Αναφορές Οκτωβρίου 2015

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Οκτωβρίου 2015

Δημοσίευσηαπό neapenteli » Σάβ 24 Οκτ 2015, 15:20

καλησπερα......28 ωρεs βρεχει στη Νεα Πεντελη χωριs λεπτο να σταματησει......
neapenteli

Δημοσίευσηαπό Νικος Μαρουλης » Σάβ 24 Οκτ 2015, 20:05

Τέλος κακοκαιρίας σίγα σιγά και για την Εύβοια.
Πολύ νερό και σήμερα καθώς ξεπεράσαμε τα 75mm, χθές ο κουβάς έβαλε άλλα 150 (!!) (Η βροχή ξεκίνησε στις 10.10 το πρωί..οπότε αναλογιστείτε μέχρι να κλείσει η μέρα για τι ραγδαιότητες μιλάμε και για πόση διάρκεια).
Γενικά από Κεντρική Εύβοια και κάτω ο καιρός "κέντησε" με τεράστια storm total στο σύνολο τον σταθμών.
Για την ιστορία η τρέχουσα κακοκαιρία στην Κύμη έχει φτάσει στα 257,4 Mm και ακόμα ψιχαλίζει..
Πολλά προβλήματα στην ευρύτερη περιοχή που ευτυχώς περιορίστηκαν σε υλικές ζημιές.

Παρακάτω ένα βίντεο από το χωριό Μετόχι
https://www.youtube.com/watch?time_cont ... X6csTbgbqA

Καλή συνέχεια...
ΥΓ Χαίρομαι για την μεγάλη συμμετοχή στο forum... θέλω να πιστεύω ότι αυτή θα είναι μόνο η αρχή!
Αναφορές από Κύμη Ευβοίας.
http://penteli.meteo.gr/stations/kymi/
Άβαταρ μέλους
Νικος Μαρουλης

Δημοσίευσηαπό Μeteoser-K.Hatz » Σάβ 24 Οκτ 2015, 22:19

Ησυχο καιρικα το Σαββατο στις Σερρες με σχετικα καλο και ηπιο καιρο . Στους 17.5 εφτασε η θερμοκρασια το μεσημερι με διαστηματα ηλιοφανειας χωρις καποια αξιολογη ενταση ανεμου .
Τα ξημερωματα ριχνωντας μια ματια στα γυρω ορεινα (Βροντου - Μενοικιο) παρατηρησα μια λευκη λεπτη στρωση κοντα στις κορφες . Δεν αποκλειεται να σημειωθηκε καποια ολιγοκεπτη χιονοπτωση κατα τη διαρκεια της νυχτας . Συνηθιζεται (το πρωτο χιονι) στα συγκεκριμενα βουνα στο 2ο μισο του Οκτωβρη .
Απουσια αξιολογων φαινομενων δειχνουν τα τελευταια στοιχεια για τις επομενες ημερες , ευκαιρια για ανασυνταξη δυναμεων . Καλο βραδυ σε ολες και σε ολους με υγεια .
Κωστής Χ.
Σέρρες 34μ.

http://meteoserres.gr/blog
Άβαταρ μέλους
Μeteoser-K.Hatz

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Σάβ 24 Οκτ 2015, 22:34

Καλησπέρα!
Πέρασα τη μέρα μου στην Εύβοια σήμερα. Πιο συγκεκρινένα, το πρωί Χαλκίδα, νωρίς το μεσημέρι Μακρυμάλλη πιο μετά φαΐ στη Χαλκίδα και το απόγευμα Βασιλικά για την υποδοχή της Αγίας Ζώνης!
Ας ξεκινήσω από τη διαδρομή... Ψιχάλες στις 7 το πρωί από τον Ταυρο ως το Κέντρο περίπου μέχρι τις 8, μετά σταμάτησε. Βρήκαμε όμως βροχή από το ύψος της Κηφισιάς-Εκάλης και πάνω. Παράλληλα, ομίχλη ακριβώς πάνω από το δρόμο, πολλές φορές μάλιστα μπήκαμε σε κάποια σύννεφα. Από την κατηφοριά της Μαλακάσας και μετά, έκοψε εντελώς.
Από το κάστρο της Χαλκίδας έβλεπα τις βροχοκουρτίνες στα βουνά βορείως της πόλης, οι οποίες δεν έφταναν καν στη θάλασσα. Μόνο μία ασθενέστατη είδα να φτάνει ως την ακτή, αλλά εκεί εξαϋλώθηκε.
Στη Μονή Μακρυμάλλης έριχνε πυκνή αλλά πολύ ψιλή βροχή, με μικροεξάρσεις. Από εκεί και πάνω άρχιζε η όλη ιστορία, πιο χαμηλά σχεδόν τίποτα. Οι σταγόνες ήταν τόσο μικρές που σε φωτογραφία φαίνονται σα σκόνη στον αέρα...
Στα Βασιλικά το απόγευμα ψύχρα, και κάποιες παγερές ριπές αέρα φύσαγαν πού και πού δυνατά... Πιο σπαστή συννεφιά, υπήρξαν ελάχιστα διαστήματα με ήλιο κιόλας.
Στον Ταύρο πλέον, μερική συννεφιά, θερμοκρασία 16,0°C και υετός 10,2mm από τα πρωινά. Μέγιστη μόλις 16,8°C, πολύ καλά. Φυσάει ΒΑκός, 3-4 μποφόρ.
Φωτογραφίες θα ανεβάσω αύριο αν μπω από υπολογιστή, καθώς από το κινητό δεν μπορώ τόσο εύκολα. Να τις βάλω εδώ ως αναφορά ή στο θέμα των Εκδρομών???

Κωστή όντως έριξε, από τα 1700μ στο Φαλακρό!

Χαιρετώ :)
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό thomas » Κυρ 25 Οκτ 2015, 2:06

Την καλημέρα μου .... να δώσω και εγώ με την σειρά μου , από Εύβοια και ειδικότερα Νότια (Μεσοχώρια).
Εικόνα
https://flic.kr/p/zUZfMf
Εικόνα
https://flic.kr/p/AbqDMf
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
https://www.flickr.com/photos/56957663@N08/22421451836/in/dateposted-public/
Nature is a book that is always open, and it is the wind that turns the pages.
Άνω Λιόσια
Μεσοχώρια Κάμερα
Φωτογραφίες
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
thomas

Δημοσίευσηαπό Μeteoser-K.Hatz » Κυρ 25 Οκτ 2015, 9:14

Καλημερα . Ομορφο πρωινο στην περιοχη μας παρολο που το ξημερωμα η θερμοκρασια θυμισε χειμωνα. Στους +5.5ο C επεσε στο Αυτ. Σερρων ενω στους +6.5οC στη γειτονια μου (περιοχη Σφαγεια , νοτια τμηματα της πολης) . Η ηλιοφανεια αυτην τη στιγμη γλυκαινει την κατασταση και ανεβαζει γρηγορα τη θερμοκρασια . Φαινεται οτι παμε για μεγαλο θερμ. ευρος . Καλη κυριακη .

09:20 +11οC ,σχεδον απνοια , υγρ 82%
Κωστής Χ.
Σέρρες 34μ.

http://meteoserres.gr/blog
Άβαταρ μέλους
Μeteoser-K.Hatz

Δημοσίευσηαπό nNoe » Κυρ 25 Οκτ 2015, 12:46

Καλημέρα παιδιά.Καλή Κυριακή και καλή ξεκούραση.

Θέλω να ολοκληρώσω μ αυτό το Post,την αναφορά μου για την 22η Σεπτέμβρη. Φωτογραφίες που δεν σας εχω δώσει,καθώς και το ΒΙΝΤΕΟ που είαι πλέον έτοιμο.

Η μέρα της 22ης ,Πέμπτη,ξεκίνησε με βροχή μέσα στη νύχτα και λίγα ηλεκτρικά μέχρι το χάραμα.

ΦΩΤΟ απο βρεγμένο δρόμο στην Κυψέλη στις 07:40

Εικόνα

Μετά τις 08:30 φάνηκε από τον Σαρωνικό η πρώτη καταιγίδα που σάρωσε την Αθήνα .Φώτο από την Ευελπίδων προς τον Νότο και τον Σαρωνικό μέχρι τις 09:00

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Ακολούθησαν κ άλλα διαδοχικά κύματα καταιγίδων ,τα οποία έγω "χωρισα " και αρίθμησα σαν τρία,μαζί με το πρωινό.

Φωτο του δεύτερου λοιπόν "κύματος " ,απο τις 10:00 μέχρι 10:31 χοντρικά.
Frame Καταρχην μιας αστραπής CC
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

ΦΩΤΟ,του τρίτου "κύματος" μεταξύ 09:45 και 11:00,χοντρικά μιλώντας πάντα .
χαλάζι
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Frame
Εικόνα

Εικόνα

Frames κεραυνων ,το ίδιο διάστημα
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

SHOW ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ το απόγευμα προς βράδυ....και προς βόρεια και προς δυτικά..

Ενδεικτικά προς τα Βόρεια (ΦΩΤΟ) ( δεν εχω θέα προς τα βόρεια)

Εικόνα

ΚΑΙ κυριως προς δυτικα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

V.Frame Bold out of the blue κεραυνού

Εικόνα

Και πάμε τωρα στο ΒΙΝΤΕΟ. Μερικά λόγια γιαυτό που θα δείτε και ελπίζω ν απολαύσετε

Το βίντεο χωρίζεται σε τέσσερα(4 ) μέρη αποτυπώνοντας τις διαταραχές .όπως αυτές καταγράφηκαν από την κάμερα στην Κυψέλη.
Το πρώτο "κύμα", αρχίζει από την αρχή του βίντεο στο 00:01 μέχρι το 02:05. Περιλαμβάνει: φώτο πριν την βροχή,από την καταιγίδα όπως αυτή ερχόταν από τον Σαρωνικό,βίντεο με γρήγορη κίνηση των νεφών ,και πλάνα από την πλατεία Κυψέλης με βροχή και νερά στους δρόμους.
Το δεύτερο "κύμα" ,αρχίζει από το 02:06 μέχρι το 05:37 .Περιλαμβάνει : βίντεο με γρήγορη κίνηση νεφών.κρότους βροντών,μια αστραπή cc στο 02:45 ,πλάνα από την βροχή.Το "κύμα" αυτό καταγράφτηκε με δύο κάμερες.
Το τρίτο "κύμα ,αρχίζει καταγραφικά ,από το 05:38 έως το 12:09 και χρησιμοποιήθηκαν δυο κάμερες .Περιλαμβάνει,γρήγορη κίνηση των νεφών,κρότους από βροντές και κεραυνούς ,στο 06:02, 06:13 , 06:27 ,06:34 ,06:42 ,06:58 , πλάνα από τον άνεμο και την βροχή. Το τέταρτο μέρος,αφορά την καταγραφή ηλεκτρικής δραστηριότητας αργά το απόγευμα και αρχίζει από το 12:10 μέχρι και το τέλος του βίντεο.Περιλαμβάνει στιγμιότυπα λάμψεων από αστραπές και κεραυνούς ,ενώ στο 12:55 βρίσκεται ενας Bolt from the blue κεραυνός.
Το τέταρτο μέρος ,παρουσιάζεται με συνοδεία μουσικού ήχου,ενω στα υπόλοιπα τρία ,ο ήχος είναι φυσικός..Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας .

ΑΥΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....μενει το χτεσινο Βίντεο με τη κινηση των νεφων και τη βροχη και τις 2-3 μακρινες βροντες καθως επισης και το 'στοιχειωμενο" βίντεο της 11ης Οκτώβρη.

Απο μια ηλιόλουστη και σχετικά ψυχρή( για τα δεδομένα της εποχής) Κυψέλη..σας χαιρετώ και σας εύχομαι καλή όρεξη!!! :) :)

ΣΗΜ: Nα θυμίσω πως ολοκληρωμένο το Post Μου καθως και ολα τα Post μου ειναι ανεβασμένα στο προσωπικό μου blog , τον "Αρμενιστη",σ αυτήν την διεύθυνση :

http://armenistis87b.blogspot.gr/2015/10/blog-post_45.html
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό winter-87 » Κυρ 25 Οκτ 2015, 13:45

Τα πρώτα χιόνια έπεσαν (καθυστερημένα αφού κοντεύει Νοέμβριος) στο όρος Τριγγία 2204m του νομού Τρικάλων πάνω από τα 2000-2100 πασπάλισε.Τα άλλα όρη του νομού Κακαρδίτσα 2429μ, Περιστέρι(Λάκμος 2298μ) πιθανό να μή χιονίστηκαν λόγω χαμηλού υετού.

Στην πόλη της Καλαμπάκας είχαμε ελάχιστη 7,2
Άβαταρ μέλους
winter-87

Re: Πάτρα Ρίο Καταιγίδες 21 & 22 . 10.2015

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Κυρ 25 Οκτ 2015, 15:48

MeteoRio_nek έγραψε:Μια εξαιρετική φθινοπωρινή κακοκαιρία έδωσε ότι είχε να δώσει τα οποία ήταν πολλά...

ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΠΑΤΡΑ 22.10.2015
Μια εξαιρετική φθινοπωρινή κακοκαιρία έδωσε ότι είχε να δώσει τα οποία ήταν πολλά...
Αλλεπάλληλα κύματα καταιγίδων...
... νερό! πολύ νερό...
...και ηλεκτρισμός!!!!
Αιτία βαρομετρικό χαμηλό στην Τυρρηνική θάλασσα που κινήθηκε ανατολικά και επηρέασε σχεδόν όλη τη χώρα με ισχυρές βροχές και. καταιγίδες κατά τόπους ισχυρές. Με την απομάκρυνσή του έστρεψε τους ανέμους σε βοριάδες αλλάζοντας το σκηνικό σε καιρό βορείου ρεύματος!

Χαρούμενη Κυριακή !
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Κυρ 25 Οκτ 2015, 17:48

Νωε και Νεκταριος ριο σταθερη αξια στην φωτοβιντεοκαλυψη των κακοκαιριων που μας ερχονται.
Και οι αλλοι που ασχολουνται με αυτα κανουν καλη δουλεια.

στα του αρτινου καιρου σημερα η θερμοκρασια εφτασε τους 22 βαθμους ενω το πρωι νωρις η ελαχιστη εκανε μια βουτια στους 11.7 και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα αν και ελαμπε ο ηλιος σημερα οπου δεν χτυπησε να εχει μια ψυχρουλα.Το πρωι κατα τις 4:00 με την νεα ωρα αυτη ειχαμε μια ωρα συνοδο Δια Αφροδιτης στην ανατολη και να ακολουθει και ο Αρης ποιο πισω. Ευτυχως ειναισε σημειο που μπορω να το δω γιατι σιγα σιγα πανε σε σημειο που δεν βλεπω
nektarios 1451

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες