Αναφορές Φεβρουαρίου 2015

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Φεβρουαρίου 2015

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Πέμ 19 Φεβ 2015, 20:56

Kρυο το πρωινο σημερα στην Αρτα η ελαχιστη το πρωι ηταν 0.5 ενω η μεγιστη 12

πεντακαθαρος ουρανος με καλη διαυγεια και χαμηλή υγρασια.
nektarios 1451

Συγκινητική βραδιά στο κέντρο της Αθήνας

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Πέμ 19 Φεβ 2015, 22:13

Με το ρολόι λειτούργησε η χθεσινοβραδυνή έξαρση. Ξεκίνησε στο κέντρο της Αθήνας από τις 21.30 με 22.00 περίπου με μυγάκια και μεταφερόμενες νιφάδες και από τις 22.00 μετατράπηκε σε πολύ δυνατή χιονόπτωση με την ορατότητα πλέον περιορισμένη. Το χιόνι συνεχίστηκε άκοπο μέχρι ακριβώς τις 2 το πρωί, οπότε σταμάτησε απότομα ! Μεταξύ 12 και 2 μάλιστα, απολαύσαμε μία από τις ομορφότερες χιονοπτώσεις εδώ και πολλά χρόνια στο κέντρο της Αθήνας (και όχι μόνο φυσικά).

Θεωρώ πως είχαμε ολική χιονόστρωση, παρόλο που μέσα στον αστικό ιστό μόνο αυτοκίνητα και τα λιγοστά παρκάκια ήτανε στρωμένα ακόμη και στο χώμα! Γιατί το λέω αυτό; Διότι πεζοδρόμια, δρόμοι και όλες οι υπόλοιπες κατασκευές, είναι τεχνητές και για να στρωθούν, πολλές φορές δεν αρκεί θερμοκρασία στους 0 βαθμούς, αλλά ενδεχομένως χαμηλότερα, διότι η εκπομπή θερμότητας είναι διαρκής. Θα αναφέρω μια μονάχα παρατήρηση: Η διαφορά στη χιονόστρωση ήταν εμφανέστατη καθόλη τη διάρκεια του φαινομένου στο πάρκο Ναυαρίνου (Εξάρχεια) και των διπλανών τετραγώνων. Υπήρχαν μάλιστα δρόμοι, ειδικά σε στενά, που τ'αυτοκίνητα αδυνατούσαν να κρατήσουν επάνω τους το χιονι, ενώ όσα ήταν παρκαρισμένα γύρω από το πάρκο (καθώς και το ίδιο το πάρκο), ήταν ολοκληρωτικά χιονοστρωμένα (90μ υψόμετρο)! Το ίδιο ισχύει και για τα Παναθήναια στην Αλεξάνδρας (100-120μ υψόμετρο) και τα γύρω στενά. Όταν τελείωσαν όλα, όσοι έιχαν την τύχη να μένουν κοντά σε κάποιο πάρκο, είδαν κανονική χιονόστρωση. Κανονικότατη χιονόστρωση είχαν και οι ταράτσες των πολυκατοικιών (πλακάκι ή τσιμένο κ αυτές), αντιθέτως με τους δρόμους και τα πεζοδρόμια, μόνο και μόνο γιατί απλούστατα ήταν εκτεθειμένες και χωρίς ιδιαίτερη θερμομόλυνση σε σχέση με 5-6 ορόφους χαμηλότερα!

Η βραδιά ήταν πραγματικά συγκινητική από κάθε άποψη: Αρχικά γιατί πολλοί παράγοντες "συνομώτησαν" ώστε ειδικά το λεκανοπέδιο της Αθήνας να δει καλό χιόνι και αυτό είναι κάτι που δεν συμβαίνει συχνά. Παρ'όλο που σαν γενικό στήσιμο η κατάσταση δεν ήταν καλή, εντούτοις μας έδωσε το σημαντικότερο πράγμα: Ιδιαίτερα ευνοικό επιφανειακό πεδίο ανέμων με τροφοδοσία υγρασίας έως και τα 700hpa, χαμηλή θερμοκρασία και δυναμικό αίτιο στα 500 για την ενεργοποίηση του μηχανισμού ενός εκτεταμένου Aegean Effect, το οποίο χτύπησε συστημένο το λεκανοπέδιο της Αθήνας.
Εκτός αυτών, ήταν ένας δίκαιος χιονιάς: Όσοι είδαν παραπάνω χιόνοστρωση ήταν γιατί απλούστατα τους βοήθησε το υψόμετρό τους (άρα χαμηλότερες θερμοκρασίες) και όχι γιατί είχαν περισσότερα φαινόμενα. Χιονιζε παντού και το ίδιο, όσον αφορά τις περισσότερες συνοικίες της πόλης...Δεν είχε σημασία πού βρισκόσουν!
Συγκινητική επίσης γιατί ο κόσμος σχεδόν γλεντούσε έξω. Είδα παρέες να προσπαθούν να μαζέψουν το λιγοστό χιονι από κλαδιά και αυτοκίνητα για να παιξουν χιονοπόλεμο και να φτιάξουν χιονανθρώπους. Άλλοι άφηναν τη ζεστασιά των μαγαζιών για να βγουνε έξω και να αρχισουν να χορεύουν. Όλοι πάλι μονολογούσαν ή φώναζαν απ΄τη χαρά τους. Ήταν μια γιορτινή νύχτα...Εγώ έπιασα (ή μου έπιασαν) την κουβέντα πολλές φορές! Τελικά κατέληξα λιγο πριν τη λήξη του χιονιού σε ένα μαγαζί να πίνουμε.

Κανείς δεν σχολίασε ετούτο και πραγματικά θέλω να το γράψω (για δεύτερη φορά): Η ποιότητα του χιονιού. Ήταν, όπως και το βραδυνό της Τρίτης προς Τετάρτη, αραχνοΰφαντο, πανάλαφρο και εύθραυστο! Έμοιαζε με χιονι που πέφτει σε μεγαλύτερα υψόμετρα και όχι το γνωστό βαρύ χιόνι της Αθήνας. Χιόνι δηλαδή που συναντάς με ξηρές συνθήκες και με σχετικά χαμηλή θερμοκρασία. Έτσι, έπεφτε σαν να ήταν βγαλμένο από κάποιο παραμύθι. Απαλά, πολύ αργά, σχεδόν δεν σε άγγιζε καν και στρωνόταν ακόμη και στην πιο μικρή ακίδα...Τέλος, η ίδια η γεύση του: Ελαφρώς αλμυρή, διαφορετική από οποιοδήποτε χιόνι έχω ξαναφάει! Ελιωνε στο στόμα σε ελάχιστη ώρα...

Πάμε στις φωτογραφίες:

Ώρα 00.30 Παναθήναια Λεωφόρος Αλεξάνδρας:
Εικόνα

Ώρα 01.10 Οδός Τζαβέλλα, Εξάρχεια:
Εικόνα

Ώρα 01.45 Πάρκο Ναυαρίνου:
Εικόνα

Ώρα 04.00 στο ίδιο σημείο, ένας πανκ χαρούμενος χιονάνθρωπος με μοϊκάνα. Ήδη αποτελεί παρελθόν, η ζωή του πολύ σύντομη, αλλά μερικούς φίλους σίγουρα τους έκανε:
Εικόνα

Εικόνα

Παναθήναια κατά τις 4.20 το πρωί:
Εικόνα

Το ιδιο σημείο με το αρχικό:
Εικόνα

HELLASWEATHER παντού και πάντα! (εδώ στα 120μ των Εξαρχείων, κατά τις 4.30 το πρωί):
Εικόνα

Περιφερειακός Λυκαβηττού, 180μ υψόμετρο:
Εικόνα

Λεπτομέρεια λίγο υποφωτισμένη λόγω έλλειψης τριπόδου:
Εικόνα

Η χιονόστρωση στην ταράτσα μου:
Εικόνα

...και στη βεράντα μου:
Εικόνα

και ο μαυρομάτης φιλαράκος μου, χθες το βράδυ. Χαρούμενος με χέρια σαν μανταλάκια και δεντρολίβανο για μαλλί:
Εικόνα
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Πέμ 19 Φεβ 2015, 23:01

Καλησπέρα,

πάει κι αυτός ο χιονιάς λοιπόν...Ο 4ος που μας έκανε τη χάρη να μας επισκεφθεί στην Αττική. Συνολικά, έχω καταγράψει 13 ημέρες με χιονόπτωση στην Πολιτεία στα 360 μέτρα. Αν σκεφθεί κανείς ότι από τις 30/12 (1η επίσκεψη του χιονιά) έχουν περάσει 52 ημέρες, η συχνότητα που μας επισκέφτηκε το χιόνι φέτος είναι εντυπωσιακή. Είναι νούμερο που θα ζήλευαν αρκετές πόλεις της κεντρικής Ευρώπης, πόσο μάλλον εμείς. Νομίζω, ότι πιο πολύ χιόνισε παρά έβρεξε αυτό το τελευταίο διάστημα. Μόνον με τον επικό χειμώνα 1991-1992 μπορεί κανείς να κάνει σύγκριση, παρότι δεν σημειώθηκε κάτι ιστορικό σε ύψος χιονιού.

Ποιοτικά, όλοι οι χιονιάδες, εκτός του πρώτου που το χιόνι ήταν με οριακές θερμοκρασίες και υγρό σε γενικές γραμμές, ήταν πολύ καλοί γιατί είχαμε αρνητικές θερμοκρασίες. Ήταν το χιόνι που αγαπώ Αθόρυβο, στεγνό που πιάνει εύκολα χωρίς πολλά ζόρια. Αν κάτι σιχαίνομαι είναι να ακούω νερά όταν χιονίζει. Το χειρότερό μου. Εντυπωσιακό επίσης είναι ότι από τα Φώτα και μετά δεν είχαμε μάχες μεταξύ χιονόνερου και χιονιού μέχρι να γυρίσει σε χιόνι. Άρχιζε υετός και ήξερες ότι θα χιονίσει, όχι αν θα χιονίσει.

Αν κάτι ήταν αντικειμενικά αρνητικό ήταν η μικρή διάρκεια. Το τελευταίο διάστημα μας επισκέφθηκαν χιονιάδες όλων των ειδών: ο πρώτος της Πρωτοχρονιάς με άφθονο υετό αλλά με οριακές συνθήκες για στρώσιμο (κάτω από τα 250-300 μέτρα). Ο 2ος με εξαιρετικές θερμοκρασίες αλλά οριακή διάταξη. Της προηγούμενης εβδομάδος με ικανοποιητικές τουλάχιστον όλες τις συνθήκες για κάτι πολύ καλό. Και ο πρόσφατος χωρίς κάποιο χαμηλό αλλά με καλές θερμοκρασίες. Τελικά, εξαιρουμένου του πρώτου, πάνω κάτω τα ίδια συνέβηκαν. Ωραίο χιόνι ξηρό και απαλό, με μέτριες εντάσεις, κάποιες λίγες εξαιρετικές εντάσεις και μικρή διάρκεια. Είτε είχαμε χαμηλά, είτε δεν είχαμε σαν χθες. Μια από τα ίδια ήταν το αποτέλεσμα. Μήπως τελικά στην Αττική πρέπει να ψάχνουμε τις θερμοκρασίες πρωτίστως και τον υετό να τον βρούμε με τον ένα ή τον άλλον τρόπο? Πάντως, και με τη χαμηλάρα στη Ρόδο δεν είδαμε ιδιαίτερη προκοπή...

Εμένα προσωπικά χόρτασε το μάτι μου χιόνι. Μέσα μου έχω το ανικανοποίητο ότι στο τσακ χάσαμε όχι έναν αλλά παραπάνω ιστορικούς χιονιάδες, αλλά μη γελιόμαστε. Αυτός ο χειμώνας θα μνημονεύεται τα επόμενα χρόνια στο χώρο αυτό έστω και αν το χιόνι ήταν λίγο ή μέτριο (στην περιοχή μου τουλάχιστον, όλες οι χιονοστρώσεις ήταν περίπου 5 πόντοι, εκτός της 30/12 που ήταν πάνω από 10 πόντοι αλλά υγρού χιονιού, της τελευταίας ημέρας των Φώτων και της προηγούμενης εβδομάδος που ήταν 10 πόντοι) και οι χιονοστρώσεις εξαφανίζονταν μέσα σε λίγες ώρες. Αν έπρεπε να διαλέξω μέρα που την χάρηκα περισσότερο ήταν το χθεσινό πρωινό λόγω της έκπληξης αφού δεν περίμενα τίποτα περισσότερο από ένα πασπάλισμα στην καλύτερη των περιπτώσεων και λόγω της άριστης ποιότητας του χιονιού που έπεφτε κατά (της μέτριας έντασης) χιονόπτωση (δεν πρέπει να πήγε χαμένη ούτε μία νιφάδα).

Ας κάνει τώρα τους νοτιάδες του για λίγες ημέρες κι έχουμε ακόμη δρόμο. Ελπίζω και στο Μάρτιο. Γιατί όχι? Αφού φέτος έχει όρεξη ο καιρός, άνετα μπορεί να κάνει κάτι σημαντικό και τότε. Ουσιαστικά έχουμε 1 γεμάτο μήνα μπροστά μας χειμώνα...

Καλό βράδυ,

Βαγγέλης

Υ.Γ. Και κάτι τελευταίο: Το κακό με τους δήμους έχει παραγίνει. Δεν προλαβαίνει να το στρώσει ακούς τον αποκρουστικό θόρυβο των γκρέιντερ, και σου έρχεται αναγούλα. Αστο ρε μεγάλε λίγο να το χαρούμε. Αμέσως να μαζέψεις 5 πόντους χιόνι. Έλεος. Εδώ, λόγω κρίσης, έχετε κάνει περικοπές από παντού. Εκεί βρήκατε να δουλεύουν όλα ρολόι?
Vaghelis1976

Re: Συγκινητική βραδιά στο κέντρο της Αθήνας

Δημοσίευσηαπό Alexandros Nasiakos » Παρ 20 Φεβ 2015, 1:20

Nick Gkikas έγραψε:
Θεωρώ πως είχαμε ολική χιονόστρωση, παρόλο που μέσα στον αστικό ιστό μόνο αυτοκίνητα και τα λιγοστά παρκάκια ήτανε στρωμένα ακόμη και στο χώμα! Γιατί το λέω αυτό; Διότι πεζοδρόμια, δρόμοι και όλες οι υπόλοιπες κατασκευές, είναι τεχνητές και για να στρωθούν, πολλές φορές δεν αρκεί θερμοκρασία στους 0 βαθμούς, αλλά ενδεχομένως χαμηλότερα, διότι η εκπομπή θερμότητας είναι διαρκής.

Καλημέρα σε όλους.Αυτή η υπόθεση θα μπορούσε να ισχύει σε αυτόν τον χιονιά εφόσον όντως υπήρχε καταγραφή μηδενικής ως ελαφρώς αρνητικής θερμοκρασίας για ώρα στο κέντρο.Εκεί θα κοιτούσαμε τα θερμοκρασιακά όρια πάνω στα οποία θα μπορούσε να το στρώσει ή όχι στους δρόμους.Από τους επίσημους σταθμούς το Γκάζι πχ έδωσε ως ελάχιστη 0.8 βαθμούς ενώ οι Αμπελόκηποι 0.3.Ήταν πολύ δύσκολο λοιπόν με τέτοιες ελάχιστες οι οποίες μάλιστα διάρκησαν για λίγη ώρα να στρωθεί κάποιος δρόμος.Για την ιστορία προσωπικά δε το θεωρώ ολική χιονόστρωση στο κέντρο αλλά και για το τυπικό της υπόθεσης θα έπρεπε να βλέπαμε έστω και μια πούδρα στους δρόμους.Αντίθετα το πουδράρισμα των δρόμων το είδαμε πχ στα ψηλά του Ζωγράφου από φωτο που είδα σε άλλες ιστοσελίδες.Εκεί για μένα μάλλον ήταν η πιο κοντινή ολική χιονόστρωση από τον αστικό ιστό τoυ κέντρου της Αθήνας,με μια μικρή επιφύλαξη για περιοχές μεγάλου υψόμετρου της Άνω Κυψέλης.

Η κυρίως ζημιά για να δούμε έστω και αυτό το τυπικό πουδράρισμα σε όλους τους δρόμους του κέντρου πιστεύω έγινε πάλι από τις θερμοκρασίες.Νομίζω το μόνιμο πρόβλημα του κέντρου σε θέματα χιονόστρωσης είναι αυτό ενω στη προκείμενη συνεπικουρήθηκε από το θέμα διάρκειας/έντασης.Μάλλον λοιπόν για να καταφέρει ολική χιονόστρωση το κέντρο σε αυτό τον χιονιά ήθελε σταθερή για ώρα την ένταση που υπήρχε πάνω στο μέγιστο του ξέσπασματος η οποία έτσι ίσως έριχνε τη θερμοκρασία σε οριακά αρνητική ή μηδενική ώστε να αρχίσει να ''πουδρίζει''.Τώρα θα μου πείτε...ασκήσεις επι χάρτου αλλά σε κάθε περίπτωση για το τυπικό της υπόθεσης δε το θεωρώ ολική χιονόστρωση και μάλιστα τείνω και για το ουσιαστικό κομμάτι να αμφιβάλω δεδομένων των θερμοκρασιών που παρατηρήθηκαν στο κέντρο.

Σε κάθε περίπτωση ήταν πανέμορφη η Αθήνα έτσι.Το ίδιο και η Φιλαδέλφεια όπου χάρηκα υπερ του δέοντος το ασπρισμένο Άλσος στο πρωινό τζόγκινγκ μου.Μακάρι να τα έχουμε κάθε χρόνο αυτά.
Αλέξανδρος Νασιάκος,Άλσος Νέας Φιλαδέλφειας,Ερευνητής-Ερασιτέχνης Μετεωρολόγος, καιρικός παρατηρητής από το 1978:

https://twitter.com/AlexandrosNasia

http://www.youtube.com/watch?v=TXGP22EQsk0
Alexandros Nasiakos

Δημοσίευσηαπό mikewindy » Παρ 20 Φεβ 2015, 14:20

Καλησπέρα λίστα

Αν και λίγο αργοπορημένα θα ήθελα να μοιραστώ πως έζησα από την μεριά μου αυτήν την όντως απίστευτη βραδιά που μας ξύπνησε ωραίες αναμνήσεις από το 2004 & το 2008. Έχοντας διαβάσει την λεπτομερή πρόγνωση του Νίκου (τον οποίο και πάλι θα ήθελα να ευχαριστήσω για το πάθος του και την αγάπη του και την δουλεία του για το φόρουμ) με ακρίβεια λεπτού για την διαταραχή...και ενώ μέχρι τις 19:30 ώρα την Τετάρτη 18/2 μόνο άστρα είχε ο Αττικός Ουρανός και ειδικά τα πιο νότια προάστια - έτσι με όσους το συζήταγα κλασσικά λέγαν δεν πρόκειται να χιονίσει, αποκλείεται κτλ... :-)

Εκείνη την ώρα βρεθηκα έξω οπότε και γύρισα τις εξής περιοχές και με την σειρά αυτή: Νέα Σμύρνη, Αργυρούπολη, Πρόποδες Υμηττού (για κεραίες), Άνω Ηλιουπολη και τέλος Ανω Γλυφάδα και τα πράγματα είχαν κάπως έτσι:

23:15 Νέα Σμύρνη: Ξεκίνησε η αραιή χιονόπτωση με ψιλές νιφάδες οι οποίες παρασύρονταν από τον άνεμο και δεν μπορούσαν να προκαλέσουν κάτι το αξιόλογο στην περιοχή
00:00 Αργυρούπολη: Τα πράγματα εκεί ήταν σαφώς καλύτερα οι νιφάδες πιο πυκνές και μεγαλύτερου μεγέθους και είχαν την παρακάτω εικόνα:
Εικόνα

00:15 Άρχισα να ανεβαίνω προς την Ηλιούπολη και όσο πλησίαζα το βουνό σε μεγαλύτερα υψόμετρα λόγω καλύτερης υποστήριξης από την θερμοκρασία η κατάσταση ήταν καλυτερη και ευνοούσε την χιονόστρωση (στις γνωστές επιφάνειες) η κατάσταση επί της χιονόπτωσης ήταν κάπως έτσι στην Ηλιούπολη:
Εικόνα

00:30 Είπα από μέσα μου σήκω φύγε και πήγαινε εκεί στους πρόποδες του Υμηττού (για τις κεραίες ο γνωστός δρόμος) ελπίζοντας ότι θα δω και δρόμους στρωμένους :-) όμως τα πράγματα δεν ήταν έτσι, ενώ η θερμοκρασία πιο χαμηλή οι νιφάδες δεν είχαν το ίδιο μέγεθος και ταυτόχρονα ο αέρας ήταν πιο ισχυρός - αυτό φαίνεται έχει να κάνει με το ότι η Άνω Ηλιούπολη (προστατεύεται από τους πρόποδες του Υμηττού - και ο άνεμος κόβει - θα φανεί και παρακάτω) και επικρατούσε ενα πολύ αδύνατο ΒΑ ρεύμα που βοηθούσε πολύ την χιονόστρωση.

00:45 Ημουν πίσω Ηλιούπολη και άραξα σε ένα ωραίο σημείο (ο θεός ξέρει που ακριβώς όπου νομίζω είχε βοηθήσει ο λιγοστος άνεμος - ισως από τις πιο αξιόλογες χιονοστρώσεις στις γνωστές επιφάνειες για τα Νότια Πρόάστια, ίσως και από κάποια Βόρεια - εδώ μπορεί να κάνω λάθος :-) αλλά έτσι το έκοψα από φωτογραφίες που κυκλοφόρησαν στο αγαπημένο μας φόρουμ. Για να παμε λίγο στις εικόνες ιδού:
Εικόνα

Εικόνα

Να και ένα σύντομο βιντεάκι: https://www.dropbox.com/s/5x4jtgflx9mkynh/VID_20150219_000332.mp4?dl=0

Αφού έκατσα μισή ωρίτσα εκεί και διαπίστωσα και επιβεβαιώνω όπως τα είπε και ο Νίκος παραπάνω ότι το χιόνι ήταν τόσο ελαφρύ και μαλακό σαν να έπιανες αφρό αποκριών - πήγα προς Άνω Γλυφάδα (γύρω στα 170 μέτρα υψόμετρο) Εκεί τα πράγματα ήταν άσχημα ο άνεμος ξύριζε και επομένως οι συνθήκες για χιονόστρωση ήταν άθλιες (δεν νομίζω πραγματικά να ηταν θέμα υετού αλλά η κατάσταση δεν είχε καμία σχέση με αυτήν στην Ηλιούπολη, από το βιντεάκι κανείς μπορεί να καταλάβει ότι με τέτοιες συνθήκες δεν το στρώνει εκτός και αν έχει θερμοκρασίες κάτω του μηδενός και μάλιστα κανα -2 τουλ αν δεν κάνω λαθος, ιδού το βίντεο με το χιονάκι να μοιάζει λιωμένο μόνο από την ταχύτητα που έτρεχε :
https://www.dropbox.com/s/iliokszn52mqw7y/GLYFADA%20VID_20150219_013816.mp4?dl=0

Επειδή συνήθως δεν βρίσκω χρόνο για ποσταρίσματα αλλά σας διαβάζω συχνά ζητάω συγνώμη αλλά σε τέτοιες καταστάσεις θα κάνω το καλύτερο .

Μιχάλης
Άνω Γλυφαδα ( ώρα 01:15 / 19 /2/2015 / Θερμ: 2.2 οC / Σχετικη Υγρασία : 67% (χαρακτηρίζει την ξηρότητα του Χιονιού) / Θερμ ξημερώματος (07:00) με ξαστερια: 1.8 οC / Υψόμετρο : 147 μέτρα
mikewindy

Δημοσίευσηαπό nNoe » Σάβ 21 Φεβ 2015, 13:17

Δε νομιζω να υπαρχει χειροτερο πραγμα απο τα εισαι αρρωστος και εξω να χιονιζει. Να χεις πυρετο ριγη και να ξερεις οτι ολο αυτο εκει εξω ειναι συντομο. Αλλα οχι,Ειμαι υπερβολικος,όσο ειναι ο καθενας που μετραει το χειροτερο και το καλυτερο ,με βαση τη δικη του κατασταση . Το μονο σιγουρο ειναι οτι παντα θα υπαρχουν και καλυτερα και χειροτερα.

Ακομα με ταλαιπωρει η ιωση ,οι αντοχες και οι δυναμεις δεν ειναι στο φορτε τους ,δινω μονο μια φωτο απο εκεινη τη βραδυα,και επιφυλασομαι για ακομα περισοστερο υλικο αργοτερα.Ειναι 2 παρα τεταρτο ,η πολη ειναι βυθισμενη στο λευκο του χιονιου και επικρατει τρελη υσηχια .Παγωμενη...

Εικόνα
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό Μeteoser-K.Hatz » Σάβ 21 Φεβ 2015, 15:27

Πολύ καλές καιρικές συνθήκες τις 2 τελευταιες ημέρες(Παρασκευή 20/02- Σάββατο 21/02 ) στην πόλη των Σερρών με αίθριο καιρό, ασθενείς ανέμους και με τη θερμοκρασία τα μεσημερια στους 13-14 βαθμούς. Νοτιαδάκι σήμερα από το πρωί και θυσσανοι - θυσσανοστρώματα . Αναμένουμε την καιρική αλλαγή .. και τις βροχές στα πεδινά της περιοχής απο τις προμεσημβρινές ώρες της Κυριακής . Χιόνια αναμένονται στα ψηλά τμήματα των βουνών μας τα οποία όμως θα είναι πυκνά . Να είσαστε όλοι καλά .

(15:30) +13.5 °C , ασθενής SE

*Καλή ανάρρωση Γιώργη .

** Ο καιρός βοήθησε μεσα στο Φλεβάρη και έχουμε τουλάχιστο διπλάσιες αναφορές σε σχέση με πέρυσι στη λίστα, χαρηκα πολύ γι'αυτό .
Κωστής Χ.
Σέρρες 34μ.

http://meteoserres.gr/blog
Άβαταρ μέλους
Μeteoser-K.Hatz

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Σάβ 21 Φεβ 2015, 17:46

4.8 η ελαχιστη ενω η μεγιστη στους 16.7 για την Αρτα σημερα με ηλιο και νεφωσεις οι οποιες αρχιζουν και πυκνωνουν σιγα σια στα δυτικα μας δειχνοντας οτι σιγα σιγα ερχεται η αλλαγη του καιρου με βροχες απο αργα το βραδυ
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Σάβ 21 Φεβ 2015, 18:45

Kαλησπέρα, ηλιόλουστος ο καιρός σήμερα στην Αθήνα.
Στον Ταύρο η μέγιστη 16,1 και η ελάχιστη 5,9. Η υγρασία το νωρίς το μεσημέρι έφτασε στο 31%. Τώρα είναι στα 68% και ανεβαίνει.
Στο Γκάζι η μέγιστη 15,3 και η ελάχιστη 4,5. Η υγρασία το πρωί έφτασε στα 42%. Τώρα είναι στα 68% και ανεβαίνει.
Βαρομετρικό σε πτώση.
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό dimitris voyajidakis » Σάβ 21 Φεβ 2015, 18:59

Καλησπέρα απο τη Ν. Κηφισιά.
Γλυκό βράδυ με τη θερμοκρασία στους 10 βαθμούς με τη μέγιστη σήμερα στους 14. Βαρομετρική πίεση τώρα στα 1016.6 HPa και ΝΝΑ άνεμο.
Απο αύριο βροχούλες.

Δημήτρης
dimitris voyajidakis

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες