Αναφορές Νοεμβρίου 2015

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Αναφορές Νοεμβρίου 2015

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Κυρ 01 Νοέμ 2015, 2:27

Καλο μήνα να έχουμε και να εχουμε να έχουμε τα αναλογα φαινομενα για Νοεμβριο μηνα

Ο αερας συνεχιζεται εδω Αρτα να λυσομαναει, πριν λιγο γυριζα απο την βραδυνη εξοδο και εβλεπες να πετανε χαρτοκουτες και διαφορα αλλα ελαφρα αντικειμενα. Ευτυχως δεν μου ηρθε καμια γλαστρα στο κεφαλι. Θερμοκρασια στους 16 βαθμους και η υγρασια πεσμενη στο 50%
nektarios 1451

Re: Αναφορές Νοεμβρίου 2015

Δημοσίευσηαπό Νικος Μαρουλης » Δευτ 02 Νοέμ 2015, 9:45

Καλημέρα!
Το πρώτο χιόνι στον Τυμφρηστό!

Εικόνα
Αναφορές από Κύμη Ευβοίας.
http://penteli.meteo.gr/stations/kymi/
Άβαταρ μέλους
Νικος Μαρουλης

Δημοσίευσηαπό nNoe » Δευτ 02 Νοέμ 2015, 12:01

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ fkp

Εδώ στην πόλη ,σ αυτήν την μεταμοντέρνα εποχή της παρακμής,ο καιρός έρχεται σαν εχθρός και φεύγει σαν εχθρός.Ερχεται σαν ερωτηματικό και φευγει σαν ερωτηματικό.Αποκομμένοι απο την φύση ,ο καιρός μεταλλάσεται σε κάτι άλλο και μας επισκέπεται μέσα απο καθρέπτες παραμορφωτικούς.Εκεί ανάμεσα στους καθρέπτες η ζωή μας βρέχεται ,λιάζεται παγώνει ,μένει στάσιμη και μπερδεμένη στους λαβύρινθους των λεωφόρων.Σήμερα τα σύννεφα φύγανε απ τους ουρανούς ,έμεινε ενας βοριάς χωρίς πολλά δόντια,αφου τα πιο πολλά κρέμονται στις κεραίες και στις ταράτσες.Η ψύχρα του έξω ηττάται απο την ψύχρα του μέσα .Η θάλλασα παραμένει μακριά ,το ίδιο και τα χωράφια με τις ελιές .Μπροστά, ένα αδιάκοπο μελίσι που μουρμουράει στις στάσεις και στα cafe για το καιρό ,λέγοντας άλλα κα εννοώντας άλλα.Στις γιγαντοοθόνες οι παρουσιαστές του στις ειδήσεις αλλάζουν πρόσωπα διαθέσεις και γραφικά.Περπατώντας ,άνεργος στη πολη οταν ο καιρός μου δεν ειναι εδω. Καιρέ καιρέ,είσαι εδώ?? Που σκατά πήγες πάλι? Πάμε για το δευτερο καφε της μέρας.Με μαυρα γυαλιά....
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Δευτ 02 Νοέμ 2015, 15:05

Με λιακάδα και με την ελάχιστη στους -4,5 ξεκινά η πρώτη βδομάδα του Νοέμβρη, που αναμένεται να πάει άκλαυτη! Ας ελπίσουμε η παρένθεση της βαρετοκαιρίας να κλείσει σύντομα.

"Φθινόπωρο είναι. Λίγο ακόμα θάρρος, καρδιά μου, κι έφτασε... έφτασε ο χειμώνας."
[Π. Κανελλόπουλος, Ο κύκλος των Σονέττων, 1945]

Καλό μήνα φίλτατοι!
Ὁ Λυγκηστίδος, Πελαγονίας καί Νοτίου Αἵμου, Ἀλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Δευτ 02 Νοέμ 2015, 20:00

Επιστροφή στην Αθήνα χθες το μεσημέρι με γνωστά γνώριμα σκηνικά στις εναλλαγές του καιρού...

Ξεκινώ από τον βαρύ καιρό των Ζαράκων, για 3η συνεχόμενη ημέρα, όπου ο ήλιος δεν φάνηκε ούτε ένα λεπτό από την Παρασκευή έως και την Κυριακή. Η νέφωση είχε χαμηλώσει κι άλλο μάλιστα και ο αέρας είχε πέσει κάπως. Ένα φωτεινό άνοιγμα προς τα νοτιοδυτικά, μέσα και πέρα απ τον Ευβοϊκό με προιδέαζε για το τί θα συναντούσα στο λεκανοπέδιο, αυτός ο μόνιμος εφιάλτης μου στις επιστροφές όταν έχει καιρό βοριά....

Να μην τα πολυλογώ, μετά το Αλιβέρι και πηγαίνοντας προς Χαλκίδα στην περιοχή Αμαρύνθου (Βάθειας) και Ερέτριας, εκεί στον προσήλιο (υπήνεμο) κάμπο που σχηματίζεται ανάμεσα σε Ευβοικό Όλυμπο και Σερβούνι άρχισαν οι "εκπτώσεις" με μια ωραιότητα τρύπα και ένα καταθλιπτικό άνοιγμα στα νέφη, απ όπου ακτίνες ηλίου, θολές και γεμάτες υγρασία, έλουζαν την περιοχή. Το συγκεκριμένο σημείο έχει περίπου τον ίδιο καιρό με τα νοτιότερα του λεκανοπεδίου της Αθήνας, σε καταστάσεις βορείου ρεύματος, εάν αυτό γίνει αντιληπτό στην περιοχή διότι πολλές φορές εμφανίζεται είτε ως ανατολικός άνεμος, είτε ως ΔΒΔ.

Παρηγοριά ήταν ο νεφελώδης καιρός προς την περιοχή της Χαλκίδας και σε όλη τη διαδρομή έως και τον Άγιο Στέφανο αλλά η συνέχεια ήταν αναμενόμενη και απογοητευτική: Τα ρεύματα και η ένταση του ανέμου (καρφωμένος ΒΒΑ πολύ ισχυρός σε νότια Εύβοια και Αιγαίο και ΒΒΑ σε ένα μεγάλο πλάτος έως και τη βορειοανατολική Στερεά), ευνοούσαν τον σχηματισμό νεφών στα υπήνεμα της Πάρνηθας και πάνω από τμήματα της δυτικής Αττικής και των δυτικών προαστίων, το λεγόμενο "δυτικό τόξο". Από την γραμμή Τουρκοβούνια - Λυκαβηττός και ανατολικότερα, μιλάμε για άνοιγμα. Η κατάσταση όμως ήταν κάπως παράδοξη σε σχέση με τις συνηθισμένες εικόνες που έχω από αυτήν την κατανομή των νεφών, διότι από την Ηλιούπολη παρατηρούσα αρκετά κλειστό καιρό προς τον Σαρωνικό, την ίδια στιγμή που ο Υμηττός ήταν σχεδόν καθαρός. Πιθανολογώ εξασθενημένους ανέμους προς το δυτικό Σαρωνικό, κάτι που επέκτεινε το πεδίου σύγκλισης του "δυτικού τόξου" προς τη θάλασσα.

Όπως και νά 'χει μιλάμε για πολύ μεγάλη διαφορά στην εικόνα του καιρού και μια ξενερουά κατάσταση, ένας εφιάλτης των παιδικών μου χρόνων...

Περιττό ν'αναφέρω πως στους Ζάρακες είχαμε ίδια θερμοκρασία με τα βόρεια προάστια και -2 βαθμούς χαμηλότερα σε σχέση με τ'ανατολικά προάστια και το κέντρο της Αθήνας....

Εδώ που τα λέμε μου έλειψε πολύ ο καιρός του βοριά, εξ ου και ο ενθουσιασμός μου αλλά και οι παρατηρήσεις μου.

Πίσω στην κόλαση λοιπόν, ελπίζω σε θεαματικούς ουρανούς......η μόνη μου ελπίδα εδώ που ζούμε και με τον τρόπο που το κάνουμε.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Δευτ 02 Νοέμ 2015, 23:37

Καλησπέρα και καλό μήνα!
Καμία σχέση ο σημερινός καιρός με αυτόν των προηγούμενων ημερών...
Λίγα σύννεφα εμφανίστηκαν στον ουρανό, με τη θερμοκρασία να φτάνει τους 19,3°C. Ζεστούλα, που από αύριο θα είναι αισθητή. Το καλό της υπόθεσης είναι πως ο άνεμος σταμάτησε. Και αυτός ο ουρανός όλα τα λεφτά έτσι φωτεινός, γαλάζιος και διαυγής που είναι. Εξαιρετική ορατότητα. Να'ναι καλά ο βοριάς.
Πολύ εκνευριστικό πάντως, το πρωί να θες ζακέτα και το μεσημέρι να ζεσταίνεσαι και να θες να τη βγάλεις, αλλά τότε αρχίζει το φτάρνισμα και το συνάχι, ειδικά στους ευαίσθητους σε αυτά.
Αναστροφή απόψε, πέφτει σιγά σιγά η θερμοκρασία. Στους 13,6°C τώρα.
Το αξιοσημείωτο της χθεσινής μέρας ήταν πως το θερμοκρασιακό εύρος ήταν μόλις 2,3 βαθμοί, δηλαδή από τους 13,8 ως τους 16,1. Και η υγρασία είχε μικρό εύρος. Τσέκαρα την κάμερα του Κιθαιρώνα γύρω στις 12 τα μεσάνυχτα, και στις υπέρυθρες φαίνονταν διάφορα να πέφτουν, αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω αν ήταν βροχή ή νιφάδες. Ήταν πολύ λίγα για να μπορέσω να το παρατηρήσω καλύτερα. Ίσως πιο μετά μέσα στο βράδυ να χιόνισε.

Ωραία κρύα στη Φλώρινα. Φαντάζομαι λόγω αναστροφής αυτή η ελάχιστη...
Νίκο σε τι υψόμετρο είναι αυτό το στρωμένο χιόνι στο βουνό? (Έστω πέτσα...)
Νίκο τυχερός είσαι που πήγες στο χωριό. Ελπίζω να το χάρηκες, εξάλλου φαίνεται από τα γραφόμενά σου. Σήμερα εγώ δεν παρακολούθησα τόσο τις συννεφιές. Γενικά πλέον οι καθημερινές μου μέρες γέμισαν, με το ΣΚ και αυτό να τείνει να κάνει το ίδιο.

Καλό βράδυ! :)
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τρί 03 Νοέμ 2015, 2:50

σημερα το βραδακι παρατηρηθηκε ενα πιθανό φαινομενο φοεν στα Τζουμερκα συγκεκριμενα στο σταθμο του Βουργαρελιου. Ενω οταν νυχτωσε η θερμοκρασια επεσε κανονικα και στα Θεοδωριανα και στον Καταρακτη, Στο Βουργαρελι ηταν στους 17 βαθμους μεχρι στις 9 και κατι οπου εκεινη την ωρα ειχε ανεμο εκει και εβλεπες η θερμοκρασια κολημενη εκει στους 17 και η υγρασια να εχει πεσει στο 9% Με το που εκοψε η ανεμος η θερμοκρασια επεσε στα κανονικα για την εποχη επιπεδα και η υγρασια ανεβηκε στο 40% Επειδη ξερω την περιοχη πιθανον να ηταν αυτο και οχι καποια δυσλειτουργια του σταθμους. Να δουμε αυριο πως θα παει.
nektarios 1451

Re: Τρίτη, 3 Νοεμβρίου 2015

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τρί 03 Νοέμ 2015, 7:40

Καλημέρα και καλό μήνα! Με χρωματιστούς θύσανους ξημέρωσε σήμερα. Συνήθως φέρνουν στο νου νοτιάδες και δυτικά συστήματα, αλλά δεν είναι παρά πρωινά παιχνίδια του βοριά που ακόμη αντιστέκεται στην επικείμενη ηλιοφάνεια και καλο (βαρετο) καιρία.

Εικόνα

Εικόνα
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό Νικος Μαρουλης » Τρί 03 Νοέμ 2015, 13:15

PanosRadio έγραψε:Καλησπέρα και καλό μήνα!
Καμία σχέση ο σημερινός καιρός με αυτόν των προηγούμενων ημερών...
Λίγα σύννεφα εμφανίστηκαν στον ουρανό, με τη θερμοκρασία να φτάνει τους 19,3°C. Ζεστούλα, που από αύριο θα είναι αισθητή. Το καλό της υπόθεσης είναι πως ο άνεμος σταμάτησε. Και αυτός ο ουρανός όλα τα λεφτά έτσι φωτεινός, γαλάζιος και διαυγής που είναι. Εξαιρετική ορατότητα. Να'ναι καλά ο βοριάς.
Πολύ εκνευριστικό πάντως, το πρωί να θες ζακέτα και το μεσημέρι να ζεσταίνεσαι και να θες να τη βγάλεις, αλλά τότε αρχίζει το φτάρνισμα και το συνάχι, ειδικά στους ευαίσθητους σε αυτά.
Αναστροφή απόψε, πέφτει σιγά σιγά η θερμοκρασία. Στους 13,6°C τώρα.
Το αξιοσημείωτο της χθεσινής μέρας ήταν πως το θερμοκρασιακό εύρος ήταν μόλις 2,3 βαθμοί, δηλαδή από τους 13,8 ως τους 16,1. Και η υγρασία είχε μικρό εύρος. Τσέκαρα την κάμερα του Κιθαιρώνα γύρω στις 12 τα μεσάνυχτα, και στις υπέρυθρες φαίνονταν διάφορα να πέφτουν, αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω αν ήταν βροχή ή νιφάδες. Ήταν πολύ λίγα για να μπορέσω να το παρατηρήσω καλύτερα. Ίσως πιο μετά μέσα στο βράδυ να χιόνισε.

Ωραία κρύα στη Φλώρινα. Φαντάζομαι λόγω αναστροφής αυτή η ελάχιστη...
Νίκο σε τι υψόμετρο είναι αυτό το στρωμένο χιόνι στο βουνό? (Έστω πέτσα...)
Νίκο τυχερός είσαι που πήγες στο χωριό. Ελπίζω να το χάρηκες, εξάλλου φαίνεται από τα γραφόμενά σου. Σήμερα εγώ δεν παρακολούθησα τόσο τις συννεφιές. Γενικά πλέον οι καθημερινές μου μέρες γέμισαν, με το ΣΚ και αυτό να τείνει να κάνει το ίδιο.

Καλό βράδυ! :)

Αρκετά ψηλά Πάνο, περίπου από το ύψος του Χ/Κ...έχω βρει αρκετές φωτογραφίες...Νομίζω στον Παρνασσό έπεσε το περισσότερο.
Αναφορές από Κύμη Ευβοίας.
http://penteli.meteo.gr/stations/kymi/
Άβαταρ μέλους
Νικος Μαρουλης

Re: Τρίτη, 3 Νοεμβρίου 2015

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τρί 03 Νοέμ 2015, 18:24

Maria K έγραψε:Καλημέρα και καλό μήνα! Με χρωματιστούς θύσανους ξημέρωσε σήμερα. Συνήθως φέρνουν στο νου νοτιάδες και δυτικά συστήματα, αλλά δεν είναι παρά πρωινά παιχνίδια του βοριά που ακόμη αντιστέκεται στην επικείμενη ηλιοφάνεια και καλο (βαρετο) καιρία.

Εικόνα

Εικόνα

Και όλη την υπόλοιπη μέρα ο ουρανός ήταν γεμάτος «θυσανονησίδες» που πόζαραν μοναχικά ή παρέα με τον ήλιο. Μα την ώρα του ηλιοβασιλέματος πλαίσιωναν αποκλειστικά τον ήλιο προσφέροντας θαυμάσιο θέαμα:

ΕικόναSaronic Gulf, Athens, 3 November 2015 by Maria Di, on Flickr

ΕικόναSaronic Gulf from Athens, 3 November 2015 by Maria Di, on Flickr

Εικόνα

Εικόνα

Εικόναsunset, 3 November 2015 by Maria Di, on Flickr

Εικόναcirrocumuli, 3 November 2015 by Maria Di, on Flickr

Εικόνα

Αυτές και λίγες ακόμη, :arrow: εδώ
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Επόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες