ψηφοφορια για το θεμα αναφορων

Προτάσεις, για τη βελτίωση της λειτουργίας της κοινότητας. Ιδέες, απορίες, και αναφορά προβλημάτων!

Τί προτιμάτε;

Το δημοψήφισμα λήγει στις Τρί 13 Δεκ 2011, 13:37

1. Δυο ξεχωριστα θεματα αναφορων, ενα με συντομες σχετικα αναφορες και ενα με φωτογραφιες
9
26%
2. Ενα ενιαιο θεμα αναφορων με κειμενο και φωτογραφιες
26
74%

Σύνολο ψήφων : 35

Re: ψηφοφορια για το θεμα αναφορων

Δημοσίευσηαπό nNoe » Παρ 09 Δεκ 2011, 14:17

Ενιαίο θέμα αναφορών.Λεκτικο,φωτογραφικο,σε κάθε περίοδο.Γενικο τιτλος ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΚΑΙΡΟΥ ΜΗΝΑ Χ ΕΤΟΥΣ Χ .Πρεπει να κινηθουμε ευέλικτα ,ετσι ωστε να μη πεσουμε ουτε στη παγιδα του κατακερματισμου θεματικων ενοτητων που ελοχευει σε καθε φορουμ ουτε να μην αξιοποιησουμε τις τεχνικες δυνατοτητες που παρεχει το φορουμ για καλυετρη οργανωση.Ας πουμε ενα ενιαίο αρχειο αναφορων καταρχην και ας μη ξεχναμε πως η ίδια η πραξη εφαρμοσμενη απο τα μελη της "λιστας" θα μας δειξει τον δικο μας "ΣΩΣΤΟ "δρομο.Εννοω ,πολλα πραγματα θα τρεξουνε και θα τα δουμε στη πραξη πως θα μας εκφρασουν πιο καλα.Ειναι σαν να πας σ ενα νεο σπιτι.Κανεις καποια βασικα μεν,αλλα αφηνεις εν καιρώ το "σπιτι να σου μιλήσει " για να σου αποδωσει το μεγιστο των απαιτησεων σου.

Προσωπικά,θελω να πω κατι σχετικα με τις δικες μου "αναφορες".Κατανοώντας οτι δε προκειται για αμιγως αναφορες καιρου ,αλλα για βιωματικες εκφρασεις 'προσωπικου καιρου",δε προτιθεμαι να βαλω τις "αναφορες" αυτες στο αρχειο αυτο.Θα βαζω εκει ,τις καθαρες αναφορες καιρου,η καποια σχολια για κατι που τρεχει,η καποια-ες φωτογραφια-ες .Εαν αυτο,δημιουργει καποιο προβλημα,η δινει καποια αισθηση ανισονομίας ,τοτε δεν εχω κανενα προβλημα να μη δινω καν τις "αναφορες" αυτες στη κοινοτητα.Αλλα αν δεν δημιουργουν προβλημα,τοτε δε θα θελα να τις "σπασω."
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό Maria K » Παρ 09 Δεκ 2011, 14:19

fotisp έγραψε:
Maria K έγραψε:Με εξαίρεση τις προβλέψεις, τις αναλύσεις, τεχνικά θέματα κλπ για τα οποιία υπάρχουν οι ειδικές θεματικές κατηγορίες, όλα τα άλλα μηνύματα είναι στην πλειοψηφία ατους αναφορές. Αναφορές με κείμενο, με κείμενο και φωτογραφίες + βιώματα + συναισθήματα+ αστεία+ κλπ κλπ. Δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζεται κι άλλη κατηγορία... :? Το είπα και σε προηγούμενο μήνυμά μου ... Αφήστε μας ελεύθερους να γράφουμε όπως θέλουμε, όπως κάναμε και στη λίστα. Ας το δοκιμάσουμε κι εδώ . Κια να αποτύχουμε τότε ας καλουπωθούμε :lol:
Αν επιμένεις, Φώτη, να γίνει η ειδική κατηγορία, τότε χίλιες φορές ενιαία. Αλλά επειδή δεν συμφωνώ με την ιδέα αυτής της συγκεκριμένης κατηγοριοποίησης προτιμώ να μην ψηφίσω. Θα προτιμούσα περισσότερο ειδική κατηγορία με ιστορικό αρχείο καιρού παρά οτιδήποτε άλλο.

Ο λογος ειναι απλος: αν το αφησουμε εντελως χυμα με καθε μελος να ξεκιναει δικο του θεμα για αναφορες ή για προβλεψεις κτλ., τοτε συντομα θα καταληξουμε να εχουμε δεκαδες θεματα καθε μερα, τα πιο πολλα απο τα οποια θα πεφτουν απο την πρωτη σελιδα και δεν θα διαβαζονται απο τους περισσοτερους

Ναι το καταλαβαίνω. Γιαυτό και θεωρώ πολύ πρακτικό που χωρίστηκαν οι προβλέψεις και τα μοντέλα σε χωριστή κατηγορία. Πολύ-πολύ καλύτερα τώρα. Αλλά ειδική κατηγορία για την ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των μηνυμάτων δεν ξέρω αν πραγματικά θα προσφέρει κάτι παραπάνω. Προσπαθώ να φανταστώ κι εγώ πώς θα αναζητήσω μέα στην κατηγορία με το γενικό τίτλο ΦΩΤΟΑΝΑΦΟΡΕΣ τι έστειλε κάποιος από την βόρεια Ελλάδα ένα χρόνο πριν, πχ ... Τέλος πάντων δεν επιμένω, μπορεί κάτι να μη διαβλέπω (δεν έχω και μεγάλη πείρα από φόρουμ). Ό,τι κι αν αποφασιστεί, θα το τηρήσουμε :)
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό Maria K » Παρ 09 Δεκ 2011, 14:22

LeoP έγραψε:
fotisp έγραψε:
να προσθεσω επισης οτι δεν βλεπω το λογο να μην εχουμε και θεμα με ιστορικο αρχειο καιρου, καντο για να το κανουμε sticky.

Να διευκρινήσω εδώ τη δική μου επιθυμία.

Όχι θέμα "ιστορικό αρχείο καιρού" στίκυ αλλά ολόκληρη ενότητα, σαν τις "συζητήσεις". Θα λέγεται "αρχείο καιρού" και θα μεταφέρονται εκεί όλα τα θέματα που αξίζει να αρχειοθετηθούν.

Σωστά!
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό fotisp » Παρ 09 Δεκ 2011, 14:24

Maria K έγραψε:Ναι το καταλαβαίνω. Γιαυτό και θεωρώ πολύ πρακτικό που χωρίστηκαν οι προβλέψεις και τα μοντέλα σε χωριστή κατηγορία. Πολύ-πολύ καλύτερα τώρα. Αλλά ειδική κατηγορία για την ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των μηνυμάτων δεν ξέρω αν πραγματικά θα προσφέρει κάτι παραπάνω. Προσπαθώ να φανταστώ κι εγώ πώς θα αναζητήσω μέα στην κατηγορία με το γενικό τίτλο ΦΩΤΟΑΝΑΦΟΡΕΣ τι έστειλε κάποιος από την βόρεια Ελλάδα ένα χρόνο πριν, πχ ... Τέλος πάντων δεν επιμένω, μπορεί κάτι να μη διαβλέπω (δεν έχω και μεγάλη πείρα από φόρουμ). Ό,τι κι αν αποφασιστεί, θα το τηρήσουμε :)

και εγω δεν επιμενω Μαρια και δεν ειναι θεμα αποφασης, ο χωρος αυτος ειναι 100% για εσας και απλα ψαχνουμε να βρουμε τι δουλευει καλυτερα.

Ηδη εχω σχεδον πειστει οτι ενα ενιαιο θεμα οπως το προτεινει ο Λεωσθενης ισως ειναι η καλυτερη ιδεα (και συμφωνω και με την ιδεα του υπο-φορουμ για το αρχειο)
fotisp

Δημοσίευσηαπό LeoP » Παρ 09 Δεκ 2011, 14:25

nNoe έγραψε:[b]Προσωπικά,θελω να πω κατι σχετικα με τις δικες μου "αναφορες".Κατανοώντας οτι δε προκειται για αμιγως αναφορες καιρου ,αλλα για βιωματικες εκφρασεις 'προσωπικου καιρου",δε προτιθεμαι να βαλω τις "αναφορες" αυτες στο αρχειο αυτο.Θα βαζω εκει ,τις καθαρες αναφορες καιρου,η καποια σχολια για κατι που τρεχει,η καποια-ες φωτογραφια-ες .Εαν αυτο,δημιουργει καποιο προβλημα,η δινει καποια αισθηση ανισονομίας ,τοτε δεν εχω κανενα προβλημα να μη δινω καν τις "αναφορες" αυτες στη κοινοτητα.Αλλα αν δεν δημιουργουν προβλημα,τοτε δε θα θελα να τις "σπασω."

Αυτό ακριβώς έγραψα κι εγώ. Ειδικά εσένα και 2-3 ακόμα άτομα είχα στο νού μου.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό nNoe » Παρ 09 Δεκ 2011, 14:34

[quote="

Αυτό ακριβώς έγραψα κι εγώ. Ειδικά εσένα και 2-3 ακόμα άτομα είχα στο νού μου.[/quote]
Ναι Λεωσθένη,το ξέρω :) ,γιαυτο και μίλησα για το θέμα με την προσωπικη υποσημειωση.Απο τη πρωτη στιγμη που μπηκα στη λιστα εδω κι 12 χρονα,πολλες φορες εχω πει "ευχαριστω" για τον χώρο κ τη δυνατότητα έκφρασης που μου δίνει και αυτό αγαπησα και την λιστα .Τη δυνατότητα να εκφραζω την προσωπική μου ματιά στο καιρικό γιγνεσθαι.Παντα ομως ,εχοντας κατα νου οτι αν γα τον οποιοδηποτε λογο αυτο μπορει να προκαλεσει προβλημα,η η κοινοτητα αλλαξει τελειως χαρακτηρα,ειμαι προθυμος να το αποσυρω .
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό messos80 » Παρ 09 Δεκ 2011, 14:52

Είχα γράψει ένα κατεβατό αλλά όταν πάτησα υποβολή μάλλον έπεσε το ίντερνετ και επειδή ξένέρωσα να τα ξαναγράψω, περιληπτικά να συμφωνήσω πως πρέπει να είναι μαζεμένες οι αναφορές αλλά όχι σε ένα τεράστιο μηνιαίο θέμα, αλλά σε ημερήσιες αναφορές - φωτοαναφορές ωστε εύκολα να μπορούμε στο μέλλον να τα βρίσκουμε. Έτσι θα δημιουργηθεί ένα μοναδικό καιρικό ημερολόγιο
Άβαταρ μέλους
messos80

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Παρ 09 Δεκ 2011, 15:06

Βασικά δεν πολυ-καταλαβαίνω το νόημα της ψηφοφορίας... Ισως φταίει επειδή είναι μεσημέρι, η ανομβρία... Τεσπα.. Θα το δω αργότερα... :roll:
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Παρ 09 Δεκ 2011, 15:26

Konstantinos έγραψε:Βασικά δεν πολυ-καταλαβαίνω το νόημα της ψηφοφορίας... Ισως φταίει επειδή είναι μεσημέρι, η ανομβρία... Τεσπα.. Θα το δω αργότερα... :roll:

:lol: :lol: :lol:
Κωνσταντίνε, με γλύτωσες από τη δύσκολη θέση......
Πραγματικά δεν γνωρίζω, αλλά είναι σαν να έχω κάψει φλάτζα, να κτύπησαν πιράκια, αλλά δεν μπορώ να απαντήσω και εγώ. Θα το δω από το απογευματάκι και μετά. :oops: :(

Πάντως μ' αρέσουν απίστευτα αυτές οι συζητήσεις, οι προτάσεις, οι παραθέσεις και καταθέσεις ιδεών. Μπράβο σε όλες και όλους μας :D :D
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό vouhead » Παρ 09 Δεκ 2011, 19:09

Χελόου,

Λοιπόν εγώ λέω ότι ο συνδυασμός όλων αυτών που διάβασα μέχρι τώρα είναι ο καλύτερος, ώστε να μείνουμε λιστόπουλα και να έχουμε και συμμαζεμένο λιστέτσι (από το κοτέτσι), μην μας έρθει και κανένας επισκέπτης βρε αδερφέ και πει 'πω πω τι είναι δω...' :D
Οπότε προτείνω
100% Μαρία ( 1 θέμα)
Με εξαίρεση τις προβλέψεις, τις αναλύσεις, τεχνικά θέματα κλπ για τα οποιία υπάρχουν οι ειδικές θεματικές κατηγορίες, όλα τα άλλα μηνύματα είναι στην πλειοψηφία ατους αναφορές. Αναφορές με κείμενο, με κείμενο και φωτογραφίες + βιώματα + συναισθήματα+ αστεία+ κλπ κλπ. Δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζεται κι άλλη κατηγορία... Το είπα και σε προηγούμενο μήνυμά μου ... Αφήστε μας ελεύθερους να γράφουμε όπως θέλουμε, όπως κάναμε και στη λίστα. Ας το δοκιμάσουμε κι εδώ . Κια να αποτύχουμε τότε ας καλουπωθούμε

100% Λεωσθένη (τίτλους )+(αρχείο καιρού)
Ένα θέμα με όλα μέσα με τίτλους Δεκέμβριος 2011, Ιανουάριος 2012, Φεβρουάριος 2010 κ.λ.π. για να είναι εύκολο να ψαχτεί στο αρχείο. Μπορεί επίσης να ανοιχτεί μια καινούρια ενότητα "Αρχείο Καιρού" και να αποθηκεύονται εκεί τα θέματα ώστε να συμπληρώνονται και αργότερα από στοιχεία.

+
Όχι θέμα "ιστορικό αρχείο καιρού" στίκυ αλλά ολόκληρη ενότητα, σαν τις "συζητήσεις". Θα λέγεται "αρχείο καιρού" και θα μεταφέρονται εκεί όλα τα θέματα που αξίζει να αρχειοθετηθούν.

100% nNoe (γιατί είναι κάπτεν και κρατάει στο χέρι τη μπουκάλα ρούμι! Οπότε θα γράφει αν γουστάρει στο μηνιαίο θέμα ή στο 'μπαλαούρο του') :)
Ναι Λεωσθένη,το ξέρω ,γιαυτο και μίλησα για το θέμα με την προσωπικη υποσημειωση.Απο τη πρωτη στιγμη που μπηκα στη λιστα εδω κι 12 χρονα,πολλες φορες εχω πει "ευχαριστω" για τον χώρο κ τη δυνατότητα έκφρασης που μου δίνει και αυτό αγαπησα και την λιστα .Τη δυνατότητα να εκφραζω την προσωπική μου ματιά στο καιρικό γιγνεσθαι.Παντα ομως ,εχοντας κατα νου οτι αν γα τον οποιοδηποτε λογο αυτο μπορει να προκαλεσει προβλημα,η η κοινοτητα αλλαξει τελειως χαρακτηρα,ειμαι προθυμος να το αποσυρω .

Τι λες καλέ... Άσε τις προθυμίες αυτές για αποσύρσεις γιατί απλά αν έστω τις σκέφτεσαι θα στείλω τη Φραπετζού να σου πάρει τη μπουκάλα! :twisted:

Οπότε η ελευθερία θα υπάρχει, η τάξη θα υπάρχει, ο κάπτεν nNoe θα υπάρχει και μετά από καιρό που κάποιος θα θέλει να βρει κάτι θα το βρίσκει πολύ εύκολα. Ακόμα κι αν κάποιος μήνας στο topic του έχει 100 σελίδες και 1000 post με την έξυπνη αναζήτηση θα πηγαίνει κατευθείαν στα post που ψάχνει.
ΕικόναΕικόνα
    Άγγελος Βιδάλης (Παρα 10 μέτρα FKP) - Κάτω Πυλαία Θεσσαλονίκης
Άβαταρ μέλους
vouhead

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Προτάσεις / Απορίες / Προβλήματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης