Αναφορές Μαΐου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Συμπτωσάρα!

Δημοσίευσηαπό vanzel » Δευτ 13 Μάιος 2013, 21:20

LeoP έγραψε:Κατά φοβερή σύμπτωση αυτή ακριβώς τη στιγμή ο σταθμός της Δροσιάς ισοφαρίζει το σταθμό της Νέας Πεντέλης και ...δυστυχώς για τον κάτοχο του δευτέρου σταθμού (όλοι γνωρίζετε ποιος είναι) η Δροσιάρα ετοιμάζεται να κατατροπώσει τη δύστυχη Ν. Πεντέλη στον ετήσιο υετό... :lol:

Για του λόγου το αληθές: 363,6 χιλιοστά ετήσιος υετός και για τους δύο σταθμούς τώρα:

Εικόνα

Εικόνα

Mε πέρασες άτιμε..... :x

Έχουμε δρόμο μπροστά μας ακόμα όμως.....είσαι τυχερός που δεν πήρα χαμπάρι από τη χθεσινή γίδα..... :?

Το πρωτάθλημα συνεχίζεται..... ;)
Βαγγέλης Πλεύρης,Ν.Πεντέλη 340μ.

Μετεωρολογικός Σταθμός Ν.Πεντέλης: http://www.pentelimeteo.gr
Άβαταρ μέλους
vanzel

Re: Αναφορές Μαΐου 2013

Δημοσίευσηαπό csath07 » Δευτ 13 Μάιος 2013, 21:51

Καλησπέρα σας,

Λιγότερα των αναμενομένων τα φαινόμενα σήμερα εντός του λεκανοπεδίου. Κλασικά, όπως οι καταιγίδες είχαν βάλει στόχο το λεκανοπέδιο πριν μερικούς μήνες, τώρα πάνε 3 μήνες (μετά τις 22/2) που ψάχνουμε οτιδήποτε σοβαρό με το κυάλι ενώ περνάει με χίλιες διαφορετικές διαδρομές μία ανάσα από εμάς. Νομίζω και το σημερινό ήταν "μήνυμα", αν και συνηθίζει να μας βγάζει τη πίστη Μάιο και Ιούνιο. Ωστόσο πάντα μας κάνει κάτι καλό σε ανύποπτη στιγμή. 6,5 mm τελικός απολογισμός στη Κυψέλη σε μια μέρα που κλείνει με συννεφιά, ψεκάδες και ορατές αστραπές προς ΝΝΑ πίσω από Λυκαβηττό και Υμηττό όπως τους βλέπω στα νότια μου. Ορισμένες δε, φωτίζουν όλο το νότιο και ανατολικό ορίζοντα. Αυτές από καταιγίδες που βρίσκονται στο νότιο Ευβοικό και στις βόρειες/κεντρικές κυκλάδες πλέον.

Το μόνο "καλό" σήμερα ήταν κάποιες όμορφες εικόνες που αποθήκευσα από τις κάμερες Πεντελης και Πειραιά και σας τις δίνω με χρονολογική σειρά: http://antisimvatikos.blogspot.gr/2013/ ... st_13.html

Ιδιαίτερα πάνω από τον Υμηττό κάποια στιγμή το θέαμα ήταν εντυπωσιακό:
Εικόνα

Καλό σας βράδυ!
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

Re: 13-5-2013, Από μακριά ...

Δημοσίευσηαπό Maria K » Δευτ 13 Μάιος 2013, 22:13

Maria K έγραψε:
Hengeo έγραψε:Μέχρι στιγμής εμείς οι νότιοι εξακολουθούμε να παρακολουθούμε θεατές τους βορειότερους. Βέβαια σήμερα δεν έχουμε τι χθεσινή λιακάδα και η κατάσταση είναι αρκετά εκρηκτική, για να δούμε αν θα κατέβει κάτι νοτιότερα..

Έτσι, ακριβώς... Δεν περιμένω και πολλά εδώ, να πω την αμαρτία μου, όχι γιατί ξέρω τι μου γίνεται αλλά γιατί...γιατί.. έτσι! Έχω χάσει την υπομονή μου και δεν μου κάθεται καλά! Ας αγναντέψουμε λοιπόν τα βορειότερα του λεκανοπεδίου και δεν πειράζει, ας χαρεί η ανατολική Αττική!

Εικόνα
Εικόνα

Ανταριασμένοι ουρανοί, δροσερός αέρας και ένα ανεπαίσθητο ψέκασμα διαρκείας δευτερολέπτων. Αυτό ήταν όλο κι όλο. Και βέβαια το θέαμα! Με τα αγριεμένα σύννεφα που έφτιαχναν συνεχώς μύτες σαν τον Πινόκιο. Μύτες που δυσκολεύονταν να γίνουν χοάνες, ψιχάλες που δυσκολεύονταν να γίνουν βροχή, όλα του γάμου δύσκολα! Και το βράδυ βγήκε και το φεγγάρι ανάμεσα σε πορτοκαλί σύννεφάκια να μας καληνυχτίσει περιπαικτικά. Να περιμένω, Γιώργο, μέχρι το πρωί; Μπα! Θα πάω ήσυχη για ύπνο! Μου φτάνει το θέαμα του ουρανού.
https://plus.google.com/photos/110222704789220620951/albums/5877549866140413649

Πάμε για άλλα!
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Τρί 14 Μάιος 2013, 0:03

Ρίο- Πάτρα 13.5.2013

Θέαμα με αναπτύξεις τεράστιες...

Εικόνα
αντάρα by meteorio_nek, on Flickr

...βροχοκουρτίνες και ηλεκτρικά να διασχίζουν οριακά το Ρίο , ενίοτε να το καλύπτουν

Εικόνα
χαμένη στη βροχοκουρτίνα... by meteorio_nek, on Flickr

Εικόνα
βορειοδυτικό ρεύμα... by meteorio_nek, on Flickr

ενώ στα ανατολικά το Παναχαϊκό καταιγιδιαζόταν φτάνοντας τα 24,6 mm

Εικόνα
Παναχαϊκό by meteorio_nek, on Flickr

H υπόλοιπη Πάτρα θεατής ως επί τω πλείστω αγνάντευε τον Αράκυνθο και ανατολικότερά του που γινόταν πάρτι τις απογευματινές ώρες!!

Εικόνα
Αράκυνθος από Πάτρα by meteorio_nek, on Flickr

Στη δύση πια, μια μεμονωμένη βροχοκουρτίνα σεργιάνισε από τη Λακκόπετρα προς τα ενδότερα ώσπου διαλύθηκε!

Εικόνα
πέρασμα... by meteorio_nek, on Flickr

Ωραίος καιρός!

Καλό ξημέρωμα!
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τρί 14 Μάιος 2013, 2:50

Ασθενης βροχη ειχαμε πριν λιγο ουτε που την καταλαβα μουσκεμα ειναι ολα εξω δεν φαινεται να ηταν εντονηαλλα κανα μεσαωρο θα ειχε διαρκεια.Το κακο ειναι οτι ο σταθμος ειναι οφ να βλεπαμε ποσο εβρεξε.
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό gbourlis » Τρί 14 Μάιος 2013, 5:49

Καλημέρα από Πάτρα.
Ποτιστική βροχή στο ξημέρωμα, 1.4μμ μέχρι τώρα. Θερμοκρασία 16C, υγρασία 86%. Στα 18.8μμ ο μήνας σε 7 μέρες βροχής. Αίσθηση τελείως χειμωνιάτικη και άντε να φανταστείς πως σε πολύ λίγες μέρες πάμε για καυσωνάτες καταστάσεις.
Γιώργος Μπ, Πάτρα
http://ozia.net/W/
gbourlis

Δημοσίευσηαπό Mitsos Pastas » Τρί 14 Μάιος 2013, 9:18

Καλημέρες από τη βροχερή Αθήνα.

Ήδη από τις 8 άκουγα αυτόν τον γνωστό ήχο πάνω στις τέντες. Σηκώθηκα, ετοιμάστηκα και για κάποια στιγμή έριχνε αρκετά καλή ποτιστική βροχή με ποταμάκια στους δρόμους, οι γνωστές ανηφόρες-κατηφόρες της Κυψέλης. Με το λεωφορείο περάσαμε Πατησίων, Κάνιγγος, Ακαδημία, Σύνταγμα, με τη βροχή να πέφτει συνεχόμενα και με μια περίεργη σκοτεινιά να υπάρχει παντού. Σα να ήταν μια χειμωνιάτικη ημέρα.

Το τι καλούδια άκουσαν τα αυτιά μου μέσα στο λεωφορείο δε λέγεται:
"μα καιρός είναι αυτός?"
"μπορεί να σταματήσει να βρέχει επιτέλους?"
"κοίτα πως είναι τα μαλλιά μου σήμερα"
"ευτυχώς το σαββατοκύριακο είπανε πως θα ζεστάνει"

Εγώ άκουγα στωικά αλλά αναρωτιόμουν... τόση βλακεία? μα τόση? Λες και δε θα υπάρχουν μέρες που θα αναζητούμε απεγνωσμένα λίγη δροσιά και μας πείραξε ένα βροχερό πρωινό του Μάη...
Mitsos Pastas

Δημοσίευσηαπό christosz » Τρί 14 Μάιος 2013, 9:20

Καλημέρα απο τη συννεφιασμενη και βροχερή Αθήνα!
Ποτιστικα βρεχει απο τις 7 περιπου με ραγδαιότητες μεχρι 8mm/h και μεχρι στιγμης εχουμε μαζεψει 4mm. Ολα αυτα θα ηταν αστεια αλλα με τους 16,7οC που συνδιαζονται γινονται ονειρεμενα για τον Μαιο που πρεπει να μας δινει τετοιες ενεσεις αντοχης για το καλοκαιρι που πλησιαζει!!!
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό LeoP » Τρί 14 Μάιος 2013, 11:38

Βροχερή μέρα και στη Δροσιά! Συννεφιά, ψυχρουλα (κάτω από 15°C) αυτή την ώρα, ψιλόβροχο, αεράκι ...φθινόπωρο!!!!

Παρόλη βέβαια την κάπως ψυχρή για την εποχή μέρα (όχι και ιδιαίτερα ψυχρή βέβαια) ο Μάης του 2013 αναμένω να πάρει μια θέση στο βάθρο των πιο θερμών Μάηδων από τους 7 τελευταίους (που καταγράφει ο σταθμός στη Δροσιά), δεν αποκλείω να βγει και αυτός, παρέα με τον Απρίλιο ως ο θερμοτερος μέχρι τώρα. Το θερμό επεισόδιο ετοιμάζεται να μας σαρώσει σε λίγες μέρες με μια γρήγορη άνοδο σχεδόν 15°C στα 850hpa... Θα κρατήσει λίγο βέβαια αλλά δε βλέπω στη συνέχεια πολλές πιθανότητες για σημαντική πτώση της θερμοκρασίες ύστερα από δαύτο! Είναι όμως νωρίς ακόμα για μετά! Ίδομεν...
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό Jason » Τρί 14 Μάιος 2013, 13:50

Kαλησπέρα σε όλη την ομάδα!
Νομίζω οτι αυτή η κακοκαιρία ήταν φοβερή για τον Διόνυσο ,τα είχε όλα,από τροπική καταιγίδα με χαλάζι μέχρι χειμωνιάτικη βροχή και βακόκαιρο που θύμιζει Γενάρη μήνα.
Η θερμοκρασία κατρακύλισε στους 11oc ,η υγρασία στο ζενίθ >95% και τα τζάκια άναψαν για 1-2 μέρες.
Ας τα πάρουμε ένα ένα από την αρχή:
Κυριακή η μέρα που θα μπουκάρει ο αυλώνας και η ζέστη είναι αισθητή αλλά μας έχει πρωιδεάσει ο καιρός οτι η Κυριακή για την βορειοανατολική Αττική θα είναι μέρα καταιγίδας εδώ και μέρες.
Μέσα στο μεσημέρι έκανε μια μπόρα η οποία έγινε καταιγίδα πιο βόρεια καθώς είχε νοτιαδάκι και την πήγε βορειότερα ενώ μόλις κόψανε οι άνεμοι το μεσημέρι γεννήθηκε ένα τέρας στην Πάρνηθα το οποίο διογκώθηκε και έκανε και shelf cloud πάνω στην Πεντέλη.
Μαγική καταιγίδα λοιπόν με χαλάζι που τέτοιο δεν έχει ξαναπέσει την περιοχή κυρίως όσον αφορά το μέγεθος καθώς ήταν σε μέγεθος σταφυλιού. Ραγδαιότητες κοντά στα 200mm/h κεραυνοί αλλά δεν κουνιόταν φύλλο όμως, κάθετη πολύ ισχυρή βροχή που μόλις έπιασε κοντά στα 200mm/h το γύρισε σε χαλάζι χοντρό. Σύνολο καταιγίδας 22mm σε λίγα λεπτά και πτώση της θερμοκρασίας από τους 23οC στους 11οC . Για ένα λόγο δεν βγήκα την Κυριακή γιατί περίμενα να έχουμε θέμα αλλα τέτοιο πράγμα δεν το φανταζόμουν ,μέσα στο πυρήνα της καταιγίδας και με ορατότητα 0 !
Τις επόμενες μέρες χτές και σήμερα μπήκε το κυρίως κομμάτι της λίμνης και φυσικά έφερε μαζί του οργανωμένο καιρό με χειμερινή νέφωση αλλά και ψίγματα αστάθειας. Χτές πιο χειμερινό καιρό με όμβρους και πρόσκαιρη καταιγίδα το μεσημέρι με ηλεκτρικά ενώ σήμερα έβρεξε σχεδόν σε όλο το νομό με το γνωστό σε όλους καιρό βορειοανατολικού ρεύματος.

Ακολουθούν φωτογραφίες από την Κυριακή και το χαλάζι που έπεσε:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Κύμα ζέστης στην Ελλάδα τις επόμενες μέρες http://dionysos-weather.gr/
Αναλυτική Πρόγνωση καιρού Ελλάδας-Αττικής-Θεσσαλονίκης για τις επόμενες μέρες 14-16/5/2013 http://dionysos-weather.gr/
Jason

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες