Σειρά εμφάνισης μηνυμάτων θέματος

Προτάσεις, για τη βελτίωση της λειτουργίας της κοινότητας. Ιδέες, απορίες, και αναφορά προβλημάτων!

Σειρά εμφάνισης μηνυμάτων θέματος

Δημοσίευσηαπό Maria K » Δευτ 14 Νοέμ 2011, 15:01

Θα πρότεινα, αν γίνεται:
1. Η σειρά προτεραιότητας των μηνυμάτων ενός επιμέρους θέματος να αλλάξει έτσι ώστε να βλέπουμε πρώτες τις πιο πρόσφατες απάντήσεις.
2. Να υπάρχει η δυνατότητα (αν αυτό δεν δημιουργεί άλλα προβλήματα) να μπορεί κανείς να απαντά σε συγκεκριμένα μηνύματα και όχι αναγκαστικά σε ολόκληρο το τόπικ.
Για παράδειγμα (θεωρητικό), στο θέμα "Αναφορά Κυψέλης" που περιλαμβάνει μηνύματα ενός μηνός και βάλε, όταν θέλω να απαντήσω πχ στο Γιώργο που απάντησε σε ένα χθεσινό μήνυμα του Χρήστου, να μπορώ να βλέπω την απάντηση μου στο Γιώργο κάτω από το δικό του μήνυμα κι όχι στην 8η και τελευταία σελίδα του τόπικ.
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Re: Σειρά εμφάνισης μηνυμάτων θέματος

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Τρί 15 Νοέμ 2011, 2:02

Maria K έγραψε:Θα πρότεινα, αν γίνεται:
1. Η σειρά προτεραιότητας των μηνυμάτων ενός επιμέρους θέματος να αλλάξει έτσι ώστε να βλέπουμε πρώτες τις πιο πρόσφατες απάντήσεις.

Μαρία, μπορείς να το διευκρινίσεις λίγο περισσότερο;

2. Να υπάρχει η δυνατότητα (αν αυτό δεν δημιουργεί άλλα προβλήματα) να μπορεί κανείς να απαντά σε συγκεκριμένα μηνύματα και όχι αναγκαστικά σε ολόκληρο το τόπικ.
Για παράδειγμα (θεωρητικό), στο θέμα "Αναφορά Κυψέλης" που περιλαμβάνει μηνύματα ενός μηνός και βάλε, όταν θέλω να απαντήσω πχ στο Γιώργο που απάντησε σε ένα χθεσινό μήνυμα του Χρήστου, να μπορώ να βλέπω την απάντηση μου στο Γιώργο κάτω από το δικό του μήνυμα κι όχι στην 8η και τελευταία σελίδα του τόπικ.

Αυτό που νομίζω οτι μπορεί να γίνει είναι να μπορεί κανείς να διαχωρίσει το μήνυμά του από το υπόλοιπο topic ανοίγοντας ένα καινούργιο.
Αυτό που προσπαθώ εγώ να κάνω και νομίζω πως αμα δημιουργηθεί μια ομάδα διαχείρισης θα ήταν καλό να κάνει, είναι να διαχωρίζει μηνύματα όταν ξεφεύγουν από το θέμα του topic, ώστε να ανοιγονται καινούργια, ή να συνενώνει topics με την ίδια θεματολογία.

Όπου βλέπω κάτι τέτοιο το κάνω, όπως για παράδειγμα οι πλημμύρες της Γένοβας.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τρί 15 Νοέμ 2011, 8:28

Nick Gkikas έγραψε:
Maria K έγραψε:Θα πρότεινα, αν γίνεται:

Μαρία, μπορείς να το διευκρινίσεις λίγο περισσότερο;

Όταν κάνω κλικ σε μια θεματική ενότητα και ανοίγει η λίστα των σχετικών μηνυμάτων, η σειρά προτεραιότητας με την οποία τα βλέπω είναι από το παλαιότερο προς το πιο πρόσφατο. Έτσι, για να διαβάσω το πιο πρόσφατο μήνυμα, πρέπει να ψάχνω την "ουρά" στην τελευταία σελίδα.

Αυτό που νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να γίνει είναι να αντιστραφεί η χρονολογική σειρά προτεραιότητας και όταν ανοίγω τη θεματική ενότητα να βλέπω πρώτα τα πιο πρόσφατα μηνύματα.

Στο δεύτερο που πρότεινα, έχεις απόλυτο δίκιο, πρέπει να μην εγκλωβιζόμαστε κάτω από τον τίτλο του άλλου. Όταν θα μουν οι ετικέτες που σχεδιάζεις πολλά πράγματα θα είναι ευκολότερα. Ξέχασα, όμως, και το ατού που υπάρχει τώρα οταν θέλεις να απαντήσεις σε κάποιον. Αυτό που κάναμε εμείς τώρα. Πατάς QUOTE στο μήνυμα που θέλεις να απαντήσεις και ανοίγει ο κειμενογράφος. Μια χαρά! :)
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Τρί 15 Νοέμ 2011, 15:24

χμμμ ναι, δεν είναι κακή ιδέα!
Θα το ψάξω να δούμε πόσο εύκολο είναι...Ίσως να είναι απλό!
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό LeoP » Τρί 15 Νοέμ 2011, 16:22

Δεν είναι καλή ιδέα αυτό. Κατ' αρχήν μπορεί κατευθείαν να πάει κανείς στην τελευταία σελίδα πατώντας τη σελίδα και όχι το θέμα. Π.Χ. στο θέμα "Κουιζ" που έχει 5 σελίδες τις έχει σε κουτάκια οπότε θέλοντας να πάμε στην τελευταία σελίδα πατάμε το 5. Έτσι δουλεύουν και όλα τα φόρουμ. Φυσικά τώρα θα ακούσω το γνωστό "Εμείς δεν είμαστε όπως όλοι οι άλλοι". Ωστόσο θα επιμείνω ότι δεν πάμε να ανακαλύψουμε τον τροχό. Μερικά πράγματα θα πρέπει να είναι συμβατά με τη γενική φιλοσοφία. Κάποιος λόγος θα υπάρχει για να έχει καταλήξει έτσι η σειρά.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Τρί 15 Νοέμ 2011, 16:30

Λεωσθένη εγώ θα σου βρω κι έναν ακόμη λόγο να βλέπεις τα μηνύματα από τη πρώτη σελίδα.
Σε προτρέπει να διαβάσεις διαγώνια όλη τη συζήτηση που έχει προηγηθεί και να μπαίνεις στο κλίμα, εάν δεν την έχεις παρακολουθήσει. Ειναι και πιο 'δικαιο' για όσα έχουν ήδη γραφτεί.

Η Μαρία έκανε όμως μια πρόταση, η οποία προσωπικά δε μου φαίνεται καθόλου κακή ιδέα, γιατί έχει ένα υπέρ:
Όταν τα threads είναι ταξινομημένα κατά χρονολογική σειρά που απαντήθηκαν (και ΟΧΙ που δημιουργήθηκαν..), τότε δεν είναι κακό όταν τα ανοιγεις να βλέπεις τις τελευταίες και όχι τις πρώτες σελίδες.

Μην αγχώνεσαι, μια δοκιμή ποτέ δεν έκανε κακό.
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τρί 15 Νοέμ 2011, 18:04

LeoP έγραψε:Δεν είναι καλή ιδέα αυτό. Κατ' αρχήν μπορεί κατευθείαν να πάει κανείς στην τελευταία σελίδα πατώντας τη σελίδα και όχι το θέμα. Π.Χ. στο θέμα "Κουιζ" που έχει 5 σελίδες τις έχει σε κουτάκια οπότε θέλοντας να πάμε στην τελευταία σελίδα πατάμε το 5. Έτσι δουλεύουν και όλα τα φόρουμ. Φυσικά τώρα θα ακούσω το γνωστό "Εμείς δεν είμαστε όπως όλοι οι άλλοι". Ωστόσο θα επιμείνω ότι δεν πάμε να ανακαλύψουμε τον τροχό. Μερικά πράγματα θα πρέπει να είναι συμβατά με τη γενική φιλοσοφία. Κάποιος λόγος θα υπάρχει για να έχει καταλήξει έτσι η σειρά.

Δεν επιμένω να μου γίνει το χατήρι, κι ας μη βιαστούμε να το κάνουμε μέχρι να δούμε τι πραγματικά βολεύει την ομάδα. Πάντως, αυτό ακρβώς που λες κάνω για να διαβάσω τα πρόσφατα μηνύματα, πατάω το κουμπάκι της τελευταίας σελίδας, αν και το μάτι πάντα αποζητεί αμέσως το "φρέσκο". Και στις ζωντανές συζητήσεις αυτό έχει νόημα. Να συνεχίζεις μια συζήτηση από κει που έχει καταλήξει κι όχι να την πιάνεις από την αρχή. Άλλωστε δεν ανακαλύπτουμε τον τροχό. Νομίζω πως γίνεται και σε άλλα φόρουμς

Γιατί, για παράδειγμα, τι θα γίνεται αν οι σελίδες του θέματος φτάσουν στις 40 (στις κακοκαιρίες, πχ) και δεν θα χωράνε οι 40 σελιδοδείκτες στη πρώτη σελίδα. Θα πατάω "επόμενο' και πάλι "επόμενο" για να βρω το σελιδοδείκτη 40 για να διαβάσω το πιο πρόσφατο μήνυμα. Κουραστικό και βαρετό ακούγεται. Αλλά ας το αφήσουμε να δούμε τι θα πουν και οι άλλοι. Αν η πλειοψηφία έχει την ίδια ανάγκη με μένα τότε τι νόημα έχει "μερικά πράγματα να είναι συμβατά με τη φιλοσοφία" αν αυτή η φιλοσοφία δεν εξυπηρεί κανένα. Επειδή όμως μπορεί κάτι να μην αντιλαμβάνομαι αυτή τη στιγμή και μπορεί να προτείνω κάτι που μπορεί να δημιουργήσει και προβλήματα, ας το αφήσουμε για την ώρα. Ας δοκιμάσουμε τις δυνατότητες που παρέχονται αυτή τη στιγμή μέχρι να συνηθίσουμε και να δούμε γενικά τι βολεύει.
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τρί 15 Νοέμ 2011, 19:39

Maria K έγραψε:
LeoP έγραψε:Δεν είναι καλή ιδέα αυτό. Κατ' αρχήν μπορεί κατευθείαν να πάει κανείς στην τελευταία σελίδα πατώντας τη σελίδα και όχι το θέμα. Π.Χ. στο θέμα "Κουιζ" που έχει 5 σελίδες τις έχει σε κουτάκια οπότε θέλοντας να πάμε στην τελευταία σελίδα πατάμε το 5. Έτσι δουλεύουν και όλα τα φόρουμ. Φυσικά τώρα θα ακούσω το γνωστό "Εμείς δεν είμαστε όπως όλοι οι άλλοι". Ωστόσο θα επιμείνω ότι δεν πάμε να ανακαλύψουμε τον τροχό. Μερικά πράγματα θα πρέπει να είναι συμβατά με τη γενική φιλοσοφία. Κάποιος λόγος θα υπάρχει για να έχει καταλήξει έτσι η σειρά.

Δεν επιμένω να μου γίνει το χατήρι, κι ας μη βιαστούμε να το κάνουμε μέχρι να δούμε τι πραγματικά βολεύει την ομάδα. Πάντως, αυτό ακρβώς που λες κάνω για να διαβάσω τα πρόσφατα μηνύματα, πατάω το κουμπάκι της τελευταίας σελίδας, αν και το μάτι πάντα αποζητεί αμέσως το "φρέσκο". Και στις ζωντανές συζητήσεις αυτό έχει νόημα. Να συνεχίζεις μια συζήτηση από κει που έχει καταλήξει κι όχι να την πιάνεις από την αρχή. Άλλωστε δεν ανακαλύπτουμε τον τροχό. Νομίζω πως γίνεται και σε άλλα φόρουμς

Γιατί, για παράδειγμα, τι θα γίνεται αν οι σελίδες του θέματος φτάσουν στις 40 (στις κακοκαιρίες, πχ) και δεν θα χωράνε οι 40 σελιδοδείκτες στη πρώτη σελίδα. Θα πατάω "επόμενο' και πάλι "επόμενο" για να βρω το σελιδοδείκτη 40 για να διαβάσω το πιο πρόσφατο μήνυμα. Κουραστικό και βαρετό ακούγεται. Αλλά ας το αφήσουμε να δούμε τι θα πουν και οι άλλοι. Αν η πλειοψηφία έχει την ίδια ανάγκη με μένα τότε τι νόημα έχει "μερικά πράγματα να είναι συμβατά με τη φιλοσοφία" αν αυτή η φιλοσοφία δεν εξυπηρεί κανένα. Επειδή όμως μπορεί κάτι να μην αντιλαμβάνομαι αυτή τη στιγμή και μπορεί να προτείνω κάτι που μπορεί να δημιουργήσει και προβλήματα, ας το αφήσουμε για την ώρα. Ας δοκιμάσουμε τις δυνατότητες που παρέχονται αυτή τη στιγμή μέχρι να συνηθίσουμε και να δούμε γενικά τι βολεύει.

Άκυρο! Βιάστηκα! Βιάστηκα! :oops:
Βλέπω εδώ ότι σε κάθε τόπικ, υπάρχει στο τέλος της σελίδας ένα μενού που σου επιτρέπει να διαλέξεις με ποια προτεραιότητα θα δεις τα μηνύματα: Πόσες μέρες πριν, ποιο συγγραφέα, κλπ και σε τι σειρά (αύξουσα ή φθίνουσα) . Τόσο καιρό και δεν το είχα προσέξει. Παρατηρητικότα μηδέν!
Λοιπόν, δοκιμάζω την "ανακάλυψη" :D
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό LeoP » Παρ 18 Νοέμ 2011, 1:17

Πρακτικό αυτό το εργαλειάκι. Ούτε κι εγώ το είχα προσέξει ότι υπήρχε. Ίσως βέβαια να το έβαλε ο Νίκος μετά.
Πάντως, όπως θα είδες, Μαρία, όταν είναι πολλές οι σελίδες βάζει τελίτσες στα κουτάκια και βλέπεις πάλι τον αριθμό της τελευταίας σελίδας.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό Maria K » Παρ 18 Νοέμ 2011, 22:16

LeoP έγραψε:Πρακτικό αυτό το εργαλειάκι. Ούτε κι εγώ το είχα προσέξει ότι υπήρχε. Ίσως βέβαια να το έβαλε ο Νίκος μετά.
Πάντως, όπως θα είδες, Μαρία, όταν είναι πολλές οι σελίδες βάζει τελίτσες στα κουτάκια και βλέπεις πάλι τον αριθμό της τελευταίας σελίδας.

Ναι, τέλεια! Όχι ότι δεν χάνω και πάλι τον "προσανατολισμό" μου αλλά είναι θέμα συνήθειας. Η αλήθεια είναι ότι ψάχνοντας βρίσκεις όλο και περισσότερα πράγματα.
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Επιστροφή στο Προτάσεις / Απορίες / Προβλήματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης