ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Γενικές συζητήσεις για τον καιρό και το κλίμα!

Re: Σαν σήμερα

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Πέμ 14 Φεβ 2013, 15:50

Το αφιέρωμά μου στον αξέχαστο εκείνο χιονιά της Τσικνοπέμπτης του 2004:

http://users.forthnet.gr/ath/gsevastos/xiofeb04/xifb04gr.htm
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Πέμ 14 Φεβ 2013, 18:10

ενα ενα τα θυμαμαι και στην Αρτα χιονισε εκεινη την μερα κατι λιγα ειχε ριξει δεν το ειχε στρωσει ουτε στον λοφο αλλα εβλεπες ολα τα βουνα γυρω ειχαν ασπρισει.
nektarios 1451

Re: Σαν σήμερα-15 Φεβρουαρίου

Δημοσίευσηαπό Maria K » Παρ 15 Φεβ 2013, 0:00

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ-15 Φεβρουαρίου

* ΠΕΡΣΙ ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ, 15-2-2012…

Υδροστρόβιλος στο Όκλαντ της Νέας Ζηλανδίας

https://youtu.be/36x-l1_EVwc

* ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ, ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ …

* 15-2-2009

Χειμωνιάτικη μέρα στην Ελλάδα με τοπικές χιονοπτώσεις

Στο χιονισμένο Κιθαιρώνα
Εικόνα
Φωτο: Γιώργος Γερακάρης

Ο κάμπος της Μεγαλόπολης από το χιονισμένο δυτικό Μαίναλο
Εικόνα
DSCF0164 by megalopolitis, on Flickr
Φωτο: Γιάννης Κουρέτας

* ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ …

* 15-2-2010

Μια κρύα μέρα στο Λονδίνο (βίντεο: Γιώργος Ματσάγγος)

https://youtu.be/xCRkq_YLVHs

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ, ΣΤΙΣ ΠΑΛΙΕΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ…

* 15-2-1958

Εικόνα
ΕΜΠΡΟΣ, 15-2-1958
Πηγή: Ψηφιακή Βιβλιοθήκη Εφημερίδων και Περιοδικού Τύπου της ΕΘΝΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ της ΕΛΛΑΔΟΣ
Τελευταία επεξεργασία από Maria K και Δευτ 15 Φεβ 2016, 17:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Σάβ 16 Φεβ 2013, 4:40

Εικόνα

ο χειμωνας ετσι οπως παει μονο σε φωτο θα τον βλεπουμε κατι σαν τα εξωτικα μερη που δειχνει το travel channel.
16/2/2008 αρχισε να πεφτει χιονι στην Αρτα αλλες φορες περισσοτερο αλλες λιγοτερο και ενα τρελος βοριας φυσαγε με μανια εκεινη την μερα.Στην αρτα δεν καταφερε να το στρωσει αλλα ανατολικα της πολης τα χωρια ειχαν πολυ χιονι ακομα και στο Κομποτι - Σελλαδες που ειναι χαμηλα αυτα τα χωρια το εστρωσε εκεινη την μερα με επαιρνε τηλεφωνο φιλος μου απο Σελλαδες να παω εκει να παιξουμε χιονοπολεμο αλλα τοτε ειχα σπασμενο χερι και με ενα χερι να οδηγας στον βορια και με χιονι δεν ειναι και οτι ποιο λογικο.
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Pavlosgrig » Σάβ 16 Φεβ 2013, 5:23

nektarios 1451 έγραψε:Εικόνα

ο χειμωνας ετσι οπως παει μονο σε φωτο θα τον βλεπουμε κατι σαν τα εξωτικα μερη που δειχνει το travel channel.
16/2/2008 αρχισε να πεφτει χιονι στην Αρτα αλλες φορες περισσοτερο αλλες λιγοτερο και ενα τρελος βοριας φυσαγε με μανια εκεινη την μερα.Στην αρτα δεν καταφερε να το στρωσει αλλα ανατολικα της πολης τα χωρια ειχαν πολυ χιονι ακομα και στο Κομποτι - Σελλαδες που ειναι χαμηλα αυτα τα χωρια το εστρωσε εκεινη την μερα με επαιρνε τηλεφωνο φιλος μου απο Σελλαδες να παω εκει να παιξουμε χιονοπολεμο αλλα τοτε ειχα σπασμενο χερι και με ενα χερι να οδηγας στον βορια και με χιονι δεν ειναι και οτι ποιο λογικο.

Και σ' αυτό το χιονάκι ήμουν στην Άρτα, δεύτερο έτος τότε και είχα κατέβει μετά την εξεταστική για μια εβδομάδα. Πίστευα ότι θα είχαμε μόνο λιακάδα και πως η εισβολή θα επηρεάσει μόνο τα προσήνεμα, ωστόσο νωρίς το πρωί του Σαββάτου μας πήρε τηλέφωνο η θεία μου από τα Γιάννενα και είπε ότι εκεί το είχε στρώσει! Στην Άρτα ο ουρανός ήταν σπασμένος κι ο καιρός σχετικά ζεστός και μου έκανε εντύπωση. Μπορεί να είχε και 8-9 βαθμούς κατά τις 10 το πρωί.

Ξαφνικά, κλείνει όλος ο βόρειος ορίζοντας με κατάμαυρα σύννεφα σαν τείχος, από ΒΔ μέχρι ΒΑ. Στο καπάκι ενισχύθηκε ακαριαία ο βοριάς με τρελές ριπές, έμοιαζε σαν τα απογεύματα του καλοκαιριού όταν κατεβαίνουν καταιγίδες! Χιονοκουρτίνες σκέπασαν τα Θεσπρωτικά όρη στα ΒΔ, τον Πύργο και το Ξηροβούνι στα Β, όλα τα δυτικά βουνά μέχρι και το Ζάλογγο του ν.Πρεβέζης, αλλά και το χαμηλό λοφάκι της Βίγλας δίπλα από τον Αμβρακικό στα ΝΔ! Μέσα σε λίγα λεπτά είδα, με εντυπωσιακό τρόπο χιονοκουρτίνα να κατεβαίνει και στο δάσος στο λόφο της πόλης κι έπειτα από λίγο ψιλές νιφάδες έκαναν την εμφάνισή τους στα 35 μέτρα υψόμετρο του σπιτιού μου στην Άρτα, με συνοδεία τρελού πραγματικά βοριά. Το χιόνι ξεκίνησε με +5 βαθμούς θυμάμαι τότε, αλλά βέβαια αμέσως ο υδράργυρος κατρακύλησε μέχρι τον +1 βαθμό. Το χιόνι πύκνωσε αρκετά και ήταν ψιλό και ξηρό, λόγω του βοριά. Ξεκίνησε κατά τις 12.30 και σταμάτησε περίπου στις 3.30. Όπως είπε κι ο Νεκτάριος, ανατολικά-νοτιοανατολικά της πόλης έριξε περισσότερο και το ψιλοέστρωσε. Όλα αυτά τα προκάλεσε όπως είδα αργότερα που το έψαξα μια τράφ που σε τέτοιες ισχυρές βόρειες εισβολές, έχω παρατηρήσει ότι κατεβαίνει σχεδόν παραλιακά, από Αδριατική προς Ιόνιο περίπου ένα 6ωρο-10ωρο πριν αρχίσουν τα φαινόμενα στην Αθήνα. Αυτό έγινε και το 2002 και το 2004 πριν τους χιονιάδες της Αθήνας.

Η επόμενη μέρα ξημέρωσε παγερή και ηλιόλουστη (-1 το πρωί στην Άρτα βε ισχυρό βοριά), θυμάμαι χαρακτηριστικά έφευγα για Θεσσαλονίκη με το λεωφορείο και τότε έκανε στάση στο Μέτσοβο (δεν είχε ολοκληρωθεί η Εγνατία γαρ), όπου θυμάμαι συνάντησα απίστευτο κρύο, λογικά ένα από τα πιο δυνατά που έχω ζήσει ποτέ. Θερμοκρασία δεν ξέρω, αλλά φαντάζομαι ένα -7 με -8 θα το είχε. Στο δρόμο είχε λιακάδα μέχρι τη Θεσσαλονίκη. Ωραίο διήμερο.

Αλλά γι' αυτή την περίοδο φαντάζομαι θα έχουν να μας πουν περισσότερα οι φίλοι από Αθήνα και γενικά από την ανατολική χώρα και τη νότια! ;)
Καλό ξημέρωμα!
Παύλος
Θεσσαλονίκη
Pavlosgrig

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Σάβ 16 Φεβ 2013, 5:28

ετσι ειναι εκεινη την μερα ο καιρος τρελαθηκε μεσα σε δυο ωρες το πρωι δεν φαινονταν πως θα γινουν ολα αυτα.

ετσι οπως το περιγραφεις καπως ετσι θα εγινε και τις 31/1/99 μονο που τοτε το χιονι επεσε δυτικα μας και οχι ανατολικα
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Maria K » Σάβ 16 Φεβ 2013, 10:22

nektarios 1451 έγραψε:Εικόνα

* 16-2-2008

Σοβαρή επιδείνωση του καιρού στην Ελλάδα. Παραμονή χιονιά στην Αθήνα.

Roll cloud πάνω από το Σαρωνικό
Εικόνα
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Re: Σαν σήμερα-16 Φεβρουαρίου

Δημοσίευσηαπό Maria K » Σάβ 16 Φεβ 2013, 10:23

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ-16 Φεβρουαρίου

* ΠΕΡΣΙ ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ, 16-2-2012…

Σύννεφα βροχής πάνω από τη βόρεια Αθήνα και την Πάρνηθα (timelapse βίντεο: Γιώργος Γκουρνέλος)

https://youtu.be/0dcB2HGoZ6w

* 16-2-1928

Εικόνα
ΕΜΠΡΟΣ, 16-2-1928
Πηγή: Ψηφιακή Βιβλιοθήκη Εφημερίδων και Περιοδικού Τύπου της ΕΘΝΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ της ΕΛΛΑΔΟΣ
Τελευταία επεξεργασία από Maria K και Τρί 16 Φεβ 2016, 9:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Re: Σαν σήμερα-17 Φεβρουαρίου

Δημοσίευσηαπό Maria K » Κυρ 17 Φεβ 2013, 2:27

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ-17 Φεβρουαρίου

* ΠΕΡΣΙ ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ, 17-2-2012…

Χιονίζει στα Στύρα της νότιας Εύβοιας
Εικόνα
Φωτο: Νίκος Γκίκας

* 17-2-2002

Μεγάλη κακοκαιρία στις ανατολικές ακτές των ΗΠΑ με χιόνια και θυελλώδεις ανέμους προκαλεί καταστροφές και το θάνατο 27 ανθρώπων.

Χιονοθύελλα στη Νέα Υόρκη

https://youtu.be/dqmijQ2SFig

* 17-2-2008

Αρχίζει ο διήμερος χιονιάς στην Αθήνα.

Χιονίζει στην Αθήνα (Βίντεο: Κώστας-Freddy)

https://youtu.be/1_ZEFN51eQU

* 17-2-1929

Εικόνα
ΕΜΠΡΟΣ, 17-2-1929
Τελευταία επεξεργασία από Maria K και Πέμ 18 Φεβ 2016, 12:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό LeoP » Κυρ 17 Φεβ 2013, 13:02

Εδώ ο χιονιάς του Φεβρουαρίου του 2008 με φωτογραφίες από τη Δροσιά:

http://www.meteodrosia.blogspot.gr/2013 ... -2008.html
Άβαταρ μέλους
LeoP

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης