Αναφορές Ιανουαρίου 2014 !!!

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Ιανουαρίου 2014 !!!

Δημοσίευσηαπό CptBill » Τρί 28 Ιαν 2014, 23:51

Να τα και τα ηλεκτρικα στις 23.49 με μια αστραπη συνοδευομενη απο ηχο αρκετα δευτερολεπτα μετα.
Βασίλης Κ.
Καμίνια (Πειραιάς)

known as bill2933 on yahoo hellasweather list
Άβαταρ μέλους
CptBill

Re: Αργυρούπολη, 28 Ιανουαρίου 2014 !!!

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τρί 28 Ιαν 2014, 23:53

Ημέρα υετού και στην Αργυρούπολη ή μάλλον ... ψεκαδόπτωσης. Από βροχερή (φθινοπωρινή) ατμόσφαιρα όμως, το καλύτερό μου!

Καλό ξενύχτι (?) στους ενθουσιώδεις! ;)
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό csath07 » Τρί 28 Ιαν 2014, 23:59

CptBill έγραψε:Να τα και τα ηλεκτρικα στις 23.49 με μια αστραπη συνοδευομενη απο ηχο αρκετα δευτερολεπτα μετα.

Όντως, η ΕΜΥ δίνει strike Σαρωνικό. 90ρίζει η Ν.Φιλαδέλφεια. Ο άξονας από Ν.Ηράκλειο ως Γκάζι τα περισσότερα νερά σύμφωνα με τους σταθμούς. Γύρω στα 60 mm μέσες-άκρες.
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Τετ 29 Ιαν 2014, 0:07

csath07 έγραψε:Πόλεμος, επί 20 λεπτά ρίχνει πολύ νερο!!! Ποτάμια οι δρόμοι! Πρεπει η φάση της Φιλαδέλφειας να ήρθε ανατολικότερα. Χαμός! Υπολογίζω μία 50ρα, χοντρικά. Τα Πατήσια είναι πάνω από 40 μμ με ραγδαιότητες ~150 μμ/η. Το Γκάζι επίσης ανεβαίνει, όντως εχει μετακινηθει ανατολικά! Ανευ συγκλονιστικού απροοπτου θα δώσω μόνο συνολικά χιλιοστά όταν λήξει το θέμα.

Είναι φοβερό πώς για κάποιο λόγο έχει εγκλωβιστεί και ρίχνει κουβάδες στις περιοχές γύρω από το ποτάμι και στο δυτικό κέντρο του λεκανοπεδίου. Εδώ Εξάρχεια μας πιάνει κατά κύματα πολύ καλά.
Οι Αμπελόκηποι εντωμεταξύ στο 1.5χλμ με τον Λυκαβηττό να μας χωρίζει "μόνο" 27mm μέχρι τώρα. Αν κάποιος δηλαδή ανέβει και κατέβει την Αλεξάνδρας, θα δει πολύ μεγάλη διαφορα στη βροχή (λιγότερη στο γήπεδο του Παναθηναϊκού και περισσότεργη στην Πατησίων).
Έχω μετανιώσει 1000 φορές που δεν έχω πάει να εγκαταστήσω έστω ενα αυτοσχέδιο βροχόμετρο στην ταράτσα.

Στην παλιά μου γειτονιά επίσης γίνεται "μαχη" ορίων. Τα Κανάρια γράφουν μολις 9.6mm ενώ ο Υμηττός 17.8mm με την απόσταση μεταξύ τους κάπου στα 2km, ενώ το σπίτι μου βρίσκεται χοντρικά κάπου στη μέση...
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Τετ 29 Ιαν 2014, 0:35

Εικόνα

στα 94.2mm η Καλλιθέα (Χαροκόπειο), αν και η μέτρηση μου φαίνεται λίγο τραβηγμένη. Από την άλλη πλευρά σε άλλα επεισόδια το βροχόμετρο έχει δώσει λογικές τιμές.
Τελευταία συντήρηση του είχα κάνει εγώ ο ίδιος, ωστόσο έχουν περάσει 2 χρόνια από τότε και δεν ξέρω εάν έχει γίνει κάτι ξανά...

Με αστερίσκο λοιπόν το νούμερο, καλύτερα να μείνουμε απλώς με την εντύπωση οτι ΚΑΙ στην Καλλιθέα έριξε πολύ (τουλάχιστον στο βόρειο τμήμα της), δηλαδή να την βάλουμε μέσα στον 'αξονα' του χαμού...
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τετ 29 Ιαν 2014, 1:41

εδω δυτικα παντα το ιδιο γινεται οποτε κατεβαινει χιονιας εδω να εχουμε ποτιστικη βροχη ετσι πηγε και σημερα η μερα μετα την μεσμεριανη βροχουλα εκανε ενα διαλλειμα για να συνεχισει μετα τις 10 το βραδυ και να σταματησει αργοτερα και τωρα εχει ξαστερια εξω και η ερμοκρασια στους 6 βαθμους.η ατμοσφαιρικη πιεση παλι εκανε βουτια εδω επεσε στα 996.5hPa αλλα ποιο δυτια επεσε ακομα ποιο κατω στα 991hPa
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό csath07 » Τετ 29 Ιαν 2014, 1:55

csath07 έγραψε:
CptBill έγραψε:Να τα και τα ηλεκτρικα στις 23.49 με μια αστραπη συνοδευομενη απο ηχο αρκετα δευτερολεπτα μετα.

Όντως, η ΕΜΥ δίνει strike Σαρωνικό. 90ρίζει η Ν.Φιλαδέλφεια. Ο άξονας από Ν.Ηράκλειο ως Γκάζι τα περισσότερα νερά σύμφωνα με τους σταθμούς. Γύρω στα 60 mm μέσες-άκρες.

61 mm απολογισμός χτες και για τη Κυψέλη ενώ η ποτιστική βροχή συνεχίζεται και τώρα με άλλα 3 mm ως τη 01:45 για τη νέα μέρα. Ο μήνας υπερβαίνει τα 156 mm μαζί με αυτά και η μέση Τ για Κυψέλη είναι 13.8 για αυτόν. Όπως πέρυσι δηλαδή. Εμμονές...
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

Δημοσίευσηαπό nNoe » Τετ 29 Ιαν 2014, 10:15

Μια καθαρή Αθήνα ,'αφησε πίσω της η πολύωρη χτεσινοβραδυνή βροχή.Σε συνδυασμό με την εξαιρετική διαύγεια και την ήπια θερμοκρασία ,μια αίσθηση ευεξίας ειναι διάχυτη παντού.Μέχρι εκεί όμως.Οι καταιγιδες δεν ηρθαν ποτε ,η συγκίνηση για μένα τουλάχιστον έλειψε χτες ,μιας και σ αυτες τις ημιτροπικες συνθηκες που ζουμε τους χειμωνες μας τελευταία ,ο ηλεκτρισμός ειναι αυτος που δίνει τον τόνο στο ενδιαφέρον μου.Πολλοι φιλοι ,παρακαλάνε για χιόνι και ειναι λογικό .Εγω πάλι παρακαλάω για λίγο έστω κρύο ,για λίγο τσίτωμα στο δέρμα,(με το οποιο κσοτος φυσικα μιας και μεσα στο σπιτι ξεπαγιαζω ακομα και τωρα).Χειμωνας ειναι,Αν δε το κανει τωρα λιγο ,πότε???Το μακρυ Ελληνικο-Αθηναικο καλοκαιρι καραδοκεί.
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Τετ 29 Ιαν 2014, 10:20

Καλημέρα σε όλους,

στα 102,0mm έφτασε ο μήνας στο Πάτημα. Η χθεσινή βροχή πότισε και τα τσιμέντα και περιμένουμε τώρα το νέο γύρο βροχής το ΣΚ... Καταπλητική ημέρα ξημέρωσε στην Αθήνα με διαύγεια, γαλάζιο ουρανό και φρεσκαδούρα από το δυτικό άνεμο.

Καλό υπόλοιπο ημέρας!
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Τετ 29 Ιαν 2014, 10:21

Ρίο, 29.1.2014
... δυτικό ρεύμα,
...ομβρόκαιρος πλέον,

Εικόνα

...26,2 mm υετικός απολογισμός από χθες το μεσημέρι που ξεκίνησε συνεχής βροχόπτωση μέχρι τις νυχτερινές ώρες, χωρίς ηλεκτρική δραστηριότητα.

Εικόνα

....Φρέσκια χιονόστρωση από τα 1100 μ στο βουνό μας

Ολοταχώς προς σταδιακή βελτίωση !

Εικόνα

Καλημέρα
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες