HellasWeather & Facebook

Προτάσεις, για τη βελτίωση της λειτουργίας της κοινότητας. Ιδέες, απορίες, και αναφορά προβλημάτων!

Re: HellasWeather & Facebook

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Δευτ 01 Ιούλ 2013, 15:52

Konstantinos έγραψε:η Hellasweather είναι μια ιδέα, ένα όραμα ένωσης των καιρόφιλων της Ελλάδας, το μοίρασμα της τρέλας που έχουμε για το ασυνήθιστο χόμπυ που ονομάζεται καιρός! Τουλάχιστον αυτό έμαθα από εσάς όταν έγινα μέλος πριν 7 χρόνια.

Αυτό ακριβώς. Και να συμπληρώσω: Η ένωση είναι εδώ ακριβώς, σε αυτόν τον χώρο με τα προτερήματα και τα ελαττώματά του.
Η ομαδικότητα μας λείπει γιατί ωραίες οι ιδέες αλλά ποιός θα σηκώσει τα μανίκια;. Οτιδήποτε γίνεται / συζητιέται κλπ. σε άλλον χώρο και δη σε fb και σε γκρουπάκια που φυτρώνουν σαν τα μανιτάρια, και αναφέρεται στην hellasweather, κάθε άλλο παρά ενωτική κίνηση θα πρέπει να θεωρείται.
Ο σκοπός της hellasweather δεν έχει αλλάξει και παραμένει αυτό ακριβώς, αλλά ταυτόχρονα, υπάρχουν και όρια..
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Polyvios » Δευτ 01 Ιούλ 2013, 16:29

Άντε πάλι τα ίδια....λοιπόν πιστεύω ότι το θέμα είναι καθαρά η ομαδικότητα κ όπως λένε κ στο χωριό μου κ με το συμπάθιο πάντα ''ήτανε στραβό το κλήμα το φάγε κ ο γαιδαρος''..! Υπήρχαν προβλήματα που τα σέρναμε από τη Yahoo κ απλά η μεταφορά αποτελείωσε κάποιες καταστάσεις ..καλά ήτανε στην Yahoo δε λέω αλλά όσο μπορούσε να μας σηκώσει ..είχε έρθει όμως η στιγμή ,τουλάχιστον τεχνολογικά ,να φύγουμε ..κ φύγαμε ..τα παιδία έχουν δίκιο ας μη ξεχνάμε τι κλίμα επικρατούσε κ στη λίστα πριν την μεταφορά ..έψαχνες μήνυμα με το τηλεσκόπιο κ όταν αυτό επιτέλους ερχότανε ήτανε μια ανακοίνωση που δε τολμούσες ούτε να απαντήσεις ..οκ δε λέω είχαμε πολλές κ καλές στιγμές αλλά μη ξεχνάμε κ τα στραβά ..δεν ήτανε όλα ωραία κ άγια κ στη Yahoo..
Από κει κ ο πέρα ο Νίκος έκανε μια προσπάθεια καλή κακή αυτή είναι κ μπράβο του.. προσωπικά δεν έχω τις γνώσεις να τον βοηθήσω ..κάποιοι άλλοι ίσως έχουν ..κάποια στιγμή θα πρέπει να πέσουν οι ψωρο εγωισμοί κ δεν ξέρω κ εγώ τι άλλο κ να υπάρξει συνολική προσπάθεια κ συσπείρωση ..οι ομάδες που ξεφυτρώνουν κ θα ξεφυτρώνουν έπρεπε να μας δέσουν κ όχι να μας διαλύσουν...είμαστε μέλη εδώ .στη παλαιότερη , ιστορικοτερη παρέα ..τι καλύτερο !!!?σίγουρα υπάρχουν προβλήματα σίγουρα υπάρχουν πράγματα που άλλαξαν κ δεν αρέσουν αλλά ρε παιδία λίγο καλή θέληση !Κ εγω ζορίσθηκα στην αλλαγή έχασα τον μπούσουλα για λίγο ,έχασα την όρεξη μου αλλά αυτό δεν είχε να κάνει μόνο με τη λίστα αλλά γενικά με τον καιρό κ τη τρελά μου για αυτόν !Τώρα για το Face..απλά δεν γίνεται !δεν γίνεται ρε παιδία να είναι 2 κομμάτια η λίστα πως να το κάνουμε ..ωραίο το face ωραία τα like κ λοιπές βλακειουλες ...αλλά η εδώ θα γράφουμε κ θα σχολιάζουμε η εκεί!

Αυτά τα ολίγα!
Την καλησπέρα μου!
Πολύβιος
Σταυράκια Ηράκλειο Κρήτης 250μ
http://www.metar.gr/ws/stavrakia/index.htm
Άβαταρ μέλους
Polyvios

Δημοσίευσηαπό vanzel » Πέμ 04 Ιούλ 2013, 20:36

alpha έγραψε:
Konstantinos έγραψε:
Σταύρο είσαι μέλος στη λίστα πολλά χρόνια και δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν αναγνωρίζεις το λάθος υποστηρίζοντας μια παράλληλη hellasweather στο fb. Δηλαδή αν μεθαύριο εμφανιστεί στο διαδίκτυο ένα ακόμη σούπερ καταπληκτικό μέσο διαδικτυακής επικοινωνίας θα ανοίξουμε κι εκεί ένα τρίτο παράλληλο παράθυρο της hellasweather :?: Πόσα σπίτια πρέπει να έχουμε ανοιχτά για να χωράμε όλοι :?:

Όσο Σταύρο για το ότι λες "δεν αφήνουμε το forum" δυστυχώς φίλε μου το αφήνετε... Αυτή είναι η πραγματικότητα και ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Είμαστε ενήλικες πλέον και αρκετοί από εμάς με αρκετά χρονάκια στην πλάτη...

Καλό σας βράδυ.

Δηλαδή αν αυτό δεν είναι στείρα άρνηση σε κάθε τι καινούριο, τότε τι είναι; Η τεχνολογία προχωράει και ναι, αν βγει καλύτερο μέσο κοινωνικής δικτύωσης θα το προτιμήσω αφού πρώτα το δοκιμάσω.

Εγώ που έχω λίγα χρονάκια στη μικρή μου πλάτη τότε καλύτερα να μην ασχοληθώ άλλο με το ζήτημα και κακώς που ξεκίνησα κουβέντα πάλι. Διαβάζω απλά δεν γράφω και ας είμαι μέλος κοντά στα 7 χρόνια, δεν πονάει κανείς περισσότερο την hw αν γράφει περισσότερο από κάποιον άλλο.

Όσο η τεχνολογία προχωράει τόσο θα την ακολουθούμε και αυτό πρέπει να γίνει...Συμφωνώ με τον Σταύρο.
Αν η λίστα απομονωθεί από παντού θα συρρικνωθεί....η νέα γενιά είναι οπαδός της τεχνολογίας είτε μας αρέσει είτε όχι.
Κανένας νέος δεν θα μπει στον κόπο να χαλάσει την ζαχαρένια του και να ψάχνεται όταν έχει μπροστά στα πόδια του ότι θέλει και όπως το θέλει,από καιρικές ομάδες τρολ μέχρι σοβαρά καιρικά sites.

Τα πιο παλιά μέλη εμφανίζονται οπαδοί της παλιάς λίστας και τα πιο νέα της καινούργιας.
Οι νέοι έχουν μάθει να δουλεύουν τα φόρουμ ενώ οι παλαιότεροι όχι.
Η σύγκρουση ανάμεσα σε αυτά τα 2 ελπίζω να φέρει κάτι ενδιάμεσο που θα αρέσει σε όλους.

Εγώ διαβάζω τη λίστα τη λίστα από το 2007 αλλά δεν έγραψα πριν γίνει το φόρουμ.Μου ερχόταν 100 mail....Τι άκρη να βγάλω εγώ τώρα από όλα αυτά;Ούτε ξεχώριζες θεματικές ενότητες ούτε τίποτα.
Τι να γράψω και ποιος να το διαβάσει....άσε που έπρεπε να έχω και yahοο..διάβαζα μερικά από άτομα που ήξερα.
Θεωρώ ότι ένα σύγχρονο φόρουμ όλοι μπορούν να το παρακολουθήσουν...το θέμα είναι αν θέλουν.
Θεωρώ ότι η λίστα πρέπει να έχει σελίδα στο φβ όπως και στο twitter.
Βαγγέλης Πλεύρης,Ν.Πεντέλη 340μ.

Μετεωρολογικός Σταθμός Ν.Πεντέλης: http://www.pentelimeteo.gr
Άβαταρ μέλους
vanzel

Δημοσίευσηαπό kipakaros » Δευτ 08 Ιούλ 2013, 9:24

Καλημέρα φίλοι και φίλες!
Είδα και έπαθα για να βρω που ήταν τα θέματα που έγραφα λίγες μέρες πριν... το χρονολόγιο είναι το ελάχιστο ζητούμενο.
Δεν μπορώ να γράφω χωριστές αναφορές καιρού Ιουλίου, θα γράφω όπως τότε παλιά. Ολα μαζί σε ένα μήνυμα.
Δεν λειτουργώ στο φόρουμ, χάνομαι, ελπίζω να με καταλαβαίνετε...

Εικόνα
Η φωτογραφία από τον καιρό προχθές Σάββατο που έδωσε σκόρπιους όμβρους σε πολλά σημεία της βόρειας και εσωτερικής-ορεινής Κρήτης.

Οι επόμενες από τα Λευκά όρη όπου ήμουν την προηγούμενη βδομάδα: Χιονούρα στις Πάχνες:
Εικόνα
Χιονούρα στα 2200 περίπου στην κορυφή Τροχάρης:
Εικόνα
Χιονότρυπες-βάραθρα:
Εικόνα
Εικόνα

Ψηλορείτης λίγα υπολείματα από χιονούρες:
Εικόνα
Εικόνα

Στα Λευκά όρη απόλαυσα δροσερά πρωινά στον Ομαλό (8,9 ελάχιστη 3/7) και στην Ανώπολη Σφακίων (12,5 ελάχιστη στις 6/7).
Το καλοκαίρι φέτος θυμίζει κάτι από τα ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΑΛΙΑ! όπως έγραψε ο Νίκος στο Κυκλογένεσις.
Μελτέμι, μέγιστες θερμοκρασίες το πολύ στα όρια του 30 και παρακάτω στη βόρεια Κρήτη. Συννεφάκια.
Καλά πάει σε μας, οι Πορτογάλοι έχουν το πρόβλημα φέτος...

Τέλος για να είμαι μέσα στο τόπικ μια τοποθέτηση του φίλου μας του Ιορδάνη:΅

Jordan Galanis
Γιατί γίναμε έτσι !
Πάνε αρκετά χρόνια που αποχώρησα οικοιοθελώς από τη λίστα όντας Yahoo ακόμα, πάντα όμως παρακολουθώ, προσπαθώ να έρχομαι σε συναντήσεις και έχω πολλούς πάρα πολύ καλούς φίλους που είμαι περήφανος γιαυτούς και έχω απίθανες αναμνήσεις.
Υπήρχαν αρκετοί λόγοι για την αποχώρησή μου, δεν θα αναφερθώ στους προσωπικούς αφού θα μπορούσαν να ισχύουν σε οποιαδήποτε μορφή είχε ή θα έχει.
Θα πω όμως για αυτούς που τους χαρακτηρίζω ή παθογένειες ή και φυσιολογική φθορά/εξέλιξη αν θέλετε.

1. Σταθμοί / προσωπικές (ή όχι) ιστοσελίδες ενημέρωσης
Ο βασικότερος λόγος που πιστεύω πως οδήγησε στον εκφυλισμό της παλαιάς λίστας.
Εκεί που οι σταθμοί ήταν ελάχιστοι ως ανύπαρκτοι ανά την επικράτεια, ξαφνικά υπήρξε μιά έκρηξη εγκατάστασης σταθμών.
Εκεί που μπαίναμε στην λίστα για να διαβάσουμε μια αναφορά καιρού δωσμένη με το "προσωπικό χρώμα" του καθενός, τώρα πιά πατώντας ένα κουμπί βλέπουμε τα πάντα σε όλη την Ελλάδα. Η προσωπική χροιά στην αναφορά του καθενός πλέον δεν χρειάζεται, δεν διαβάζεται, όπως σας βολεύει.
Ήμουν ο πρώτος που ανέβασα σελίδα με χάρτη σταθμών (μόνο τα αεροδρόμια τότε) και από τους πρώτους που άρχισα να βάζω σταθμούς, οπότε δεν αρνούμαι τις ευθύνες μου. Στην παλιά "αναφορά" όμως, την γραμμένη με το συναίσθημα του καθενός γνώρισα πολλούς πριν τους γνωρίσω.

2. Προσωπικές φιλοδοξίες (σε απόλυτη συνάρτηση με το πρώτο).
Πάντα υπήρχαν προσωπικές φιλοδοξίες, ποιος θα γράψει την καλύτερη πρόγνωση, ποιος θα δώσει την γρηγορότερη αναφορά, ποιος θα βάλει την καλύτερη φωτογραφία.
Φυσιολογικά και αναμενόμενα όλα αυτά, γιατί όλοι άνθρωποι είμαστε και ζητάμε την επιβεβαίωση.
Μετά όμως ήρθαν και οι προσωπικές σελίδες όπου σε άγρα επισκεψιμότητας άρχισαν οι εκπτώσεις και οι παραπομπές σε αυτές. Links για σελίδες, όπου σε πετάνε εκτός κλίματος, μισόλογα εδώ και πλήρη άρθρα αλλού κλπ.

3. Ραγδαία αύξηση μελών.
Όταν πρωτογράφτηκα (σημ δεν είμαι και από τους λεγόμενους παλαιούς) ήμασταν γύρω στους 150-200. Μέσα σε 2-3 χρόναι υπερδιπλασιαστήκαμε. Κακό ? Καθόλου, αλλιώς χαρακτηρίζεσαι κλειστό κλαμπ και τέλος. Είναι όμως αναμενόμενο με τέτοια αύξηση να χαθεί η προσωπική επαφή. Από τους 400 ζήτημα να έχω γνωρίσει από κοντά τους 100 (και πολλούς λέω ίσως). Στις συναντήσεις η συμμετοχή ήταν αντιστόφως ανάλογη μα τον ρυθμό αύξησης των μελών. Και αυτό δεκτό, δεν μπορώ να αναγκάσω κάποιον που δεν θέλει ή δεν μπορεί να έρθει να τον γνωρίσω. Είναι όμως επισης φυσιολογικό τα γραπτά των φίλων "φίλων", που έχω γνωρίσει από κοντά, που έχω πιεί και 2 μπύρες και έχω συζητήσει λίγο παραπάνω, έχω νιώσει από κοντά την λογική τους τη φιλοσοφία τους, το χιούμορ τους ή το "κόλλημά" τους, να έχουν άλλη αντιμετώπιση από αυτά των φίλων που δεν έχω δει ποτέ και το μονο που ξέρω από αυτούς είναι το "αναφορά Κολοπετινίτσας (Τριτάια, κοντά στην Άμφισσα χεχε) 13 βαθμοί, αραιές νεφώσεις".

Και δλδ τι θα γίνει ?
Αν θέλετε τη γνώμη μου τπτ. Η παλαιά μορφή χάθηκε, ξεχάστε τη για τα καλά. Φυσιολογική εξέλιξη τα περισσότερα από τα παραπάνω και δεν γίνεται να αλλάξουν. Και από το μηδέν να ξεκινήσει κάτι , πάλι στο ίδιο θα καταλήξει. Ειτε yahoo, είτε forum, είτε facebook, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Με το που θα γίνει, θα γραφτούν 400-500 μέλη, άγνωστοι μεταξύ αγνώστων οι περισσότεροι, και άντε γειά.
Αν τέλος μου πέφτει λόγος , που δε μου πέφτει το ξέρω γιατι δεν είμαι μέλος στο forum και δεν ήμουν ούτε όταν αποφασίστηκε, στα μάτια μου είναι ολίγον χάος.
Ίσως η βολικότερη λύση μόνο όμως από πλευράς ευκολίας χρήσης, είναι αυτή του facebook, αφού όλη την ώρα οι περισσότεροι με αυτό καταγινόμαστε, υπάρχουν άμεσες ειδοποιήσεις, albums για τους φωτογράφους, κλπ.
Μην περιμένετε πάντως κάτι καλύτερο από πλευράς επαφής.
Ξαναλέω, αν μου πέφτει λόγος ως πρώην !
Ιορδάνης Γαλάνης
ή αλλιώς για όσους θυμούνται
jordan_kifissia

Να είστε όλοι-ες καλά!
Κηπάκος, συνήθως θερμόπληκτος και ενίοτε χιονοχαλαζόπληκτος, Κατά κόσμον Μιχάλης Δρετάκης
kipakaros

Δημοσίευσηαπό Maria K » Δευτ 08 Ιούλ 2013, 10:47

Είδα και έπαθα για να βρω που ήταν τα θέματα που έγραφα λίγες μέρες πριν... το χρονολόγιο είναι το ελάχιστο ζητούμενο.
Δεν μπορώ να γράφω χωριστές αναφορές καιρού Ιουλίου, θα γράφω όπως τότε παλιά. Ολα μαζί σε ένα μήνυμα.
Δεν λειτουργώ στο φόρουμ, χάνομαι, ελπίζω να με καταλαβαίνετε...

Δεν είμαι σίγουρη αν καταλαβαίνω πλήρως τη δυσκολία σου, Μιχάλη, περισσότερο σαν συναισθηματική άρνηση το βλέπω, ωστόσο πιστεύω ότι ο Γιώργος ο Γερακάρης ή ο Νίκος θα κάνουν τον κόπο να μεταφέρουν το μήνυμά σου στη σωστή του θέση.

Τέλος για να είμαι μέσα στο τόπικ μια τοποθέτηση του φίλου μας του Ιορδάνη:΅

Καλό θα ήταν να μη μεταφέρουμε μηνύματα από άλλους χώρους, Μιχάλη, γιατί αυτό έχει δημιουργήσει προβλήματα μεγάλα στο παρελθόν και δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι δεν θα δημιουργήσει και τώρα και στο μέλλον, όσο καλή προαίρεση κι αν υπάρχει. Γι αυτό το λόγο μπήκε ο όρος αυτός στον κανονισμό της λίστας τόσο στο γιαχού, όσο και εδώ στο φόρουμ. Αφού λοιπόν το αποδεχτήκαμε όσοι γράφουμε εδώ, νομίζω ότι πρέπει να το σεβόμαστε.

Ωστόσο, διάβασα με προσοχή αυτήν την εκ βαθέων εξομολόγηση του Ιορδάνη τον οποίο εκτιμώ και λυπάμαι που δεν γράφει γιατί τον θεωρώ κομμάτι της λίστας που αγάπησα από τότε που τη διαβάζω. Πιστεύω ότι θα θελήσει κάποια στιγμή να μοιραστεί ο ίδιος αυτά που νοιώθει και με τους υπόλοιπους παλιούς του μετεωσυντρόφους που εξακολουθούν να παραμένουν εδώ και δεν τον θεωρούν ξένο σώμα. Θέλω, επίσης, να πιστεύω ότι οι περισσότεροι φίλοι θα καταλάβουν την αναγκαιότητα του να μη γίνονται παράλληλοι διάλογοι εφόσον πρόκειται για θέματα που αφορούν όλη την ομάδα. Αντί να τα μεταφέρουμε, ας συγκεντρωθούμε για να τα συζητήσουμε όλο μαζί.
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό nNoe » Δευτ 08 Ιούλ 2013, 11:35

Καλημερα σας φιλοι.

Καθε εποχη εκφράζει και εκφραζεται απά και μέσα, απο τους ανθρωπους που τη ζουν.
Μέσα σε 15 χρονια ζωης της hellasweather,συνεβησαν πολλά και συνεχίζουν να συμβαίνουν.
Συνέβησαν "καλα" και "κακα" πραγματα .
Την αξιολόγηση των πραγμάτων ως "καλα" και "κακα" ,την κάνει κανείς ασφαλέστερα με το πέρασμα του χρόνου.
ΕΙΝΑΙ σαν τα πάθη του έρωτα ,σαν την ίδια την ζωή.Οταν "εισαι μέσα στη φάση" κάνεις πολλά και η κριση σου ειναι ,οσο και να θέλεις το αντιθετο,θολη.Μόλις απομακρυνθείς βλέπεις τα πραγματα στη πιο σωστή τους διάσταση.

ΑΥτη τη στιγμη διαμορφωνονται δυο ακρα πισω απο τις λεξεις ....Το ενα ειναι η επιστρφη στη Yahoo.Το αλλο ειναι η μεταφορα,το περασμα της Hellasweather στο facebook.Και τα δυο δεν εκφραζονατι ανοιχτα ετσι,αλλα και τα δυο αφορουν τεχνικές δυνατότητες και αναγκες , ενδεδυμένες η κάθε μια με ανάλογα επιχειρήματα.

Ουτε η επιστροφη στο Yahoo ομως,ουτε η μεταφορα της λιστας στο face θα απαντησουν ουσιαστικα στο μεγαλο ζητουμενο.Το μεγαλο ζητούμενο ειναι παντα η ερωτηση που πρεπει να κανει ο καθένας στον ευατό του ,και αφορά τον λογο ύπαρξης της hellasweather.To λέω μονότονα,το λέω χρόνiα ,αυτός ειναι ο φάρος που όλοι πρεπει να βλέπουμε ειδικά μεσα στις τρικυμέις.Αν οι απάντησεις που δίνουμε στον λόγο ύπαρξης της hellasweather ,είναι διαφορετικές,τότε υπαρχει σοβαρό θέμα.

Πιστεύω ακράδαντα ,οτι εχουμε διαφορετικές απαντήσεις στο ερωτημα της ύπαρξης της Hellasaweather και πολλες φορες φορές εχουμε και διαφορετικές μεταφράσεις ,στις ίδιες απαντήσεις .ΠροσοΧη,δεν μιλαω για αναγκη ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΙΑΣ μ εναν ολοκληρωτικο μανδυα.Μιλαω να συμφωνουμε και να καταλαβαινουμε ολοι τον λογο υπαρξης αυτου του χωρου.Να συμφωνουμε δλδ στην ΟΥΣΙΑ .

Γιατι το λεω αυτο?

ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ οτι η Hellasweather ειναι ΜΟΝΟ ο χωρος των ερασιχτεχνων μετεωρολογων ....τοτε θα οδηγηθουμε σε λύσεις που δεν εχουν καμια σχεση με οτι συζηταμε.Χρονια τωρα λεω,πως θεωρητικα εχει ωριμασει η αναγκη δημιουργιας ενας χωρου ερασιτεχνικης μετεωρολογιας βασισμενης σε τελειως διαφορετικα προτυπα και οργανωση ,με τελειως διαφορετικες προτεραιτοτητες και επιλογες απ τις ηδη υπαρχουσες των μετεωρολογικων siteςκαι ομαδων που υπαρχουν μεχρι τωρα.Αν εγω ,ειμουν σ αυτη την πλευρα,δε θα παλευα για μια νεα hellasweather και δε θα σπαταλουσα χρονο γα να σκεφτω πως θα εκανα τη λιστα.Θα πρωτοστατουσα στην δημιουργια ενος συλλογου ερασιτεχνων μετεωρολογων.Ομως ,δεν ειμαι απ αυτη τη πλευρα,και δε το βαζω σαν θεμα.Επισης ,δεν θα απεκλεια καποιος να επιθυμει κατι τετοιο και παραλληλα να επιθυμει να συμμετεχει στις διαδικασιες της Hellasweather.Αν παλι καποιος θεωρει οτι η ιδια η hellasweather θα ταν καλο να μετεξελιχτει σ εναν συλλογο ερασιτεχνων μετεωρολογων ,καλα θα κανει να το πει.Αλλα ενας συλλογος ,με το site Του,δεν θα προεσφερει χωρο και λογο,σε "καρικες ματιες" διαφορετικης υφης και αντιληψης ,οπως θελει να κανει η hellasweather,.ΘΑ ειναι κατι πιο συμπαγες ,πιο ορθολογιστικο,πιο τεχνικο,πιο αριθμητικο.Για να ψαχτουμε λιγο λοιπον.....

ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ,οτι η Hellasweather θελουμε να ειναι ενας χωρος συνευρεσης διαφορετικων ανθρωπων μεταξυ τους,που αγαπανε τον καιρο με την πιο γενικη του έννοια ,συζητηανε γιαυτον ,σχολιαζουν,παιζουν,πανε βολτες ,πινουν καφεδες ,πανε εκδρομες και πλακωνονται μεταξυ τους σα τους Γαλατες ,τοτε ωφειλουμε να κοιταξουμε λιγο πιο προσχετικη την ιστορια αυτου του χωρου.Πρεπει να συνυπαρχουν ολοι.Και οι παλιοι και οι νεοι.Και οι παλιοι πρεπει να αισθανθουν σαν το σπιτι τους που εχτισαν οι ιδιοι,και οι νεοι θα πρεπει να συνεισφερουν με νεες ιδεες και τη φρεσκάδα και τον ενθουσιασμό τους.Και οι παλιοι εχουν ενα λογο παραπανω να πουνε ,τι κατα τη γνωμη τους αξιζει διαχρονικα στο χωρο αυτο,και οι νεοι εχουν ενα λογο παραπανω να ωφεληθουν οι ιδιοι και να νιωσουν οτι αποτελουν τη συνεχεια του χωρου και οχι την καταστροφη του.Η δημιουργικη ΣΥΝΘΕΣΗ ειναι αυτη που θα φερει το ζητουμενο και οχι η επιλογη ενος ακρου.

Συνεχιζω με λιγες σκεψεις πανω σ αυτο.

Δεν θελουμε το yahoo επειδη ειμαστε κολλημενοι στα παλια και δε ξερουμε να χειριζομαστε το forum.Oταν οι περισσοτεροι απο τους παλιους λεμε για Yahoo <αυτο που εννοουμε ,ειναι η δυνατοτητα μιας συνεκτικης αντιληψης γιατα λεχθεντα ενος μελους.Δινεις στον αλλον τη δυνατοιτητα να μλησει.Να εκφραστει οχι κομματιαστα οπως σ ενα φορουμ αλλα συλεκτικα,ολοκληρωμενα.Ετσι τον γνωριζεις πιο ουσιστικα.Αυτος ηταν ο πυρηνας η καρδια που κρατησε ζωντανο τον χωρο.Σας φαινεται παραξενο ?Αυτη ηταν η καρδια.Η καρδια λοιπον πρεπει να ζησει να συνεχισει να κτυπαει.Αυτο μαλιστα αποκτα μια μεγαλυετρη βαρυτητα τωρα στις μερες μας ,απ οτι οταν φτιαχτηκε η λιστα.Ο λογος ειναι προφανης.Υπαρχουν πλεον τοσες μετεωρολογικες πληροφοριες που δε χρειαζεται να ναι κανεις μελος ΠΟΥΘΕΝΑ προκειμενου να τις κανει κτημα του!!! Αρα τι μενει ? Ενα πραμα μενει!! Η ΑΝΑΓΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ και Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ η ο ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ των λεχθεντων!!

Η πρωτη ερωτηση ειναι προφανης!! ΠΑΝΩ ΣΕ ΠΟΙΑ ΒΑΣΗ ????? Οι νεοτεροι αλλα και πολυ παλιοι,βλεποντας την απαντηση του facebook σ αυτο ακριβως ,βρισκουν μια πολυ ευκολη και βολικη ΛΥΣΗ σ αυτο το ζητουμενο.Εγω το αναγνωριζω αυτο.Το βλεπω.Το νιωθω.ΕΙμαι στο face ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΛΕΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.Δεν ειμαι ξεκομμενος !!!!!Καταλαβαινω πολυ καλα ποια αναγκη εξυπηρετει το Face!!!!Αν θα θελανε να ειναι ΑΚΡΙΒΕΙΣ ομως ,-αν εγω πχ ,υποστηριζα το Face -,θα προτεινα ΞΕΚΑΘΑΡΑ τη μεταφορα του χωρου στο FACE.Ουτε να χουμε σελιδα στο face ουτε να παταμε σε 5 βαρκες.Αντε να δεχομουνα,ενα site -εκκλησια με τ αρχεια μεσα ,αλλα το Face θα ηταν η καθημερινη "αγορα"...οπου η ζωη θα κυλουσε μεσα σε Like ,σχολια,ειδοποιησεις ,κλπ.Δεν ειμαι ομως και δε το κανω!!! Αυτο για να πουμε τα πραγματα ως εχουνε!! Και πολυ λυπαμαι που δε ειδα ουτε μια προταση επισημα κατθετημενη που να το λεει ρε παιδι μου ανοιχτα "παιδια,θελω λιστα στο face.Teλος".

Πατε και λετε να εχει η Hellasweather σελιδα στο face αλλα εννοειτε να γινεται ΚΑΙ σχολισμος απο εκει.Αφου αυτο σας βολευει.Αυτο σας κανει να νιωθετε καλα.Γιατι δε το λετε ????Απορω!!! Τι ειιναι η λιστα ?Επιχειρηση εμπορικη που πρεπει να χει και σελιδα στο face? Ας εχει!! Αλλα θα χει ανακοινωσεις μονο απο το site και ο σχολιασμος θα γινεται μεσα στο site! Αυτο εννοειτε κ εσεις ?Αυτο θελετε ?Δε νομιζω!!!! Θελετε σχολιασμο στο face.Θελετε κινηση στο face.Αυτο εχω καταλαβει,αυτο βλεπω!!!!Πως θα γινει τεχνικα αυτο με την υπαρξη παραλληλα ενος χωρου που φτιαχτηκε για την επικοινωνια αλλα και λεει οτι πρεσβευει την επικοινωνια ??? Ο ΧΩΡΟς ΔΛΔ ΠΟΥ ΦΤΑΧΤΗΚΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΙΝΩΝΙΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΕΛΙΔΑ ΣΤΟ FACE ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΕΙ Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ!!!??Δεν εχω ακουσει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΛΥΣΗ.!!! Πολυ θα χαρω να την ακουσω τον Οκτωβρη!!! γω ειμαι ολος αυτια προσωπικα...Προτασεις περιμενω ν ακουσω!!

Τι μπορουμε να κανουμε ετσι ωστε ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ της Hellasweather ,και ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ οτι θελουμε να υπαρχει σε site ?Πως μπορουμε να ΣΥΝΔΥΑΣΟΥΜΕ παλιους και νεους ?Παλιες και νεες αναγκες και μνημες?Πως θα γινει αυτη η ΣΥΝΘΕΣΗ η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ? Με τη βοηθεια της τεχνολογιας .

Κακα τα ψεματα ,ειμαστε "ειδικη περιπτωση" και θελουμε και "ειδικες λυσεις ".Θελουμε κατι δικο ΜΑΣ.Κατι που θα φτιαχτει απ την αρχη και θα ναι ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΜΑΣ.Πχ το θεμα ΦΟΡΟΥΜ,,,Δεστε την διαφορα!!! ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΤΗ ΥΑΗΟΟ προεκυψε η αναγκη ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΖΤΗΤΗΣΗ ΤΗς αρχειοθετησης μιας σειρας μυνηματων που θα αξιζαν να μεινουν ,οχι μονο για ιστορικους λογους ,αλλα να αποτελουν μια βιβλιοθηκη γνωσης και πληροφοριας!!!!!!

Τωρα τι εχει συμβει??? ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ,το φορουμ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ ΘΕΜΑΤΙΚΩΝ ΕΝΟΙΤΗΤΩΝ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΜΕΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΤΗΣ ΛΙΣΤΑΣ.Ειναι σα να παιρνει ενα ΑΝΑΠΟΔΟ ΦΑΡΜΑΚΟ απ αυτο που πρεπει να παρει!!! Δεν εχει αδικο ο Μιχαλης ,που χανεται,περα απο τη κουζουλαδα του (οεοεοεοεο) .Εχει δικιο κ εγω το αναγνωριζω!!! Κ εγω χανομαι ετσι!!! Στο καινουργιο site που ευχομαι να εχουμε καποτε ,,,το ΦΟΡΟΥΜ και η ΚΑΤΗΓΟΡΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΑΝΑΓΚΗ ΩΡΙΜΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.ΘΑ ΕΠΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ!!!! Γιαυτο τον λογο θα τρεχει απο πισω απο την κανονικη ροη των μυνηματων!!!!! θΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙς ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ Σ ΑΥΤΟ ΑΝ ΘΕΛΕΙ απο την αρχη εισοδου του στον χωρο,αλλα δε θα ειναι η κατηγοριοποιηση των θεματων αυτη που θα οδηγει τον "αερα" του χωρου...!! Αυτο εχει συζητηθει δυστηχως ΟΧΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ διαλογο με καταθεση κ ανταλλαγη σκεψεων αντιρρησεων...κλπ,,,στη θεματικη ενοτητα που συζηταμε προτασεις .Ειναι δλδ δειγμα κ αυτο της συχγυσης και το λεω ανοιχτα ,να ΜΗΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ και αυτη η συζτησηη σε ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ αλλα να ειναι ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ!!!! ΓΙΑΤΙ???? ΓΙΑΤΙ να συζηταμε την φαση με το Face TΟΣΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ Η ΤΟ ΠΩς ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΤΟΝ ΝΕΟ ΜΑΣ ΧΩΡΟ????Καταλαβατε γιατι πισυετω οτι πισω απο τις λεξεις υπαρχουν συμπεριφορες που δειχνουν ν αποκλειουν ουσιαστικα το site???Διοτι συζητηση υπαρχει εκει που υπαρχει ενδαιφερον!!!! Τωρα στο Face υπαρχει ενδιαφερον...στο πως ομως, θα θελαμε να ειναι αυτος ο χωρος ασχετα με το Face,οχι και τοσο!!!!!....Οκ,,τραβατε και δεστε ποσοι συμμετεχουν και τι λενε!!!!!!!!!!
http://www.hellasweather.gr/hellasweather/viewtopic.php?f=8&t=734

Και αυτο το λινκ περιεχει μονο ενα μερος της συζητσης .Διοτι αν πατε στις προτασεις γενικα,θα δειτε πολλα παρομοιας υφης θεματα που ομως ανοιχτηκαν σαν ξεχωριστες θεματικες ενοτητες!!!!! οεο!!!! γιατι ???? !!!! Να γιατι πχ,υπαρχει αναγκη συντονιστη και ελεγχου ανοιγματος θεματικων ενοτητων !!!

Ακομα και τωρα ομως,αν καποιος η αν καποιοι,εχουν μια αλλη προταση ,ειναι καλυετρο να τη πουνε και να τη καταθεσουνε,παρα να την εννουν μεσα απο συμφραζομενα και πρακτικες.Πισυετω η συναντηση στον Οκτωβρη να λυσει αυτα τα ζητηματα ,και να πορευτουμε ολοι στις καινουργιες εποχες ,κρατωντας οσο γινεται ζωντανο τον συνεκτικο κρικο που μας ενωνει και μας παει απο εποχη σ εποχη..
Τελευταία επεξεργασία από nNoe και Δευτ 08 Ιούλ 2013, 12:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό nNoe » Δευτ 08 Ιούλ 2013, 11:52

nNoe έγραψε:Κ,Δες τε την διαφορα!!! ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΤΟ ΥΑΗΟΟ προεκυψε η αναγκη ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΤΗς αρχειοθετησης μιας σειρας μυνηματων που θα αξιζαν να μεινουν ,οχι μονο για ιστορικους λογους ,αλλα να αποτελουν μια βιβλιοθηκη γνωσης και πληροφοριας!!!!!! Τωρα τι εχει συμβει??? ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ,το φορουμ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ ΘΕΜΑΤΙΚΩΝ ΕΝΟΤΗΤΩΝ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΜΕΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΤΗΣ ΛΙΣΤΑΣ.Ειναι σα να παιρνει ενα ΑΝΑΠΟΔΟ ΦΑΡΜΑΚΟ απ αυτο που πρεπει να παρει!!! Δεν εχει αδικο ο Μιχαλης ,που χανεται,περα απο τη κουζουλαδα του (οεοεοεοεο) .Εχει δικιο κ εγω το αναγνωριζω!!! Κ εγω χανομαι ετσι!!! Στο καινουργιο site που ευχομαι να εχουμε καποτε ,,,το ΦΟΡΟΥΜ και η ΚΑΤΗΓΟΡΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΑΝΑΓΚΗ ΩΡΙΜΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.ΘΑ ΕΠΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ!!!! Γιαυτο τον λογο θα τρεχει απο πισω απο την κανονικη ροη των μυνηματων!!!!! θΑ ΜΠΟΡΕ ΚΑΝΕΙς ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ Σ ΑΥΤΟ ΑΝ ΘΕΛΕΙ απο την αρχη εισοδου του στον χωρο,αλλα δε θα ειναι η κατηγοριοποιηση των θεματων αυτη που θα οδηγει τον "αερα "του χωρου...!!

Μια ΛΥΣΗ σ αυτο,θα μπορουσε να ειναι η εξης και μαλιστα μ εναν τροπο που ν αποτελει και τη συνεχεια της Λιστας .Δλδ...

Παμε στη κατηγοριοποιηση θεματων που εχει κανει ο Βιτσιος και ανοιγουμε θεματικες ενοτητες με βαση τις ηδη εκφρασμενες ως αναγκη!!! Σας καλω να δειτε κατι.Αν δειτε τα μυνηματα αυτα αποστασιοποιημενα ,απο μια αποσταση και ολα μαζι,θα διαπιστωσετε οτι οι ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ που θα αξιξε ν ανοιχτουν εναι ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ!!! Τη στιγμη ομως που ενα μελος ΘΕΩΡΕΙ οτι ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΥΤΟΣ νομιζει ειναι κατθ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ,.ανοιγει μια θεματικη ενοτητα ,τοτχε ΧΑΝΕΤΑΙ Η ΜΠΑΛΑ.!!!! Υπαρχει ,θελω να πω,απο την λιστα μεσα απο το Yahoo ΕΜΠΕΙΡΙΑ οσον αφορα τη κατηγοριοοιηση!! Και μαλιστα σ εποχη που δεν μπορουσαμε να τη κανουμε τεχνικα!! Γιατι να μην την εκμμεταλευτουμε λοιπον και μην να συνεχιζουμε να βαδιζουμε πανω στα χναρια της ???????????
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Δευτ 08 Ιούλ 2013, 12:24

Maria K έγραψε:
Καλό θα ήταν να μη μεταφέρουμε μηνύματα από άλλους χώρους, Μιχάλη, γιατί αυτό έχει δημιουργήσει προβλήματα μεγάλα στο παρελθόν και δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι δεν θα δημιουργήσει και τώρα και στο μέλλον, όσο καλή προαίρεση κι αν υπάρχει. Γι αυτό το λόγο μπήκε ο όρος αυτός στον κανονισμό της λίστας τόσο στο γιαχού, όσο και εδώ στο φόρουμ. Αφού λοιπόν το αποδεχτήκαμε όσοι γράφουμε εδώ, νομίζω ότι πρέπει να το σεβόμαστε.

Ωστόσο, διάβασα με προσοχή αυτήν την εκ βαθέων εξομολόγηση του Ιορδάνη τον οποίο εκτιμώ και λυπάμαι που δεν γράφει γιατί τον θεωρώ κομμάτι της λίστας που αγάπησα από τότε που τη διαβάζω. Πιστεύω ότι θα θελήσει κάποια στιγμή να μοιραστεί ο ίδιος αυτά που νοιώθει και με τους υπόλοιπους παλιούς του μετεωσυντρόφους που εξακολουθούν να παραμένουν εδώ και δεν τον θεωρούν ξένο σώμα. Θέλω, επίσης, να πιστεύω ότι οι περισσότεροι φίλοι θα καταλάβουν την αναγκαιότητα του να μη γίνονται παράλληλοι διάλογοι εφόσον πρόκειται για θέματα που αφορούν όλη την ομάδα. Αντί να τα μεταφέρουμε, ας συγκεντρωθούμε για να τα συζητήσουμε όλο μαζί.

Μιχάλη έχει δίκιο η Μαρία. Αν και εκτιμώ τον Ιορδάνη και ως άτομο και για τη δουλειά που έχει κάνει τα τελευταία χρόνια, διαφωνώ μαζί του ότι δεν κάνει μια προσπάθεια να πει τη γνώμη του μέσα στο σπίτι μας. Ίσως σε κάποιο καφεδάκι να τον δω από κοντά ξανά και να τα πούμε...
Αναζητούμε ένα κοινό σημείο αναφοράς. Ας το προσπαθήσουμε...
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Δευτ 08 Ιούλ 2013, 13:17

jordan_kifissia έγραψε:Αν τέλος μου πέφτει λόγος , που δε μου πέφτει το ξέρω γιατι δεν είμαι μέλος στο forum και δεν ήμουν ούτε όταν αποφασίστηκε

Ακριβώς αυτό..

Ας έρθουν όσο περισσότεροι γίνεται στην έκτακτη πανελλήνια συνάντηση τον Οκτώβρη να τα συζητήσουμε, να ψηφίσουμε και να καταλήξουμε επιτέλους στο τι ακριβώς μορφή θέλουμε! Θα έρθουν όμως ή θα ήμαστε 5-10 άτομα και μετά από κάποιους μήνες θα εμφανιστούν πάλι από το πουθενά;

nNoe έγραψε:Ουτε η επιστροφη στο Yahoo ομως,ουτε η μεταφορα της λιστας στο face θα απαντησουν ουσιαστικα στο μεγαλο ζητουμενο.Το μεγαλο ζητούμενο ειναι παντα η ερωτηση που πρεπει να κανει ο καθένας στον ευατό του ,και αφορά τον λογο ύπαρξης της hellasweather.To λέω μονότονα,το λέω χρόνiα ,αυτός ειναι ο φάρος που όλοι πρεπει να βλέπουμε ειδικά μεσα στις τρικυμέις.Αν οι απάντησεις που δίνουμε στον λόγο ύπαρξης της hellasweather ,είναι διαφορετικές,τότε υπαρχει σοβαρό θέμα.

Πιστεύω ακράδαντα ,οτι εχουμε διαφορετικές απαντήσεις στο ερωτημα της ύπαρξης της Hellasaweather και πολλες φορες φορές εχουμε και διαφορετικές μεταφράσεις ,στις ίδιες απαντήσεις .ΠροσοΧη,δεν μιλαω για αναγκη ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΙΑΣ μ εναν ολοκληρωτικο μανδυα.Μιλαω να συμφωνουμε και να καταλαβαινουμε ολοι τον λογο υπαρξης αυτου του χωρου.Να συμφωνουμε δλδ στην ΟΥΣΙΑ .

+1

nNoe έγραψε:Μια ΛΥΣΗ σ αυτο,θα μπορουσε να ειναι η εξης και μαλιστα μ εναν τροπο που ν αποτελει και τη συνεχεια της Λιστας .Δλδ...

Παμε στη κατηγοριοποιηση θεματων που εχει κανει ο Βιτσιος και ανοιγουμε θεματικες ενοτητες με βαση τις ηδη εκφρασμενες ως αναγκη!!! Σας καλω να δειτε κατι.Αν δειτε τα μυνηματα αυτα αποστασιοποιημενα ,απο μια αποσταση και ολα μαζι,θα διαπιστωσετε οτι οι ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ που θα αξιξε ν ανοιχτουν εναι ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ!!! Τη στιγμη ομως που ενα μελος ΘΕΩΡΕΙ οτι ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΥΤΟΣ νομιζει ειναι κατθ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ,.ανοιγει μια θεματικη ενοτητα ,τοτχε ΧΑΝΕΤΑΙ Η ΜΠΑΛΑ.!!!! Υπαρχει ,θελω να πω,απο την λιστα μεσα απο το Yahoo ΕΜΠΕΙΡΙΑ οσον αφορα τη κατηγοριοοιηση!! Και μαλιστα σ εποχη που δεν μπορουσαμε να τη κανουμε τεχνικα!! Γιατι να μην την εκμμεταλευτουμε λοιπον και μην να συνεχιζουμε να βαδιζουμε πανω στα χναρια της ???????????

Έχει ένα δίκιο σε αυτό, από την μία δεν έχουμε καταλήξει οριστικά στο τι κατηγοριοποίηση θέλουμε, από την άλλη πολλοί είτε γιατί δεν ξέρουν είτε γιατί βαριούνται να το ψάξουν λίγο ανοίγουν όπου νά'ναι θέματα και γίνεται λίγο χάος..
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό kipakaros » Δευτ 08 Ιούλ 2013, 13:19

Μπορεί, και ζητώ συγνώμη για αυτό, να παραβίασα ένα κανόνα αλλά δεν γινόταν αλλιώς να μεταφερθεί το κλίμα που βγάζουν οι παλιόφιλοι.

Κοιτάξτε τώρα τι γίνεται, φωνές σαν του Ιορδάνη (με όχι απόλυτα ίδιες απόψεις, αλλά όλοι συμφωνούν για το παλιό αγαπημένο κλίμα) υπάρχουν και άλλες που δεν μπορούν να εκφραστούν εδώ, απλά γιατί δεν μπαίνουν πλέον στη διαδικασία να γράψουν. Είναι του Ραϋμόνδου από την Καστοριά, του Γιάννη Φράγκου, του Σωτήρη Παπαηλιόπουλου, του Δημήτρη Νικηταρά, του Σάκη Γραβάνη, του Γιάνη Ζαχάρη και άλλων που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή.

Η θέση που εκφράζεται ότι πάρθηκε μια απόφαση σε κάποια συνάντηση που δεν μπορεί να αναιρεθεί μου φαίνεται μη δημοκρατική και εγκλωβίζει εδώ κυρίως τον κόσμο που στηρίζει αυτ'η τη θέση, οι άλλοι δεν μπαίνουν, άρα δεν εκφράζονται και η Hellasweather παραμένει διαιρεμένη.

Θα περιμένω με υπομονή τις αλλαγές εδώ, δυστυχώς δεν μπορώ -λόγω ασχετοσύνης με τα φόρουμ- να προτείνω κάτι άλλο, έστω. Δύσκολα πάντως τα παλιά μέλη θα μπουν ξανά εδώ αν δεν γίνουν σημαντικότατες αλλαγές ...

Ελπίζω όμως ότι μπορεί να αποκατασαθεί το καλό κλίμα και να αρθούν οι όποιες παρεξηγήσεις...
Κηπάκος, συνήθως θερμόπληκτος και ενίοτε χιονοχαλαζόπληκτος, Κατά κόσμον Μιχάλης Δρετάκης
kipakaros

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Προτάσεις / Απορίες / Προβλήματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης