HellasWeather & Facebook

Προτάσεις, για τη βελτίωση της λειτουργίας της κοινότητας. Ιδέες, απορίες, και αναφορά προβλημάτων!

HellasWeather & Facebook

Δημοσίευσηαπό LeoP » Κυρ 21 Οκτ 2012, 1:50

Μιας και είναι φρέσκο το θέμα καθώς κουβεντιάστηκε στη συνάντηση σήμερα στην Ηλιούπολη θα ήθελα να το θέσω εδώ για να ξεκινήσει επιτέλους μια κουβέντα για τη "σύνδεση" αυτών των δύο ομάδων που στην ουσία είναι η εξής μια: Η HellasWeather η οποία έχει σπίτι της το φόρουμ αυτό.

Ως μέλος και των δύο ομάδων, γιατί αυτή τη στιγμή ουσιαστικά πρόκειται για δύο ομάδες χωρισμένες θα ήθελα να πω την προσωπική μου εμπειρία μέχρι τώρα, φυσικά όπως την έχω δει εγώ γιατί κάποιος άλλος μπορεί να διαφωνεί τελείως με την περιγραφή. Πιστεύω λοιπόν ότι η "Hellas Weather Friends" στο facebook έχει πράγματι ένα μικρό ποσοστό αποσχιστικού χαρακτήρα (και το τονίζω μικρό). Δε γνωρίζω πως ακριβώς απέκτησε αυτή την ιδιότητα, αυτό το κομμάτι της ιστορίας μου διαφεύγει. Ωστόσο μπορώ να πω ότι εξαιτίας της υπερβολικής άποψης κάποιων μελών της HW ότι δε θέλουμε να υπάρχει τίποτα σχετικό στο facebook και πρέπει να κλείσει αυτό που είναι εκεί μου είχαν δημιουργηθεί κι εμένα "αποσχιστικές τάσεις" όχι βέβαια να μη γράφω εδώ αλλά με τη λογική "Μα τι φταίει η ομάδα στο FB και έχει πέσει τέτοια τρομοκρατία και θέλουν να την κλείσουν και γιατί οι περισσότερες ομάδες να έχουν μια αντίστοιχη σελίδα στο facebook κι εμείς να είμαστε τόσο στενόχωροι και να μη μπορούμε να βγούμε λιγάκι από κάποια στεγανά που ίσχυαν στο παρελθόν αλλά τώρα έχουν αρχίσει να καθίστανται ιδιαίτερα τρωτά"; Μετά όμως από κάποια σκέψη άρχισα να καταλαβαίνω περισσότερα πράγματα και σίγουρα η ουσία δεν είναι εκεί. Όποιος κάθεται και ασχολείται με τέτοιου είδους τριβές το μόνο που καταφέρνει είναι να χαλιέται ο ίδιος και βέβαια να χαλάει και τους άλλους με τη συμπεριφορά του έστω και με ανεπαίσθητο τρόπο.

Σκιαγραφώ λιγάκι το προφίλ της ομάδας στο FB. Υπάρχει λίγο-πολύ ο εξής διαχωρισμός:

α) Κάποια άτομα τα οποία γράφουν σχεδόν αποκλειστικά στο facebook και δεν ασχολούνται με την πορεία της HW παρόλο που τη γνωρίζουν και υπήρξαν ενεργοί στο παρελθόν. Αυτό συμβαίνει ίσως γιατί βολεύονται πλέον εκεί έτσι απλά, ίσως γιατί έχουν αντιπαθήσει την κατάσταση που υπάρχει εδώ και βρήκαν μια διέξοδο εκεί, ίσως γιατί εμπλέκεται εγωισμός και διάφορα άλλα τέτοια, τρέχα-γύρευε.
β) Κάποια άτομα τα οποία γράφουν και στις δύο ιστοσελίδες.
γ) Κάποια άτομα που γράφουν μόνο στη HWfriends και καθόλου εδώ διότι δε γνωρίζουν καν τι σημαίνει HellasWeather και που είναι αυτή. Σε αυτά συμπεριλαμβάνω τα περισσότερα άτομα που έχουν χρησιμοποιήσει το facebook ως εργαλείο δικτύωσης με αποτέλεσμα να εξαπλώνουν τις δραστηριότητές τους εκεί αλλά και να περιορίζονται εκεί, κυρίως πιο νέα άτομα σε ηλικία.

Το να κάτσω να αναλύσω περισσότερο είναι αδύνατον γιατί θα γεμίσω σελίδες και σελίδες και μάλλον ανούσιο γιατί είναι πάντα μια προσωπική άποψη.

Συνοψίζω μερικές απόψεις που άκουσα από τη συνάντησή μας:

- Το facebook αναπόφευκτα σαμποτάρει τη HW.
- Η HW είναι καταδικασμένη να φαγωθεί από την καινούργια αυτή κατάσταση γιατί ο κόσμος αρέσκεται στη νοοτροπία του facebook και θα καταλήξει στο τέλος κεί. Αποτέλεσμα μετά από καιρό να γράφουν 3 κι ο κούκος στο φόρουμ.
- Τo σπίτι μας είναι εδώ και μόνο εδώ. Αλλού δε γράφουμε.
- Το facebook πρέπει να είναι μια διαφήμιση της HW.
- Αν κάποιος γράφει μόνο στο facebook τότε ουσιαστικά δεν υπάρχει ως μέλος της HW.
- Το facebook συνυπάρχει ωραιότατα και με το φόρουμ εδώ.
- Κάποιοι γράφουν άσχημα για μας εκεί κι εδώ εμφανίζονται με διαφορετικό πρόσωπο.

Κοιτώντας μια-μια της απόψεις είναι εμφανές ότι έχουν όλες τη λογική τους αλλά και τα κενά τους. Για μένα καμία δε μπορεί να σταθεί από μόνη της ως πραγματική άποψη.

Το καλύτερο που ειπώθηκε για το θέμα ήταν ότι χρειάζεται να υπάρξει μια οργάνωση στο πως θα συσχετιστούν οι δύο αυτές ιστοσελίδες. Εδώ λοιπόν πιστεύω ότι πρέπει να δοθεί βάση. Κι επειδή αναμφισβήτητα το σπίτι της HW είναι εδώ, αυτός είναι ο χώρος που θα πρέπει να πέσουν οι προτάσεις για το πως θα κινηθούμε στη συνέχεια.

Όποιος λοιπόν έχει όρεξη και ιδέες ας τις γράψει.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Re: HellasWeather & Facebook

Δημοσίευσηαπό dinos » Κυρ 21 Οκτ 2012, 10:24

Εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να παρακολουθώ και να γράφω και στα δύο. Ετούτο εδώ δεν με βολεύει πολύ και μπαίνω πιο αραιά, το f/b έχει την τεράστια ευκολία να προωθεί τα Posts με email , γεγονός που για μένα είναι πολύ σημαντικό, ενώ έχει χώρο για να ανεβάσεις υλικό, πράγμα το οποίο δεν γίνεται εδώ.
Οι "ιδεολογικές" διαφορές περί αποκλειστικότητας, αιρέσεων κλπ δεν με αφορούν και πιστεύω πως ταιριάζουν σε ανθρώπους που δεν έχουν τι να κάνουν με τον χρόνο τους και ασχολούνται με τέτοια ζητήματα.Δεν χάνω την ευκαιρία να συγχαρώ ακόμη μια φορά τον φίλο μου τον Νίκο για την τεράστια προσπάθεια και προσφορά, με τη δημιουργία αυτού του χώρου.

Κλείνοντας, σας παραθέτω αυτούσιο ένα post του Σάκη από τις 15/1/2000, μέσω Delphi Listbot, από τα χρόνια της αθωότητος...
Καλή Κυριακή!

Hellas Weather. - http://www.delphi.com/hellasweather

O gnwstos metewrologos Andreas Lazanis se anafora toy gia ton mhna Ianouario sthn Ellada pare8ese sto deltio Kairou ths efhmeridas TA NEA tou Sabbatou tis ekseis apolyta elaxistes 8ermokrasies mazi me tis akribeis hmeromhnies pou parathrh8hkan ton mhna afton sthn Ellada ta teleftaia 30 xronia:
Boreia Ellada: Soufli (-19,2 C) 10.1.87,
Komotini (-16,9 C) 17.1.63,
Kastoria (-22,4 C) 6.1.93.
Iwannina (-13,0 C) 10.1.66
Larissa (-21,6 C) 15.1.68,

Notia Ellada: Tanagra (-10,4 C) 9.1.66
Tripoli (-17,0 C) 9.1.66

Se nhsia: Lefkada (-7,8 C) 4.1.79,
Milos (-2,0 C) 14.1.73
Rodos (-4,0 C) 19.1.64
Xios (-4,0 C) 26.1.87
Na pernate oloi kala

Den yparxei kakos kairos para mono kakh amfiesh

Sakis
dinos

Δημοσίευσηαπό vits » Κυρ 21 Οκτ 2012, 11:41

dinos έγραψε:Εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να παρακολουθώ και να γράφω και στα δύο. Ετούτο εδώ δεν με βολεύει πολύ και μπαίνω πιο αραιά, το f/b έχει την τεράστια ευκολία να προωθεί τα Posts με email , γεγονός που για μένα είναι πολύ σημαντικό, ενώ έχει χώρο για να ανεβάσεις υλικό, πράγμα το οποίο δεν γίνεται εδώ.
Οι "ιδεολογικές" διαφορές περί αποκλειστικότητας, αιρέσεων κλπ δεν με αφορούν και πιστεύω πως ταιριάζουν σε ανθρώπους που δεν έχουν τι να κάνουν με τον χρόνο τους και ασχολούνται με τέτοια ζητήματα.Δεν χάνω την ευκαιρία να συγχαρώ ακόμη μια φορά τον φίλο μου τον Νίκο για την τεράστια προσπάθεια και προσφορά, με τη δημιουργία αυτού του χώρου.

Κλείνοντας, σας παραθέτω αυτούσιο ένα post του Σάκη από τις 15/1/2000, μέσω Delphi Listbot, από τα χρόνια της αθωότητος...
Καλή Κυριακή!

Hellas Weather. - http://www.delphi.com/hellasweather

O gnwstos metewrologos Andreas Lazanis se anafora toy gia ton mhna Ianouario sthn Ellada pare8ese sto deltio Kairou ths efhmeridas TA NEA tou Sabbatou tis ekseis apolyta elaxistes 8ermokrasies mazi me tis akribeis hmeromhnies pou parathrh8hkan ton mhna afton sthn Ellada ta teleftaia 30 xronia:
Boreia Ellada: Soufli (-19,2 C) 10.1.87,
Komotini (-16,9 C) 17.1.63,
Kastoria (-22,4 C) 6.1.93.
Iwannina (-13,0 C) 10.1.66
Larissa (-21,6 C) 15.1.68,

Notia Ellada: Tanagra (-10,4 C) 9.1.66
Tripoli (-17,0 C) 9.1.66

Se nhsia: Lefkada (-7,8 C) 4.1.79,
Milos (-2,0 C) 14.1.73
Rodos (-4,0 C) 19.1.64
Xios (-4,0 C) 26.1.87
Na pernate oloi kala

Den yparxei kakos kairos para mono kakh amfiesh

Sakis

Μας λείπετε ΚΑΙ οι δύο :-)
Κώστας Βίτσιος, Μαρούσι, 236μ. καιιιιιι Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vits

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Κυρ 21 Οκτ 2012, 16:38

Καλησπέρα σας,

Το HellasWeather & Facebook, δεν ήταν όπως αντιλαμβάνεστε το κεντρικό θέμα συζήτησης στη χθεσινή μας συνάντηση, αλλά ένα από τα θέματα που εθίγησαν. Το θίξαμε γιατί εντάσσεται στην ευρύτερη θεματολογία με τίτλο "πώς θα μαζευτεί ο κόσμος της λίστας σε ένα χώρο", και ακόμη πιο σωστά "πώς φανταζόμαστε τη hellasweather σαν ιστοσελίδα και σαν παρέα στο μέλλον" κάτι το οποίο εκτος από ανθρώπινο ζήτημα, ειναι και ζήτημα τεχνικό. Θα πρέπει να αναφερθεί το αυτονόητο, το οποίο ούτε οι πλέον φανατικοί θιασώτες του fb θα διαφωνήσουν: Πριν το Φθινόπωρο του 2011, οπότε έγινε η μεταφορά της λίστας, η ιστοσελίδα http://groups.yahoo.com/group/hellasweather, ήταν η σελίδα της λίστας. Τώρα αυτή η σελίδα είναι το http://www.hellasweather.gr .
Συνεπώς, οτιδήποτε κι αν γράφετε σε οποιαδήποτε ομάδα, η οποία φέρει τον τίτλο "hellasweather" είτε αυτούσιο είτε "hellasweather friends" ή κάπως αλλιώς, είτε στο facebook είτε οπουδήποτε αλλου, ΔΕΝ αποτελουν επίσημη σελίδα της λίστας και αυτά που γράφονται δεν πρόκειται για επίσημα κείμενα της hellasweather. Τα άτομα που συμμετέχουν εκεί, σίγουρα μπορούν να συμμετέχουν και εδώ, και φυσικά μπορούν να συμμετέχουν και σε άλλες κοινότητες με θέμα τον καιρό, αυτό είναι επίσης αυτονόητο. Αυτό όμως δεν ενδιαφέρει τον χώρο της hellasweather, το τί μπορει δηλαδή τα μέλη της να συζητάνε σε άλλους χώρους, είτε φέρουνε το όνομα hellasweather είτε όχι (πχ snowreport), όχι γιατί υπάρχει κάποια απαξίωση, ή έχθρα, ή "ιδεολογική αγκύλωση" (κατά τα λεγόμενα του Ντίνου), αλλά γιατί η κοινότητα της hellasweather είναι ΕΔΩ, και βρίσκεται σε ένα συγκεκριμένο χώρο, κι εδώ διεξάγονται οι συζητήσεις της, εδώ μπορεί κάποιος να αναφερθεί στα όσα λέγονται από εμάς, εδώ παίρνουμε τις αποφάσεις μας, ΕΔΩ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΟΥΜΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΜΑ ΩΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ με συγκεκριμένες αξίες, κανόνες γραπτούς ή άγραφους, με συγκεκριμένες ιδέες, με συγκεκριμένες δραστηριότητες και ούτω καθ'εξής.
Λοιπόν, θεωρώ πως τα παραπάνω είναι αυτονόητα, απλώς τα αναφέρω για να μπορέσω να συνεχίσω στα παρακάτω.

Δεν μπορεί να παραγνωρίσει κανείς το γεγονός οτι η συντριπτική πλειοψηφία των μελών χρησιμοποιεί και έχει λογαριασμό στο fb.
ΑΛΛΑ όλοι, όσοι έφτιαξαν λογαριασμό, δεν το έκαναν για να βρουν κάποιον τρόπο να επικοινωνήσουν μεταξύ τους ως μέλη της hellasweather επειδή η yahoo δεν τους βόλευε, ή επειδή το forum δεν τους βολεύει. Δεν είναι αυτός ο λόγος που έχουν λογαριασμό στο facebook. Οι λόγοι είναι εντελώς διαφορετικοί, καθαρά προσωπικοί του καθενός, δεν έχει νόημα να τους αναλύσουμε. Το οτι βρεθήκανε εκεί μέλη της hellasweather και συζητούν σε ένα κλειστο group είναι φυσικό και επόμενο, όπως θα βρίσκονταν σε ένα άλλο group οι απόφοιτοι μιας τάξης ενός σχολείου, όπως οι υπάλληλοι μιας δουλειάς, όπως οι φοιτητές σε ένα πανεπιστήμιο.
Είναι επομένως, παραπλανητικό και μας απομακρύνει από την ουσια της συζήτησης, να τίθεται ΜΟΝΙΜΩΣ τέτοιο θέμα σύγκρισης, οτι δηλαδή οι πάμπολλες τεχνικές δυνατότητες του facebook, λειτουργούν ανταγωνιστικά ως προς το forum. Όπως και να το κάνουμε, δεν μπορούμε να φτιάξουμε ένα facebook για εμάς, και επίσης δεν υπάρχει η διάθεση να διαλύσουμε το χώρο μας εδώ και να πάμε όλοι στο facebook ώστε να τα λέμε από εκεί, και να γίνει το facebook η επίσημη σελίδα μας.
Συνεπώς κάτι άλλο πρέπει να γίνει.

Θέλω λοιπόν να πω μια ιδέα, η οποία έχει ειπωθεί και παλαιότερα, απλώς θέλω να την κάνω κάπως πιο συγκεκριμένη:
Επειδή, όλοι αναγνωρίζουμε την αξία της παρουσίας μας ως hellasweather στο facebook, μόνο και μόνο λόγω του κόσμου που χρησιμοποιεί αυτήν την εφαρμογή, προτείνω κατ'αρχήν την επίσημη δημιουργία σελίδας της HellasWeather στο facebook, ως απόφαση της κοινότητάς μας, η οποία θα έχει την εξής σύνδεση με τον διαδικτυακό μας χώρο:
Θα πρόκειται για ένα κλειστό group (όπως είναι μέχρι σήμερα), τα μέλη του οποίου θα είναι αναγκαστικά ΚΑΙ μέλη της hellasweather. Συνεπώς, για να γίνει κάποιος μέλος του group, θα πρέπει οπωσδήποτε να είναι μέλος της hellasweather.gr, και θα έχει τη δυνατότητα να απαντάει σε ποστ που γράφονται εδώ ΚΑΙ μέσα από το facebook, χρησιμοποιώντας δηλαδή τον λογαριασμό που ήδη έχει στο facebook χωρίς να χρειάζεται να συνδεθεί εδώ. Δηλαδή στα post που έχουμε εδώ, θα υπάρχει η δυνατότητα σχολίου από το facebook.
Κατ'αυτόν τον τρόπο διατηρούμε τη συνοχή μας, και όσοι φίλοι για τον Α ή Β λόγο βολεύονται με το facebook θα μπορούν να συμμετέχουν μέσα από εκεί κάνοντας comment στα posts που γράφονται εδώ.

Είχα ψάξει παλαιότερα για μια τέτοια επέκταση του λογισμικού μας, και θα επανέλθω στο θέμα εν ευθέτω χρόνω, για τις δυνατότητες που έχει αυτή η επέκταση, προκειμένου να παρθεί μια απόφαση.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό nNoe » Κυρ 21 Οκτ 2012, 16:51

Nick Gkikas έγραψε:Καλησπέρα σας,

Θέλω λοιπόν να πω μια ιδέα, η οποία έχει ειπωθεί και παλαιότερα, απλώς θέλω να την κάνω κάπως πιο συγκεκριμένη:
Επειδή, όλοι αναγνωρίζουμε την αξία της παρουσίας μας ως hellasweather στο facebook, μόνο και μόνο λόγω του κόσμου που χρησιμοποιεί αυτήν την εφαρμογή, προτείνω κατ'αρχήν την επίσημη δημιουργία σελίδας της HellasWeather στο facebook, ως απόφαση της κοινότητάς μας, η οποία θα έχει την εξής σύνδεση με τον διαδικτυακό μας χώρο:
Θα πρόκειται για ένα κλειστό group (όπως είναι μέχρι σήμερα), τα μέλη του οποίου θα είναι αναγκαστικά ΚΑΙ μέλη της hellasweather. Συνεπώς, για να γίνει κάποιος μέλος του group, θα πρέπει οπωσδήποτε να είναι μέλος της hellasweather.gr, και θα έχει τη δυνατότητα να απαντάει σε ποστ που γράφονται εδώ ΚΑΙ μέσα από το facebook, χρησιμοποιώντας δηλαδή τον λογαριασμό που ήδη έχει στο facebook χωρίς να χρειάζεται να συνδεθεί εδώ. Δηλαδή στα post που έχουμε εδώ, θα υπάρχει η δυνατότητα σχολίου από το facebook.
Κατ'αυτόν τον τρόπο διατηρούμε τη συνοχή μας, και όσοι φίλοι για τον Α ή Β λόγο βολεύονται με το facebook θα μπορούν να συμμετέχουν μέσα από εκεί κάνοντας comment στα posts που γράφονται εδώ.

Είχα ψάξει παλαιότερα για μια τέτοια επέκταση του λογισμικού μας, και θα επανέλθω στο θέμα εν ευθέτω χρόνω, για τις δυνατότητες που έχει αυτή η επέκταση, προκειμένου να παρθεί μια απόφαση.

Εαν Νικο καταλαβα καλα αυτα που λες,και εαν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα,τοτε εγω προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα να συνδεθουμε με το Face book.Και οχι μονο με το Face book <αλλα και με το twiter και με καθε αλλο μεσο κοινωνικης δικτυωσης.Αν καποιος που ειναι οντως μελος της λιστας γραφει μεσα απο την επισημη σελιδα της λιστας στο Face Kai to Ποστ τοπυ μπορω να το δω μεσα στη λιστα και αν εγω γραψω μεσα στη λιστα κιαι το ποστ μου μπορει να το δουνε μεσα στη επισημη σελιδα της λιστας στο Face ναι!ΑΝ μπορει κανποιος να ανεβαζει μια φωτο απο το face Kai να τη βλεπουμε μεσα στη σελιδα της λιστας,και το αναποδο ναι.!Γιατι οχι?Αν δλδ χρησιμοποησουμε το καθε μεσο κοινωνικης δικτυωσης σαν προεκταση,σαν εργαλεια της λιστας ,ναι,γιατι οχι??Και οχι μονο στο Face αλλα και στο Twiter και παντου.Αρκει τα μελη να ειναι πρωτα μελη στο helasweather .gr και να εχουν αποδεχτει τους κανοες λειτουργιας του χωρου μας.
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό g.thunder » Κυρ 21 Οκτ 2012, 17:15

Εξαιρετική ιδέα!!! Υπάρχουν οι τενχικές δυνατότητες επέκτασης της πλατφόρμας της HW ώστε (έστω με επιλογή των συντακτών), τα post να ανεβαίνουν αυτόματα και στην HW Friends όπως επίσης να αναπτυχθεί και το ανάλογο feedback από εκεί!
Συμφωνώ απόλυτα επίσης με μία επίσημη απόφαση που θα καθορίσει το πλαίσιο λειτουργίας μίας επίσημης ομάδας στο Fb (ενδεχομένως και όχι μόνο) η οποία θα αφορά αποκλειστικά μέλη της HW.
Καλό απόγευμα προς το παρόν...
εν αναμονή των επερχόμενων από τις βραδινές ώρες!!!

ΥΓ: Δυστυχώς δεν μπόρεσα να παρευρεθώ στην χθεσινή συνάντηση - σύμφωνα με τους reporters της HW φαίνεται να εξελίχθηκε μία εξαιρετική βραδιά και... αρκετά γούρική!
g.thunder

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Κυρ 21 Οκτ 2012, 17:38

g.thunder έγραψε:Εξαιρετική ιδέα!!! Υπάρχουν οι τενχικές δυνατότητες επέκτασης της πλατφόρμας της HW ώστε (έστω με επιλογή των συντακτών), τα post να ανεβαίνουν αυτόματα και στην HW Friends όπως επίσης να αναπτυχθεί και το ανάλογο feedback από εκεί!
Συμφωνώ απόλυτα επίσης με μία επίσημη απόφαση που θα καθορίσει το πλαίσιο λειτουργίας μίας επίσημης ομάδας στο Fb (ενδεχομένως και όχι μόνο) η οποία θα αφορά αποκλειστικά μέλη της HW.
Καλό απόγευμα προς το παρόν...
εν αναμονή των επερχόμενων από τις βραδινές ώρες!!!

ΥΓ: Δυστυχώς δεν μπόρεσα να παρευρεθώ στην χθεσινή συνάντηση - σύμφωνα με τους reporters της HW φαίνεται να εξελίχθηκε μία εξαιρετική βραδιά και... αρκετά γούρική!

nNoe έγραψε:
Εαν Νικο καταλαβα καλα αυτα που λες,και εαν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα,τοτε εγω προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα να συνδεθουμε με το Face book.Και οχι μονο με το Face book <αλλα και με το twiter και με καθε αλλο μεσο κοινωνικης δικτυωσης.Αν καποιος που ειναι οντως μελος της λιστας γραφει μεσα απο την επισημη σελιδα της λιστας στο Face Kai to Ποστ τοπυ μπορω να το δω μεσα στη λιστα και αν εγω γραψω μεσα στη λιστα κιαι το ποστ μου μπορει να το δουνε μεσα στη επισημη σελιδα της λιστας στο Face ναι!ΑΝ μπορει κανποιος να ανεβαζει μια φωτο απο το face Kai να τη βλεπουμε μεσα στη σελιδα της λιστας,και το αναποδο ναι.!Γιατι οχι?Αν δλδ χρησιμοποησουμε το καθε μεσο κοινωνικης δικτυωσης σαν προεκταση,σαν εργαλεια της λιστας ,ναι,γιατι οχι??Και οχι μονο στο Face αλλα και στο Twiter και παντου.Αρκει τα μελη να ειναι πρωτα μελη στο helasweather .gr και να εχουν αποδεχτει τους κανοες λειτουργιας του χωρου μας.

Γιώργηδες να ξεκαθαρίσω κάτι. Δεν μιλάω για αμφίδρομη επικοινωνία FB <-> Hellasweather. Μιλάω για μονόδρομη δηλαδή, κάποιος που είναι μέλος του hellasweather fb να μπορεί να σχολιάσει posts εδώ. Δηλαδή FB -> Hellasweather.
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό nNoe » Κυρ 21 Οκτ 2012, 17:48

Nick Gkikas έγραψε:
Γιώργηδες να ξεκαθαρίσω κάτι. Δεν μιλάω για αμφίδρομη επικοινωνία FB <-> Hellasweather. Μιλάω για μονόδρομη δηλαδή, κάποιος που είναι μέλος του hellasweather fb να μπορεί να σχολιάσει posts εδώ. Δηλαδή FB -> Hellasweather.

Αν ομως ,υπαρχει ενας διαχειριστης στη σελιδα στο Face που μια απο τις δουλειες του θα ειναι να "σηκωνει" τα ποστ που θα γραφονται στην λιστα ,μεσα στο face ,τοτε επιτυγχανεται εστω και Manual Η αμφιδρομη επικοινωνια.Σωστα??????
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Κυρ 21 Οκτ 2012, 17:58

nNoe έγραψε:
Nick Gkikas έγραψε:

Αν ομως ,υπαρχει ενας διαχειριστης στη σελιδα στο Face που μια απο τις δουλειες του θα ειναι να "σηκωνει" τα ποστ που θα γραφονται στην λιστα ,μεσα στο face ,τοτε επιτυγχανεται εστω και Manual Η αμφιδρομη επικοινωνια.Σωστα??????

Σωστά, αλλά σκέψου οτι έχουμε κατά μέσο όρο 21 ποστ την ημέρα, τα οποία γίνονται υπερδιπλάσια σε περιόδους κακοκαιρίας. Δε ξέρω ποιός θα είχε το κουράγιο να κάνει τέτοια δουλειά.Θα πρέπει να το δούμε αυτό.
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό ggerakaris » Κυρ 21 Οκτ 2012, 19:08

Η ιδέα του Νίκου εφόσον τεχνικά είναι εφικτή, είναι πολύ καλή, καθώς λογικά θα γίνει πιο εύχρηστη η επικοινωνία και η συμμετοχή περισσότερων μελών, οι οποίοι μέχρι τώρα δυσκολευόντουσαν με την εφαρμογή της hellasweather.gr. Ο κοινός στόχος και σκοπός,λοιπόν, σε οτιδήποτε αποφασιστεί θα πρέπει να είναι με γνώμονα την όσο το δυνατόν καλύτερη χρηστικότητα και προσβασιμότητα στη Λίστα από όλους μας. Εάν υπάρχει καλή διάθεση όλα γίνονται...
Γερακάρης Γιώργος
Ελεούσα Ιωαννίνων Υψόμ. 540 m

http://users.otenet.gr/~oejhtc/
Άβαταρ μέλους
ggerakaris

Επόμενο

Επιστροφή στο Προτάσεις / Απορίες / Προβλήματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης