Πρόταση

Προτάσεις, για τη βελτίωση της λειτουργίας της κοινότητας. Ιδέες, απορίες, και αναφορά προβλημάτων!

Πρόταση

Δημοσίευσηαπό saroglid » Τετ 23 Νοέμ 2011, 20:37

Παιδιά νομίζω οτι κάτι πρέπει να αλλάξει στο θέμα ταξινόμησης των μηνυμάτων.
Σίγουρα δεν μπορούμε να επιστρέψουμε στο λουκ του yahoo αλλα τουλάχιστον μπορούμε με κάποιες "μικρο" αλλαγές να κάνουμε λίγο πιο εύκολη τη ζωή στο θέμα αναζήτησης. Και οταν λέω αναζήτηση δεν μιλάω ως προς το θέμα αλλα προς το χρόνο.
Αυτή τη στιγμή υπάρχουν 4 κύρια τόπικς, μέχρι εδώ ειμαστε οκ. Το πρόβλημα υπάρχει στο τοπικ "Συζητήσεις". Αυτή τη στιγμή κάτω απο αυτο το τοπικ υπάρχουν 232 θεματικές ενότητες σε ένα διάστημα 6 μηνών. Φυσικά αυτο το νούμερο θα 10πλασιαστεί οταν θα ειμαστε σε κανονικούς ρυθμούς σε σχέση με τη δοκιμαστική λειτουργία (αν μπορώ να το πω έτσι) που βρισκόμαστε τώρα.

Πρότασή μου ειναι κάτω απο αυτό το τοπικ "Συζητήσεις" να δημιουργούνται κάθε μήνα και μια θεματική ενότητα με το όνομα του κάθε μήνα που θα βρισκόμαστε έτσι ώστε ολοι να γράφουμε στον συγκεκριμένο μήνα και για ολα τα θέματα, οπως κάναμε στη λίστα, ωστε να υπάρχει μια συνέχεια. Στο τέλος του κάθε μηνα η θεματική ενότητα θα κλειδώνει και έτσι θα περνάμε στον επόμενο μήνα. Με την πάροδο του χρόνου θα αρχίσει να δημιουργείται ενα index απο θεματικές ενότητες μηνών και θα είναι πολύ πιο εύκολη η αναζήτηση ενός μηνύματος.
Δηλαδή σε έναν ορίζοντα 10ετίες στο τόπικ συζητήσεις θα έχουμε 120 θεματικές ενότητες με την μορφή "ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2011", ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2012" κοκ.
Αυτό σημαίνει οτι θα απαγορεύεται να ανοίγουμε θεματικές ενότητες κάτω απο το "Συζητήσεις".
Αυτό που περιγράφω πιο πάνω μπορεί να έχει 2 μορφές
Μορφή 1:
Συζητήσεις
----ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2012
--------θεματική ενότητα 1
--------θεματική ενότητα 2
------------Re: θεματική ενότητα 2
------------ .
------------ .
--------θεματική ενότητα 3
--------θεματική ενότητα 4
----ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2012
------------ .
------------ .
----ΜΑΡΤΙΟΣ 2012
κ.ο.κ.
ή αλλη μορφή μπορεί να ειναι ακόμα πιο απλή και ακόμα πιο κοντά στο individual mails που είχαμε στη yahoo.

Συζητήσεις
---- ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2012
--------Re: θεματική ενότητα 2
--------θεματική ενότητα 5
----ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2012
--------θεματική ενότητα 5
----ΜΑΡΤΙΟΣ 2012
οπως βλέπετε ακόμα και τα reply θα μπαίνουν σαν μια καινούργια θεματική ενότητα και θα ακολουθούν την χρονολογική σειρά δημοσίευσης.
Δημήτρης Σαρογλίδης
Stavanger, Norway
Άβαταρ μέλους
saroglid

Re: Πρόταση

Δημοσίευσηαπό saroglid » Τετ 23 Νοέμ 2011, 20:48

τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα αυτων των 2 μορφών?
Ανάλογα το πώς διαβάζατε εως τώρα τα μηνύματα της λίστας. Αν είστε το άτομο που δεν θέλετε να χάσετε ΚΑΝΕΝΑ μήνυμα τότε σίγουρα θα προτιμήσετε την 2η μορφή.
Αν ειστε το άτομο που διαβάζατε επιλεγμένα μηνύματα βάσει του θέματος τότε θα διαλέξετε την 1η μορφή.
πχ εμείς για μας τους Θεσσαλονικείς καρφί δεν μας καίγεται για τον καιρό της Κρήτης :lol: :twisted: :lol:
αρα με του που θα βλέπαμε θεματική ενότητα "αναφορές Κρήτης" θα προχωρούσαμε παρακάτω.
αλλο ενα τρανταχτό παράδειγμα ειναι οι χιονιάδες τις Θεσσαλονίκης. Αν έβλεπε ο Νοε "χιονιάς Θεσσαλονίκης 2011" :ugeek: :ugeek: :roll: :roll: :o :o, σιγά μην έμπαινε στον κόπο να σχολιάσει κάτι που συμβαίνει κάθε χρόνο. Και τι να πει? συνηθισμένα τα βουνά απ τα χιόνια?

Τι λέτε?
Δημήτρης Σαρογλίδης
Stavanger, Norway
Άβαταρ μέλους
saroglid

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Τετ 23 Νοέμ 2011, 21:01

Κοίτα Δημήτρη. Η σκέψη σου μ'αρέσει στη δομή της. Σίγουρα πρέπει να προτείνουμε τρόπους στον Νίκο να ταξινομήσει κάπως τα μηνύματα. Ακόμη πειραματιζόμαστε, αλλά πρέπει κάποια στιγμή να δώσουμε μερικές ιδέες για το πώς θα μπορούσε να γίνει αυτό. Η δομή της ιδέας σου φαίνεται πολύ καλή. Για να δούμε τι θα πουν και οι υπόλοιποι...

Τώρα όσον αφορά τις θεματικές ενότητες θα πρέπει να μας δώσετε λίγο χώρο περισσότερο στο νέο σπίτι με θέμα τα χιόνια. Ε, να όπως ξέρεις εμείς εδώ στην Αθήνα έχουμε κάτι χιονιάδες που και που και οι αναμνήσεις δεν θα χωράνε σε ένα ψηφιακό ράφι... :mrgreen: :shock: 8-). Εξάλλου, εσείς κάθε χρόνο θα το έχετε βαρεθεί ε;; :roll: :)
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό dubnsnow » Τετ 23 Νοέμ 2011, 21:48

Αγαπητοί φίλοι,
σχετικά με ταξινόμηση των μηνυμάτων, θα μπορούσαμε να έχουμε μια πολύ ευέλικτη λύση από άποψης εμπειρίας χρήστη με τη χρήση ετικετών.

Οι ετικέτες θα είναι οριζόμενες από το χρήστη αλλά αφού πρώτα δεί διάφορες λέξεις κλειδιά σχετικά με το θέμα ώστε να μην υπάρχει επικάλυψη.
Έτσι η ταξινόμηση θα είναι δυναμική με βάση τη λέξη κλειδί που μας ενδιαφέρει.
Θα υπάρχει μια ενιαία ροή χρονολογική όπως στη Yahoo αλλά με τη βοήθεια της ταξινόμησης ο χρήστης θα επιμερίζει τη ροή με βάση τα θέματα που τον ενδιαφέρουν. Έτσι ο καθένας θα έχει την εικόνα που τον ενδιαφέρει.
Σε δεύτερη φάση θα του προτείνονται και συναφή θέματα με αυτό που βλέπει.
Έτσι για παράδειγμα ο χιονιάς της Θεσσαλονικής θα είχει 2 λέξεις κλειδιά χιόνι,Θεσσαλονίκη.

Δε γνωρίζω το phpbb αλλά ασχολούμαι με τον προγραμματισμό και με βάσεις αν νομίζει ο Νίκος ότι είναι εφικτό μπορεί να μου στείλει pm και αν φυσικά υπάρχει ενδιαφέρον για την ιδέα από τη λίστα.

Προσωπικά βρίσκω σα βάση το βοηθητικό εργαλείο που έκανε ο Νίκος στο http://www.hellasweather.gr/hwportal/ και με βολεύει ιδιαίτερα στην ανάγνωση των μηνυμάτων.

Άρμεν
dubnsnow

Δημοσίευσηαπό saroglid » Τετ 23 Νοέμ 2011, 22:23

dubnsnow έγραψε:
Προσωπικά βρίσκω σα βάση το βοηθητικό εργαλείο που έκανε ο Νίκος στο http://www.hellasweather.gr/hwportal/ και με βολεύει ιδιαίτερα στην ανάγνωση των μηνυμάτων.

Άρμεν

Όντως πολύ καλό. Δεν το γνώριζα,τωρα το βλέπω.
Αν στη συγκεκριμένη σελίδα μπορούμε να δούμε και προηγούμενα μηνύματα σε μορφή "Σελίδα 1 απο 10 1,2,3...10" τότε νομίζω πως έχουμε λύσει το θέμα yahoo list VS hellasweather forum.
Δημήτρης Σαρογλίδης
Stavanger, Norway
Άβαταρ μέλους
saroglid

Δημοσίευσηαπό Maria K » Πέμ 24 Νοέμ 2011, 12:55

Δεν είμαι σε θέση να προτείνω κάτι, τουλάχιστον όχι τώρα, και δεν ξέρω πόσες μεγάλες τροποποιήσεις απαιτεί η δομή που προτείνει ο Δημήτρης, είναι όμως αλήθεια ότι κι εγώ που είμαι εδώ από τη δοκιμαστική φάση εξακολουθώ να έχω προβλήματα προσανατολισμού. Θα εξηγήσω τι θέλω να πω με ένα παράδειγμα, που αφορά κυρίως τους αρχάριους στο νέο σάιτ

Το φόρουμ μου θυμίζει ένα τέλειο σύγχρονο κτήριο με πολλές, παρα πολλές και καλά μελετημένες ευκολίες. Για να περιηγηθεί κανείς τους χώρους και τις ευκολίες του κτηρίου υπάρχουν πολλές πόρτες να το κάνει. Μπορεί κανείς, φερ' ειπείν να παει στην πτέρυγα των συζητήσεων από την εξωπορτα, να μπει σε όλα τα διαμερίσματα, να προχωρήσει στα δωμάτια και τους βοηθητικούς χώριους και όταν θελήσει να επιστρέψει να έχει ξεχάσει από που ξεκίνησε, παρά το γεγονός ότι υπάρχουν πινακίδες παντού και μαγικά κουμπάκια που τα κάνουν όλα εύκολα. Ένας άλλος μπορεί να εντοπίσει το μαγικό κουμπάκι που με ένα κλικ θα τον στείλει μονομιάς εκεί που θέλει χωρίς να ψάξει, ένας τρίτος να μην το βλέπει ούτε αυτό ούτε τις πινακίδες και να γυρίζει γύρω-γύρω μέχρι να βρει τον προορισμό του. Είναι θέμα τρόπου προσανατολισμού και ασφαλώς θέμα συνήθειας.

Το παραπάνω συμβαίνει με μένα που οι πολλές οδηγίες, οι πολλές ευκολίες και πολλές επιλογές με ζαλίζουν. Μέχρι στιγμής τα έχω σιγά-σιγά καταφέρει να μπαίνω αμέσως εκεί που θέλω, αλλά ψάχνω ακόμη. Πρέπει όμως να πω ότι κάθε φορά που ανακαλύπτω ένα κουμπάκι ή ένα γκατζετάκι και το συνηθίσω, όλα μετά μου φαίνονται παιχνίδι και ξεχνάω την αμηχανία και τον εκνευρισμό.

Με βάση τη εμπειρία μου αυτή, για τον καλύτερο δυνατό προσανατολισμό όλων μας νομίζω ότι θα μπορούσε να βοηθήσει και κάτι ακόμη που εγώ το θεωρώ πολύ βασικό. Πρόκειται για την "εξώπορτα του κτηρίου", δηλαδή τον πίνακα με τα 10 νεότερα μηνύματα, κάτι που έγινε μεν για την ευκολία μας αλλά δεν δίνει μια πλήρη εικόνα του χώρου και των συζητήσεων.
http://www.hellasweather.gr/hwportal/

Αν ο πίνακας αυτός εμπλουτιστεί με λίγο περισσότερα μηνύματα διατηρώντας τη χρονολογική σειρά του και πάρει τη μορφή που έχει ο παρακάτω πίνακας (με την προσθήκη της στήλης "Θεματική κατηγορία"):
http://www.hellasweather.gr/hellasweather/viewforum.php?f=3

τότε με μια ματιά τα έχεις όλα: Ποιος έγραψε τι και πότε, σε ποια κατηγορία εμπίπτει, αν διαβάστηκε, αν απαντήθηκε. Έχεις φωτάκια, χρωματάκια συμβολάκια, τα πάντα. (Αλήθεια, τα συμβολάκια τι σημαίνουν; άλλα είναι ευνόητα άλλα όχι. Να φτάξουμε και μια επεξήγηση;)

Αυτό που λέω δεν ξέρω πόσο βολεύει τους υπόλοιπους, ούτε πόση δουλειά θέλει για να γίνει αλλά ίσως θα μπορούμε να το δούμε αργότερα και συνδυαστικά με τις άλλες προτάσεις.
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό nNoe » Παρ 25 Νοέμ 2011, 9:28

Στην yahoo,χρειάστηκε να ψάξω παρελθόντα μυνήματα και με βοήθησε καταρχήν το πινακάκι που είχε με τις χρονολογίες .Αρα ενα πραγμα που βοηθάει ένα η ταξινόμηση βάση χρόνου και ως εκ τούτου η πρόταση του Δημήτρη με βρίσκει σύμφωνο στην ουσία της(δεν μπορω να δω "καθαρά ¨,πως αυτό που λέει το συγκεκριμένο, θα είναι.)

Επίσης ,μπορεί να χρησιmοποιούσα τις χρονολογίες στη yahoo,αλλά αν ήθελα να βρώ κατι πιο συγεκριμένο και πάλι έπρεπε να ψάξω πολύ.Αρα,μια επιπλέον ταξινόμηση με βάση λέξεις κλειδιά,φαντάζει σωστή και χρήσιμη αν και δεν ειναι ουτε αυτή απόλυτη με την έννοια οτι λύνει το πρόβλημα μόνο αυτή και καμμία άλλη.

Τέλος ,η αρχική σελίδα βοηθάει πολύ ,αλλά όπως σωστά επισημάνθηκε αν αυτή η σελίδα είχε μια συνέχεια ,τόσσο στον αριθμό των μυνημάτων,(30,40,50 αντι για 10) ,όσο και στην διαδοχή του χρόνου,δλδ,1,2,3,4 σελίδες συνεχόμενες,ακόμα καλύετρα.

Προσωπικά θέλω να συνεχίσω να διαβάζω όλα τα μυνηματα,κυρίως απο την στιγμή που οι ίδιοι οι συγγραφείς δέιχνουν ένα ίδιο ενδιαφέρον για το συνολο του χώρου.Πάνω απ ολα ,σαν μέλος της hellasweather μ ενδιαφέρει η συνεκτικότητα του χώρου και όχι η τυπικη ,κυριλέ,ψυχρή συγκατοίκηση σε άνετα λειτουργικά διαμερίσματα.Αυτό με νοιάζει πάνω απ όλα, και αυτό που περιέγραψα πως με νοιάζει, εν γνώσει μου,δεν ισχύει και δεν επιβάλεται με το ζορι.
Θα μπω αγαπητΌ ΛΑΜΌΓΙΟ στην αναφορά της χιονισμένης θεσσαλονίκης,αλλά αν εγω μπω και πω μπραβο....και συ με κυνηγήσεις επειδη δε θα χεις 30 ποντους ....τι γνεται τότε οεο?? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Re: Ετικέτες, εικονίδια, αρχική σελίδα

Δημοσίευσηαπό Maria K » Παρ 25 Νοέμ 2011, 10:40

ΕΤΙΚΕΤΕΣ:
Οπωσδήποτε! Συμφωνώ κι εγώ με την πρόταση του Άρμεν και του Γιώργου και όπως μας είπε ο Νίκος, το δουλεύει το ζήτημα.

ΕΙΚΟΝΙΔΙΑ

Τα εικονίδια που υπάρχουν βοηθάνε πολύ. Έτσι το εικονίδιο του κειμένου μέσα σε κύκλο που υπάρχει μπροστά από θεματική κατηγορία και επιμέρους θέμα,
http://www.hellasweather.gr/hellasweather/index.php

αν έχει μπλε κύκλο σημαίνει ότι το έχεις διαβάσει το θέμα, ενώ αν έχει κόκκινο, υπάρχει νέο μήνυμα που δεν έχει διαβαστεί.

[Δύο αποριούλες έχω σχετικά με τα εικονίδια: Τι σημαινει το κόκκινο αστεράκι; Και το κείμενο που τρέχει μέσα στον κύκλο σημαίνει ότι γίνεται εκείνη τη στιγμή ανάγνωση του θέματος;]

ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ:

Μια μικροβελτίωση που θα μπορούσε ακόμη να γίνει στην αρχική σελίδα για καλύτερο προσανατολισμό στον επισκέπτη που έρχεται για πρώτη φορά, είναι το μενού που οδηγεί στο φόρουμ. Αντί να σε προτρέπει να μπεις απευθείας σε ένα από τα υποφόρουμ θα ήταν καλύτερα να υπάρχει η δυνατότητα να σε οδηγεί πρώτα στη συγκεντρωτική σελίδα του ευρετηρίου, δηλαδή, αυτή:

Ένας τρόπος για να γίνει αυτό θα ήταν να αντικατασταθεί το μενού της αρχικής σελίδας, στην αριστερή στήλη με τον τίτλο
"κατηγορίες θεμάτων" με λινκ με τον τίτλο "ευρετήριο συζητήσεων" που να οδηγεί στη σελίδα του ευρετηρίου:
Από εκεί, θα μπορεί κανείς να μπει σε όποια από τις τρεις επιμέρους κατηγορίες θέλει:

Συζητήσεις

Ανακοινώσεις και Εδήσεις
http://www.hellasweather.gr/hellasweather/viewforum.php?f=6

Προτάσεις/Απορίες/Προβλήματα
http://www.hellasweather.gr/hellasweather/viewforum.php?f=8
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Παρ 25 Νοέμ 2011, 10:56

Καλημέρα σας κι από μένα.
Θα συμφωνήσω με τις προτάσεις της Μαρίας και του Γιώργου.
Όλοι μας λίγο πολύ προσπαθούμε να συνηθίσουμε τη νέα δομή της λίστας και το καταφέρνουμε. Χρόνο χρειάζεται ( ο οποίος για τον καθένας μας είναι διαφορετικός) όπως σε πολλά πράγματα στη ζωή και διάθεση την οποία και διαθέτουμε όλοι οι εδώ κατοικούντες...
Επίσης ένα άλλο θέμα είναι το σώσιμο των παλαιών μηνυμάτων γνώσης (στη yahoo) και ο τρόπος αναζήτησης των νέων μετά από καιρό στην παρούσα μορφή. Γνωρίζω πως οι διαχειριστές το γνωρίζουν και θα βρουν τον προσφορότερο τρόπο.

Συνεχίζουμε αεράτα στο Ρίο με ριπές ENE που αγγίζουν τα 51,5 Km/h

Να μαστε καλά!!!
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Re: Ετικέτες, εικονίδια, αρχική σελίδα

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Παρ 25 Νοέμ 2011, 23:13

Maria K έγραψε:[Δύο αποριούλες έχω σχετικά με τα εικονίδια: Τι σημαινει το κόκκινο αστεράκι; Και το κείμενο που τρέχει μέσα στον κύκλο σημαίνει ότι γίνεται εκείνη τη στιγμή ανάγνωση του θέματος;]

Το αστεράκι σημαίνει ότι έχεις γράψει στο θέμα αυτό. Το κείμενο που τρέχει δεν είμαι 100%, υποθέτω είτε ότι το βλέπει είτε ότι απαντάει κάποιος..

Αυτό που λέτε για την ταξινόμηση ημερομηνιών, ίσως να μπορεί να υποκατασταθεί από το advanced search (πάνω δεξιά). Έχει επιλογές για αναζήτηση και ταξινόμηση αποτελεσμάτων βάση ημερομηνίας. Δεν ξέρω, ας μας πει και τη γνώμη του ο Νίκος, τι είναι πιο εύκολο τεχνικά να γίνει.
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Επόμενο

Επιστροφή στο Προτάσεις / Απορίες / Προβλήματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης