Συζήτηση για τη μορφή της λίστας

Προτάσεις, για τη βελτίωση της λειτουργίας της κοινότητας. Ιδέες, απορίες, και αναφορά προβλημάτων!

Συζήτηση για τη μορφή της λίστας

Δημοσίευσηαπό alpha » Παρ 28 Σεπ 2012, 14:55

Καλησπέρα σε όλους,

είναι εμφανές γεγονός πιστεύω ότι η λίστα έχει χάσει την παλιά της αίγλη. Έχει μειωθεί σημαντικά ο αριθμός των ενεργών μελών που γράφουν στο φόρουμ και το κυριότερο είναι ότι οι περισσότεροι από τα παλιά μέλη γράφουν στο facebook, στο αντίστοιχο γκρουπ που υπάρχει. Από την άλλη, πολλά μέλη της hw δεν έχουν λογαριασμό στο fb, γι'αυτό και αναρτούν τα μηνύματά τους εδώ. Δεν πιστεύω ότι το ένα από τα 2 είναι λάθος.

Άνοιξε συζήτηση στο fb σχετικά με τη δυναμικότητα της λίστα μέχρι πριν 2 χρόνια και αναρωτιέμαι αν τώρα είμαστε καλύτερα ή χειρότερα. Κλίνω προς το 2ο..

Η HellasWeather είναι πνευματικό παιδί των κ. Δημήτρη Τσικάρα και Φώτη Παναγιωτόπουλου, σαφώς και θα ήθελα να σκεφτούν τι θα ήταν καλύτερο να γίνει. Για μένα το πρόβλημα είναι στις ειδοποιήσεις, όταν γράφεις κάτι εδώ, πρέπει να ψάξεις για να βρεις ξανά το θέμα που ήσουν και τις απαντήσεις. Χωρίς να θέλω να μειώσω τη δουλειά που έχει κάνει ο Νίκος Γκίκας γι'αυτό τον χώρο, σαφώς τον ευχαριστούμε, αλλά το δοκιμάσαμε και δεν πέτυχε. Γνώμη μου είναι να ανοίξω ένα Poll για το αν η λίστα είναι καλύτερο να μεταφερθεί ξανά στη yahoo. Ούτε το fb είναι λύση αφού οι μισοί και πλέον εκεί μέσα δεν έχουν ιδέα τι πάει να πει Hellas Weather αλλά και αυτή η μορφή που έχει τώρα το φόρουμ δεν εξυπηρετεί (τη πλειοψηφία).

Περιμένω από τους διαχειριστές να μου πούνε αν επιτρέπουν την διεξαγωγή τέτοιου Poll.

στόχος του θέματος δεν είναι να ξεκινήσει άλλος ένας γύρος κουραστικών συγκρούσεων, αλλά να προβληματίσει.
Σταύρος Ντάφης, Ιωάννινα - Βόλος - Ρώμη
www.meteovolos.gr
Άβαταρ μέλους
alpha

Re: Συζήτηση για τη μορφή της λίστας

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Παρ 28 Σεπ 2012, 15:09

Καλησπέρα κι από ένα!
Σταύρο. όπως βλέπω ανοίγεις ένα μεγάλο θέμα που και κατά τη δική μου γνώμη πρέπει να ανοίξει προκειμένου να δούμε τι είναι αυτό που στερεί από τη σημερινή hellasweather τη δύναμη , τη διάθεση και τη ζωντάνια που διέθετε η παλιά μορφή.
Έχει περάσει αρκετός καιρός που ζούμε τη μορφή αυτή και το σίγουρο είναι πως κάτι πρέπει να αλλάξει.
Θα παρακολουθήσω όπως πάντα με μεγάλο ενδιαφέρον και το θέμα αυτό και θα προσπαθήσω να συμβάλλω κι εγώ εκφράζοντας τη γνώμη μου όχι τόσο για το τι φταίει αλλά περισσότερο για το τι πρέπει να γίνει...
Να στε όλοι καλά!!!!
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Δημοσίευσηαπό alpha » Παρ 28 Σεπ 2012, 15:26

Υπάρχουν παλιά μέλη της HW που δεν μπόρεσαν εξαρχής να γραφτούν στο φόρουμ και θέλουν την επιστροφή στην παλιά μορφή:

Σωτήρης Σαραντάκος:
" Η λιστα ηταν πιο αμεση και ανθρωπινη με την παλια μορφη της! Πλεον αυτη την αμεσοτητα τη συναντω στο φεισμπουκ οπου ποσταρουμε,συζηταμε και αναλυουμε τα παντα με πολλους φιλους σε διαφορες καιρικες ομαδες,γρηγορα και αποτελεσματικα! Προσωπικη μου γνωμη ειναι πως ειναι καλυτερο να επιστρεψει η λιστα στην παλια της μορφη! Αν δε συμβει κατι τετοιο,πιστευω οτι ουτως η αλλως,η καιρικη ομαδα της στο φεισμπουκ μπορει να την αντικαταστησει σε μεγαλο βαθμο οσο αφορα την αμεσοτητα στις αναφορες ,στην πληροφορηση και στην ανταλλαγη των αποψεων μεταξυ των μελων της! Το φορουμ οσο αφορα το θεσμο hellasweather κατα τη γνωμη μου παντα,αποδειχτηκε ενα αποτυχημενο πειραμα οσο αφορα το σκοπο για τον οποιο δημιουργηθηκε! Πιο πολυ σαν βιβλιοθηκη και αρχειοθηκη μπορει να λειτουργησει και οχι ως αποτελεσματικο μεσο επικοινωνιας μεταξυ των μελων της! "
www.meteovolos.gr
Άβαταρ μέλους
alpha

Δημοσίευσηαπό Edward N. Lorentz » Παρ 28 Σεπ 2012, 15:31

alpha έγραψε:Καλησπέρα σε όλους,

είναι εμφανές γεγονός πιστεύω ότι η λίστα έχει χάσει την παλιά της αίγλη. Έχει μειωθεί σημαντικά ο αριθμός των ενεργών μελών που γράφουν στο φόρουμ και το κυριότερο είναι ότι οι περισσότεροι από τα παλιά μέλη γράφουν στο facebook, στο αντίστοιχο γκρουπ που υπάρχει. Από την άλλη, πολλά μέλη της hw δεν έχουν λογαριασμό στο fb, γι'αυτό και αναρτούν τα μηνύματά τους εδώ. Δεν πιστεύω ότι το ένα από τα 2 είναι λάθος.

Άνοιξε συζήτηση στο fb σχετικά με τη δυναμικότητα της λίστα μέχρι πριν 2 χρόνια και αναρωτιέμαι αν τώρα είμαστε καλύτερα ή χειρότερα. Κλίνω προς το 2ο..

Η HellasWeather είναι πνευματικό παιδί των κ. Δημήτρη Τσικάρα και Φώτη Παναγιωτόπουλου, σαφώς και θα ήθελα να σκεφτούν τι θα ήταν καλύτερο να γίνει. Για μένα το πρόβλημα είναι στις ειδοποιήσεις, όταν γράφεις κάτι εδώ, πρέπει να ψάξεις για να βρεις ξανά το θέμα που ήσουν και τις απαντήσεις. Χωρίς να θέλω να μειώσω τη δουλειά που έχει κάνει ο Νίκος Γκίκας γι'αυτό τον χώρο, σαφώς τον ευχαριστούμε, αλλά το δοκιμάσαμε και δεν πέτυχε. Γνώμη μου είναι να ανοίξω ένα Poll για το αν η λίστα είναι καλύτερο να μεταφερθεί ξανά στη yahoo. Ούτε το fb είναι λύση αφού οι μισοί και πλέον εκεί μέσα δεν έχουν ιδέα τι πάει να πει Hellas Weather αλλά και αυτή η μορφή που έχει τώρα το φόρουμ δεν εξυπηρετεί (τη πλειοψηφία).

Περιμένω από τους διαχειριστές να μου πούνε αν επιτρέπουν την διεξαγωγή τέτοιου Poll.

στόχος του θέματος δεν είναι να ξεκινήσει άλλος ένας γύρος κουραστικών συγκρούσεων, αλλά να προβληματίσει.

Σταύρο δεν έχω ιδέα αν επιτρέπετε κάτι τέτοιο ή όχι αλλά μου φαίνεται δίκαιο και λογικό
αυτό που ζητάς (ανεξαρτήτως της δικής μου θέσης). Ότι ιδέες έχεις για το πως θα καλύψουμε
αυτά τα κενά χωρίς να γίνουμε λίστα/facebook αλλά ούτε να οπισθοχωρήσουμε στην yahoo
(που για εμένα θα ήταν τεράστιο ΛΑΘΟΣ) θα με ενδιέφερε να τις διαβάσω!
Edward N. Lorentz

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Παρ 28 Σεπ 2012, 15:43

Το θέμα σηκώνει πολύ κουβέντα, αλλά κρύβει και αλήθειες που πονάνε... Ωστόσο, από τη στιγμή που όλοι όπως δηλώνουμε αγαπάμε αυτό το χώρο, τη λίστα, το γραφικό περιβάλλον μας εμποδίζει στο να στείλουμε ένα μήνυμα :?:

Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω το διαχωρισμό παλιάς και νέα λίστα... Ή αγαπάς το χώρο αυτό και ταυτόχρονα επιθυμείς την επικοινωνία με όσους συνδέονται με αυτόν ή ο καθένας για δικούς του λόγους "κουράστηκε" και αποχώρησε σιωπηρά.

Θα προσπαθήσω να μην πω πολλά γραπτώς, αλλά μόνο όταν σας δω από κοντά, γιατί ο γραπτός λόγος πολλές φορές παρερμηνεύεται...

Αυτό που θέλω από τη λίστα είναι να διαβάσω ξανά αναφορές από ΟΛΗ την Ελλάδα και να μπορέσω να "πειράξω" ξανά παλιούς φίλους για τα καιρικά τερτίπια του καιρού... Αλλά, μάλλον μεγαλώσαμε και αλλάξαμε...
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό dinos » Παρ 28 Σεπ 2012, 16:39

Μεγαλώσαμε αλλά δεν αλλάξαμε Κωνσταντίνε μου! Τα χούια είναι χούια! Απλά χαλάσαμε τη συνταγή, αυτό καταφέραμε...

Εγώ εστιάζω το πρόβλημα από την αρχή (αλλά τώρα πλέον έχει επιβεβαιωθεί) στην απώλεια αμεσότητας της επικοινωνίας.
Με άλλα λόγια, το να μην λαμβάνεις εμαιλ με κάθε ποστ είναι η θανατική καταδίκη του πνεύματος της λίστας.
Αυτο που χρειάζεται είναι η μορφή της παλιάς λίστας αλλά με δυνατότητα για εύκολη και απεριόριστη αποστολή υλικού. Τίποτε άλλο.
Να λαμβάνεις ειμαιλ με κάθε ποστ, να απαντάς επιτόπου είτε μεσω web είτε μέσω outlook και να ανεβάζεις ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ υλικό σε χώρο της λίστας. Αυτό το προσφέρει το facebook μιά χαρά και μόνο λόγω ιδεολογικών αγκυλώσεων ορισμένων με το f/b δεν προχώρησε εκεί μέσα η λίστα. Μιά χαρά θα ήταν! Ολα τα δίνει και τσάμπα. Τέλος πάντων ο καθένας είανι ελεύθερος να πιστεύει ο,τι θέλει. Πάντως σε ό,τι με αφορά, πίστευα και πιστεύω ακόμη περισσότερο οτι παρά την μεγάλη τεχνολογική προσωπική επιτυχία του Νίκου καί των άλλων φίλων με τη δημιουργία του χώρου αυτού, το πείραμα απέτυχε παταγωδώς για τους παραπάνω πολύ συγκεκριμένους λόγους. Και βεβάιως δεν είμαι ο μόνος που το πιστεύει αλλά και η συντριπτική πλειοψηφία των παλαιοτέρων της λίστας (μέλη άνω της 10ετίας που ζήσαμε θρυλικές στιγμές μαζί της). Τυχαίο;
Μακάρι να δημιουργηθεί σε αυτόν τον χώρο η δυνατότητα αποστολής εμαιλ και άμεσης απάντησης πάλι μεσω εμαιλ, και η δυνατότητα αποστολής υλικού σε χώρο της λίστας και όχι παραπομπή λινκ σε ατομικους χώρους. Αν γίνει αυτό τότε καθαρίσαμε. Αλλιώς υπάρχει και η λύση ΤΥΠΟΥ ομάδας Hellasweather friends/ facebook που λειτουργεί ακριβώς όπως τη θέλουμε (οι διαφωνούντες εννοώ).
dinos

Δημοσίευσηαπό gbourlis » Παρ 28 Σεπ 2012, 17:05

Δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης των δυνατοτήτων της παλιάς λίστας με ένα οποιοδήποτε στοιχειώδες φόρουμ. Η λίστα δεν είχε απολύτως καμιά δυνατότητα, ούτε το στοιχειώδες να εισάγεις στο κείμενο εικόνες και βίντεο. Μόνο και μόνο γι' αυτό αξίζει η μεταφορά σε φόρουμ. Αλλά και στο θέμα της αναζήτησης παλιότερων μηνυμάτων δεν υπάρχει καμία σχέση της παλιάς λίστας, ακόμη και αν την οργάνωση των συζητήσεων του φόρουμ θα μπορούσαμε να τη συζητήσουμε λίγο. Τεχνικά είμαστε ήδη πολύ καλύτερα, κατά τη γνώμη μου, από τη λίστα, και αν υπήρχαν περισσότεροι διαθέσιμοι να ασχοληθούν με την ανάπτυξη του χώρου θα μπορούσαμε να έχουμε ακόμη περισσότερα. Και συγκρίνοντας με το facebook, προσωπικά δεν το βρίσκω καθόλου εύκολο να βρω οτιδήποτε παλιότερο εκεί, ενώ μου αφήνει και μια πολύ έντονη αίσθηση "ακαταστασίας", αν και ο βασικός λόγος που δεν γράφω ποτέ εκεί είναι ακριβώς γιατί προτιμώ να το γράψω εδώ και να στηρίξω το χώρο, όπως αντιλαμβάνομαι ότι κάνουν και αρκετοί άλλοι αφιερώνοντας πολύ χρόνο.

Σχετικά με την μειωμένη δραστηριότητα, είναι σαφές σε όλους πιστεύω, ότι φταίνε πολλοί άλλοι παράγοντες και όχι το τεχνικό κομμάτι. Μεγάλη κουβέντα και αυτή, αλλά ας αναφερθώ στο πιο ανώδυνο που είναι η έλλειψη χρόνου από αρκετούς και ειδικά από εμάς τους μεγαλύτερους. Προσωπικά, κάπου γύρω στα μεσάνυχτα προσπαθώ να βρω λίγο χρόνο, ειδικά αν πρόκειται να ανεβάσω υλικό.

Συνοψίζοντας, θεωρώ ότι το πρόβλημα δεν είναι τεχνικό αλλά συμμετοχής και εννοώ συμμετοχής των μελών άσχετα με τον αριθμό τους. Προφανώς υπάρχουν βελτιώσεις που θα θέλαμε να γίνουν αλλά κάποιος πρέπει να τις κάνει και δεν μπορούμε να περιμένουμε τα πάντα από το Νίκο. Διαφωνώ με το ότι η αναβάθμιση απέτυχε (Σταύρο και Ντίνο), συμφωνώ όμως ότι θα ήταν πολύ ωραίο να υπάρχει δικός μας χώρος για το υλικό, αν και αυτό δεν είναι πολύ εύκολο (server κλπ). Και τέλος ακριβώς αυτό

Konstantinos έγραψε: Ή αγαπάς το χώρο αυτό και ταυτόχρονα επιθυμείς την επικοινωνία με όσους συνδέονται με αυτόν ή ο καθένας για δικούς του λόγους "κουράστηκε" και αποχώρησε σιωπηρά.
Γιώργος Μπ, Πάτρα
http://ozia.net/W/
gbourlis

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Παρ 28 Σεπ 2012, 17:27

Βεβαίως και να γίνει η κουβέντα!!

Για την ακρίβεια ως μέλος αυτής της παρέας, έχω μεγάλη ανάγκη για κάτι τέτοιο από την ώρα που ανέλαβα να καταθέσω μια πρόταση αλλαγής της μορφής. Αυτό για το οποίο έχω ανάγκη είναι να δω είναι η ειλικρινή διάθεση πάνω σε αυτά που γράφονται. Αλλιώς δεν νοείται ο όρος παρέα.

Θα σας ενδιέφερε λοιπόν νομίζω, η γνώμη μου ως μέλος της παρέας, που ανέλαβα έναν ΡΟΛΟ, να υλοποιήσω την απόφαση της πανελλήνιας....

1. Κατ'αρχήν πιστεύω πως από το διάστημα που μεσολάβησε από την πανελλήνια της Καστανιάς, μέχρι τον Ιούνιο του 2011, αυτή η κουβέντα θα έπρεπε να τρέχει στη yahoo και ακόμη περισσότερο δε, όταν κατατέθηκε η πρόταση από εμένα (η οποία σημειωτέον ήταν η μοναδική), μέχρι να μεταβούμε εδώ, θα έπρεπε αυτή η κουβέντα να είχε ήδη γίνει!
Αγαπητοί φίλοι, περίμενα με αγωνία να δω γνώμες και ενστάσεις, ιδέες, οτιδήποτε θα μπορούσε να βελτιώσει την παρούσα πρόταση από τον Ιούνιο '11 μέχρι τις αρχές Νοέμβρη '11. Μεσολάβησαν σχεδόν 5 μήνες μέχρι να γίνει η μετάβαση. Παρακάλεσα όλη την παρέα να μπει να δοκιμάσει, να προτείνει....Η ανταπόκριση δεν ήταν η αναμενόμενη και το λέω με πικρία. Όσοι μπήκατε στον κόπο να προτείνετε και προσφερθήκατε να βοηθήσετε, σας ευχαριστώ ειλικρινά ως μέλος της παρέας (και μόνο ως τέτοιο μιλάω!). Στα τεχνικά θέματα, έχουν προσφερθει να βοηθήσουν ο Άγγελος ο Βιδάλης, ο Άρμεν Αρσακιαν και ο Στέλιος Ευσταθίου. Ως μέλος της παρέας σας ευχαριστώ θερμά.
Δεν είναι απαραίτητο ούτε υποχρεωτικό να βοηθήσουν όλοι σε κάτι. Μερικές φορές, το μπείτε στην διαδικασία να σκεφτειτε 5 τρόπους να βελτιωθεί ο τρόπος επικοινωνίας μας, είναι πολύ πιο ουσιαστικό. Οι περισσότεροι όμως φίλοι, και το λέω απαλλαγμένος από κάθε έννοια επιθετικότητας, δεν το κάνατε και κυρίως δεν το κάνατε ΕΔΩ (το τονίζω το ΕΔΩ). Το αποτέλεσμα είναι να βρισκόμαστε σε έναν χώρο που δεν ικανοποιεί ΚΑΝΕΝΑΝ και αν θέλετε τη γνώμη μου, ΟΥΤΕ ΕΜΕΝΑ, ικανοποιεί.

2. Ας μην ξεχνάμε όμως οτι αυτό που βλέπετε τώρα είναι η ελάχιστη κοινή συνισταμένη όπως εκφράστηκε στην πανελλήνια της Καστανιάς. Κάποιες βελτιώσεις που έχουν προταθεί στην ενότητα "Προτάσεις, Απορίες, Προβλήματα", πράγματι δεν έχουν γίνει, και αυτό οφείλεται σε έλλειψη χρόνου από τη μεριά μου. Ζητώ συγνώμη για την καθυστέρηση. Απλώς βρίσκομαι σε ενα πολύ κομβικο σημείο για τη ζωή μου, την επαγγελματική μου σταδιοδρομιά και τις σπουδές μου. Θαρρώ όμως πως το πολύ μέχρι να εκπνεύσει το 2012 θα γινουν αυτά και μερικά ακόμη, κυρίως αισθητικού περιεχομένου επεμβάσεις και κάποιες διευκολύνσεις.

3. Δεν έχω καμμία διάθεση απολογητική απέναντι στο σύνολο. Για το αν η hellasweather δεν βολεύει το μερίδιο της ευθύνης που μου αναλογεί είναι στο οτι κάποια πράγματα που προτάθηκαν στις "προτάσεις, απορίες, προβλήματα" δεν τα έκανα ακόμη, όμως η ουσία της συζήτησης δε νομίζω οτι ειναι εκεί.
Ωστόσο, επειδή είμαστε ομάδα και ο ρόλος μας είναι ισάξιος θαρρώ, μερίδιο ευθύνης έχουμε εν τέλει ΟΛΟΙ, ο καθένας στο βαθμό που ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΕ, αδιαφόρησε, δεν συμμετείχε και τελικά τα άφησε στους άλλους.
Να μην τα περιμένετε όλα από εμένα. Για την ακρίβεια, να περιμένετε ελάχιστα και σας το λεώ τίμια. Θα ήταν επικίνδυνο για όλους, να είχατε έναν τύπο, ο οποίος θα είχε πάρει υπέρ του δέοντος πρωτοβουλίες για την αναβάθμιση του forum και της δομής της λίστας, και θα έκανε οτι του κατέβαινε στο κεφάλι στο όνομα του κοινού καλού.....Αυτός ο τύπος, με ανοιχτό ή έμμεσο τρόπο δεν θα σας έβλεπε ισότιμα γιατί όλοι οι επιμέρους ρόλοι που θα μπορούσατε να έχετε, θα τους είχε αναλάβει ΟΛΟΥΣ αυτός. Ακόμη κι αν δεν ήταν αυτός ο σκοπός του. Αυτό θα κατέληγε να είναι. Στις οργανωμένες κοινωνίες, όπως για παράδειγμα σε συλλογους κλπ, αυτό ακριβώς ορίζει μια εξουσιαστική σχέση. Οι άνθρωποι αποποιούνται τις ατομικές ευθύνες τους, ο καθένας ξεχωριστά, τις αναθέτουν σε ένα άτομο, ή μια ομάδα ατόμων οι οποίοι μπορει να καλούνται εκπρόσωποι, βουλευτές, ή ο,τι άλλο θέλετε, με αντάλλαγμα αυτοί τα να ασκούν εξουσία στουs υπόλοιπους.

Όμως υπάρχει κι άλλος τρόπος....
συνεπώς χαίρομαι που επιτέλους, έστω και μετά από 1 χρόνο, άνοιξε αυτή η κουβέντα και θέλω σαν Νίκος να δω να γράφονται ιδέες, γνώμες, προτάσεις και οτιδήποτε μπορεί να μας βοηθήσει. Την περίμενα αυτή τη στιγμή ομολογω....

ΥΓ1. Όσον αφορά τα polls, ο καθένας μπορει να βάλει οποιο θέλει, ωστόσο οι κανόνες λένε οτι δεν είναι δεσμευτικά. Θα πρότεινα να αναπτυχθούν απόψεις και να μην περιοριστούμε σε ερωτήσεις του στυλ, προτιμάτε τη yahoo ή την καινούργια μορφή της hellasweather γιατι φεύγουμε από την ουσία και επικεντρωνόμαστε στη παράθεση επιχειρημάτων που εγκλωβίζουν τη κουβέντα...
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό alpha » Παρ 28 Σεπ 2012, 18:24

Νίκο εγώ παραθέτω την άποψη του Θωμά, για δικό μας λογισμικό:
viewtopic.php?f=8&t=18&p=44

είναι δύσκολο, αλλά υπάρχουν προγραμματιστές να μας βοηθήσουν. Και να πάρει χρόνο, αν το αποτέλεσμα είναι όπως το φανταζόμαστε θα ανταμοιφθούμε.

στο fb παρατίθενται απόψεις για το θέμα, δεν μπορώ να τις μεταφέρω όλες, αλλά είναι από "θεωρητικά μέλη της λίστας" δλδ ήταν με τη yahoo, μετά δεν μπορούσαν να εγγραφτούν ή δεν τους άρεσε η νέα μορφή, γράφουν όμως στο γκρουπ. Μια από αυτές είναι ότι η ερασιτεχνική μετεωρολογια στην Ελλάδα έχει γίνει ένα μπάχαλο.
Υπάρχουν πολλά επιμέρους γκρουπάκια που συχνά λένε τα ίδια πράγματα, ενώ ο καθένας έχει από ένα site.

Στη πανελλήνια του Αγ.Νικόλα στη Νάουσα, κάποιος είχε κάνει την ερώτηση : "Τι προσφέρει η λίστα σε νέα παιδιά; τι θα τους ωθήσει να γραφτούν;" και είδαμε την κατακόρυφη πτώση στις εγγραφές νέων μελών... Ο καθένας μπορεί να δημιουργήσει πλέον εύκολα μια κοινότητα καιρόφιλων και να γράφει προγνώσεις, αναφορές και άλλα. ΟΜΩΣ η λίστα μας είναι Η ΠΡΩΤΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ήδη από το 1998, μετράει 14 χρόνια ζωής και πιστεύω είναι ο θεμέλιος λίθος στην ερασιτεχνική μετεωρολογία.
Αυτό πρέπει να διαδώσουμε στους νέους που με όρεξη και πολλά εργαλεία στα χέρια τους (βλ. facebook) δημιουργούν δικές τους κοινότητες, έχουν φτάσει σε σημείο να κάνουν και πολυάριθμες συναντήσεις!

Κων/ντίνε διαφωνώ ότι αλλάξαμε, ίδια τρέλα έχουμε. Το βλέπω σε άτομα που σταμάτησαν να γράφουν στη λίστα και μιλάμε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ με ό,τι μέσο έχουμε (e-mail, τηλέφωνα, facebook). Οι ίδιοι θέλουν να έχουν ξανά πρόσβαση σε μια HellasWeather με αμεσότητα και πάθος για τον καιρό. Ο Σόλωνας έγραψε ότι υπάρχουν πλέον πολλοί σταθμοί και κάμερες, έτσι δεν υπάρχει κάτι παραπάνω να γράψεις. Και αυτό το βρίσκω λάθος. Όταν ζω ένα καιρικό γεγονός θέλω να το μοιραστώ με τους τρελαμένους φίλους μου μέσω μηνύματος ή συνάντησης, δεν έχει σταματήσει αυτό, πάντα στις κακοκαιρίες βλέπω μηνύματα με απίστευτο πάθος για αυτό που ζουν αλλά ΟΧΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.

Επειδή και εγώ έχω χάσει την επαφή μου με το φόρουμ, ο Βασίλης Τ. είπε πως παρατήρησε ο Δημήτρης και ο Φώτης δεν γράφουν πλέον στο φόρουμ. Μιλάει κάποιος μαζί τους;
www.meteovolos.gr
Άβαταρ μέλους
alpha

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Παρ 28 Σεπ 2012, 19:49

alpha έγραψε:Νίκο εγώ παραθέτω την άποψη του Θωμά, για δικό μας λογισμικό:
viewtopic.php?f=8&t=18&p=44

Ο Θωμάς είναι εγγεγραμμένο μέλος Σταύρο μου και μάλιστα από τις 10 Απριλίου του 2011, δηλαδή πριν κοινοποιηθεί η πρόταση σε όλη τη λίστα.
Όσοι παρακολουθούν την κουβέντα, οφείλουν να γνωρίζουν οτι όταν ετοίμαζα την πρόταση, τόσο ο Θωμάς όσο κι εσύ Σταύρο, ήσασταν από τους ανθρώπους που ανεπίσημα είχα στείλει ένα e-mail. Το e-mail εστάλη στις 6 Απριλίου του 2011 με παραλήπτες τους
Κωνσταντίνο Ζαχαρόπουλο, Ταξιάρχη Μεργιά, Σταύρο Ντάφη, Μαρία Καββαδια, Θωμά Γεωργίου, Χαράλαμπο Καρανδεινό, Γιώργο Μπουρλή, Γιώργο Διακάκη, Γιώργο Γκουρνέλο, Αλέξανδρο Σιάμκουρη, Δημήτρη Σαρογλίδη, Χρήστο Αλμασίδη, Παύλο Αγγελίδη, Γιάννη Ζαχάρη, Γιώργο Βασιλειάδη, Μιχάλη Δρετάκη, Φώτη Παναγιωτόπουλο, Κώστα Βίτσιο και Δημήτρη Τσικάρα κι έγραφε τα εξής:

Αγαπητοί φίλοι,

Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος (έχω και μια δυσκολία όσο να ναι :))
Λοιπόν, ο λογος που στέλνω αυτό το ομαδικό μήνυμα είναι, για να δείτε
μια (πολύ) πρώτη εκδοχή forum που έχω ετοιμάσει με σκοπό να
παρουσιαστεί στη λίστα μέχρι τον Ιούνιο.

Πρόκειται για αυτό:
http://www.kyklogenesis.gr/hellasweather/

Όπως θα δείτε η πρόταση περιλαμβάνει forum με 3+2 θεματικές
κατηγορίες, όπως όλοι κατά καιρούς έχουμε αναφέρει και συζητήσει.
Περιληπτικά προτείνω, αν και θα εχουμε πολλές ευκαιριες να τα
ξαναδουμε.....

- Η βασικότερη όλων είναι τα Γενικά Θέματα, όπου στην ουσία εκεί θα
διεξάγονται οι συζητήσεις, όπως προσπαθούμε με χίλια βάσανα να τις
κάνουμε τώρα στη yahoo. Τα πλεονεκτήματα του forum θα τα δείτε και
μόνοι σας.
- Υπάρχουν άλλες 2, οι Αναφορές και τα Προγνωστικά/Ανάλυσης Θέματα,
όπου θα αφιερώνονται σε εντελώς εξειδικευμένες συζητήσεις, όχι Γενικού
Περιεχομένου αλλά αποκλειστικά αυτού του είδους.

- Άλλη μία όπου θα αφορούν αποκλειστικά και μόνο Ειδήσεις και
Ανακοινώσεις που θα έχουν να κάνουν με εμάς ή δραστηριότητές μας, ή
σχετικές ειδήσεις που θα έχουν να κάνουν με κάτι άλλο.
- Άλλη μία με links αποκλειστικά και μόνο σε ιστότοπους μελών της λίστας μας.

Το portal είναι ένα module σαν αρχική σελίδα, και με λίγη δουλίτσα
μπορεί να γίνει πολύ χρηστικό (πχ βλέπεις τα τελευταια 10-20 μηνύματα
συνολικά και πολλές πολλές άλλες εφαρμογές).
Εντούτοις τίποτε από όλα αυτά δεν το έχω προχωρήσει ιδιαίτερα πέρα από
κάποιες βασικές τροποποιήσεις και τεστ.

Τέλος, επέλεξα το συγκεκριμένο open source λογισμικό (phpBB3), μετά
από αρκετά (μηνών είναι η αλήθεια) tests σε σχέση με διάφορα άλλα,
καταλήγοντας οτι τελικά είναι το καλύτερο και σε επίπεδο διαχείρισης,
εφαρμογών και υποστήριξης και νομίζω πως θα υπερκαλύψει τις ανάγκες
μας.

Αυτή είναι μια πρόταση που με τροποποιήσεις (στις οποίες θα
συζητήσουμε/δοκιμάσουμε/καταλήξουμε) θα κοινοποιηθεί σε όλους ως
πρόταση οριστική. Συνεπώς ας μη θεωρηθεί αυτό το mail καν ως μια
κοινοποίηση πρότασης, ή τίποτε τέτοιο, γιατί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, είναι εντελώς
ανεπίσημο και μεταξύ μας (οπότε ας μην διαδοθεί κιόλας).
Ο σκοπός που το στέλνω το e-mail είναι διότι μετά από αρκετό καιρό
δουλειάς, κάπου έχω 'πελαγώσει' για το τί τελικά χρειαζόμαστε και θα
ήθελα τη δική σας γνώμη. Δεν γίνεται και δεν είναι σωστό τελικά ένα
τέτοιο πράγμα να το κάνει μόνος του κανείς.
Από την άλλη, ο λόγος που το δεν το στέλνω σε όλη τη λίστα, είναι
απλώς γιατί είναι αδύνατον με 400 μέλη να κάνουμε μια κουβέντα που θα
βγάλουμε άκρη, λόγω πληθυσμού (γι αυτό να μην κοινοποιηθεί γιατί
τελικά θα γραφτεί όλη η λίστα!).
Θα θελα λοιπόν, να ΜΗΝ απαντήσετε καθόλου στο e-mail αυτό και να
συνεχισουμε τη κουβέντα μας, όπως είμαστε, στο (υπο δοκιμή) forum,
ώστε να το δοκιμάσουμε, να το εμπλουτίσουμε, και όταν έρθει η ώρα θα
έχουν την ευκαιρία με το καλο να το κοινοποιήσουμε σαν πρόταση. Ένας
λόγος παραπάνω, ό,τι συζητήσουμε να υπάρχει, τίποτα δεν είναι κρυφό!

Οπότε,
Τα λέμε εκεί!
Νίκος Γκίκας

Σημαντική είναι η τελευταία παράγραφος....Από όλους εσάς που έστειλα το mail, το μόνο που άκουσα σαν αντιπρόταση ήταν αυτή του Θωμά, στην οποία απάντησα και φυσικά το έκανα δημοσίως, οπότε οταν με το καλό θα κατέβαινε η πρόταση, να υπάρχει η κουβέντα πλέον κοινή σε όλους....Ο Θωμάς ως προγραμματιστής, είχε την πρόσκλησή μου, να συμμετάσχει στην ομάδα προγραμματισμού.
Οι απαντήσεις σε αυτήν την πρόσκλησή μου, είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό το thread που παραθέτεις Σταύρο μου.

Λες τώρα:

στο fb παρατίθενται απόψεις για το θέμα, δεν μπορώ να τις μεταφέρω όλες, αλλά είναι από "θεωρητικά μέλη της λίστας" δλδ ήταν με τη yahoo, μετά δεν μπορούσαν να εγγραφτούν ή δεν τους άρεσε η νέα μορφή, γράφουν όμως στο γκρουπ. Μια από αυτές είναι ότι η ερασιτεχνική μετεωρολογια στην Ελλάδα έχει γίνει ένα μπάχαλο.
Υπάρχουν πολλά επιμέρους γκρουπάκια που συχνά λένε τα ίδια πράγματα, ενώ ο καθένας έχει από ένα site.

Από την στιγμή που δεχόμαστε οτι η διαδικτυακή hellasweather ειναι ΕΔΩ, τότε ΕΔΩ ας γραφτούν αυτές οι απόψεις, αν εν τέλει νοιαζόμαστε για την HELLASWEATHER και όχι για την ερασιτεχνική μετεωρολογία στην Ελλάδα ΓΕΝΙΚΑ. Περί της άποψής σου, για τη μή ύπαρξη τρέλας και πάθους στην hellasweather, εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου στο 100% και μάλιστα θα σου πω πως αυτό είναι ένα φαινόμενο που άρχισε από το 2008 χοντρικά, ίσως και πιο πίσω ακόμη......

Υπενθυμίζω κατά τα άλλα, για την καλή διεξαγωγή της συζήτησης το εξής:
"10. Συμφωνώ επίσης να μην αναδημοσιεύω περιεχόμενο από άλλες κοινότητες στις οποίες συμμετέχω, ή παρακολουθώ. Συμφωνώ να μην μεταφέρω είτε άμεσα είτε εμμέσως, συζητήσεις από και προς άλλες κοινότητες, είτε εμπλέκονται σε αυτές κι άλλα μέλη του παρόντος χώρου, είτε όχι. Δεν προωθώ μηνύματα μελών που έχουν διαγραφεί. Δεν ανακινώ θέματα, για τα οποία αποφάσεις έχουν ήδη παρθεί."
(αναφέρεται στους κανόνες τους οποιους έχουμε υποτίθεται αποδεχθεί οπότε θα παρακαλούσα να μην μεταφέρονται συζητήσεις από το facebook, και να μπουν στον κόπο όσοι φίλοι θέλουν να ποουν τη γνώμη τους για τη hellasweather, να την πουν εκεί που βρίσκεται η hellasweather)

Επειδή και εγώ έχω χάσει την επαφή μου με το φόρουμ, ο Βασίλης Τ. είπε πως παρατήρησε ο Δημήτρης και ο Φώτης δεν γράφουν πλέον στο φόρουμ. Μιλάει κάποιος μαζί τους;

Μπορεις να τους στειλεις pm Σταύρο. Το pm σε ειδοποιει και στο mail σου.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Επόμενο

Επιστροφή στο Προτάσεις / Απορίες / Προβλήματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης