Αναφορές Ιανουαρίου 2017

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Ιανουαρίου 2017

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Τετ 11 Ιαν 2017, 10:01

Τελικά πράγματι η Αριάδνη κάνει ίσως την πιο ιστορική κακοκαιρία από το 1987 και μετά, αν το δούμε από πεναλλαδική σκοπιά. Κατάφερε και χιόνισε τα δυτικά παράλια της χώρας, τα Ιόνια νησιά, την παραθαλασσια Κρήτη. Έκανε ιστορικά πράγματα σε περιοχές που το χιόνι ναι με είναι συχνό αλλά όχι με τέτοια σφοδρότητα, όπως Σποράδες, παραθαλάσσια Κύμη, Χαλκίδα, Ιωάννινα, Θεσσαλονίκη, Καβάλα, Κομοτηνή κλπ ενώ και κλασικά χιονοκάστρα που χιονίζονται εύκολα μεν, αλλά είχαν χρόνια να θαφτούν στο χιόνι τα καταφέρνουν φέτος μια χαρά (Τρίκαλα, Καρδίτσα, Τρίπολη, Νάουσα κλπ κλπ). Η Δυτική Μακεδονία όπως και η μη παραθαλάσσια Κεντρονότια Εύβοια δεν αποτελούν έκπληξη, πάντοτε θάβονται. Και η Αττική; Εδώ οι απόψεις διίστανται. Ο κάτοικος της Βουλιαγμένης ή της Νέας Σμύρνης ή του Πειραιά θα μιλήσει με ενθουσιασμό για την ολιγόωρη χιονόπτωση/χιονόστρωση της Δευτέρας. Ίσως οριακά κ ο κάτοικος του κέντρου. Ο κάτοικος της Κηφισιάς ή του Διονύσου όμως; Σίγουρα όχι. Ναι μεν η ποιότητα του χιονιού που έπεσε ήταν άριστη και το χιόνι ήταν ορεινού τύπου (άμεση χιονόστρωση χωρίς περιστροφές), αλλά ούτε σφοδρά φαινόμενα είχαμε (μιλάμε για μια 4ωρη χιονόπτωση μέτριας ή έστω αξιοπρεπούς έντασης), ούτε καμία φοβερή και τρομερή χιονόστρωση είχαμε (5-10 cm μέσος όρος, μόλις πριν την Πρωτοχρονιά το ύψος της χιονόστρωσης ήταν σαφέστατα περισσότερο). Η Αριάδνη νομίζω δεν αφορούσε την Αττική, απλώς είχε τόσο μεγάλη ισχύ που ήταν αδύνατον να μην δώσει και κάποια ψίχουλα εδώ. Αυτό που άφησε πάντως ήταν δυσανάλογα μικρό με αυτό που έδωσε σε άλλα μέρη.

Τέλος πάντων, πάμε γι άλλα. Έσπασε το κρύο πλέον και πήγαμε σε θετικές θερμοκρασίες. (Μαζί σπάσανε και κάμποσοι σωλήνες στη γειτονιά μου βέβαια), Ελπίζω να επανακάμψει ο χειμώνας μεσημβρινής ροής κάποια στιγμή. Κάτι μας χρωστάει εδώ στην Αττική κι έχουμε μπροστά μας τον καλύτερο ιστορικό μήνα για την περιοχή, τον Φεβρουάριο.

Βαγγέλης (Πολιτεία, 360μ).
Vaghelis1976

Δημοσίευσηαπό Dimitris » Τετ 11 Ιαν 2017, 10:03

Καλημέρα, 32 νέες φωτό από Ορεστιάδα:

ΕικόναIMG_0902 by Dimitris Mitsolidis, on Flickr
ΕικόναIMG_0903 by Dimitris Mitsolidis, on Flickr
ΕικόναIMG_0904 by Dimitris Mitsolidis, on Flickr

Καλή συνέχεια
Άβαταρ μέλους
Dimitris

Δημοσίευσηαπό stapan » Τετ 11 Ιαν 2017, 10:19

Έντονη βροχή στο Μάνεση Μεσσηνίας σήμερα,με τη θερμοκρασία στους 7οC
stapan

Δημοσίευσηαπό Meteojohn-Loutraki » Τετ 11 Ιαν 2017, 10:56

Σκιέρς στην κεντρική πλατεία των Ιωαννίνων τώρα!!! :lol:

Εικόνα

Γιάννης Καλαντζής (Λουτράκι-Γιάννενα)
http://www.loutraki-live.gr/
http://www.meteojohn71.blogspot.gr
Άβαταρ μέλους
Meteojohn-Loutraki

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τετ 11 Ιαν 2017, 15:25

Αρτα απο τις 6 το πρωι και μετα το χιονι γυρισε σε βροχη και λιγοι προλαβαν να το δουνε πανω σε αμαξια και σκεπες που το εστρωσε.

απο 200μετρα και πανω φαινεται οτι χιονισε, στο κορφοβουνι εκει που ειναι οι κεραιες των ραδιοφωνων στα 550μ φαινεται να εριξε αρκετο χιονι οπως και πιο πανω. Στα ορεινα της Αρτας για τις μετακινησεις θελει αλισιδες οπως και στην εθνικη για Γιαννενα η οποια ειχε κλεισει απο χιονι ακομα και χαμηλα στη Φιλιππιαδα που ειναι 10χλμ απο Αρτα. Τετοιο χιονια εδω ειχε να κανει σχεδον 5 χρονια απο το Φεβρουαριο του 2012 που ειχε ξαναστρσει λιγο χιονι μεσα στην Αρτα.
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τετ 11 Ιαν 2017, 17:10

Meteojohn-Loutraki έγραψε:Σκιέρς στην κεντρική πλατεία των Ιωαννίνων τώρα!!! :lol:

Εικόνα

Από τη συνοικία του Βοτανικού Ιωαννίνων, εικόνες που μου έστειλαν τα ανήψια μου:

Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό christosz » Τετ 11 Ιαν 2017, 20:09

Έριξα μια ματιά στις σημειώσεις μου γιατί αρχίσαμε να μεγαλώνουμε και έχουμε ζήσει πολλούς χιονιάδες :lol:
Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες από όλους όυτε έχω σημειώσει για όλες ύψος χιονόστρωσης. Αλλά θεωρώ ότι η χιονόστρωση της Δευτέρας-Τρίτης μπαίνει στη δεκάδα από το 1993 και μετά, ενώ ηταν η καλύτερη από το 2010 και μετά. Σίγουρα εγώ τη χάρηκα πολύ και γιατί δεν την περίμενα και γιατί είχε την ιδιαιτερότητα να είναι με εισβολές από τα νότια λόγω του νοτιά στα 700hpa.
κοντά στο πικ της έντασης
ΕικόναIMG_9181 by ChristosZ, on Flickr
ΕικόναIMG_9179 by ChristosZ, on Flickr

η χιονόστρωση στους δρόμους έφτασε μεχρι τόσο
ΕικόναIMG_9185 by ChristosZ, on Flickr

και το επόμενο πρωί
ΕικόναIMG_9190 by ChristosZ, on Flickr
ΕικόναIMG_9191 by ChristosZ, on Flickr
ΕικόναIMG_9196 by ChristosZ, on Flickr

3-5 εκατοστά ηταν χοντρικά :)

Αυτό που με στενοχώρησε περισσότερο είναι ότι δεν μπόρεσα σήμερα να πάω στα Τρίκαλα που το χιόνι έχει ξεπεράσει τους 40 πόντους!!!
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό Meteojohn-Loutraki » Πέμ 12 Ιαν 2017, 9:14

Πλήρης χιονοαναφορά για Λουτράκι, Ισθμό, Κόρινθο για τον χιονιά 9-10/01/2017.
Το Λουτράκι θα το έχετε ξαναδεί χιονισμένο από παλιότερες αναφορές μου για τους παρελθόντες χιονιάδες της δεκαετίας του '00.
Την Κόρινθο και τον Ισθμό όμως ΟΧΙ.
Ειδικά αυτό που έγινε στην Κόρινθο ήταν ΕΠΙΚΟ.
Παίζει να έβαλε περισσότερα εκατοστά από τα β.π. των Αθηνών (απ'ότι κατάλαβα από αναφορές σας).

https://meteojohn71.blogspot.gr/2017/01/blog-post_11.html

Η μόνη "παραφωνία" αυτού του χιονιά είναι ότι την επόμενη μέρα ανέβηκαν τάχιστα οι θερμοκρασίες και έλιωναν τα χιόνια με ταχείς ρυθμούς.
Ας είναι, το καταευχαριστηθήκαμε!!!
Γιάννης Καλαντζής (Λουτράκι-Γιάννενα)
http://www.loutraki-live.gr/
http://www.meteojohn71.blogspot.gr
Άβαταρ μέλους
Meteojohn-Loutraki

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Πέμ 12 Ιαν 2017, 10:32

[quote="Meteojohn-Loutraki"]Πλήρης χιονοαναφορά για Λουτράκι, Ισθμό, Κόρινθο για τον χιονιά 9-10/01/2017.
Το Λουτράκι θα το έχετε ξαναδεί χιονισμένο από παλιότερες αναφορές μου για τους παρελθόντες χιονιάδες της δεκαετίας του '00.
Την Κόρινθο και τον Ισθμό όμως ΟΧΙ.
Ειδικά αυτό που έγινε στην Κόρινθο ήταν ΕΠΙΚΟ.
Παίζει να έβαλε περισσότερα εκατοστά από τα β.π. των Αθηνών (απ'ότι κατάλαβα από αναφορές σας).

Ποια βόρεια προάστια; Μη σου πω ότι το Λουτράκι παίζει να είχε πιο πολύ χιόνι από Ιπποκράτειο Πολιτεία.
Και μια ερώτηση, μιας και την περιοχή δεν την ξέρω καθόλου. Λουτράκι Κόρινθος είναι 10 λεπτά δρόμος, 0 υψόμετρο και τα 2. Το Λουτράκι όμως χιονίζεται ενίοτε. Η Κόρινθος γιατί όχι; Πόσο διαφορετικό καιρό μπορεί να έχουν μεταξύ τους

Βαγγέλης
Vaghelis1976

Δημοσίευσηαπό nNoe » Πέμ 12 Ιαν 2017, 10:59

Την νυχτα προς την 11 η Ιανουαριου 2017 πυκνο και βαρυ υγρο χιονι επεσε στη περιοχη της Λυσιμαχείας στο Αγρίνιο για ενα 4 ωρο περιπου.Αμεσως μετα χιονονερο και βροχη.4,5 ωρες καταγραφης σε μια (1) ωρα.Η βιντεο καταγραφη εγινε απο την web cam της Λυσιμαχειας.

Θα επανερθω με καποιο υλικο απο την Αθήνα καθως και καποια σχολια για αυτην την "αριαδνη"
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες