HellasWeather & Facebook

Προτάσεις, για τη βελτίωση της λειτουργίας της κοινότητας. Ιδέες, απορίες, και αναφορά προβλημάτων!

Re: HellasWeather & Facebook

Δημοσίευσηαπό nNoe » Δευτ 08 Ιούλ 2013, 14:10

kipakaros έγραψε:Η θέση που εκφράζεται ότι πάρθηκε μια απόφαση σε κάποια συνάντηση που δεν μπορεί να αναιρεθεί μου φαίνεται μη δημοκρατική και εγκλωβίζει εδώ κυρίως τον κόσμο που στηρίζει αυτ'η τη θέση, οι άλλοι δεν μπαίνουν, άρα δεν εκφράζονται και η Hellasweather παραμένει διαιρεμένη.

Αυτο τωρα ειναι καινουργιο Μιχάλη? Εκφράστηκε καποια αποψη που ζηταει την αναιρεση των αποφασεων που εχει παρει η λιστα ?? Βγηκε καποιος και ειπε ,.,.,"παιδια ,ζηταω την αναιρεση των αποφασεων μας ,διοτι ...ενα ,,δυο τρια..????".Οχι ,γιατι αν εκφραστηκε τοτε δε την εχω δει!! Επισης αν εκφραζεται μια τετοια αποψη ,ας ειπωθει βρε παιδι μου να δουμε με τι εχουμε να κανουμε!!! Να βγει καποιος και να πει,,,"δε θελω αυτο,,θελω εκεινο"...ζηταω αναιρεση των αποφασεων και προτεινω εκεινο εκεινο και το αλλο!!!! Να τοποθετηθουμε κ εμεις !!!!Να τοποθετηθουμε ολοι!!

Aλλα επειδη με δικαιωνεις σ αυτο που εγραψα στο παραπανω ποστ ,σκεψου λιγο τη ζημια κανει αυτο το πραμα και πως θολωνει το τοπιο!!!ΧΩΡΙΣ να λεγεται ΟΜΩΣ ανοιχτα μεσα στη λιστα ....,η μια αποψη θελει επιστροφη στο yahoo και η αλλη θελει περασμα της λιστας στο face!!Και οι δυο αυτες αποψεις συναντιουνται μεσα στο face και συμφωνουν σ ενα κοινο.Οτι δε τους αρεσει η λιστα οπως ειναι.!!!ΧΩΡΙΣ ομως να κατατιθεται επισημα και σοβαρα μια συλλογιστικη που να καταληγει σε μια προταση,μεσα απο διαφορα γραφομενα σε δυο χωρους (εδω και στο face) δημιουργειται ΚΛΙΜΑ ΧΑΟΥΣ. :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :roll: :roll: :roll: :roll: Ποσο λογικο μπορει να ειναι αυτο ,για ανθρωπους του χωρου μας ,που ειμστε ολοι μας ,λογικοι ανθρωποι,εχουμε τελειωσει ενα σχολειο ,ενα πανεπιστημιο και αν μη τι αλλο διαθετουμε μια κοινη λογικη!! Δεν ειναι δα κα εξισωση πυρηνηικης φυσικης,να κατανοησει καποιος οτι πρεπει ν ακουστει μεσα σ ενα ΚΟΙΝΟ ΧΩΡΟ αυτη του η προταση !!!!!!Μιλαει δλδ ο αλλος στο Face Και πρεπει να τον ακουσω εγω εδω ???

Αν μη τι αλλο,περιμενω ν ακουσω ΕΠΙΣΗΜΑ μια προταση εκφρασμενη μεσα απο τη λιστα !!!! Αν η τι αλλο!! Ειναι το λιγοτερο που θα μπορουσαν να κανουν ολοι !!! Αν μη τι αλλο για να μη παρεξηγουνται τα λεγομενα τους!!!
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό kipakaros » Δευτ 08 Ιούλ 2013, 16:35

" ΕΚΤΑΚΤΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗΣ"

Γιώργο δεν έχω διαβάσει όσα έχεις γράψει και μόλις τώρα βλέπω το παραπάνω τόπικ. Χάνομαι εδώ μέσα, δεν ξέρω που να απαντήσω τι...
Κηπάκος, συνήθως θερμόπληκτος και ενίοτε χιονοχαλαζόπληκτος, Κατά κόσμον Μιχάλης Δρετάκης
kipakaros

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Δευτ 08 Ιούλ 2013, 16:58

kipakaros έγραψε:" ΕΚΤΑΚΤΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗΣ"

Γιώργο δεν έχω διαβάσει όσα έχεις γράψει και μόλις τώρα βλέπω το παραπάνω τόπικ. Χάνομαι εδώ μέσα, δεν ξέρω που να απαντήσω τι...

Ωραία αφού το είδες, έλα και εσύ και όλοι οι άλλοι που ανέφερες στη συνάντηση αυτή! Είστε κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτοι! Αλλιώς φτιάξτε ένα καινούργιο group όπως ακριβώς το θέλετε! Τα υπόλοιπα που γίνονται δεν τα θεωρώ όμορφα για κανένα..
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Δευτ 08 Ιούλ 2013, 17:01

Μιχάλη, μπορείς να προσθέσεις στα "Αγαπημένα" του browser που χρησιμοποιείες δυο-τρία θέματα που σε ενδιαφέρουν να παρακολουθήσεις μέχρι να συνηθίσεις το περιβάλλον του forum...

Υ.Γ. Οι φωτογραφίες σου με τις χιονούρες από τα ορεινά της Κρήτης favorite όπως πάντα... ;)
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Δευτ 08 Ιούλ 2013, 17:30

Μιχάλη τρέχει μια συζήτηση σχετική με αυτό. Θα προτιμούσα να συνεισφέρεις κατ'αρχήν όσον αφορά το ποιό ΣΚ του Οκτωβρίου θεωρείς καταλληλότερο για να πραγματοποιηθεί η συνάντηση και όχι να επαναλαμβάνεις κάτι που επί 2 χρόνια λες, χωρίς ούτε μία αντιπρόταση, παρά το να γυρίσουμε στη yahoo.
Κατά τα άλλα, κάτω αριστερά σε κάθε topic κλικάρεις οτι θες να το παρακολουθείς. Κάθε φορά που κάποιος στέλνει κάτι, θα σε ειδοποιεί μέσω e-mail. Είναι εξωφρενικά απλό.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Δευτ 08 Ιούλ 2013, 23:54

Διάβασα με πολύ προσοχή τη συνέχεια αυτού του θέματος που έχει ξεκινήσει από τον Οκτώβρη και που θα μπορούσε να ενταχθεί πλέον κατ' εμέ στη συζήτηση περί Ανασυγκρότησης έτσι ώστε να μην υπάρχει αλληλοκάλυψη θεμάτων.

Τελοσπάντων! Αυτό είναι το λιγότερο αν και για πολλούς από ότι αντιλαμβάνομαι είναι ουσιώδες.

Μιχάλη ,κι αυτό ισχύει για όλους μας...

Κανένας δε χάνεται αν δε θέλει να χαθεί! Δεν μπορεί μονότοτα και για πάρα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα να επαναλαμβάνεται το ότι δεν μπορεί κάποιος να συντονιστεί μέσα στο φόρουμ!
Καταλαβαίνω τη δυσκολία. Όλοι τη ζήσαμε, αλλά αυτοί που ήθελαν προσπάθησαν και μπορεί να μην τα ξέρουν όλα τα μονοπάτια του φόρουμ ακόμα να τα διαβαίνουν, συνεχίζουν όμως σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό να ανταποκρίνονται στη νέα επικοινωνία!

Τώρα... το θέμα της yahoo έχει κλείσει με απόφαση προγενέστερης Πανελλήνιας όπου και λαμβάνονται αποφάσεις.

Όσον αφορά το facebook η θέση μου την οποία καταθέτω κι εδώ όπως και θα κάνω και στην Πανελλήνια της Ανασυγκρότησης είναι...

Ναι στη δημιουργία γκρουπ hellasweather στο fb κλειστό για τα μέλη χωρίς δυνατότητα σχολιασμού αφού τα πάντα θα γίνονται στο forum και το μόνο που θα αναρτάται να είναι δημοσιεύσεις από το forum στο fb και όχι αντίστροφα. Έτσι εξακολουθεί πρωτογενής χώρος να είναι το forum !
Κι αυτό εξυπηρετεί τα μέλη που όταν ανοίγουν τον υπολογιστή τους η πρώτη σελίδα που επιλέγουν στον browser είναι το fb και όχι το forum!

Όλα αυτά που έχουμε ξεκινήσει να συζητάμε εδώ θα συζητηθούν και θα αποφασιστούν με ψηφοφορία στην έκτακτη πανελλήνια που οργανώνεται και πουθενά αλλού!

Ας είναι λοιπόν η πολυπληθέστερη που θα γίνει , αφού από κει και πέρα όσοι αποφασίσουν να μείνουν στο χώρο αυτό πρέπει να σεβαστούν τις αποφάσεις που θα ληφθούν από τους παρευρισκόμενους οι οποίοι και θα ψηφίσουν!
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Δημοσίευσηαπό kipakaros » Τρί 09 Ιούλ 2013, 8:22

Θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να τοποθετηθώ συνολικά. Αυτό που ίσως δεν καταλαβαίνετε είναι ότι ζητάω κάτι απλό χωρίς να κάνω εγώ κάτι για να το απλουστεύσω. Όπως ήταν το yahoo. Ανοιγα τη σελίδα και διάβαζα τα mails σερί και οι τοποθετήσεις μου ήταν επί του συνόλου. Απλά και άνετα. Δεν θέλω να παίρνω επιπλέον μηνύματα, rss και άλλα τινά, ο χρόνος μου δεν μου το επιτρέπει. Μάλλον δεν μπορεί να γίνει αφού εδώ η πλειοψηφία αγαπά τον τρόπο του φόρουμ. Το έγραψε ο Δημήτρης ο Σαρογλίδης αλλού αλλά δεν μπορώ να το μεταφέρω. Να ξέρετε απλά ότι θα γράφω όποτε μπορώ, ότι μπορώ, με την καλύτερη διάθεση για την καλύτερη παρέα! Αλλά δεν θα ξέρω αν μου απάντησε κάποιος κάπου (γιατί δεν επιλέγω να μου έρχονται μηνύματα) ...
Τι ωραίο το καλοκαίρι φέτος!
Κηπάκος, συνήθως θερμόπληκτος και ενίοτε χιονοχαλαζόπληκτος, Κατά κόσμον Μιχάλης Δρετάκης
kipakaros

Δημοσίευσηαπό taximer » Τρί 09 Ιούλ 2013, 9:15

kipakaros έγραψε:Πείτε με άσχετο, πείτε με αγράμματο, πείτε με ότι θέλετε, εγώ άκρη δεν βρήκα ούτε έτσι, μου ζητά άλλο προσωπικό λογαριασμό, φωτογραφίες, αριθμό πιστωτικής κάρτας, οικονομική κατάσταση, ψυχολογικό προφίλ και δεν συμμαζεύεται. Κάτι δεν κάνω καλά προφανώς.

Καλημέρα και από μένα.
Από μέρες θέλω να γράψω, αλλά τώρα τα καταφέρνω. Τέλος πάντων, ας είναι.
Αρκετά τα θέματα, ας ξεκινήσω ιεραρχώντας τα:
Καταρχήν θα πρέπει να δώσω τα εύσημα στον Αλέξανδρο! Νομίζω ότι η τελευταία του παρέμβαση με τον chrome ήταν όχι απλά εύστοχη, αλλά σωτήρια.
Μιχάλη μου, ακολούθησε ακριβώς τα βήματα που λέει ο πατριάρχης. Είναι πολύ αναλυτικός. Μέσα σε πέντε, άντε επτά λεπτά, μέχρι να κατεβάσω και να εγκαταστήσω τον chrome, γιατί δεν τον είχα, τα πάντα είχαν λυθεί.
Όντως μπορείς να παρακολουθεί κάποιος τα μηνύματα, όπως ακριβώς ήταν στην yahoo. Μόνο τα χρώματα είναι διαφορετικά. Και πάλι μπράβο στον Αλέξανδρο. Και αυτό δεν είναι απλώς μια φιλοφρόνηση, αλλά πραγματικά για ανθρώπους που νοσταλγούσαν την παλιά μορφή στης λίστας στην yahoo, είναι απλά και ξεκάθαρα η λύση τους!
Όσον αφορά τώρα τις σκέψεις για να να ξαναγυρίσουμε στην παλιά μορφή και face έχω να πω τα εξής:
Διαβάζω εδώ και καιρό όλα τα μηνύματά σας και σ΄ αυτόν εδώ το χώρο και στο fb και το τελευταίο μήνυμα του Αλέξανδρου ήταν ο καταλύτης για μένα για να πω την άποψή μου:
Είναι ωραίο να αναπολείς τα παλιά: Ναι πραγματικά είναι βάλσαμο ψυχής, ειδικά για μας τους μεγαλύτερους (των 40+, προσθέστε όσα +++ θέλετε!). Και ναι ήταν ωραιότερο να βλέπεις μηνύματα φίλων, τους οποίους τους έχεις γνωρίσεις από παλιά και με τους οποίους μέσα από αυτόν εδώ το χώρο έχουμε συζητήσει και πολύ προσωπικά μας πράγματα και μαζί Μιχάλη μου και πάντα θυμάμαι με νοσταλγία όλα εκείνα. Και ναι είχε άλλη μαγεία να συναντάς μετά κάποιον από κοντά και να τον συνδέεις με άλλες στιγμές σου, (πχ. Θυμάμαι όταν γνώρισα τον Ιορδάνη στην Αθήνα, στη γέννηση του πρώτου μου γιου, όταν ήρθε και με βρήκε στο μαιευτήριο που ήταν η γυναίκα μου, όπως και τον πρώτο ηρωικό μου καφέ στο zepelin, την ίδια εποχή ήταν, όταν γνώρισα τον Γκίκα, τον Γώργη τον Γκουρνέλο, τον Πάνο τον Ζέρβα και τα άλλα παιδιά και κερνούσα καφέδες, μια και είχα αποκτήσει βλέπεις τον πρώτο μου γιο, για να μη μιλήσω για φιλίες ζωής ,λέγε με Διακάκη,κλπ. κλπ), όλα αυτά καλά και άγια και πάντα όπως είπα θα τα νοσταλγώ, αλλά ήρθε η ώρα να συμφωνήσω με τον άλλο δάσκαλο της παρέας, όχι που θα μου γλίτωνες νομίζεις ΝΕΚ, από τις τελευταίες μου πολύ καλές φιλίες που έχω κάνει σ΄ αυτόν εδώ το χώρο! (και αν με αρκετούς από σας έχω βρεθεί, τα έχουμε πει και τα έχουμε πιει σε βουνά και κορφούλες στις συναντήσεις μας, μ΄ αυτόν μέχρι Ιταλία πήγαμε και τα είδαμε και τα ήπιαμε!)
Σταματώ εδώ, βλέπεις πάντα με πιάνει νοσταλγία, όταν μιλώ για τη σχέση μου με τη λίστα.
Θα συμφωνήσω λοιπόν με το Νεκτάριο, ότι είχε παρθεί η απόφαση για αλλαγή της μορφής της λίστας στην Ελάτη, αν κάνω λάθος διορθώστε με και μάλιστα πάλι μετά από κουβέντες που γίνονταν για αρκετό χρονικό διάστημα! Και μία απόφαση πρέπει να γίνεται πάντα δεκτή. Αυτό είναι το καινούριο μας σπίτι και οφείλουμε να το σεβαστούμε! Και μη νομίζετε, Μιχάλη και λοιποί φίλοι, ότι εγώ τα πάω καλά με την τεχνολογία και ότι δεν χάνομαι, όπως και σεις. Αν έβλεπε κανείς τις κόκκινες επισημάνσεις αριστερά από τις ενότητες, που δηλώνουν τα αδιάβαστα μηνύματα ανά κατηγορία, τότε θα έβλεπε ότι υπάρχουν πάρα πολλά, γιατί ακριβώς δεν μπορώ να τα παρακολουθήσω όλα και κάπου χάθηκα και γω.
Αλλά δεν μπορώ να ξεχάσω ότι ο Νίκος ο Γκίκας πρωτίστως,όπως και τα άλλα παιδιά που διαχειρίζονται αυτόν εδώ το χώρο, αφιέρωσε και αφιερώνουν πολύ από το χρόνο του - τους, για να στηθεί τούτο εδώ το εγχείρημα.
Τι κάνουμε λοιπόν αφού έχουμε προβλήματα; Προσπαθούμε να βελτιώσουμε το καινούριο μας σπίτι, ανακαίνιση κάνουμε και όχι να γυρίσουμε στο παλιό. Έχει πει ο Νίκος να περιμένουμε λίγο διάστημα, γιατί θα υπήρχε η δυνατότητα να βλέπουμε τα μηνύματά μας , όπως στη yahoo. Και αυτό περίμενα και δε μίλησα πιο πριν. Και να που ήρθε νωρίτερα ο Αλέξανδρος και μας την έδωσε αυτή τη λύση.
Τώρα, όσον αφορά τις όντως και κατ΄ εμέ πάρα, μα πάρα πολλές ενότητες που έχει το κάθε θέμα και σε κάνουν να χάνεις την μπάλα, μια καλή ίσως ιδέα ήταν να ορτιστούν κάποιες λίγες βασικές ενότητες και καινούριες ενότητες να ανοίγονται μόνο από τους διαχειριστές και όχι από τον καθένα μας.
Τώρα για την παρουσία ή όχι της λίστας στο fb. Καλώς ή κακώς το Fb είναι μέρος της ζωής μας πια. Κάποιοι, μέσα και η αφεντιά μου, αργήσαμε να το αποδεχτούμε και ακόμα τώρα μη μου πείτε ότι και εκεί δε χάνεστε, άσε που δεν ξέρω καλά πώς να το χειρίζομαι, με τις συνεχής ανανεώσεις του, τα απόρρητα κλπ. κλπ. Εμένα λοιπόν δε μου κακοφάνηκε η ιδέα που πρωτοείπε ο Σταύρος ο Ντάφης και είναι η ίδια μου φαίνεται , όπως την είπε ο Νεκτάριος: Ναι στη δημιουργία γκρουπ hellasweather στο fb κλειστό για τα μέλη χωρίς δυνατότητα σχολιασμού αφού τα πάντα θα γίνονται στο forum και το μόνο που θα αναρτάται να είναι δημοσιεύσεις από το forum στο fb και όχι αντίστροφα. Έτσι εξακολουθεί πρωτογενής χώρος να είναι το forum !
Κι αυτό εξυπηρετεί τα μέλη που όταν ανοίγουν τον υπολογιστή τους η πρώτη σελίδα που επιλέγουν στον browser είναι το fb και όχι το forum!

Έτσι και στο διαδύκτιο είμαστε, για όσους είναι τόσο πολύ fun του χώρου και νέα άτομα μπορούν να μας δουν και αν θέλουν να μας ακολουθήσουν!
Ουφ! Τα είπα πια όλα. Ελπίζω να μη σας κούρασα!

ΥΓ:Είναι από τα τελευταία μηνύματα που γράφω πριν φύγω για Σκιάθο. Όποιος έρθει κατά κει ευχαρίστως να τον δω. Το κινητό μου κυκλοφορεί!Οι προσκλήσεις είναι πάντα ανοιχτές!
Ταξιάρχης, Βόλος
taximer

Δημοσίευσηαπό kipakaros » Τρί 09 Ιούλ 2013, 9:32

Ταξιάρχη ευχαριστώ που με παρακίνησες, το έκανα και τώρα βλέπω τα μηνύματα με τη σειρά τους, αλλά προφανώς δεν μπορώ να απαντήσω από κει, πάλι εδώ πρέπει να γράψω; ή όχι; τα πριν μηνύματα πως τα βλέπω; πρέπει να βάλω 100 ή 500 αντί για 50;
kipakaros

Δημοσίευσηαπό taximer » Τρί 09 Ιούλ 2013, 10:06

kipakaros έγραψε:Ταξιάρχη ευχαριστώ που με παρακίνησες, το έκανα και τώρα βλέπω τα μηνύματα με τη σειρά τους, αλλά προφανώς δεν μπορώ να απαντήσω από κει, πάλι εδώ πρέπει να γράψω; ή όχι; τα πριν μηνύματα πως τα βλέπω; πρέπει να βάλω 100 ή 500 αντί για 50;

Σωστές οι παρατηρήσεις σου Μιχάλη και δεν ξέρω να απαντήσω. Με συνεπήρε που βρέθηκε λύση να τα βλέπω και όπως παλιά, που δεν το σκέφτηκα.
Μάλλον ο Φλωρίνης θα μας τις λύσει τις απορίες!
Ταξιάρχης, Βόλος
taximer

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Προτάσεις / Απορίες / Προβλήματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης