Αναφορές Ιανουαρίου 2017

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Ιανουαρίου 2017

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τετ 04 Ιαν 2017, 20:28

αν επ[αληθευθουν τα σεναρια για το κρυο προβλεπω να εχουμε παλι τα αποτελεσματα του κρυου που μας επιασε το φεβρουαριο του 2004 που σακατεψε σχεδον ολες τις πορτοκαλιες στον αρτινο καμπο
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό ippos2010 » Πέμ 05 Ιαν 2017, 2:21

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά! Αν μη τι άλλο ο φετινός χειμώνας φαίνεται πως δείχνει τα δόντια του. Μπορεί να μην έχουμε κάτι πραγματικά αξιομνημόνευτο μέχρι στιγμής ως προς την ένταση και την έκταση των φαινομένων, είμαστε όμως στο κατώφλι της έκτης ψυχρής εισβολής σε διάστημα μικρότερο από 40 ημέρες. Αν δεν κάνω λάθος ο περσινός χειμώνας δεν είχε τόσες εισβολές στο σύνολό του. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Ακόμα και οι τελευταίες ήπιες ημέρες δείχνουν φυσιολογικές και ταιριαστές με την εποχή που διανύουμε. Όσον αφορά το σφοδρό κύμα ψύχους του 2004, καθώς κατάγομαι κι εγώ από την Άρτα, θυμάμαι καλά τον αρτινό κάμπο κυριολεκτικά καμένο από τον πάγο. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα υπάρξουν αντίστοιχες καταστροφές τις επόμενες ημέρες. Καλή συνέχεια σε όλες και όλους!
ippos2010

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Πέμ 05 Ιαν 2017, 11:36

Καλημέρα,

επειδή κι εγώ από Καλαμάτα έλκω το ήμισυ της καταγωγής μου, το 2004 δημιουργήθηκαν πολλά προβλήματα στη Μεσσηνία με τις τότε θερμοκρασίες. Ανάλογες περίπου θερμοκρασίες θα έχουμε κ τώρα, οπότε αντιλαμβανόμαστε τα προβλήματα σε τέτοιες περιοχές.
Όμως, σε σελίδα καιρόφιλων γράφουμε βρε αδελφέ. Δεν μπορεί να μη θέλουμε να συμβεί μια χιονοκακοκαιρία τύπου 2004 λόγω των ζημιών που θα προκληθούν. Κι εγώ προσωπικά, δε μου αρέσει που έχω κάψει σε 2 μήνες όσο πετρέλαιο είχα κάψει σε 4 μήνες πέρυσι, ούτε που μπορεί να μου σπάσουν σωλήνες όπως το 2004 με τον πάγο. Αλλά θέλω πολύ να χιονίσει καλά με -5, κάτι που φοβάμαι δεν θα συμβεί.
Έχει ξανασυμβεί με τέτοιες ακραίες θερμοκρασίες να φάμε ήττα; Θυμάμαι 3 περιστατικά τέτοιων ακραίων συνθηκών. Το 2004 μας έκατσε η μπίλια, τις άλλες 2 όχι. Η μία ήταν το 2012 που είχαμε -10 αν θυμάμαι με ήλιο (ούτε που πολυκαταλάβαμε την ψυχρή εισβολή τότε) κ η άλλη φορά ήταν πάλι το 2004 15-20 πριν το μεγάλο χιονιά, που Παρασκευή πρωί αν δεν κάνω λάθος χιόνιζε από Κηφισιά κ πάνω με οριακές θερμοκρασίες μι ψιλοστρωσιματάκι και το μεσημέρι που ήρθε η κυρίως ψυχρή μάζα προλάβαμε φαινόμενα για λιγότερο από 1 ώρα αλλά άσπρισαν καλά τα πάντα και μετά κοκκάλωσαν κι όλα λόγω των -4 τουλάχιστον που είχαμε. Τότε είχε ρίξει πάλι Ν. Ευβοια και Κυκλάδες καλά κ ίσα που προλάβαμε να τσιμπήσουμε ένα κομματάκι κ εμείς.

Να δούμε τι θα συμβεί αυτή τη φορά.

Βαγγέλης
Vaghelis1976

Δημοσίευσηαπό stapan » Πέμ 05 Ιαν 2017, 17:54

Το 2004 μας είχε καταστρέψει πολλές ελιές στη Δραΐνα Μεσσηνιας.Ελπίζω φέτος να αποφευχθεί αυτό.Σήμερα όλη την ημέρα βρέχει ανά περιόδους.Πριν λίγη ώρα έριξε μια νεροποντή άνευ προηγουμένου.Το Σάββατο περιμένουμε πολύ κρύο.Σίγουρα τα γύρω βουνά θα χιονιστούν αλλά ελπίζω να μην έχουμε καταστροφές.Αρκετή καταστροφή έχει κάνει ο Δάκος...
stapan

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Πέμ 05 Ιαν 2017, 19:35

Αρτα εδω και μιση ωρα ο κακος χαμος με την καταιγιδα να λυσσομαναει εξω και οι κεραυνοι να πεφτουν οπου βρουν. λιγο απροσμενη αυτη η καταιγιδα αλλα ευπροσδεκτη μετα απο ενα μηνα βαρεμαρας. ποιο πολυ περναει στο νομο Αρτας και λιγο ποιο βοριοτερα απο μας
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Πέμ 05 Ιαν 2017, 23:09

Καλή χρονιά σε όλους από τη χιονισμένη Φλώρινα!

Εικόνα

Εικόνα
Ὁ Λυγκηστίδος, Πελαγονίας καί Νοτίου Αἵμου, Ἀλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Δημοσίευσηαπό Dimitris » Παρ 06 Ιαν 2017, 7:41

Καλημέρα από Ορεστιάδα.
Πυκνό υγρό χιόνι στην Ορεστιάδα από τις 7:00 και άρχισε να ασπρίζει τα σημεία που δεν είχαν χιόνι λόγω της καταρακτώδους βροχής που προηγήθηκε. Η θερμοκρασία είναι κάπου στο 0. Όλοι οι σταθμοί (6) είναι εκτός στον Β. Έβρο.

Καλή συνέχεια
Άβαταρ μέλους
Dimitris

Δημοσίευσηαπό stapan » Παρ 06 Ιαν 2017, 8:18

Όλη τη νύχτα ισχυρός άνεμος με βροχή.Τώρα η βροχή έχει σταματήσει αλλά ο καιρός είναι βαρύς.Η θερμοκρασία έχει πέσει στους 4οC...

Μάνεση Μεσσηνίας (προσωρινά!!!)
stapan

Δημοσίευσηαπό Maria K » Παρ 06 Ιαν 2017, 12:07

Καλημέρα! Χρόνια Πολλά σε όσους γιορτάζουν αυτές τις μέρες! Των Φώτων σήμερα, ημερομηνία αρκετών κακοκαιριών στο παρελθόν με πιο πρόσφατη εκείνη του 2012 με τους θυελλώδεις ανέμους του χαμηλού Andreas που σάρωσε τη χώρα αφού προηγουμένως είχε δημιουργήσει προβλήματα στην Ευρώπη.

Γι αυτόν τον επικείμενο χιονιά που τόσο έχει ταράξει τη μετεωρολογική κοινότητα, δεν έχω καμιά αγωνία. Ό,τι φέρει ο ουρανός, όμορφο θα είναι. Έστω και για λίγο θα μας δώσει χαρά. Υπάρχει όμως και το κρύο. Αυτό το φοβάμαι. Υπάρχει και η αιθαλομίχλη. Αυτή με ανησυχεί. Ήδη τα βράδυα δεν μπορεί κανείς να ανασάνει (και που τα λέω, ξέρω ότι δεν με ακούτε! Προηγείται η λαχτάρα της αναμονής :) ). Πάμε, λοιπόν, πίσω στην ομορφιά του ουρανού:

Τετάρτη, 4 Γενάρη:

Τα πρώτα όμορφα, "άτακτα" σύννεφα πάνω από το Σαρωνικό:
Εικόνα

Πέμπτη, 5 Γενάρη:

Ηλιοβασίλεμα με σύννεφα και χρώματα (ψυχρού!) νοτιοδυτικού ανέμου:
Εικόνα

Παρασκευή, 6 Γενάρη:

Πρωί των Φώτων. ΔΝΔ ρεύμα ακόμη και ατμόσφαιρα φθινοπωρινά μελαγχολική:
Εικόνα

Καλή αναμονή (προσμονή)! Θα τα ξαναπούμε!
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό Dimitris » Παρ 06 Ιαν 2017, 12:58

Συνεχίζεται η χιονοθύελλα στην Ορεστιάδα με την θερμοκρασία κάτω από -5,0. Δυστηχώς φωτό δεν μπορώ ποτέ να βάλω γιατί μου βγάζει αυτό το μήνυμα "Συγγνώμη , αλλά η ποσόστωση συνημμένων στην Δ. Συζήτηση έχει επιτευχθεί"

Το βράδυ θα στείλω νέα ενημέρωση
Άβαταρ μέλους
Dimitris

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες