Άλλα θέματα & μετεωρολογικές απορίες

Γενικές συζητήσεις για τον καιρό και το κλίμα!

Re: ο καιρός στην Αθήνα από εναν ΒΑ.

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Πέμ 28 Μαρ 2013, 14:42

nNoe έγραψε:
Εχετε χαζεψει.Δε φτανει που εχουμε καταστραφει τελειως ,μιλατε με καλα λογια για τον Νοτια κ ειστε απο Αθηνα.Μητσο,οι σχεσεις μας χαλανε,.Τελειωσαμε.Οποιος αλλος ειναι να το πει να προχωρησω σε μαζικες εκκαθαρισεις.

Ο Νοτιάς δεν έφερε την υπερκαταιγίδα της 22ης Φεβρουαρίου και την ευκαιρία να ζήσουμε τη δυναμική που μπορεί να δημιουργηθεί πάνω από τον Αττικό ουρανό; Ο Νοτιάς δεν έχει δώσει πάνω από 800mm στη βόρεια Αττική από την 1η Οκτωβρίου;
Προσωπικά φέτος με άφησε ικανοποιημένο και ας μας έχει ταράξει στη σκόνη τους τελευταίους δυο μήνες... Χαλάλι του αν είναι να ρίχνει τόσο νερό στα δεντράκια της Αττικής... :mrgreen:
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό nNoe » Πέμ 28 Μαρ 2013, 14:45

τελειωσαμε λεμε...αυτα να τα λετε με τους ΒΔ και τους Δ και να συμφωνειτε και να χαιρεστε!!!!!!!!!!!!!!!!!
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό Mitsos Pastas » Πέμ 28 Μαρ 2013, 15:34

:lol: :lol: :lol:

βρε Γιώργο, σε είδα λίγο χαλαρό αυτές τις μέρες και είπα να σε τσιγκλήσω. Αυτό ήταν όλο :D. Ειρωνικό ήταν το σχόλιο για το νοτιά αλλά φάνηκε διφορούμενο. Δεν έχω να ασχοληθώ με κάποιον άλλον άνεμο φέτος και προσπαθώ να απαλύνω τον πόνο μου με λίγο χιούμορ.

Παιδί του βοριά είμαι και εγώ. Πάντα ήμουν. Βέβαια, ίσως είμαι και λίγο διχασμένη προσωπικότητα γιατί είμαι και παιδί των καταιγίδων. Βοριάς και καταιγίδα στην Αθήνα, ξέρω εγώ, είναι πολύ-πολύ μακρινά ξαδέλφια.

Αλλά σε στηρίζω. Μάλιστα κοιτούσα κάτι πολύ ενδιαφέροντα στατιστικά στοιχεία σ αυτή την ιστοσελίδα http://weatherspark.com/averages/32181/ ... ica-Greece και δίνει για τα Σπάτα, για την περίοδο 2004-2012, ποσοστά συχνότητας ανέμων.
Ιδού λοιπόν:
Βόρειος: 28%
Βορειανατολικός: 14%
Βορειοδυτικός: 6%
Ανατολικός: 7%
Νοτιοανατολικός: 2% (???)
Νότιος: 7%
Νοτιοδυτικός: 10%
Δυτικός: 11%
Μένει και ένα 15% που πρέπει να αποδίδεται στην άπνοια
Σύνολο 100%

Δε με νοιάζει αν είναι 100% σωστά τα παραπάνω στοιχεία αλλά η τάση. Και η τάση λέει ότι η συχνότητα του ανέμου από γενικά βόρειες διευθύνσεις (ΒΔ, Β, ΒΑ) στην Αττική κυμαίνεται στο 40 με 50% και ακολουθούν όλοι οι υπόλοιποι.

Και για να ενώσουμε το μέτωπο λοιπόν, να κανονίσουμε σύντομα ένα καφέ στο κέντρο της πόλης με τον όρο να μην αναφέρουμε ούτε μια στιγμή τον ακατανόμαστο. Ξέρετε σε ποιον άνεμο αναφέρομαι.

Μήτσος
Mitsos Pastas

Δημοσίευσηαπό nNoe » Παρ 29 Μαρ 2013, 9:24

ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΚΑΦΕ.....μπορουμε να παμε τη Κυριακη που μας ερχεται στην Ακροπολη ,εκει στη Πλακα.Εχει πολλα καφε.Μπορουμε να δωσουμε ενα ραντεβου στο Μετρο στην Ακροπολη Κυριακη στις 4 τ απογευμα και να κανονισουμε επι τοπου!!!!!!Θα ταν ωραια να βρουμε εκει ενα στεκι εκει γυρω στη Πλακα Αναφιωτικα ...Ακροπολη κλπ.Το μερος ειναι οτι καλυετρο υπαρχει απο Αθηνα.
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό Mitsos Pastas » Παρ 29 Μαρ 2013, 10:19

nNoe έγραψε:ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΚΑΦΕ.....μπορουμε να παμε τη Κυριακη που μας ερχεται στην Ακροπολη ,εκει στη Πλακα.Εχει πολλα καφε.Μπορουμε να δωσουμε ενα ραντεβου στο Μετρο στην Ακροπολη Κυριακη στις 4 τ απογευμα και να κανονισουμε επι τοπου!!!!!!Θα ταν ωραια να βρουμε εκει ενα στεκι εκει γυρω στη Πλακα Αναφιωτικα ...Ακροπολη κλπ.Το μερος ειναι οτι καλυετρο υπαρχει απο Αθηνα.

Συμφωνώ απόλυτα. Η πλάκα είναι ωραίος μέρος και είναι ευκαιρία, παίδες, μετά τη Χριστουγεννιάτικη συνάντηση μας, να τα ξαναπούμε. Έχουμε τόσα πολλά πράγματα να πούμε, για την υπερκαταιγίδα, το χιόνι, τη σκόνη, μόνο ένα πράγμα δε μπορούμε να αναφέρουμε :)

4 η ώρα, μεσημέρι Κυριακής στο Σταθμό του Μετρό, Ακρόπολη. Όπως τον παλιό καλό καιρό, για τους παλιούς που μπορεί να θυμούνται, που στηνόμασταν έξω από τον ηλεκτρικό σταθμό Μοναστηρακίου και περιμέναμε ώσπου να μαζευτούν όλοι για να κινήσουμε για το "Αιολίς"
Mitsos Pastas

Δημοσίευσηαπό Maria K » Παρ 29 Μαρ 2013, 10:29

nNoe έγραψε:ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΚΑΦΕ.....μπορουμε να παμε τη Κυριακη που μας ερχεται στην Ακροπολη ,εκει στη Πλακα.Εχει πολλα καφε.Μπορουμε να δωσουμε ενα ραντεβου στο Μετρο στην Ακροπολη Κυριακη στις 4 τ απογευμα και να κανονισουμε επι τοπου!!!!!!Θα ταν ωραια να βρουμε εκει ενα στεκι εκει γυρω στη Πλακα Αναφιωτικα ...Ακροπολη κλπ.Το μερος ειναι οτι καλυετρο υπαρχει απο Αθηνα.

Την τελευταία φορά που συναντηθήκαμε για καφέ (εσύ δεν ήσουν Γιώργο, ταξίδευες για το Αγρίνιο), είχαμε πάει στην Υδρία, στέκι για όλες τις ώρες, στους Αέρηδες πίσω από την Αρχαία Αγορά. Αντί να ψάχνεστε εκείνη την ώρα, δείτε το σαν εναλλακτική λύση. Έχει όλη την ομορφιά και τη μαγεία της Πλάκας αλλά με λιγότερο κόσμο και περισσότερη άπλα. Δεν ξέρω, πάντως, αν εγώ θα μπορέσω να έλθω αυτήν την Κυριακή, θα το προσπαθήσω.
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Παρ 29 Μαρ 2013, 10:33

Maria K έγραψε:

Την τελευταία φορά που συναντηθήκαμε για καφέ (εσύ δεν ήσουν Γιώργο, ταξίδευες για το Αγρίνιο), είχαμε πάει στην Υδρία, στέκι για όλες τις ώρες, στους Αέρηδες πίσω από την Αρχαία Αγορά. Αντί να ψάχνεστε εκείνη την ώρα, δείτε το σαν εναλλακτική λύση. Έχει όλη την ομορφιά και τη μαγεία της Πλάκας αλλά με λιγότερο κόσμο και περισσότερη άπλα. Δεν ξέρω, πάντως, αν εγώ θα μπορέσω να έλθω αυτήν την Κυριακή, θα το προσπαθήσω.

Ναι ρε παιδιά να πιούμε ενα καφεδάκι στην υγειά της Άνοιξης!! 4 η ώρα είναι λίγο νωρίς για Κυριακή (θα έχει αλλάξει και η ώρα...)
Κανονίστε και θα προσπαθήσω να έρθω! ;)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Re: Ρόδος, καιρικό ημερολόγιο

Δημοσίευσηαπό lazaros » Πέμ 18 Απρ 2013, 0:52

καλησπέρα,πολυ ενδιαφέροντα όσα γράφετε,να ρωτήσω κάτι; Ποια η διαφορα της πολης της ροδου απο το υπολοιπο νησι οσον αφορα τον καιρο...οι ανεμοι δηλαδη πως επιδρουν π.χ σε θεματα υγρασιας; η μιλαμε μονο για την θερμοκρασια;
lazaros

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Πέμ 18 Απρ 2013, 9:24

lazaros έγραψε:καλησπέρα,πολυ ενδιαφέροντα όσα γράφετε,να ρωτήσω κάτι; Ποια η διαφορα της πολης της ροδου απο το υπολοιπο νησι οσον αφορα τον καιρο...οι ανεμοι δηλαδη πως επιδρουν π.χ σε θεματα υγρασιας; η μιλαμε μονο για την θερμοκρασια;

Γειά σου Λάζαρε και καλώς ήρθες στην Hellasweather. Πριν απαντήσω στα ερωτήματά σου πες μας πρώτα αν είσαι κάτοικος Δωδεκανήσων ή άλλης περιοχής της Ελλάδας ώστε να σου αναφέρω συγκεκριμένα παραδείγματα...
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό lazaros » Πέμ 18 Απρ 2013, 11:13

Καλημερα,

Ευχαριστω για το καλωσορισμα.Βασικα βρισκομαι Σερρες(πηγαινοερχομαι θεσσαλονικη) αυτην την στιγμη,αλλα ειναι να μετακομισω στην Ροδο

Στις σερρες απ οτι ξερω εχει υπερβολικη (σχετικη)υγρασια ιδιως τον χειμωνα
lazaros

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης