ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΣΥΜΜΑΖΕΜΑ

Προτάσεις, για τη βελτίωση της λειτουργίας της κοινότητας. Ιδέες, απορίες, και αναφορά προβλημάτων!

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΣΥΜΜΑΖΕΜΑ

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Σάβ 22 Αύγ 2015, 14:09

Αλέξανδρε και Μαρία,

Μάλλον έχετε δίκιο. Νοηματικά επίσης δεν στέκει ιδιαίτερα. Υπάρχουν πράγματι, άλλα θέματα που δεν μπαίνουν σε κάποιο άλλο νήμα συζητήσεων, υπάρχουν όμως και μετεωρολογικές απορίες που είναι περισσότερο συναφείς με μια γενικότερη συζήτηση για μοντέλα, την μετεωρολογική ανάλυση, τη γνώση κλπ. Επίσης, στα άλλα θέματα έχω βάλει (κατά λάθος) και κάποιες ευχές και λοιπά μή μετεωρολογικά, (καλή χρονιά, καλή ανάσταση, γέννησε η γυναίκα μου κτλ :lol: ).

Θα το ξαναδούμε λοιπόν, σίγουρα!
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό nNoe » Δευτ 14 Σεπ 2015, 9:43

Στο "θεμα " ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ της Hellasweather,υπαρχουν 2 κατηγοριες αυτη τη στιγμη. Μια ,στην ΕΝΟΤΗΤΑ " GALLERY" και αλλη μια ξεχωριστη στην ΕΝΟΤΗΤΑ" ΠΑΝΝΕΛΛΗΝΙΕΣ και αλλες ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ "

Αυτες οι δυο ΠΡΕΠΕΙ να ενοποιηθουν. Αποψη μου,να πανε στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ "ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ κ αλλες συναντησεις".Εκει να ανοιχτουν υποκατηγοριες,ΑΝΑ ΧΡΟΝΙΑ.Και ο καθενας να βαζει μεσα στην καθε χρονιά το υλικο που έχει.Αυτο σημαινει ταυτοχρονα και την αναδιαρθωση του υπαρχοντος υλικου που εχει ηδη δημοσιευτει. Να πανε δλδ οι φωτο που εχουν ηδη δημοσιευτει στην σωστη κατηγορια και στη σωστη χρονια.Θα ανοιγα μονος μου τις χρονιες στη κατηγορια που προτεινα ,αλλα σκεφτηκα να μη δρασω αυτοβουλως και πρωτα να ενημερωσω τον χωρο.Να το κανουμε γρηγορα ομως ,ν αρχισει να λειτουργει .Προσωπικα εχω πολυ υλικο που θελω να δωσω ,απο συναντησεις ,εικονες και βιντεο.

Προκειμενου αυτη η κατηγορια να ειναι ανεξαρτητη και να λειτουργει και ως gallery της λιστας ,αναφορικα με τις συναντησεις μας,προτεινω επισης ,ολα τα ΚΑΛΕΣΜΑΤΑ για συνατησεις ,cafe ,ταβερνες κλπ.να μπουν ξεχωριστα με αυτον τον τιτλο: "ΚΑΛΕΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ 'και εκει να υπαρχουν ολα τα καλεσματα ειτε προκετε για cafe ειτε για πανελληνιες,καθως και ολες οι κουβεντες που πιθανα προκυπτουν απο τα καλεσματα αυτα,ή οι συζητησεις ,οπως ψηφοφοριες -συζητησεις ,αναφορικα με τις πανελληνιες.

Τελος,οταν δημοσιευουμε σ αυτη τη κατηγορια ,καλο ειναι στα πιθανα replies να μην υπαρχει παραθεση των ΙΔΙΩΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ προκειμενου καποιος να πει κατι που θυμηθηκε η να σχολιασει. Οι φωτο να παρουσιαζονται μια φορα.
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό Maria K » Δευτ 14 Σεπ 2015, 11:32

nNoe έγραψε:
Στο "θεμα " ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ της Hellasweather,υπαρχουν 2 κατηγοριες αυτη τη στιγμη. Μια ,στην ΕΝΟΤΗΤΑ " GALLERY" και αλλη μια ξεχωριστη στην ΕΝΟΤΗΤΑ" ΠΑΝΝΕΛΛΗΝΙΕΣ και αλλες ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ "

Αυτες οι δυο ΠΡΕΠΕΙ να ενοποιηθουν. Αποψη μου,να πανε στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ "ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ κ αλλες συναντησεις".Εκει να ανοιχτουν υποκατηγοριες,ΑΝΑ ΧΡΟΝΙΑ.Και ο καθενας να βαζει μεσα στην καθε χρονιά το υλικο που έχει.Αυτο σημαινει ταυτοχρονα και την αναδιαρθωση του υπαρχοντος υλικου που εχει ηδη δημοσιευτει. Να πανε δλδ οι φωτο που εχουν ηδη δημοσιευτει στην σωστη κατηγορια και στη σωστη χρονια.Θα ανοιγα μονος μου τις χρονιες στη κατηγορια που προτεινα ,αλλα σκεφτηκα να μη δρασω αυτοβουλως και πρωτα να ενημερωσω τον χωρο.Να το κανουμε γρηγορα ομως ,ν αρχισει να λειτουργει .Προσωπικα εχω πολυ υλικο που θελω να δωσω ,απο συναντησεις ,εικονες και βιντεο.

Προκειμενου αυτη η κατηγορια να ειναι ανεξαρτητη και να λειτουργει και ως gallery της λιστας ,αναφορικα με τις συναντησεις μας,προτεινω επισης ,ολα τα ΚΑΛΕΣΜΑΤΑ για συνατησεις ,cafe ,ταβερνες κλπ.να μπουν ξεχωριστα με αυτον τον τιτλο: "ΚΑΛΕΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ 'και εκει να υπαρχουν ολα τα καλεσματα ειτε προκετε για cafe ειτε για πανελληνιες,καθως και ολες οι κουβεντες που πιθανα προκυπτουν απο τα καλεσματα αυτα,ή οι συζητησεις ,οπως ψηφοφοριες -συζητησεις ,αναφορικα με τις πανελληνιες.

Τελος,οταν δημοσιευουμε σ αυτη τη κατηγορια ,καλο ειναι στα πιθανα replies να μην υπαρχει παραθεση των ΙΔΙΩΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ προκειμενου καποιος να πει κατι που θυμηθηκε η να σχολιασει. Οι φωτο να παρουσιαζονται μια φορα.

Γιώργο δεν μπορούμε να τις ενοποιήσουμε! Η Gallery έχει ανομοιογενές υλικό! ΄Με εξαίρεση ένα τόπικ με τίτλο που αναφέρεται σε συνάντηση, στην υπο-gallery κάθε μέλους υπάρχουν διάφορα, όπως παλιές κακοκαιρίες, στιγμιότυπα, εκδρομές ενώ κάποια μέλη έχουν και λίγο υλικό από συναντήσεις. Αυτό που θα μπορούσε να γίνει ίσως είναι να μεταφέρει το κάθε μέλος τη δική του δημοσίευση που αφορά σε συναντήσεις στην ομώνυμη κατηγορία. Όλα τα υπόλοιπα στις δημοσιευσεις των μελών θέλουν ανακατηγοριοποίησή σε άλλες ενότητες αλλά αυτό είναι κάτι που τεχνικά μόνο ο administrator θα μπορούσε να κάνει και μάλιστα είναι κάτι που θέλει και χρόνο και δουλειά και συνεννόηση με κάθε μέλος ξεχωριστά (κάποια από τα μέλη δεν ξέρω καν αν μας διαβάζουν κιόλας).

Προσωπικά, εγώ θα ήθελα αυτό να γίνει γιατί η ενότητα Gallery δεν με ικανοποίησε ποτέ, πρώτον γιατι προσπαθήσαμε να κάνουμε γκάλερι εκεί που δεν ήταν δυνατόν τεχνικά να γίνει και δεύτερον την φτιάξαμε με λάθος θεματική κατηγοριοποίηση (ανά μέλος). Έτσι κάτω από την ταμπέλα του μέλους χάνονταν οι άλλες σημαντικές θεματικές ενότητες, δηλαδή το καιρικό συμβάν, ο χρόνος και ο τόπος. Ήταν βέβαιο ότι θα μας δημιουργούσε ζήτημα θεματικής ακαταστασίας.

Τώρα η ενότητα που προτείνεις "κάλεσμα για συναντήσεις" κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται. Υπάρχει ήδη η κατηγορία "ανακοινώσεις" που είναι επαρκής. Καλύτερα θα ήταν να μην προσθέτουμε άλλες. Όσες πιο λίγες τόσο πιο καλά.
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό Maria K » Δευτ 14 Σεπ 2015, 11:38

nNoe έγραψε:

Σωστή η παρατήρησή σου!
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό nNoe » Δευτ 14 Σεπ 2015, 12:16

Maria K έγραψε:
Γιώργο δεν μπορούμε να τις ενοποιήσουμε! Η Gallery έχει ανομοιογενές υλικό! ΄Με εξαίρεση ένα τόπικ με τίτλο που αναφέρεται σε συνάντηση, στην υπο-gallery κάθε μέλους υπάρχουν διάφορα, όπως παλιές κακοκαιρίες, στιγμιότυπα, εκδρομές ενώ κάποια μέλη έχουν και λίγο υλικό από συναντήσεις. Αυτό που θα μπορούσε να γίνει ίσως είναι να μεταφέρει το κάθε μέλος τη δική του δημοσίευση που αφορά σε συναντήσεις στην ομώνυμη κατηγορία. Όλα τα υπόλοιπα στις δημοσιευσεις των μελών θέλουν ανακατηγοριοποίησή σε άλλες ενότητες αλλά αυτό είναι κάτι που τεχνικά μόνο ο administrator θα μπορούσε να κάνει και μάλιστα είναι κάτι που θέλει και χρόνο και δουλειά και συνεννόηση με κάθε μέλος ξεχωριστά (κάποια από τα μέλη δεν ξέρω καν αν μας διαβάζουν κιόλας).

Προσωπικά, εγώ θα ήθελα αυτό να γίνει γιατί η ενότητα Gallery δεν με ικανοποίησε ποτέ, πρώτον γιατι προσπαθήσαμε να κάνουμε γκάλερι εκεί που δεν ήταν δυνατόν τεχνικά να γίνει και δεύτερον την φτιάξαμε με λάθος θεματική κατηγοριοποίηση (ανά μέλος). Έτσι κάτω από την ταμπέλα του μέλους χάνονταν οι άλλες σημαντικές θεματικές ενότητες, δηλαδή το καιρικό συμβάν, ο χρόνος και ο τόπος. Ήταν βέβαιο ότι θα μας δημιουργούσε ζήτημα θεματικής ακαταστασίας.

Τώρα η ενότητα που προτείνεις "κάλεσμα για συναντήσεις" κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται. Υπάρχει ήδη η κατηγορία "ανακοινώσεις" που είναι επαρκής. Καλύτερα θα ήταν να μην προσθέτουμε άλλες. Όσες πιο λίγες τόσο πιο καλά.

Μαρια,και υπλοιποι που διαβαζετε.

1.Οντως η Gallery εχει ανομοιογενες υλικο.ΑΝ και δεν ειναι επι του παροντος,σαν γενικο σχολιο να πω οτι πολλα πραγματα δε μπορουν τεχνικα να γινουν στο φορουμ. Δε μας ταιριαζει αυτο το πραγμα. Τελος.Ουτε η Gallery ουτε το "σαν σημερα" ειαι λειτουργικο,και πολλα αλλα.Ομως προσπαθουμε να λειτουργησουμε οπως μπορουμε μ οτι εχουμε .Γιαυτο ,επιμενω,στη κατηγορια ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ Κ ΑΛΛΕΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ,Ν ανοιχτουν topic ανα χρονια και εκει ,να βαζει ο καθενας ,αναλογα τη χρονια,το υλικο που εχει απο συναντησεις καφεδες ταβερνω και πανελληνιων. Και ταυτοχρονα ,μια εκκληση ,σ οσους φιλους βλεπουν διαβαζουν η συμμετεχουν και εχουν ηδη ποσταρει υλικο απο τις συναντησεις μας αλλου ,να τις βγαλουν και να τις βαλουν εκει.

2.Η κατηγορια ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ειναι μπαχαλο. Εχει μεσα ανακοινωσεις για καφεδες,για σταθμους,για θεματα της λιστας. Μια συμβιβαστικη προταση θα ελεγε :Μεσα στη κατηγορια ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ,ενα tiopic λοiπον ,που θ αφορα ΚΑΛΕΣΜΑΤΑ σε συναντησεις.
*nNoe*

Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό Maria K » Δευτ 14 Σεπ 2015, 12:38

nNoe έγραψε:Γιαυτο ,επιμενω,στη κατηγορια ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ Κ ΑΛΛΕΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ,Ν ανοιχτουν topic ανα χρονια και εκει ,να βαζει ο καθενας ,αναλογα τη χρονια,το υλικο που εχει απο συναντησεις καφεδες ταβερνω και πανελληνιων. Και ταυτοχρονα ,μια εκκληση ,σ οσους φιλους βλεπουν διαβαζουν η συμμετεχουν και εχουν ηδη ποσταρει υλικο απο τις συναντησεις μας αλλου ,να τις βγαλουν και να τις βαλουν εκει.

Αυτό γίνεται. Συνεπώς όλη η υπόλοιπη gallery που έχει μέχρι στιγμής δημοσιευτεί μένει ως έχει ?
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό nNoe » Δευτ 14 Σεπ 2015, 12:43

Maria K έγραψε:Αυτό γίνεται. Συνεπώς όλη η υπόλοιπη gallery που έχει μέχρι στιγμής δημοσιευτεί μένει ως έχει ?

Ναι μενει ως εχει. Και βλεπουμε. Ειναι αδυνατο να γινουν ολα μαζι. Αλλα πρεπει να κανουμε πραγματα που να ειναι λειτουργικα εστω κ αποσπασματικα. ο ΧΩΡΟς ΑΥΤΟς ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΑΝ ΚΑΡΜΑΝΙΟΛΑ ΣΤΙς ΕΠΙΛΟΓΕς ΜΑΣ
*nNoe*

Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό nNoe » Δευτ 14 Σεπ 2015, 12:46

Το μονο ισως που θα μπορουσαμε να κανουμε επιπλεον ειναι ν ανοιχτουν δυο τοπικ στη κατηγορια ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ και ΑΛΛΕΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ,.Ενα με τιτλο καφεδες και ταβερνες και ενα αλλο με τιτλο μονο Πανελληνιες".

Σε καθε τοπικ ν ανοιχτουν παλι οι χρονιες ολες. Ο λογος γιαυτο ,ειναι, αν θελουμε να εχουμε ξεχωριστα τις ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ που ειναι ενα- οπως και να το κανουμε- ξεχωριστο κεφαλαιο στη ζωη της Hellasweather,
*nNoe*

Άβαταρ μέλους
nNoe

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Προτάσεις / Απορίες / Προβλήματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες