Συζήτηση για τη μορφή της λίστας

Προτάσεις, για τη βελτίωση της λειτουργίας της κοινότητας. Ιδέες, απορίες, και αναφορά προβλημάτων!

Re: Συζήτηση για τη μορφή της λίστας

Δημοσίευσηαπό LeoP » Σάβ 20 Οκτ 2012, 13:51

Γεια σου Φώτη,

Μιας και έγραψες μετά από καιρό να υποθέσω ότι θα διαβάσεις και τα επόμενα που θα γραφτούν εδώ.

Η δική μου ένσταση σχετικά με τη λειτουργία της HW αυτό τον καιρό δεν έχει να κάνει με την εμφάνιση της η οποία ποτέ δεν ήταν και από τις πιο τεχνολογικά προηγμένες αλλά αυτό δεν είχε πτοήσει κανέναν μιας και η ουσία είναι αλλού σε τέτοιες περιπτώσεις. Στη νέα της μορφή βέβαια είναι κατά πολύ ανώτερη απ' ότι στην προηγούμενη, πολύ πιο χρηστική και με πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες και έχει γίνει ήδη αρκετή δουλειά από το Νίκο με αποτέλεσμα να απασχολούμαστε περισσότερο με λεπτομέρειες πια.

Σε αυτό που πάσχει η ομάδα είναι στο συντονισμό, το λεγόμενο moderating. Προφανώς αυτό δε φαίνεται στις περιόδους που όλα κυλούν ομαλά αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που η κατάσταση ξεφεύγει και τότε φαίνεται καθαρά η αδυναμία σωστής διαχείρισης. Και όταν βέβαια εννοώ διαχείριση εννοώ συνεννοημένο συντονισμό και όχι λανθασμένους χειρισμούς οι οποίοι πολλές φορές προσβάλλουν τα μέλη, άσχετα βέβαια με το σε ποια μεριά είναι τελικά το δίκαιο. Τέτοιοι λανθασμένοι χειρισμοί βέβαια έχουν γίνει όχι μόνο στη νέα μορφή αλλά και στην προηγούμενη. Είναι δηλαδή χρονίζον το πρόβλημα.

Απ' ό,τι γνωρίζω συντονιστές είσαι εσύ, ο Νίκος και ίσως και ο Δημήτρης ο Τσικάρας, δεν είμαι σίγουρος. Όπως και να 'χει από τους τρεις συντονίζουν οι εξής δύο: Ο Νίκος! Λοιπόν δε γίνεται να υπάρχουν συντονιστές μόνο κατ' όνομα. Τιμητικά ναι το καταλαβαίνω αλλά θα πρέπει να υπάρχουν και άλλοι ενεργοί. Δεν κρύβω τη άποψή μου ότι άλλα είναι τα δυνατά σημεία του Νίκου και όχι ο συντονισμός και χρειάζεται απαραιτήτως και άλλους, οι οποίοι φυσικά να μπορούν να το κάνουν σωστά. Αλλά ακόμα και αν ο Νίκος είναι ταλέντο στο σωστό συντονισμό και είναι λάθος η άποψή μου είναι πάλι ευνόητο ότι δεν προλαβαίνει κάποιος να τα κάνει όλα δηλαδή και διαχείριση του κώδικα, hardware, συντονισμό και όλα μαζί και να βαίνουν όλα καλώς. Έτσι λοιπόν το ξανατονίζω ότι χρειάζεται να δοθεί βάση στο συντονισμό της ομάδας και μάλιστα σε εύλογο χρονικό διάστημα, όχι θα και όταν κ.λ.π. γιατί κάποια στιγμή πάλι μπροστά μας θα το βρούμε.

Λεωσθένης
Άβαταρ μέλους
LeoP

Re: Συζήτηση για τη μορφή της λίστας

Δημοσίευσηαπό theotzimos » Τετ 24 Οκτ 2012, 18:28

Παιδιά, γίνεται να συγκεντρώσουμε όλες τις απόψεις για την μορφή της λίστας και να τις τοποθετήσουμε σε ένα Poll να μπορέσουμε να ψηφίσουμε; Πάντως η ιδέα να μπει με την μορφή embedded σαν Banner και του γκρουπ του facebook νομίζω είναι πολύ καλή ιδέα. Το facebook δίνει τον html κώδικα και μάλιστα μπορείς να επέμβεις και στις διαστάσεις και σε κάποιες άλλες παραμέτρους...

Δεν το έχω ψάξει για το Facebook γιατί έχω σταματήσει να ασχολούμαι με το "σπορ"... Όμως να πεις ότι καταργούμε το γκρουπ εκεί δεν είναι δυνατό να γίνει. Μπορεί να γίνει σε άλλο επίπεδο, με δικηγόρους και πνευματικά δικαιώματα αλλά και πάλι δεν είναι αποτελεσματικό πάντα και είναι πολυέξοδο και χρονοβόρο (και κατά την γνώμη μου ηλιθιοδέστατο, για να μην πω τπτ πιο χοντρό). Οπότε, μια σύνθεση και των δυο μορφών (η γνώμη μου είναι πάντως ότι η λίστα είναι μόνο εδώ) θα ήταν μια κάποια λύση.
Θοδωρής Τζιμόπουλος
Πόρος Ηράκλειο Κρήτης
Άβαταρ μέλους
theotzimos

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Προτάσεις / Απορίες / Προβλήματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης