Αναμνήσεις...

Γενικές συζητήσεις για τον καιρό και το κλίμα!

Re: Αγαπημένες καιρικές στιγμές

Δημοσίευσηαπό Meteojohn-Loutraki » Σάβ 03 Δεκ 2011, 20:26

Καλησπέρα σε όλους από το Λουτράκι.
Σας παρακολουθώ πολλά χρόνια τώρα και με κάποιους από εσάς έχω επικοινωνήσει προσφάτως διαδικτυακά μέσω των προσωπικών ιστολογίων μας ή μέσω του Flickr...
Στο θέμα μας: Εκείνο το ονειρεμένο 15νθήμερο(Μάρτης '87) θυμάμαι χαρακτηριστικά εδώ στο Λουτράκι να δυσκολεύομαι να περπατήσω προς το σχολείο (πήγαινα 1η Λυκείου-σας αποκάλυψα έτσι και την ηλικία μου ο "παππούς"!!!) :D, γιατί το πόδι μου χώνονταν μέχρι τη γάμπα στο χιόνι!!!
Η εικόνα δε της παραλίας με τις βάρκες κάτασπρες ήταν όλα τα λεφτά!..
Όσο για τις αναφορές που πέρναμε από το χωριό μου στα Γιάννενα(..Ηπειρώτης "παγουράς" στην καταγωγή..) μιλάγανε για ολικό "θάψιμο" του χωριού, με το χιόνι να λιώνει τον Απρίλιο!!!
Αυτά τα ολίγα για αρχή.. μόλις μάθω καλύτερα τα "κόλπα" του νέου χώρου που με τιμά με τη φιλοξενία του τα ξαναλέμε!

Γιάννης Κ. - Λουτράκι
http://www.meteojohn71.blogspot.com
Γιάννης Καλαντζής (Λουτράκι-Γιάννενα)
http://www.loutraki-live.gr/
http://www.meteojohn71.blogspot.gr
Άβαταρ μέλους
Meteojohn-Loutraki

Δημοσίευσηαπό nNoe » Κυρ 04 Δεκ 2011, 11:01

[quote="Meteojohn-Loutraki"]Καλησπέρα σε όλους από το Λουτράκι.
Σας παρακολουθώ πολλά χρόνια τώρα και με κάποιους από εσάς έχω επικοινωνήσει προσφάτως διαδικτυακά μέσω των προσωπικών ιστολογίων μας ή μέσω του Flickr...
Αυτά τα ολίγα για αρχή.. μόλις μάθω καλύτερα τα "κόλπα" του νέου χώρου που με τιμά με τη φιλοξενία του τα ξαναλέμε!

Γιάννη ,καλως ηρθες στο χωρο της hellasweather.Θέλωνα πιστευω οτι εδω θα βρεις ενα χωρο,που θα τον αγαπησεις και θα δημιουργησεις μαζι του μια σχεση αμφιδρομη βασισμενη στη φιλία ,την ευγένεια και την κοινή μας αγάπη ,τον καιρο.Καλές αναφορές σου ευχομαι/
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό Maria K » Κυρ 04 Δεκ 2011, 12:00

Meteojohn-Loutraki έγραψε:Καλησπέρα σε όλους από το Λουτράκι.
Στο θέμα μας: Εκείνο το ονειρεμένο 15νθήμερο(Μάρτης '87) θυμάμαι χαρακτηριστικά εδώ στο Λουτράκι να δυσκολεύομαι να περπατήσω προς το σχολείο (πήγαινα 1η Λυκείου-σας αποκάλυψα έτσι και την ηλικία μου ο "παππούς"!!!) :D, γιατί το πόδι μου χώνονταν μέχρι τη γάμπα στο χιόνι!!!
Όσο για τις αναφορές που πέρναμε από το χωριό μου στα Γιάννενα(..Ηπειρώτης "παγουράς" στην καταγωγή..) μιλάγανε για ολικό "θάψιμο" του χωριού, με το χιόνι να λιώνει τον Απρίλιο!!!

Γιάννης Κ. - Λουτράκι

Καλώς όρισες και από μένα Γιάννη! Κάτι μου λέει πως ήλθες για να μείνεις! ;) Καλή συνέχεια, λοιπόν, τόσο εδώ όσο και στην όμορφη προσωπική σελίδα σου!
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Κυρ 04 Δεκ 2011, 18:45

Meteojohn-Loutraki έγραψε:Καλησπέρα σε όλους από το Λουτράκι.

Γιάννης Κ. - Λουτράκι

Καλώς ήρθες Γιάννη στην ζεστή καιροπαρέα μας. :)
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό Stam082004 » Τρί 06 Δεκ 2011, 14:31

Καλησπέρα σε όλους!
Τρεις είναι για μένα οι καλύτερες χιονο-στιγμές που θυμάμαι πάντοτε.

1η: Ασφαλώς ο χιονιάς του 2002, στις αρχές του Γενάρη, που το Σάββατο ανυποψίαστος εντελώς, ξύπνησα με ένα ωραιότατο -3 στο Ν. Κόσμο, χιονοθύελλα και τα πάντα χιονισμένα έως και 10 πόντους! Όσο ανυποψιαστος/απροετοίμαστος ήμουν εκείνο το Σάββατο, άλλο τόσο ήμουν και την Κυριακή. Τί μαγική Κυριακή Θεέ μου!!! Tί ένταση χιονιού! Δυστυχώς εμείς είχαμε 0,5-1 βαθμούς και έτσι δεν μπορούσε να μείνει το χιόνι...αλλά λίγα μέτρα παραπάνω απο εμάς, πχ στην Ηλιούπολη, τα πάντα είχαν παραλύσει. Ήταν φανταστικά όπως και να 'χει.

2η: To 2004 στα Χανιά, ως φοιτητής. Πάντα ονειρευόμουν να ζω σε μια επαρχιακή πόλη και να χιονίσει το χειμώνα. Βέβαια, τα Χανιά, μόνο για χιόνι στα πεδινά δεν είναι...όμως έγινε το θαύμα. Απίστευτη 8ωρη!!! χιονόπτωση ακόμη και στα παραθαλάσσια τμήματα με -2 βαθμούς και χιόνι μέσα στην πόλη που ξεπερνούσε και τους 15 πόντους. Δε θα ξεχάσω ποτέ αυτή τη μέρα, που ξεκίνησε στις 8-9 το πρωΐ με ήλιο (αφού είχα ξενυχτήσει με τα ξυπνητήρια 6 φορές περίπου, για να βλέπω με σύνδεση dial-up τότε, δορυφορικές και εξωτερική θερμοκρασία), στις 10:35-11:10 τα πάντα είχαν στρωθεί από το χιονοχάλαζο, το οποίο έπεφτε με απίστευτη βιαιότητα και το παροδικό 40λπετο άνοιγμα του καιρού, για να κλείσει εκ νέου για 8 ώρες ασταμάτητης χιονόπτωσης. Υπήρχαν συνομίλικοί μου φίλοι απ την Κρήτη που δεν είχαν δει ποτέ χιόνι στο σπίτι τους ή και γενικότερα.

3η: Το 2008 που απ τα δυτικά ήρθε ένα απ τα σφοδρότερα κύματα χιονιού που έχω ζήσει έως τώρα στην Αθήνα, ανέλπιστα εκείνό το βράδυ. Θερμοκρασία σταθερά στους -2/-3, πολύ έντονη χιονόπτωση και στρώσιμο παντού. Το πρωΐ είχαμε γύρω στους 10 πόντους.

Αυτά...
Σταμάτης Περδικούρης
Stam082004

Δημοσίευσηαπό fkostaras » Τετ 07 Δεκ 2011, 9:32

Σίγουρα για μένα η πιο πρόσφατη αγαπημένη καιρική στιγμή είναι η περσινή χιονόπτωση στην Λάρισα, στις 16 Δεκεμβρίου 2010.
Για τον περισσότερο κόσμο ήταν εντελώς αναπάντεχη. Η χιονόπτωση ξεκίνησε γύρω στις 11 το βράδυ χωρίς όμως να το "πίανει", το πρωί όμως όλα ήταν άσπρα και το χιόνι σε ορισμένα σημεία έφτανε τα 35-40 εκ. ακόμα και στο κέντρο της Λάρισας. Με το πρώτο φως η πλειοψηφία των Λαρισαίων έπαθε σοκ. Εγώ πέρασα το βράδυ μεταξύ κρεβατιού και μπαλκονιού, με την γυναίκα μου να με ρωτάει όποτε σηκωνόμουνα "Μα τι έπαθες βραδιάτικα;"- η απάντηση μου ήταν "Θα δεις το πρωί" απαντούσα γρήγορα - γρήγορα. Ακόμα και εγω θα αιφνιδιαζόμουνα εκείνη την ημέρα και θα έχανα όλη την μαγεία εαν δεν υπήρχε η πρόβλεψη του Βασίλη (meteolarissa) ο οποίος είχε προβλέψει ακόμα και την ακριβή ώρα έναρξης των φαινομένων!
Η επόμενη μέρα ήταν ιδανική καθώς είχα άδεια από την δουλεία και φυσικά δεν μπορούσα να μην βγω μια βόλτα για να δω την κατάσταση (και φυσικά δεν μπορούσα να μην ψήσω λουκάνικα και κάστανα στο τζάκι!).

Ορίστε μερικές φωτογραφίες:

Η λάμπα (όργανο παρακολούθησης έντασης χιονόπτωσης. Το δικό μου όργανο έχει τρεις βαθμονομημένες κλίμακες ανάλογα με την ένταση του φαινομένου - 1.οχι παλί ρε γαμ... 2. Ρε λες να 3. Ναι ρε, ναι έτσι). Η συγκεκριμένη φωτογραφία τραβήχτηκε όταν το φαινόμενο ήταν στην κλίμακα 2.

Εικόνα
DSC02985 by fotiskost, on Flickr

Δρόμος στο κέντρο της Λάρισας

Εικόνα
DSC02999 by fotiskost, on Flickr

Η κεντρική πλατεία της Λάρισας

Εικόνα
DSC03008 by fotiskost, on Flickr

Εικόνα
DSC03009 by fotiskost, on Flickr

Εικόνα
DSC03007 by fotiskost, on Flickr

Τις επόμενες μέρες της χιονόπτωσης ακολούθησε ισχυρότατος παγετός τόσο στο κέντρο (-8C) όσο και στην ύπαιθρο γύρω από την Λάρισα (-12C).
Τελευταία επεξεργασία από fkostaras και Τετ 07 Δεκ 2011, 13:00, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Φώτης, Λάρισα
Άβαταρ μέλους
fkostaras

Δημοσίευσηαπό snowearth » Τετ 07 Δεκ 2011, 12:59

Δε θα έλεγα οτί ήταν το 2001 για μένα αλλά το υπέροχο ξύπνημα ενός Δεκέμβρη, του 1999 συγκεκριμένα. Το πρωϊνό με το χιόνι που πέφτει να φαίνεται μέσα από τις κουρτίνες ήταν φοβερό.

Εικόνα
Κωνσταντίνος Οικονόμου, Θεσσαλονίκη
snowearth

Δημοσίευσηαπό taximer » Τετ 07 Δεκ 2011, 14:50

Πολύ ωραίες εικόνες Φώτη, από μία θεσσαλική πόλη, που πολλές φορές είναι αδικημένη από χιονιάδες.
Θυμάμαι εκείνο το πρωινό, που χιόνισε και στο Βόλο και το έπιασε πρόσκαιρα μέχρι και το κύμα, λίγα όμως χιλιοστά,καμιά σχέση όμως με τη Λάρισα.
Πάντως ήταν ένα ανέλπιστο πρωινό, μια που πολύ σπάνια χιονίζει μέσα στο Βόλο, με -3 περίπου στα 850, απ΄ότι θυμάμαι!
Ξεκίνησε να χιονίζει νωρίς το πρωί, με πολύ καλή όμως ένταση και μετά από ολονύχτια ποτιστική βροχή.
Ο όχι όμως υγρός Β-ΒΔ άνεμος που ήρθε από τον κάμπο, από το εσωτερικό, της θεσσαλικής πεδιάδας, έκανε το θαύμα του!
Ταξιάρχης, Βόλος
taximer

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Τετ 07 Δεκ 2011, 15:10

Φώτη, πολύ ωραίες οι φωτογραφίες αλλά και η περιγραφή!
Να είσαστε καλά για να το χαρείτε ξανά και σύντομα!
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό George Kouimintzis » Κυρ 18 Δεκ 2011, 1:48

Οι καλύτερες καιρικές στιγμές όπως ειναι αποτυπωμενες στο μυαλό μου.Για ένα μυστήριο λόγο παρότι έχω ζήσει καλύτερες χιόνι καταστάσεις στην Εύβοια, στο μυαλό μου είναι αποτυπωμενες οι αστικές χιονοπτώσεις. Ίσως επειδή το χιόνι έχει το σπάνιο προνόμιο να ομορφαίνει μια άσχημη μεγαλούπολη.

1) 26-27 Ιανουαρίου 1981 στο Περιστέρι. Ο πρώτος χιονιας ,έρωτας πάντοντινος
2) 9 Μαρτίου 1987 . Το πρωινό έκπληξη.( Περιστέρι)
3) 22-23 Φεβρουαρίου 1992. Εντυπωσιακοτερη χιονόπτωση ( μέχρι το 2008). Λόγω εφηβείας τα αισθήματα είναι πιο έντονα.
4) 17-18 Φεβρουαρίου 2008. Η Εντυπωσιακοτερη χιονόπτωση όλων εποχών.( Περιστέρι)
5) 5 Ιανουαρίου 2002 Σαντορίνη. Ταπεινό χιονοχαλαζο απο αυτα που στην Εύβοια τα έχουμε ψωμοτυρι. Το εντυπωσιακό ήταν όμως η είσοδος απο την θάλασσα του κυμματος μέσα στην Καλδερα του ηφαιστείου, ενώ απο πάνω μας είχε καθαρό ουρανό. Σαν να έσκασε το ηφαίστειο.
http://www.weatherlink.com/user/koem1977/index.php?view=summary&headers=1
Άβαταρ μέλους
George Kouimintzis

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης