Αναφορές Νοεμβρίου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Νοεμβρίου 2013

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Κυρ 24 Νοέμ 2013, 18:27

Ρίο 24/11/2013 : Μια Κυριακή που τα είχε όλα... εκτός από ηλεκτρισμό!

Με το πέρασμα του ψυχρού μετώπου λίγο πριν τη δύση ο καιρός ανοίγει από τα νοτιοδυτικά...

Εικόνα

και ο ήλιος της δύσης δίνει τη δική του νότα στα μετόπισθεν του μετώπου!

Εικόνα

Εικόνα

κι ένα μικρό video από τις καταιγίδες της Πέμπτης 21/11/2013

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=X4yCCYXqVgs[/youtube]
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Τον πιάσαμε τον... Νοέμβρη!

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Κυρ 24 Νοέμ 2013, 20:13

Καλησπέρα!
Μας πολιορκεί πλέον ο χειμώνας με το χιόνι να έχει φτάσει ως τα 1500 μέτρα περίπου. Το απόγευμα πήγαμε μια βόλτα στο χιονοδρομικό της Βίγλας για να πιάσουμε τον... Νοέμβρη!

Εικόνα

Εικόνα

Στην πόλη όλη τη μέρα είχαμε ποτιστική βροχή που έδωσε 7 mm. Η θερμοκρασία κυμάνθηκε στο στενό εύρος των 3,2 έως 6,3 βαθμών.

Καλή συνέχεια!
ΥΓ Νεκτάριε, απλά φανταστική η 2η από τις αμέσως παραπάνω φωτογραφίες σου.
Ὁ Λυγκηστίδος, Πελαγονίας καί Νοτίου Αἵμου, Ἀλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Δημοσίευσηαπό Kalivia_theocharis » Κυρ 24 Νοέμ 2013, 20:50

Nick Gkikas έγραψε:
Αυτά, για ο,τι νεότερο θα ενημερώσω.

ΥΓ. Καταιγίδα ίσως βγάλει και το απόγευμα πάλι και μάλιστα με καλύτερες προοπτικές από ετούτη εδώ.

Καλησπέρα σας.

Εγώ θα σταθώ στο ΥΓ του Νίκου!! Την έβγαλε την καταιγίδα στα νότια και ανατολικά και με το παραπάνω.
Πρώτα πέρασε από την Βάρκιζα με μέγιστη ραγδαιότητα 268 χιλ/ωρα γύρω στις 15.30 και μια ποσότητα αν θυμάμαι καλά γύρω στα 15 χιλιοστά.
Μου θύμισε την πρωϊνή καταιγίδα της Τετάρτης.
Περίπου 30 λεπτά αργότερα ξεκίνησε στα Καλύβια (αλλά και γενικότερα προς τα ανατολικά) με μέγιστη ραγδαιότητα 209 χιλ/ωρα
και ποσότητα γύρω στα 10-11 χιλιοστά.
Από οποια περιοχή πέρναγε η καταιγίδα αυτή είχε και συνοδεία αστραπόβροντων και μάλιστα με μεγάλη συχνότητα!!!

Ο Νοέμβριος κινείται σε σουπερ ντούπερ ουάου νούμερα τόσο για τη Βάρκιζα με 204 χιλιοστά όσο και για τα Καλύβια με 185 χιλιοστά.
Απ ότι δείχνουν τα πράγματα μέχρι να κλείσει ο μήνας μπορεί να πάρουμε και κάτι ψιλά ακόμη, οπότε δεν εχω να πω κάτι.
Κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος.

Καλή συνέχεια....
Θεοχάρης Θεοδωρής
Καλύβια Θορικού Ανατολ.Αττικής
ΥΨ.150μ

www.weatherdata.gr
www.atticaweather.gr
Άβαταρ μέλους
Kalivia_theocharis

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Κυρ 24 Νοέμ 2013, 20:54

Χαιρετώ την παρέα από το Νέο Φάληρο

Σήμερα το πρόγραμμα είχε στρώσιμο χαλιών στο πατρικό μου στο Περιστέρι.
Στις 10:00 στο Νέο Φάληρο γινόταν ο πανικός από τον αέρα, οι δρόμοι νοτισμένοι από βροχή ή ψιχάλα και εγώ δεν ξέρω πότε :?:
Στις 10:40 ξεκινάω για Περιστέρι συντροφιά με ψεκάδες και ψιχάλες. Στο ύψος του Ρέντη ποτιστική βροχή και ιπτάμενες σακουλίτσες, σακούλες, σακουλάρες, τμήματα από χαρτόνια, πλαστικά μπουκάλια.... αρκετά αυτοκίνητα κάναμε μανούβρες για να τα αποφύγουμε.... :?
Πάνω στις γέφυρες, πάνω από κάθε κόμβο έβλεπα να κλείνει στα ανατολικά με τον Υμηττό χαμένο όπως και τα Α-ΝΑ, ενώ τα δυτικά είχαν αρκετή μαυρίλα αλλά υψηλές νέφη.
Φθάνω στο Περιστέρι και πρόλαβα να μπω στο τσακ στο σπίτι. Για 40-45' έβρεχε πολύ με αρκετό αέρα.
Μετά, on-off βροχή, με κατά διαστήματα μέτριο αέρα και κενά μεταξύ των επισοδείων βροχής περίπου στα 10-15'.
Όμορφη μέρα, όμορφος καιρός, όμορφος Νοέμβριος.

Γιώργη, μια φορά που έχει πάρει νερά ευαίσθητη συσκευή, πιστολάκι έβαλα και δούλεψε. Εύχομαι να σταθείς τυχερός.

Πολύ ωραίο υλικό με φωτογραφίες και videos.
Νεκτάριε, υπέροχα χρώματα με τη δύση. Ποίημα.....

Στο Περιστέρι 2,6 χιλιοστά χθες και άλλα 12,4 σήμερα.

Να είστε όλες και όλοι σας καλά.
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό csath07 » Κυρ 24 Νοέμ 2013, 21:14

Καλησπέρα σας,

1) Συνολική αναφορά πλέον για τα σημερινά μαζί με βίντεο και φωτογραφίες: http://antisimvatikos.blogspot.gr/2013/ ... st_24.html

2) To βίντεο της ημέρας. Το αξιοσημείωτο εκτός από τη ραγδαιότητα, είναι και το δυναμικό μπάσιμο που γίνεται κάθε φορά. Από το 32'' και μετά όλα τα λεφτά (εκτός από έναν συναγερμό 7-8''). Στο τέλος έχω και κάποιες φωτογραφίες: http://vimeo.com/80192333

Ήταν ξανά μία πλήρης καταιγίδα, είχε λίγο από όλα: Μεγάλες ραγδαιότητες, χαλάζι (σχετικά μεγάλο στα ΒΔ), wall, shelf, μικρά αναρίθμητα funnels, undulatus asperatus και δεν συμμαζεύεται. Η Κυψέλη έγραψε 38 mm σήμερα, οπότε ο μήνας πάει αισίως στα 147 mm και το έτος στα 527 mm. Παραθέτω αντιπροσωπευτικές φωτογραφίες και θα απολαύσω τις αναφορές σας που από ότι είδα με μια ματιά, τα σπάνε πάλι!

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Καλό σας βράδυ!
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

Δημοσίευσηαπό messos80 » Κυρ 24 Νοέμ 2013, 21:15

Σ' αυτή τη χορταστική ημέρα για την Αττική να αναφέρω την τρομερή χαλαζόπτωση στο Μενίδι, βρισκόμενος εκείνη την ώρα στην περιοχή της Λεωφ. Καραμανλή για όσους ξέρουν, με χαλαζόστρωση με "τεμάχια" μεγάλου φουντουκιού!
Το σύννεφο τέρας ήρθε με μεγάλη ταχύτητα από τα νότια νοτιοδυτικά με πλέον εντυπωσιακό το θόρυβο που προερχόταν από το χαλάζι που έπεφτε αλλού πριν έρθει σε μας!
Κάποιοι από τους επόμενους γύρους έντονης βροχής συνοδεύονταν από ψιλό χαλαζάκι.
Ο απολογισμός της ημέρας από τους σταθμούς του Μενιδίου από 15,6 ο νοτιότερος έως 31,8 ο βορειότερος ο οποίος λογικά θα βρέθηκε στην πορεία της χαλαζόπτωσης.
Άβαταρ μέλους
messos80

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Κυρ 24 Νοέμ 2013, 21:46

Καλησπέρα,

χορταστική η σημερινη μέρα με 31,8 χιλιοστά στη Πολιτεία. Η ικανοποίηση είναι ακόμη μεγαλύτερη γιατί δεν είχα παρακολουθήσει τις εξελίξεις 2-3 ημέρες και δεν ήξερα τι καιρό θα έκανε σήμερα.

Συνοπτικά, έριξε 2 πολύ καλές μπόρες το πρωί. Μία γύρω στις 11 που κράτησε ένα τέταρτο και η 2η γύρω στις 12 που κράτησε μισή ώρα. Βεβαίως και μέχρι αργά το μεσημέρι έβρεχε ποτιστικά κατά περιόδους. Το 2ο κύμα με πέτυχε έξω και συγκεκριμένα στη Νέα Κηφισιά, που είναι ευάλωτη στις βροχές λόγω του ότι επίπεδη και χαμηλά και τα νερά από το βουνό και τις πιο ψηλές περιοχές (Πολιτεία, Νέα Ερυθραία κλπ) καταλήγουν εκεί. Οι δρόμοι γύρω στις 12:30 ήταν πολύ δύσκολοι. Η Ελαιών (κεντρικός δρόμος) είχε σε όλο το μήκος της τουλάχιστον 20 πόντους νερό και την έκανε αν όχι αδιάβατη, πολύ δύσκολη. Εγώ προτίμησα προκειμένου να φθάσω στον προορισμό που να πάω περιμετρικά γιατί ψιλοφοβήθηκα για το αμάξι να κάνω 500μέτρα σε τόσο νερό.

Από εβδομάδα ακούω για κρύα. Καλώς να έρθουν να μπούμε σε χειμωνιάτικη διάθεση (αυξάνοντας δυστυχώς παρἀλληλακαι τα έξοδά μας για την θέρμανσή μας...)

Καλή εβδομάδα,

Βαγγέλης, Πολιτεία, 12,7C.
Vaghelis1976

Δημοσίευσηαπό nNoe » Κυρ 24 Νοέμ 2013, 22:21

Eγω παιδιά .ψέματα δεν μπορώ να πω.Δεν ειμαι ευχαριστημενος .Ουτε ενας κεραυνος βιντεοσκοπημενος ,δεν υπαρχαν καν στο οπτικο πεδιο κεραυνοι,παρα μονο ελαχιστοτατες λάμψεις ,και φυσικα το απογευμα για το οποιο ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ οτι θα ειχαμε "τα καλα" δεν ειχαμε απολυτως τιποτα.(....no commnets).Δεν κανω απολογισμο του Νοέμβρη,ουτε ασχολουμαι με το αν ο μηνας πηγε καλα oυτε για το αν η Κυριακατικη ατμοσφαιρα της βροχης μου αρεσε.Φυσικα και μου αρεσε.Μιλαω ομως για τη σημερινη μερα,.η οποια ΚΑΙ ΠΑΛΙ με βρηκε στο ποδι στις 4,30 τα χαραματα γα να καταγραψω ελαχιστες αστραπες στα ΝΑ.Γενικοτερα αυτη η πορεια των καταιγιδων Ν-ΝΑ ειναι ενας ΕΦΙΑΛΤΗΣ για μενα.Δεν μπορω να χαρω το χομπυ μου που ειναι η καταγραφη με βιντεο και φωτο,και ειδικα σημερα τα ηλεκτρικα ηταν ελαχιστα.Βεβαιως υπηρχε ραγδαιοτητα,εδωσα και το βιντεο,παραλιγο να χασω και τη καμερα μου μεσα στο χαμο εκεινης της ωρας(τελικα \μαλλον σωθηκε) ,αλλα περαν τουτου ουδεν.Δυστηχως . Η καλυετρη καταιγιδα του μηνα ηταν της 11ης Νοεμβρη.Επισης υπαρχει πολυ υλικο με συνεφα και βροχη ,τα οποια συντομα θα κανω ενα βιντεο η δυο ,και θα τα δωσω.
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό dimitris_ioannina » Δευτ 25 Νοέμ 2013, 0:01

Χειμωνιάτικη μέρα η σημερινή στα Ιωάννινα καθώς σημειώθηκαν οι πρώτες μονοψήφιες μέγιστες για τη νέα χειμερινή περίοδο! Πραγματικά, σε ανοιχτά μέρη - όπως στο παραλίμνιο - το κρύο ηταν τσουχτερό! Πιο συγκεκριμένα:

Ιωάννινα (ΕΑΑ): 9,9 - 6,7

Ιωάννινα (ΕΜΥ): 9,6 - 7,3

Στους 7,5 η Τ αυτή τη στιγμή

Εκτός απο κρύα ήταν και βροχερή η σημερινή μέρα καθως οι σταθμοί της πόλης κατέγραψαν απο 24 έως 30mm υετού

Πολύ νερό δέχτηκε ολόκληρος ο νομός Ιωαννίνων, με τα Δερβίζιανα να καταγράφουν 80,6mm για σήμερα και 513,8 για το Νοέμβριο

Τις πρώτες χιονοπτώσεις είχαμε σε οικισμούς του νομού Ιωαννίνων, όπως η Αετομηλίτσα, η Φούρκα, το Πληκάτι, το Βραδέτο κ.α.
dimitris_ioannina

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Δευτ 25 Νοέμ 2013, 0:42

28.8μμ σήμερα για την Άρτα και ο μηνιαίος υετος έφτασε τα 247.6μμ καμία σχέση με πέρισυ που τέτοια μέρα ούτε τα 100μμ δεν είχε περάσει.Γενικα θυμαμαι περισυ τετοιες μερες απολαμβαναμε ηλιο και λιγο ηψιλες τις μεγιστες. αυτη την ωρα αιφνιδιαστικα κανανε την εμφανιση κεραυνοι και μακροσυρτα μπουμπουνητα
nektarios 1451

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες