ψηφοφορια για το θεμα αναφορων

Προτάσεις, για τη βελτίωση της λειτουργίας της κοινότητας. Ιδέες, απορίες, και αναφορά προβλημάτων!

Τί προτιμάτε;

Το δημοψήφισμα λήγει στις Τρί 13 Δεκ 2011, 13:37

1. Δυο ξεχωριστα θεματα αναφορων, ενα με συντομες σχετικα αναφορες και ενα με φωτογραφιες
9
26%
2. Ενα ενιαιο θεμα αναφορων με κειμενο και φωτογραφιες
26
74%

Σύνολο ψήφων : 35

Re: ψηφοφορια για το θεμα αναφορων

Δημοσίευσηαπό christosz » Παρ 09 Δεκ 2011, 20:41

Καλησπέρα!
Πιστευω οτι το θεμα των αναφορων ειδικα σε περιόδους κακοκαιριας θα πρεπει να ειναι απαλαγμενο απο τα περριτα, ετσι ωστε να εχουμε γρηγορα και ευκολα μια γενικη εικόνα. Ομως θα ηταν σημαντικο να μπορούμε σε αυτό το θεμα των αναφορών να βαζουμε και μια-δυο φωτογραφιες αλλά μονο σαν αμεση αποτύπωση της εικονας που περιγραφουμε
π.χ. ΧΙΟΝΙΖΕΙ, να η εικονα απο το παραθυρό μου....
Τωρα γενικα φωτογραφιες δεν με ενοχλει αν θα ειναι σε ενα θεμα ή αν θα ανοιγουμε ξεχωριστα, παρολα αυτα αν καποιος δεν μπαινει συχνα υπάρχει περιπτωση να χανει θεματα...
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό Akis_Meteo » Παρ 09 Δεκ 2011, 23:12

Θεωρώ πως θα μπορούσε να υπάρξει "θέμα" ο καθένας ξεχωριστά για την περιοχή του.
Δηλαδή... "Αναφορά Αχαΐας" "Αναφορά Αθηνών".
Συμφωνώ με την Μαρία, όπως επίσης δεν θα ψηφίσω ούτε και εγώ γιατί δεν με καλύπτει καθόλου.
Akis_Meteo

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Παρ 09 Δεκ 2011, 23:38

Καλησπέρα σας κι από μένα.
Μόλις μπήκα και προσπαθώ να καταλάβω το νόημα της ψηφοφορίας.
Κατά δεύτερον να εκφράσω τον προβληματισμό μου που είναι ο εξής....
Είναι γεγονός ότι δυσκολεύομαι να συνηθίσω τη νέα μορφή αλλά οκ αυτό είναι ίσως αποκλειστικά δικό μου πρόβλημα. Ο χρόνος άλλωστε είναι σχετικός..
Και τρίτον η αναφορά που έδωσα με την τελευταία διαταραχή που απασχόλησε την περιοχή μου... με τίτλο "Ρίο- φωτοαναφορά της ημέρας που μόλις έφυγε" γιατί είναι κλειδωμένη;
Αναμένω απάντηση προκειμένου να ξακαθαρίσω το τι γίνεται ή δεν καταλαβαίνω.....
Ευχαριστώ!!
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Παρ 09 Δεκ 2011, 23:44

Maria K έγραψε:Με εξαίρεση τις προβλέψεις, τις αναλύσεις, τεχνικά θέματα κλπ για τα οποιία υπάρχουν οι ειδικές θεματικές κατηγορίες, όλα τα άλλα μηνύματα είναι στην πλειοψηφία ατους αναφορές. Αναφορές με κείμενο, με κείμενο και φωτογραφίες + βιώματα + συναισθήματα+ αστεία+ κλπ κλπ. Δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζεται κι άλλη κατηγορία... :? Το είπα και σε προηγούμενο μήνυμά μου ... Αφήστε μας ελεύθερους να γράφουμε όπως θέλουμε, όπως κάναμε και στη λίστα. Ας το δοκιμάσουμε κι εδώ . Κια να αποτύχουμε τότε ας καλουπωθούμε :lol:
Αν επιμένεις, Φώτη, να γίνει η ειδική κατηγορία, τότε χίλιες φορές ενιαία. Αλλά επειδή δεν συμφωνώ με την ιδέα αυτής της συγκεκριμένης κατηγοριοποίησης προτιμώ να μην ψηφίσω. Θα προτιμούσα περισσότερο ειδική κατηγορία με ιστορικό αρχείο καιρού παρά οτιδήποτε άλλο.

Αναμένοντας την απάντηση δεν έχω παρά να συμφωνήσω με τη Μαρία πιστεύοντας ακράδαντα πως η πολύ κατηγοριοποίηση με χαλάει -ειδικά στις αναφορές με κείμενα και φωτογραφίες- Μου στερεί τον αυθορμητισμό και τη διάθεση να γράψω...
Παρόλα αυτά δεν ψηφίζω ακόμα γιατί δεν καταλαβαίνω το λόγο που βλέπω κλειδωμένη την αναφορά που προανέφερα.
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Δημοσίευσηαπό christosz » Παρ 09 Δεκ 2011, 23:59

MeteoRio_nek έγραψε:Αναμένοντας την απάντηση δεν έχω παρά να συμφωνήσω με τη Μαρία πιστεύοντας ακράδαντα πως η πολύ κατηγοριοποίηση με χαλάει -ειδικά στις αναφορές με κείμενα και φωτογραφίες- Μου στερεί τον αυθορμητισμό και τη διάθεση να γράψω...
Παρόλα αυτά δεν ψηφίζω ακόμα γιατί δεν καταλαβαίνω το λόγο που βλέπω κλειδωμένη την αναφορά που προανέφερα.

Ούτε εγω ψηφισα μιας και δεν με εκφραζει καποιο απο τα 2. Απλα να συμπληρωσω σε αυτά που ειπα πιο πριν (γιατι ισως το μηνυμα μου να μην βγαζει τελικα συμπέρασμα :lol: ) οτι εγω αναφερόμουν σε θεμα των αναφορών τύπου nowcast αποκλειστηκα. Τωρα απο κει και πέρα προφανως ο καθενας θα πρέπει να ειναι ελεύθερος να ανοιγει τα θεματα που θελει με το περιεχόμενο που θελει, οπώς μπορούσε να κανει μεχρι τωρα. Καλυτερα πολλα μικρα θεματα παρα ενα τεραστιο. Φανταστητε ενα θεμα με 100 σελιδες γεματες φωτογραφιες και να θελω εγω να ανατρεξω σε καποια. Θα πρεπει να δω και τις 100 (ή για να 'μαι πιο σωστος και τις ν οπού ν η σελιδα με το περιεχόμενο που ψαχνω, 0<ν<100 :lol: ) μεχρι να βρω αυτό που θελω.
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό Akis_Meteo » Σάβ 10 Δεκ 2011, 0:06

christosz έγραψε:Ούτε εγω ψηφισα μιας και δεν με εκφραζει καποιο απο τα 2. Απλα να συμπληρωσω σε αυτά που ειπα πιο πριν (γιατι ισως το μηνυμα μου να μην βγαζει τελικα συμπέρασμα :lol: ) οτι εγω αναφερόμουν σε θεμα των αναφορών τύπου nowcast αποκλειστηκα. Τωρα απο κει και πέρα προφανως ο καθενας θα πρέπει να ειναι ελεύθερος να ανοιγει τα θεματα που θελει με το περιεχόμενο που θελει, οπώς μπορούσε να κανει μεχρι τωρα. Καλυτερα πολλα μικρα θεματα παρα ενα τεραστιο. Φανταστητε ενα θεμα με 100 σελιδες γεματες φωτογραφιες και να θελω εγω να ανατρεξω σε καποια. Θα πρεπει να δω και τις 100 (ή για να 'μαι πιο σωστος και τις ν οπού ν η σελιδα με το περιεχόμενο που ψαχνω, 0<ν<100 :lol: ) μεχρι να βρω αυτό που θελω.

Όπως επίσης το θέμα του κλειδώματος που με ενόχλησε και μένα πάρα πολύ.Πρώτον. Και δεύτερον, συμφωνώ Χρήστο και μαζί σου και με τα λεγόμενα του Νεκτάριου.
Akis_Meteo

Δημοσίευσηαπό xamhlo » Σάβ 10 Δεκ 2011, 8:41

καλημέρα και από μένα.
ένα ενιαίο θέμα αναφορών να εξυπηρετήσει ποιον όταν θα μαζευτούν 200-300 σελίδες μαζί με πάρα πολλές φώτο.
άλλο οι καιρικές αναφορές και άλλο οι καλλιτεχνικές βιωματικές.
Και από τη στιγμή που μπορούμε να έχουμε όσες υποκατηγορίες θέλουμε δεν το καταλαβαίνω να είμαστε κολλημένοι στο πως ήμασταν μέχρι τώρα.
Προτείνω να ανοιχτεί το φόρουμ και οι οποίες αλλαγές να γίνουν μετά.Ας ανοιχτούν οι βασικές ενότητες ,ο σκελετός.. και προχωράμε.
καθόμαστε και μιλάμε στον αέρα.
ρε παιδια φορουμ ειναι οχι εκλογες της χωρας. Ελεος δηλαδη.

ΠΑΝΤΑ με σεβασμο
Κωστας
Άβαταρ μέλους
xamhlo

Δημοσίευσηαπό fotisp » Σάβ 10 Δεκ 2011, 14:19

Sterea_Meteo έγραψε: Όπως επίσης το θέμα του κλειδώματος που με ενόχλησε και μένα πάρα πολύ.Πρώτον. Και δεύτερον, συμφωνώ Χρήστο και μαζί σου και με τα λεγόμενα του Νεκτάριου.

Ο λογος νομιζω αναφερθηκε, για να μην εχουμε πολλαπλα θεματα αναφορων.

Οι επιλογες μας ειναι νομιζω δυο, ειτε μονο ενα θεμα αναφορων για ολους, ειτε να εχουμε ξεχωριστα θεματα αναφορων ανα περιοχη αλλα αυτο να γινει σε ξεχωριστο υπο-φορουμ αναφορων και παραλληλα να διατηρησουμε ενα θεμα συντομων αναφορων στο κεντρικο φορουμ. Οι περιοχες ειναι τοσο πολλες, που αργα η γρηγορα θα εχουμε δεκαδες θεματα αναφορων ανα περιοχη και ουσιαστικα θα ειναι σαν να εχουμε δεκαδες blogs και αν τα εχουμε στο κεντρικο φορουμ αρκετα απο αυτα θα πεφτουν ευκολα απο την πρωτη σελιδα και δεν θα διαβαζονται απο πολλους.

Τελος παντων, επειδη δεν εχω χρονο για τετοια και επειδη ειναι ακομη νωρις και δεν εχουμε φτασει ακομη σε αυτη την κατασταση, αφηνουμε ολα τα θεματα ανοιχτα και παλι και βλεπουμε πως θα παει, αλλα αργα ή γρηγορα πιστευω οτι θα πρεπει να αποφασισουμε για ενα απο τα δυο που ανεφερα πιο πανω.
fotisp

Δημοσίευσηαπό Meteolarissa » Σάβ 10 Δεκ 2011, 14:21

.
Τελευταία επεξεργασία από Meteolarissa και Τρί 02 Ιούλ 2013, 19:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Meteolarissa

Δημοσίευσηαπό fotisp » Σάβ 10 Δεκ 2011, 14:26

Την ιδια αποψη εχω και εγω Βασιλη αλλα ειμαστε μειοφηψια

Το θεμα σου ειναι ανοιχτο παλι ;)
fotisp

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Προτάσεις / Απορίες / Προβλήματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες