Αναφορές Φεβρουαρίου 2012

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Η χειμωνιάτικη εβδομάδα 13-19 Φεβρουαρίου

Δημοσίευσηαπό nNoe » Παρ 17 Φεβ 2012, 19:10

Απ τς δυσκολες στιγμες ,που πρεπει να υπερασπιστω τη παγια θέση μου " ευχαριστιεμαι μ οτι εχω".Πως να το υπερασπιστω,με τι καβανζες ,με τι καρδια και τι διαθεση.Απ την αλλη δε αντεχει η ψυχη τοσες προδοσιες.Ανοιγω τη πορτα και βγαινω.Τον κρυο αερα μαζευω στα ρουθουνια και ευχη κανω με δυναμη να κυλησει στις κουρασμενες φλεβες ,να τσιτωσει οσο μπορει μια καποια ελπιδα απροσδιοριστη,γενκή,χωρις καν ονομα...
Δε ζηταω τιποτα πλεον απο αυτον τον χειμωνα.Ειμαι ηδη μακρια του,Ζηταω συγχωρεση και μενω στο παρων μου χωρις λογια.Εξαλου ποιος νικησε την Ανοιξη ποτε?Αλλη μια ηττα .Στην υγεια της λοιπον....
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Re: Αναφορές Πολικής Αρκούδας 26/01 - 05/02...

Δημοσίευσηαπό prisonson » Παρ 17 Φεβ 2012, 19:29

Παιδια σορρυ που θεθαβω το νημα.
Πρωτη του μηνος ειχα παει Αγρινιο για να πιασω το χιονακι μου....ναι μεν χιονισε με το που ηρθα απο Πατρα(χιονοκουρτινες παντου σε Αιτωλοακαρνανικο εδαφος οπως ερχομουνα) καμια ωριτσα το μεσημερι,υστερα παυση φαινομενων και αργοτερα το βραδυ οταν ηταν πλεον πολυ αργα ηρθαν τα φαινομενα αρχικα σαν χιονοθυελλα λογο τρελου αερα και μετα χιονονερο...Απο τις πιο στεναχωρες και εφιαλτικες βραδιες διαψευσεις ever...
Καλο υπολοιπο χειμωνα να εχουμε!!!
prisonson

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Παρ 17 Φεβ 2012, 22:28

Καλησπέρες παιδιά...

Έχοντας χάσει το internet λόγω βραχυκυκλώματος για αρκετές ώρες σήμερα, τώρα που η βλάβη αποκαταστάθηκε, περίμενα να ανοίξω λίστα να δω έστω μερικές δεκάδες αναφορές, αλλά φευ...
Να δω ρε παιδι μου, κάτι διαφορετικό...κάτι...

Την ειλικρινή μου συμπαράσταση έχετε από εδώ που βρίσκομαι, όλες οι περιοχές του λεκανοπεδίου, όσοι προδόθηκαν και όσοι νιώθουν πρόδομένοι (είναι σαν την κλισέ ατάκα "για παιδιά και γι αυτούς που αισθάνονται παιδιά").
Οφείλω να στείλω τη θερμή μου συμπαράσταση και την αλληλεγγύη ως "χιονισμένος", αλλά όπως θα διαπιστώσετε στη συνέχεια, παρόλο που χιόνισε τελικά, θα ήταν προτιμότερο να μην το έβλεπα κάν, διότι ούτε λύτρωση επήλθε, ούτε ηρεμία. Προσπάθησα ειλικρινά, το κυνήγησα το θέμα, αν προσθέσεις και τις αϋπνίες των προηγούμενων ημερών, έχω να κοιμηθώ δεν ξέρω κι εγώ από πότε....πολλή ταλαιπωρία, το βραχυκύκλωμα τη νύχτα μου στέρησε τη θέρμανση στο σπίτι, οπότε και ο λιγοστός ύπνος έγινε με 8C και διαρκή ξυπνητήρια μπας και αρχίσει να χιονίζει.

Λοιπόν εάν ρωτήσετε 10 άτομα, για το εάν είχαμε χιονιά σήμερα, θα σας δώσουν 10 διαφορετικές απαντήσεις! Ακόμη κι αν ήταν από το ίδιο χωριο!!
Κι αυτό γιατί ο χιονιάς σήμερα ήταν τόσο επιλεκτικός, όπου φτάσαμε να συζητάμε για χιονόπτωση σε επίπεδο ΧΩΡΑΦΙΟΥ.

Φανταστείτε λωρίδες φαινομένων. να επιμένουν στα ίδια ακριβώς σημεία για ώρες. Φανταστείτε πως σε αυτές τις λωρίδες ο υετός να είναι τόσο πολύς που να στρώνει το χιονι με θερμοκρασίες 2 και 3 βαθμών ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ, με αποτέλεσμα να φύγει και φορτηγό (!!). Φανταστείτε να στρίβετε στην επόμενη στροφή του δρόμου κι εκει που να ριχνει σκόρπιες νιφάδες να μπαίνετε σε ένα σύννεφο χιονοθύελλας με χιονοστρωση, που να γλιστράει το αυτοκινητο (και ολα αυτά με 2 και 3 βαθμους). Φανταστείτε πεδιάδες χιονισμένες και βουνά ξεχιόνιστα.

Το χαμηλότερο σημείο που σημειώθηκε χιονόστρωση σε αυτή τη κατάσταση ήταν τα 30μ υψόμετρο απ οσο διαπίστωσα κάπου μεταξύ Άνω και Κάτω (Νέων) Στύρων. Είναι πολύ χαμηλά δεδομένων των θερμοκρασιών. Απλώς έριξε "τον πάτο του".

Αλλά όπως σας είπα, το έκανε επιλεκτικά.
Σκεφτείτε, τα Άνω Στύρα στα 80μ υψόμετρο, έπαιζαν χιονοπόλεμο με πάνω απο 5 ποντους στο χωριο, και η απέναντι ράχη του βουνού (>400μ) ήταν ξέχιονη. Στα Νέα Στύρα, στο λιμάνι, στο νοτιο τμήμα τους ο δρόμος με λακούβες νερά που σημαίνει οτι χιονισε πολύ δυνατά και στο βόρειο τμήμα τους (μιλάμε για την ίδια παραλία), να είναι στεγνός!!

Εν πάσει περιπτώσει, μια τέτοια μάχη δόθηκε εδώ, σταδιακά μετά τις 3 το μεσημέρι και μέχρι που νύχτωσε. Ο καιρός ποτέ δεν κατάφερε να γενικευτεί, παρόλο που μέσα στο απόγευμα συννέφιασε ολοκληρωτικά σε όλη την περιοχή (έως τότε έπαιζε μεταξύ 4-7/8). Οι άνεμοι από τελείως ΒΔ το πρωί, μετά το μεσημέρι όταν μπήκε το "χιονοτραφ" έπαιζαν ανα πεντάλεπτο από ΒΔ σε ΒΑ, και αυτό γινοτανε τοσο στο σπιτι μου, όσο και στις ανεμογεννήτριες στους γύρω λόφους.
Οπτικά τα νέφη που ήταν μεσα στο Αιγαίο, αν και έδιναν χιονι είχαν όψη μαύρη, καταιγιδοφόρα, ενώ στη πλευρά του Ευβοικού είχαν όψη άσπρη του χιονιού δηλαδή. Αυτό το "ανακάτεμα" όλη μέρα.

Τέλος να αναφέρω πως έχει γίνει χαμός στον Καφηρέα (Κάβο Ντόρο). Είναι η μοναδική περιοχή (μάλλον στη χώρα), που μιλάμε για ΧΙΟΝΙΑ. Χιονιζει ασταμάτητα με κεραυνούς από το μεσημέρι και απ οσο μαθαινω ακομη συνεχίζει.
Η περιοχή εκείνη σκεφτείτε πως είναι η αντιστοιχη των Στρόπωνων στη βόρεια Δίρφυ, με κατά περίπτωση ακόμη περισσότερα φαινόμενα....

Εδώ στους Ζάρακες:
Για την ιστορία χιονισε καλά για 45 λεπτά στις 10 το πρωί περίπου.
Ξαναχιόνισε πάλι το απόγευμα πυκνά αλλά όχι με διάρκεια. Κάπου στις 6 το απόγευμα. εκείνη την ώρα ήμουν στο χωριο Πολυπόταμος.
Στο ενδιάμεσο, πολλή φασαρία για το τίποτα εδώ...φάτε μάτια ψάρια και η κοιλιά περίδρομο.
Και μιας που μιλάμε για ψάρια, σιγουρα ειδαν περισσότερο χιονι από το μεγαλύτερο τμήμα της νότιας Εύβοιας, με εξαίρεση τα χωριά Πολυπόταμος, Ρεούζι, Άνω Στύρα, Κάψαλα και φυσικά ΟΛΑ τα χωριά του Καφηρέα οπου γίνεται κόλαση.

Κλείνω με μερικές φωτογραφίες, που όσο καλές για τα δεδομένα αυτής της κακοκαιρίας και να είναι, το χάπι δε το χρυσώνουν. Ο καιρός είναι μονο εξωτερικά όμορφος. Η ψυχή του είναι χάλια. Μικρόψυχος και όμορφος. Πολύ απωθητικά παράταιρο. Πολλή φασαρία για το τίποτα.
Δεν λυτρώθηκα, και πραγματικά πιστεύω οτι φταίει κάτι άλλο. Δεν ειναι τα χιονια. Εδώ έχουν περάσει καμμια 30αριά χαμηλά βαρομετρικά και ο αριθμός τους, κόντεψε να είναι μεγαλύτερος από τα χιλιοστά που άφησαν (ευτυχώς που εκανε τη καταιγιδα τις προάλλες).
Όσο για τα χιονια, πραγματικά δεν κολλάμε εκεί. Και πάντα χαλαροί θα είμαστε.
Αλλά αυτά που μας έχουν συμβεί φέτος, τα τεράστια ΧΟΥΝΕΡΙΑ, είναι πέρα από καθε αρρωστημένη φαντασία.
Ακόμη κι αν κρατούσε ο χειμώνας 10 μήνες και έκανε άλλες 15 φαινομενικά καλές εισβολές, η ποιότητά τους θα ήταν η ίδια. Είτε τρελές τοπικότητες, είτε θα έλειπε η υγρασία, είτε για 1 βαθμό δεν θα χιόνιζε, είτε ένα κάρο άλλους λόγους που ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να χιονίσει της προκοπής και πρέπει σώνει και ντε να τους μάθουμε ΟΛΟΥΣ ΦΕΤΟΣ σε αυτό το άθλιο σεμινάριο. Και οχι πάντα δηλαδή. Εγώ ακόμη αναρωτιέμαι τί πήγε στραβά και στη προηγούμενη εισβολή της Τετάρτης, πριν 10 μέρες δλδ.

Υπομονή κι έρχεται η Ανοιξη. Τη προηγουμενη φορά που το ειπα ήταν πριν 2 εβδομάδες. Άντε....δεν εμεινε ούτε μήνας. Μετεωρολογικά τουλάχιστον ειναι ακριβώς 28 μέρες....μακάρι να ψοφήσει γρηγορότερα.

Λοιπόν πάμε στις φωτογραφίες.

Όταν άρχισε η απογευματινή επιδείνωση. Προσέξτε την παράταξη νεφών στα ανατολικά. Η φωτο ειναι σαν μια βροχερή ημέρα. Όμως τα συννεφα έδωσαν χιονι κατά μήκος της ακτογραμμής, το οποίο "έσκασε" τελικά νοτιότερα από εμάς, στα Άνω Στύρα (80μ υψόμετρο, και στρωμένο έως τα 30μ παρακαλώ!!).
Προσεξτε το χρώμα των νεφών: Σύννεφα βροχής που έφεραν χιονι....Η φωτο είναι από τα 200μ υψόμετρο, οι Ζάρακες ειναι στα 160μ
Εικόνα

Λίγο μετά ανατολικότερα του λόφου των Ζαράκων από τα 120μ υψόμετρο περιπου:
Εικόνα

Από το σπίτι μου το ιδιο περιπου σημεία μερικά λεπτά αργότερα:
Εικόνα

Κοιτώντας βόρεια. Λίγο μετά, χιόνισε:
Εικόνα

Κατευθύνομαι προς το στενότερο σημείο της Εύβοιας, το οποίο απ'άκρη σ'άκρη δεν είναι περισσότερο απο 7χλμ πλάτος.
Η παράταξη νεφών που φωτογράφιζα από το χωριό, συναντάει εκείνη τη περιοχή, όπου δίνει διαρκή φαινόμενα.
Δείτε τί μπούκωμα υπάρχει προς τα ανατολικά. Πιο δεξιά είναι το Κάβο Ντόρο. Σε εκεινη τη περιοχή είχαμε και ηλεκτρικά φαινόμενα.
Εικόνα

Και πάμε στο ΚΟΚΟ τωρα:

Στην είσοδο του χωριού Πολυπόταμος. Βρίσκομαστε με το Δημήτρη, στα 280μ υψόμετρο. Ο Πολυπόταμος είναι στα 240μ
Η φωτογραφία σε σχέση με το προηγούμενο σημείο όπου δεν υπάρχει χιονοστρωση, είναι ΑΚΡΙΒΩΣ 5 ΛΕΠΤΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ και ίδιο περίπου υψόμετρο.
Εικόνα

Ορίστε ο σουρεαλισμός κοιτώντας δυτικά δηλαδή προς τον Ευβοικό...η Πεντέλη ήταν εντελώς καθαρή:
Εικόνα

και η αφεντιά μου (οι νιφάδες εχουν μπει στα ματια):
Εικόνα
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό beach-snow » Σάβ 18 Φεβ 2012, 0:58

Bάλε και το βίντεο που τραβήξατε!!!
Η σημερινή μέρα ήταν περίεργη μέρα, όπου μέχρι το μεσημέρι είχαμε χιονο-νιφαδοπτώσεις μέσα στο λεκανοπέδιο, οι οποίες έφτασαν ως τα κεντρικά τμήματα της Αθήνας...μάλιστα το μεσημέρι ο κόσμος από το ύψος του πύργου ως το Χίλτον κοιταζόντουσαν και ψαχνόντουσαν βλέποντας τις νιφάδες (και χοντρές) να πέφτουν ανάμεσα από τα αυτοκίνητα στην κίνηση...Στο μαρούσι είχαμε 3 ξεσπάσματα...με αραιές νεφάδες αρχικά...με χιονόπτωση πιο πυκνή στη συνέχεια για λίγο και ένα ακόμη μίγμα ωσότου έφυγα...αργότερα έμαθα έριξε κι άλλο!!!
To χιόνι (και ο καιρός γενικά), είναι η σοφία της φύσης!!!
http://weatherparty.blogspot.gr/
beach-snow

Δημοσίευσηαπό beach-snow » Σάβ 18 Φεβ 2012, 1:02

Τρομερές καταστάσεις στο Χ/Κ Βελουχιού, όπου ο δρόμος άνοιξε μόλις το απόγευμα απόψε, ύστερα από υπεράνθρωπες ενέργειες, λόγω και των διεθνών αγώνων σκι που αρχίζουν αύριο!!!

[youtube] http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... ZGieBmC26k [/youtube]

http://www.evrytanika.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=31756:2012-02-17-16-13-21&catid=43:2011-11-19-19-46-40&Itemid=124
beach-snow

Δημοσίευσηαπό beach-snow » Σάβ 18 Φεβ 2012, 1:08

beach-snow

Δημοσίευσηαπό kipakos » Σάβ 18 Φεβ 2012, 9:43

Γεια σας !
Υπάρχει περιοχή στην Κρήτη που να χόρεψε το χορό των νιφάδων χθες; Ναι τα ορεινά του νομού Λασιθίου και ειδικά της επαρχίας Σητείας αλλά και της ορεινής Ιεράπετρας. Εκεί έπεσε όλο το βάρος. Αριθμητικά καλούτσικος χιονοϋετός στο οροπεδιο Λασιθίου αλλά μόνο ψαροχιονιάδες στον Ψηλορείτη ως τα 900 τοπικά ως τα 700 με χιονόστρωση λίγων ωρών ως τα 1000 μέτρα και τελειώσαμε. Χθες το πρωί οι νιφάδες με ολιγόλεπτη στούπα επισκέφτηκαν τις Ασίτες στα 420 μέτρα, αλλά ούτε λόγος για κάτι σημαντικό. Βέβαια το χθεσινό 24ωρο είναι ημέρα καταιγίδας και χιονοβροχόπτωσης για τον κηπάκο (αφού είχε και χιονοχάλαζο και παγοσφαιρίδια) αλλά θα ξεχαστεί λίαν συντόμως. Οι χιονούρες ως τα 950 στον ανατολικό Ψηλορείτη από τις προηγούμενες χιονοκαταστάσεις είναι ακόμη εδώ. Περιμμένω να δω αν τελικά μας επηρεάσει το Συρτοχαμηλό που άγεται και φέρεται από τα μοντέλα την άλλη βδομάδα γιατί ο κηπάκος έχει έλλειμμα υετού τοΦλεβάρη και ανησυχεί. Για ψυχρές εισβολές δεν θέλει ούτε να ακούει πλέον, είτε θα γελάσει μέχρι σκασμού είτε θα πάθει καμιά κατάθλιψη!

Καλό Σαββατοκύριακο!
kipakos

Δημοσίευσηαπό nickseretis65 » Σάβ 18 Φεβ 2012, 10:43

Καλημερα απο Πάτρα.Φετος ο Παναχαικο εχει χωθει.Εχει συνεχεια απο τις 20 δεκεμβρη που χιονιζει καθε μερα.Εχει χιονισει και μεχρι τα πεδινα να φανταστειτε...
nickser.meteoman
Άβαταρ μέλους
nickseretis65

Δημοσίευσηαπό csath07 » Σάβ 18 Φεβ 2012, 11:22

Καλημέρα φίλοι μου,

έστω και τυπικά η 5η μέρα χιονόπτωσης για το κέντρο χτες με νιφάδες παχουλές αλλά πολύ λίγες και για 10' αυτό το σκηνικό σε μία μεσημεριανή μικροεξαρση που τελικά ήρθε και το gfs την είχε "μυριστεί". Αν μου έλεγαν πριν το χειμώνα ότι θα καταγράψω 5 μέρες χιονιού θα χαιρόμουν αλλά δεν θα είχα αυτό που τελικά είδαμε, στο μυαλό μου. 4 εισβολές, εκ των οποίων η μία εντελώς ξερή για το κέντρο και από τις άλλες 3, μόνο η μία κάτι έκανε. Περιοδικότητες: 2 εβδομάδες από τη 1η στη 2η, και μετά σχεδόν κάθε βδομάδα μία νέα ψυχρη εισβολή. Για να δούμε αν έχει κάτι ακόμη εκεί γύρω στις 6-7/3 όπως πέρυσι.

Ελάχιστη +3.5, τώρα 9.2, παροδικές νεφώσεις, 1020 mbar

Καλή συνέχεια στη παρέα.
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

Δημοσίευσηαπό dimitris-evia » Σάβ 18 Φεβ 2012, 12:08

καλημέρα και από εμένα παιδια μερικές φώτο από την χθεσινη περίεργη πραγματικά ημέρα όπως ακριβώς την περιέγραψε ο Νίκος

Νέα Στύρα κάπως έτσι ξεκινησε νωρίς το απόγευμα
Εικόνα

Ρεούζι ξεκινωντας εκεί η χιονόστρωση υψομετρο 80 μέτρων
Εικόνα

διαδρομή προς το χωριό Πόλυπόταμος
Εικόνα

κοντα στο χωριό Πόλυπόταμος
Εικόνα

τα σπίτια του χωριού
Εικόνα
dimitris-evia

ΠροηγούμενηΕπόμενο