αττικής" τότε θα πρέπει να υπάρχουν δεκάδες άλλα θέματα τα οποία να αναφέρονται σε κάθε νομό. Αυτό δε γίνεται βέβαια οπότε προβλέπω ότι θα καταλήξει να υπάρχουν μόνο μερικά θέματα του Στυλ "αναφορές Αττικής" και "αναφορές Θεσσαλονίκης" και οι υπόλοιποι από τις άλλες περιοχές θα αναγκάζονται να ποστάρουν μέσα σε αυτά τα δύο θέματα οπότε τελικά θα υπάρχει πολύ μεγαλύτερη σύγχιση. Βέβαια αυτό θα φανεί περισσότερο αν αποχτήσει λαό το φόρουμ και όχι οι τρεις συν ένας που γράφουμε εδώ προς το παρόν γιατί ούτως ή άλλως οι περισσότεροι τώρα είμαστε από την Αττική. Θα δεις ότι αν γίνουν γεωγραφικά οι αναφορές θα δημιουργηθούν πηγαδάκια και οι περισσότεροι δε θα ανοίγουν καν τις αναφορές από άλλα μέρη αλλά θα κινούνται πάντα στα ίδια θέματα.

Επίσης με ξεκάρφωτες ημερομηνίες δε θα είναι εύκολα προσβάσιμες οι αναφορές γιατί θα πρέπει κανείς να θυμάται ποιες είναι οι ημερομηνίες που αναφέρονται στον τίτλο κάτι αδύνατο φυσικά, ενώ αν μπαίνουν καθορισμένες π.χ. ανά δεκαήμερο και χωρίς ορθογραφικά λάθη τότε το ψάξιμο θα είναι πανεύκολο.

Σαφώς και θα υπάρχει άνεση για εκτενείς αναφορές από τα μέλη. Διότι το θέμα δε θα είναι χωρισμένο γεωγραφικά αλλά θα είναι χρονικά.

Επίσης μια εκτενής αναφορά δεν πιάνει ιδιαίτερο χώρο σε αντίθεση με μια αναφορά που έχει μια πρόταση και 20 φωτογραφίες. Στο θέμα λοιπόν με τις φωτογραφίες, προφανώς δε μπορώ να πω ούτε εγώ ούτε και κανένας άλλος το πόσες φωτογραφίες μπορεί να ποστάρει ο καθένας, αν θα είναι μια ή δεκαπέντε. Ούτε βέβαια μπορεί να μπει κανόνας "μέχρι 5 φωτογραφίες". Άλλωστε το πως θα συντάσσει γενικά το ποστ ο κάθε χρήστης είναι κάτι που σιγά-σιγά το μαθαίνει στην πορεία.

Σε τελική ανάλυση όλα έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Δε είναι ασπρόμαυρη η κατάσταση. Από τη μια οι φωτογραφίες γεμίζουν τα ποστ, από την άλλη σε κάνουν τον αναγνώστη να χάνεται πολύ εύκολα (εκτός βέβαια και αν γουστάρει κανείς να ασχολείται με το φόρουμ ώρες ημερησίως).

Τέλος σε αυτό που αναφέρεις περί ενημέρωσης των επισκεπτών, αυτό είναι κάτι σημαντικό αλλά δεν είναι πρωταργικός στόχος. Το καλύτερο είναι να υπάρχει μια παρεΐστικη διάθεση και να περνάμε καλά εμείς.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό Maria K » Πέμ 22 Σεπ 2011, 17:06

Μια μικρή παρέμβαση:

Σχετικά με την ομαδοποίηση των αναφορών

Αφήστε το συγγραφέα του μηνύματος ελεύθερο να γράψει το μήνυμά στο τομέα ΑΝΑΦΟΡΕΣ και ΜΟΝΟΝ και μην τον βάζετε να πάει να χωθεί οπωσδήποτε σε ένα τίτλο-κουτί. Το λέω αυτό γιατί χθες χάθηκα μέσα στα μηνήματα του νήματος.Φαντάσου να ήταν και περισσότερα, Το υποφόρουμ ΑΝΑΦΟΡΕΣ γι αυτό φτιάχτηκε! Για να γράφει κανείς αναφορές από τον τόπο του και με όποιο τρόπο θέλει. Θεωρώ ότι η αναζήτηση δεν θα είναι δύσκολη υπόθεση εφόσον:

1. Η χρονική αρχειοθέτηση έτσι κι αλλιώς υπάρχει.
2. Προσπαθήσουμε να υπάρχει έστω και νύξη στον τίτλο μας γιατί πράγμα μιλάμε
3, Αυξηθεί ο αριθμός των μηνυμάτων που εμφανίζονται στην πρώτη σελίδα
3. Αν αργότερα, είναι δυνατόν (δεν ξέρω αν γίνεται) να προσθέτουμε ετικέτες ώστε να γίνετε αναζήτηση και με αυτές.

Σχετικά με τις εικόνες

Αν και είμαι από τα μέλη που στέλνει συχνά εικόνες και ιδιαίτερα χθες (που οι φωτογραφίες δεν χρειάζονταν κανένα σχολιασμό αφού μπήκαν προς τέρψη και μόνον), θεωρώ ότι ο Λεωσθένης εδώ έχει ένα δίκιο. Στην οθόνη μας κουράζει το ατέλειωτο κατεβατό μεγάλων εικόνων γιατί τις χάνει το μάτι. Κι εμένα μου συμβαίνει αυτό. Το είχα μάλιστα πει στο Νίκο, ο οποίος μείωσε το μέγεθος της προβαλλόμενης εικόνας. Θεωρώ ότι ίσως να ήταν καλύτερο να προβάλλεται η εικόνα ακόμη λίγο πιο μικρή (500χ378 πχ) αλλά με την προϋπόθεση ότι με ένα κλικ θα ανοίγει στο κανονικό της μέγεθος για όποιον θέλει να τη δει καλύτερα. Αν αυτό μπορεί να γίνει (αργότερα, όχι εδώ και τώρα) τότε να γίνει η σμίκρυνση αλλιώς και η 600αρες φωτογραφίες που βλέπουμε τώρα είναι οκ.

Από την άλλη θα ήταν άκομψο να πεις σε ένα ενθουσιώδη φωτογράφο μη στέλνεις τόσες πολλές γιατί με κουράζεις. Ωστόσο, αν έχουμε όλοι κατά νου το χρυσό κανόνα "Εντός θέματος και όχι στο σωρό" με σχολιασμό όπου είναι απαραίτητος,κάτι που συνήθως γίνεται δηλαδή, δεν θα υπάρξει πρόβλημα.
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό nNoe » Παρ 23 Σεπ 2011, 7:10

Μαρία,-όσον μ αφορά-εγω έκανα στην πολύ αρχή της κακοκαιρίας , μια πρόταση συγκεκεριμένη,όχι γιατί ηθελα να βάλω τον κόσμο μέσα σ ενα τιτλο κουτί,η να του στερησω την ελευεθρία του.Η προταση έγινε,προερχόμενη απο την εμπειρία στη λίστα του πως συμπεριφέρεται σε κακοκαιρίες.Οταν στην Αττική ,εχουμε την ενεργή πελιοψηφία των μελών,θεώρησα "λογικό" να μπαίνουνε οιαναφορες όλες μαζί σ έναν τίτλο,έτσι ώστε και να τα βλέπουμε όλα μετά σ ενα topic και να ναι μαζεμένα.Απο κει κ πέρα δε θα το υπερασπίσω αυτό για την κάθε "αδιάφορη" μέρα.Αποσύρω την προταση μου δλδ να γινεται κάθε μερα αυτό ,με τιτλο σε ημερομηνία.Για μένα εξάλου,ολη αυτη η προσπάθεια ,θα κριθεί όχι στο κατα πόσο θα οργανωθεί μετον άλφα η βήτα τρόπο,αλλά στο κατά πόσο θα βοηθήσει να μη χαθούν χαρακτηριστικά της λίστας.Η σκέψη οτι μπορει να γινουμε τελικά ενα forum οποως τα γνωστα που κυκλοφορουνε,με δυσαρεστεί και μου είναι απωθητικό.
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό Maria K » Παρ 23 Σεπ 2011, 8:16

Μα γι αυτό κι εγώ το είπα.για να μη γίνει κανένα φόρουμ νε τοίχους και συρτάρια που θα είνα εντελώς απωθητικό για διάβασμα και ψάξιμο.

Η ιδέα για την πρόσφατη θεματική ενότητα που άνοιξες σωστή ήταν αφού επρόκειτο για μια συγκεκριμένη διαταραχή που εξελίχθηκε σε συγκεκριμένο χρόνο και τόπο και σε παρόμοια περίπτωση και μπορεί να ξαναγίνεται αρκεί όποιος γράφει να κάνει μια μικρή διαφοροποίηση στον τίτλο για να διακρίνονται οι περιοχές και να παίρνει κανείς μια ιδέα της κουβέντας.

Η ιδέα για καθημερινή αρχειοθέτηση δεν μου φαίνεται ούτε εμένα λειτουργική. Στο θέμα της αρχειοθέτησης, ίσως θα ήταν καλύτερα να αφήσουμε την πρωτοβουλία στο Νίκο που είναι και ο διαχειτριστής

Μπορούμε βέβαια πάντα να κάνουμε προτάσεις και να επισημαίνουμε προβληματάκια για να καταγράφονται και να τα εξετάζει και ο Νίκος όταν έχει το χρόνο.
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό LeoP » Παρ 23 Σεπ 2011, 16:31

Εδώ φαίνεται η τεράστια διάσταση απόψεων μεταξύ των διαφόρων ανθρώπων. Αυτό που ο ένας ονομάζει "οργάνωση αναφορών" ο άλλος το ονομάζει "εντελώς απωθητικό για διάβασμα και ψάξιμο" και "φόρουμ με τοίχους και συρτάρια".
Από την άλλη είναι σίγουρα ένα θέμα μικρής σημασίας και μάλλον δημιουργήθηκε πολύ πρόωρα μιας και ήδη το βήμα από τη λίστα μέχρι το φόρουμ είναι τεράστιο.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό Maria K » Παρ 23 Σεπ 2011, 18:07

Μπα, δε νομίζω, Λεωσθένη, ότι υπάρχει και τόσο "τεράστια διαφορά μεταξύ διαφόρων ανθρώπων". Μια διαφορετική αντίληψη περί οργάνωσης είναι μόνο, που νομίζω ότι καθώς το φόρουμ θα δουλεύεται μπορεί να αποδειχθεί και εποικοδομητική. Μπορεί να ακούστηκα απόλυτη (το έχω αυτό του κουσούρι) στην ιδέα μιας στενής (κατ' εμέ) κατηγοριοποίησης στην προσπάθειά μου να συνηθίσω το νέο μας "σπίτι" αλλά καθόλου δεν είμαι βέβαιη ότι αυτό που αρέσει σε μένα είναι και το καλύτερο. Απλά, όπως είπες εσύ τη γνώμη σου είπα κι εγώ τη δική μου.

Το σχόλιο σου για τις διαφορές απόψεων των ανθρώπων (που δεν είναι πάντα και τόσο τεράστιες) είναι μια αλήθεια που κανονικά δεν χρειαζόταν απάντηση από μέρους μου αλλά επειδή βάζοντάς με "σε εισαγωγικά" μου απευθύνθηκες προσωπικά γι αυτό απαντώ, αν και θα προτιμούσα το σχόλιο να ήταν σε πρώτο πρόσωπο και χωρίς εισαγωγικά.

Μαρία
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό LeoP » Σάβ 24 Σεπ 2011, 16:38

Μαρία (και λοιποί),

Μπορεί να φωτογραφίζεσαι εσύ στις φράσεις μου γιατί έφερες την πιο ακραία άρνηση στην πρότασή μου αλλά δεν το έγραψα γιατί ένοιωσα κάποια προσωπική διαφορά απέναντί σου. Ο λόγος που δεν το έγραψα στο πρώτο πρόσωπο ήταν γιατί στη θέση τη δική σου θα μπορούσα να είναι κάποιος άλλος και στη θέση τη δική μου πάλι κάποιος άλλος. Δεν είμαι και κανένα παιδάκι για να αντιμετωπίζω προβλήματα με τις διαφορετικές απόψεις του καθενός αρκεί βέβαια να μην εκφράζονται με προφανή εμπάθεια, κάτι που κάποιες φορές συμβαίνει αλλά όχι στην προκειμένη περίπτωση, βέβαια.

Η λύση που πρότεινα με την ονομασία των αναφορών δεν είναι μοναδική ούτε και θεωρώ ότι είναι η καλύτερη, δεν την έβγαλα όμως από το κεφάλι μου και δεν είναι δική μου ιδέα. Είναι κάτι που έχει εφαρμοσθεί σε άλλο φόρουμ κι εννοώ το φόρουμ του snowreport και έχω δει ότι εκεί δουλεύει πολύ καλά και σε επίπεδο αναφορών αλλά και σε επίπεδο παρακολούθησης του καιρού. Επειδή βέβαια οι δύο χώροι δεν είναι ίδιοι δε συνεπάγεται ότι θα δουλέψει κι εδώ το ίδιο καλά. Επομένως δεν επιμένω περισσότερο.

Αν έχει δημιουργηθεί κάποιου είδους παρεξήγηση στο θέμα της διαφοράς απόψεων επεξηγώ ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό Maria K » Κυρ 25 Σεπ 2011, 10:22

Καλημέρα, Λεωσθένη! Ναι, σφοδρή αντίδραση, :) αλλά όχι σε σένα, προσωπικά, στην ιδέα. .. και βέβαια καμμιά παρεξήγηση! :)

Καλή Κυριακή σε όλους!

ΥΓ Αιθρία και αεράκι και δροσούλα νωρίς το πρωί αλλά τώρα κάνει ζέστη, αισθητή θά έλεγα! καιρός για μπάνιο όσοι μπορείτε!

Μαρία Κ
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Επιστροφή στο Προτάσεις / Απορίες / Προβλήματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης