ψηφοφορια για το θεμα αναφορων

Προτάσεις, για τη βελτίωση της λειτουργίας της κοινότητας. Ιδέες, απορίες, και αναφορά προβλημάτων!

Τί προτιμάτε;

Το δημοψήφισμα λήγει στις Τρί 13 Δεκ 2011, 13:37

1. Δυο ξεχωριστα θεματα αναφορων, ενα με συντομες σχετικα αναφορες και ενα με φωτογραφιες
9
26%
2. Ενα ενιαιο θεμα αναφορων με κειμενο και φωτογραφιες
26
74%

Σύνολο ψήφων : 35

ψηφοφορια για το θεμα αναφορων

Δημοσίευσηαπό fotisp » Παρ 09 Δεκ 2011, 13:37

Η γνωμη μου ειναι οτι ισως σε περιοδους βαρετοκαιριας, ενα ενιαιο θεμα να ηταν ενταξει αλλα σε περιοδους κακοκαιριας χρειαζομαστε 2 ξεχωριστα θεματα

Η ψηφοφορια ληγει τη Δευτερα
fotisp

Re: ψηφοφορια για το θεμα αναφορων

Δημοσίευσηαπό LeoP » Παρ 09 Δεκ 2011, 13:46

Ένα θέμα με όλα μέσα με τίτλους Δεκέμβριος 2011, Ιανουάριος 2012, Φεβρουάριος 2010 κ.λ.π. για να είναι εύκολο να ψαχτεί στο αρχείο. Μπορεί επίσης να ανοιχτεί μια καινούρια ενότητα "Αρχείο Καιρού" και να αποθηκεύονται εκεί τα θέματα ώστε να συμπληρώνονται και αργότερα από στοιχεία.

Φυσικά μιλάω για αναφορές συνοπτικές, φωτογραφίες, σχόλια και καμιά πλακίτσα. Αν κάποιος θέλει να στείλει ξεχωριστή αναφορά για οποιοδήποτε λόγο (εννοώ ξεχωριστό θέμα) να είναι "θεμιτό".
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό fotisp » Παρ 09 Δεκ 2011, 13:49

LeoP έγραψε:Ένα θέμα με όλα μέσα με τίτλους Δεκέμβριος 2011, Ιανουάριος 2012, Φεβρουάριος 2010 κ.λ.π. για να είναι εύκολο να ψαχτεί στο αρχείο. Μπορεί επίσης να ανοιχτεί μια καινούρια ενότητα "Αρχείο Καιρού" και να αποθηκεύονται εκεί τα θέματα ώστε να συμπληρώνονται και αργότερα από στοιχεία.

και αυτη καλη ιδεα ειναι
fotisp

Δημοσίευσηαπό Maria K » Παρ 09 Δεκ 2011, 13:53

Με εξαίρεση τις προβλέψεις, τις αναλύσεις, τεχνικά θέματα κλπ για τα οποιία υπάρχουν οι ειδικές θεματικές κατηγορίες, όλα τα άλλα μηνύματα είναι στην πλειοψηφία ατους αναφορές. Αναφορές με κείμενο, με κείμενο και φωτογραφίες + βιώματα + συναισθήματα+ αστεία+ κλπ κλπ. Δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζεται κι άλλη κατηγορία... :? Το είπα και σε προηγούμενο μήνυμά μου ... Αφήστε μας ελεύθερους να γράφουμε όπως θέλουμε, όπως κάναμε και στη λίστα. Ας το δοκιμάσουμε κι εδώ . Κια να αποτύχουμε τότε ας καλουπωθούμε :lol:
Αν επιμένεις, Φώτη, να γίνει η ειδική κατηγορία, τότε χίλιες φορές ενιαία. Αλλά επειδή δεν συμφωνώ με την ιδέα αυτής της συγκεκριμένης κατηγοριοποίησης προτιμώ να μην ψηφίσω. Θα προτιμούσα περισσότερο ειδική κατηγορία με ιστορικό αρχείο καιρού παρά οτιδήποτε άλλο.
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό kipakos » Παρ 09 Δεκ 2011, 13:56

Maria K έγραψε:Με εξαίρεση τις προβλέψεις, τις αναλύσεις, τεχνικά θέματα κλπ για τα οποιία υπάρχουν οι ειδικές θεματικές κατηγορίες, όλα τα άλλα μηνύματα είναι στην πλειοψηφία ατους αναφορές. Αναφορές με κείμενο, με κείμενο και φωτογραφίες + βιώματα + συναισθήματα+ αστεία+ κλπ κλπ. Δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζεται κι άλλη κατηγορία... :? Το είπα και σε προηγούμενο μήνυμά μου ... Αφήστε μας ελεύθερους να γράφουμε όπως θέλουμε, όπως κάναμε και στη λίστα. Ας το δοκιμάσουμε κι εδώ . Κια να αποτύχουμε τότε ας καλουπωθούμε :lol:
Αν επιμένεις, Φώτη, να γίνει η ειδική κατηγορία, τότε χίλιες φορές ενιαία. Αλλά επειδή δεν συμφωνώ με την ιδέα αυτής της συγκεκριμένης κατηγοριοποίησης προτιμώ να μην ψηφίσω. Θα προτιμούσα περισσότερο ειδική κατηγορία με ιστορικό αρχείο καιρού παρά οτιδήποτε άλλο.

Συμφωνώ απολύτως με τη Μαρία.
kipakos

Δημοσίευσηαπό LeoP » Παρ 09 Δεκ 2011, 13:57

Για να αναλύσω λίγο περισσότερο το σκεπτικό μου:

Πολλές φορές μια αναφορά συνοδεύεται και από μια-δυο φωτογραφίες. Επομένως, αν υπάρχουν 2 θέματα ο γράφων θα αναρωτιέται που είναι καλύτερα να βάλει την αναφορά του. Στο θέμα με τις αναφορές ή στο θέμα με τις φωτογραφίες; Στο τέλος μπορεί να ποστάρει και στα δύο θέματα τις φωτογραφίες. Ωστόσο αυτό δεν είναι σημαντικό θέμα. Γίνεται να λειτουργήσει και με δύο θέματα.

Εκεί που θέλω να εστιάσω περισσότερο είναι στην ονομασία. Μια ονομασία με καθορισμένο τίτλο (π.χ. μήνας/έτος) και χωρίς ορθογραφικά λάθη βοηθάει ιδιαίτερα στο αρχείο.

Αν ας πούμε αποφασιστούν δύο θέματα, ένα παράδειγμα ονοματολογίας θα ήταν:

Δεκέμβριος 2011
Δεκέμβριος 2011 (φωτογραφίες)

Επειδή βέβαια υπάρχουν και κάποια άτομα που αρέσκονται να κάνουν άλλου τύπου αναφορές π.χ. καλλιτεχνικές με διάφορες φωτογραφίες και περιγραφές καλό είναι αυτές να τις βάζουν ξεχωριστά αν κρίνουν ότι έτσι τους αρέσει περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό fotisp » Παρ 09 Δεκ 2011, 14:05

Maria K έγραψε:Με εξαίρεση τις προβλέψεις, τις αναλύσεις, τεχνικά θέματα κλπ για τα οποιία υπάρχουν οι ειδικές θεματικές κατηγορίες, όλα τα άλλα μηνύματα είναι στην πλειοψηφία ατους αναφορές. Αναφορές με κείμενο, με κείμενο και φωτογραφίες + βιώματα + συναισθήματα+ αστεία+ κλπ κλπ. Δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζεται κι άλλη κατηγορία... :? Το είπα και σε προηγούμενο μήνυμά μου ... Αφήστε μας ελεύθερους να γράφουμε όπως θέλουμε, όπως κάναμε και στη λίστα. Ας το δοκιμάσουμε κι εδώ . Κια να αποτύχουμε τότε ας καλουπωθούμε :lol:

Ο λογος ειναι απλος: αν το αφησουμε εντελως χυμα με καθε μελος να ξεκιναει δικο του θεμα για αναφορες ή για προβλεψεις κτλ., τοτε συντομα θα καταληξουμε να εχουμε δεκαδες θεματα καθε μερα, τα πιο πολλα απο τα οποια θα πεφτουν απο την πρωτη σελιδα και δεν θα διαβαζονται απο τους περισσοτερους

να προσθεσω επισης οτι δεν βλεπω το λογο να μην εχουμε και θεμα με ιστορικο αρχειο καιρου, καντο για να το κανουμε sticky.
fotisp

Δημοσίευσηαπό Angelos » Παρ 09 Δεκ 2011, 14:11

Φωτη θα συμφωνησω και εγω με την Μαρια... η Hellasweather λειτουργουσε με αναφορες και βιωματα του καθε ενα απο εμας!!! Βιωματα για το πως εβλεπε ο καθε ενας τον καιρο με το ματι του. Αν καποιος θελει, οπως ο φιλος απο Πατρα ή εγω οταν παιρνω τα βουνα, να ανοιξει ειδικο θεμα με αναφορα και φωτογραφιες, να μπορει να το κανει. Αν θελει να το βαλει στις αναφορες επισης να μπορει! Ωραιοι οι κανονες, αλλα μην ξεχασουμε τι ειναι hellasweather... :shock:
Δίρφυς για πάντα...!!
Άβαταρ μέλους
Angelos

Δημοσίευσηαπό LeoP » Παρ 09 Δεκ 2011, 14:15

fotisp έγραψε:
να προσθεσω επισης οτι δεν βλεπω το λογο να μην εχουμε και θεμα με ιστορικο αρχειο καιρου, καντο για να το κανουμε sticky.

Να διευκρινήσω εδώ τη δική μου επιθυμία.

Όχι θέμα "ιστορικό αρχείο καιρού" στίκυ αλλά ολόκληρη ενότητα, σαν τις "συζητήσεις". Θα λέγεται "αρχείο καιρού" και θα μεταφέρονται εκεί όλα τα θέματα που αξίζει να αρχειοθετηθούν.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό fotisp » Παρ 09 Δεκ 2011, 14:17

Angelos έγραψε:Φωτη θα συμφωνησω και εγω με την Μαρια... η Hellasweather λειτουργουσε με αναφορες και βιωματα του καθε ενα απο εμας!!! Βιωματα για το πως εβλεπε ο καθε ενας τον καιρο με το ματι του. Αν καποιος θελει, οπως ο φιλος απο Πατρα ή εγω οταν παιρνω τα βουνα, να ανοιξει ειδικο θεμα με αναφορα και φωτογραφιες, να μπορει να το κανει. Αν θελει να το βαλει στις αναφορες επισης να μπορει! Ωραιοι οι κανονες, αλλα μην ξεχασουμε τι ειναι hellasweather... :shock:

Ετσι πως παει θα με πεισετε! :o
fotisp

Επόμενο

Επιστροφή στο Προτάσεις / Απορίες / Προβλήματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης