ψηφοφορια για το θεμα αναφορων

Προτάσεις, για τη βελτίωση της λειτουργίας της κοινότητας. Ιδέες, απορίες, και αναφορά προβλημάτων!

Τί προτιμάτε;

Το δημοψήφισμα λήγει στις Τρί 13 Δεκ 2011, 13:37

1. Δυο ξεχωριστα θεματα αναφορων, ενα με συντομες σχετικα αναφορες και ενα με φωτογραφιες
9
26%
2. Ενα ενιαιο θεμα αναφορων με κειμενο και φωτογραφιες
26
74%

Σύνολο ψήφων : 35

Re: ψηφοφορια για το θεμα αναφορων

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Σάβ 10 Δεκ 2011, 14:37

Δυσκολεύομαι κι εγώ να ψηφίσω στο συγκεκριμένο ερώτημα.

Δεν έχω κατασταλάξει για το αν πρέπει να υπάρχει ένα θέμα μηνιαίο ή μήπως είναι καλύτερα να υπάρχει ημερήσιο θέμα για τις αναφορές. Τείνω περισσότερο προς τη δεύτερη εκδοχή, που αν υιοθετηθεί μπορούν κάλλιστα να φιλοξενηθούν και οι φωτογραφίες στο ίδιο θέμα. Αν πάμε σε μηνιαίο θέμα, τότε οι φωτογραφίες θα χάνονται, οπότε μάλλον πρέπει να υπάρχει ξεχωριστό θέμα φωτοαναφορών.

Μεγάλη σημασία παίζει βέβαια το αν θα γίνει γκαλερί (όπου θα μπορείς να ψάχνεις βάσει ημερομηνίας, φωτογράφου, κλπ), καθώς και το ζήτημα των ετικετών. Αν υπάρχει ετικέτα "φωτογραφία" τότε -ακόμα κι αν δεν υπάρχει γκαλερί- θα είναι πιο εύκολο να βρεις αυτό που ψάχνεις ακόμα κι αν έχει μπει μέσα σε θέμα με εκατοντάδες δημοσιεύσεις.

Αυτό πάντως που για μένα έχει μεγάλη σημασία και πιστεύω ότι πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη βαρύτητα, είναι η πρώτη σελίδα της λίστας, όπου εμφανίζονται όλα τα μηνύματα, το ένα κάτω από το άλλο ( http://www.hellasweather.gr/hwportal/ ) . Πιστεύω ότι εκεί πρέπει να γίνεται το "παιχνίδι", ενώ αντίθετα η δομή του φόρουμ ( index.php ) να εξυπηρετεί κυρίως τις ανάγκες αρχειοθέτησης/αναζήτησης. Βασικό πιστεύω είναι να βρεθεί ο τρόπος ώστε μπαίνοντας κάποιο μέλος στην πρώτη σελίδα να βλέπει μόνο τα μηνύματα που δεν έχει διαβάσει, το ένα κάτω από το άλλο, από το παλαιότερο μη αναγνωσμένο προς το νεότερο και να μπορεί να απαντήσει αμέσως (χωρίς δηλαδή να εγκαταλείψει την πρώτη σελίδα).
Ὁ Λυγκηστίδος, Πελαγονίας καί Νοτίου Αἵμου, Ἀλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Δημοσίευσηαπό nNoe » Σάβ 10 Δεκ 2011, 14:39

Η αναφορα καιρου ,ειναι αναφορα.Ειτε εχει φωτο ειτε δεν εχει φωτο.Αλλο πραγμα αυτο,,αλλο να παει καποιος μια εκδορμη και να μας δωσει 40 φωτο.Εκει ναι,εκει δημιουργει ΑΛΛΟ θεμα και λεει "ενα τριημερο στη Σουηδια η ενα σκ στον Ολυμπο.Αυτο δεν ειναι αναφορα.Αυτο ειναι εκδρομη και πΑρουσιαση ενος τοπου ,μιας περιοχης που εχει πιθανα κ μετεωρολογικο ενδιαφερον..Αναφορα ειναι να λεμε τι παιζει καιρικα με λιγα γενικα λογια σε real χρονο η σαν συνοψη μιας ημερας και συνοδεια αν υπαρχουν φωτογραφιες.Eιναι προφανες οτι Η ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ διεπεται απο ξεχωριστες ερμηνειες ,του τι σημαινει αναφορα.Αυτο εχω καταλαβει απο τις διαφορετικες αποψεις που εκφερονται.
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό nNoe » Σάβ 10 Δεκ 2011, 14:45

xionopatriarxis έγραψε:Αυτό πάντως που για μένα έχει μεγάλη σημασία και πιστεύω ότι πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη βαρύτητα, είναι η πρώτη σελίδα της λίστας, όπου εμφανίζονται όλα τα μηνύματα, το ένα κάτω από το άλλο ( http://www.hellasweather.gr/hwportal/ ) . Πιστεύω ότι εκεί πρέπει να γίνεται το "παιχνίδι", ενώ αντίθετα η δομή του φόρουμ ( index.php ) να εξυπηρετεί κυρίως τις ανάγκες αρχειοθέτησης/αναζήτησης. Βασικό πιστεύω είναι να βρεθεί ο τρόπος ώστε μπαίνοντας κάποιο μέλος στην πρώτη σελίδα να βλέπει μόνο τα μηνύματα που δεν έχει διαβάσει, το ένα κάτω από το άλλο, από το παλαιότερο μη αναγνωσμένο προς το νεότερο και να μπορεί να απαντήσει αμέσως (χωρίς δηλαδή να εγκαταλείψει την πρώτη σελίδα).

Στη πρωτη σελιδα παιζεται το παιχνιδι ακριβως.Η πρωην Mailing list της hellasweather εκει παιζει το παιχνιδι.Εγω απο εκει ενημερωνομαι ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ παρακολουθω τι γραφεται σε καθε θεματικη ενοητα χωρις να χανομαι και επιθυμώντας να διαβαζω ΟΛΑ ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ.
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Δευτ 12 Δεκ 2011, 0:40

Κατά τη γνώμη μου, οι φωτογραφίες βαραίνουν τις αναφορές, οπότε έρχονται κάπως σε αντίθεση με την έννοια σύντομες αναφορές, άντε το πολύ να έχουν μέχρι μία φωτογραφία.

Εγώ θα πρότεινα να έχουμε ένα θέμα με σύντομες αναφορές που να μπαίνει ανά περιόδους όπως τώρα και από εκεί και πέρα, για μεγαλύτερες αναφορές, χωρισμό ανά διαμερίσματα π.χ. Στερεά Ελλάδα, Μακεδονία, Ήπειρος κ.λ.π. Στο αν θα υπάρχει περαιτέρω κατηγοριοποίηση νομίζω ότι θα χρησιμεύσουν τα στατιστικά του Κώστα Βίτσιου. Στα νησιά Ιονίου π.χ. που δεν έχουμε πολλά μέλη, δεν υπάρχει λόγος να μπουν υποκατηγορίες. Στη Στερεά Ελλάδα όμως, προφανώς θα υπάρχει κατηγοριοποίηση Αττική και Λοιπή Στερεά Ελλάδα και μέσα στην Αττική κατηγοριοποίηση Αθήνα, Πειραιάς, Νότια-Βόρεια-Δυτικά-Ανατολικά προάστια, Λοιπή Αττική, αφού οι αναφορές θα είναι κατά πολύ περισσότερες. Στις αναφορές αυτές αρκεί να υπάρχει η δυνατότητα ταξινόμησης-αναζήτησης με βάση την ημερομηνία ανοίγματος του θέματος (τώρα ταξινομούνται με βάση το τελευταίο post), δε νομίζω ότι χρειάζεται κάποιος παραπάνω διαχωρισμός..

Να πω και κάτι ακόμα. Αντιλαμβάνομαι τόσο τη δυσκολία προσαρμογής στα νέα δεδομένα, όσο και την ανησυχία για την απώλεια της αμεσότητας. Τα παραπάνω είναι απλώς ιδέες που έχω στο μυαλό μου, σίγουρα χρειάζεται χρόνος, δεν μπορεί να γίνουν όλα από τη μία στιγμή στην άλλη και, όπως είπε ο nNoe, σταδιακά θα βρούμε και τι μας πάει καλύτερα. Από την άλλη, μιλώντας από την εμπειρία μου, μετά από αρκετά χρόνια ενασχόλησης με forum, θεωρώ ότι, μπορεί αρχικά να φαίνεται βουνό, αλλά αξίζει τον κόπο να αφιερώσουμε λίγο χρόνο παραπάνω για να μπούμε στη λογική των forum. Θα είναι δύσκολο στην αρχή, αλλά στο τέλος, όχι μόνο δεν θα χαθεί η αμεσότητα, αλλά μπορεί κάλλιστα να αυξηθεί!
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό meteo_xampos » Δευτ 12 Δεκ 2011, 11:02

Καλημέρα σας... Τώρα μόλις είδα το δημοψήφισμα... Προτιμώ κι εγώ ημερήσιες αναφορές... Π.χ., της μορφής Αναφορές για Δευτέρα 12/12/2011, αναφορές για Τρίτη 13/12/2011, κτλ... Με τόσα υποθέματα χάνομαι να σας πώ την αλήθεια... Και αν είναι να ανοίξουμε κάποιο θέμα εκτός αναφορών, έχει καλώς...
meteo_xampos

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Προτάσεις / Απορίες / Προβλήματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης