Αναφορές Σεπτεμβρίου 2015

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Σεπτεμβρίου 2015

Δημοσίευσηαπό messos80 » Σάβ 26 Σεπ 2015, 23:59

Πολύ δυνατή βροχή, καταρρακτώδη θα έλεγα καλύτερα με πέτυχε στην αρχή της ε.ο. στο νέο Φάληρο και στη Νίκαια και Ρέντη πριν τις 12.00 το βράδυ. Ευχαριστήθηκα ιδιαίτερα καθώς δεν είχε κίνηση η εθνική και ήταν απόλαυση! Από κει και πάνω μέχρι το Μενίδι έβρεχε με έως ασθενή ένταση. Ο σταθμός στο Μενίδι έχει γράψει το φτωχικό 0,5mm :( . Αναλόγως φτωχική ήταν και ολόκληρη η χθεσινή μέρα με 1mm, παρόλη την καταιγίδα εξπρές του μεσημεριού.
Πάντως μετά τον καύσωνα ο Σεπτέμβρης μας κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον και με πολύ θέαμα και πολλά mm (για Σεπτέμβρη).
Άβαταρ μέλους
messos80

Δημοσίευσηαπό nNoe » Κυρ 27 Σεπ 2015, 0:03

Τελειος ειναι ο Σεπτεμβρης ,και απ οτι φαινεται θα χουμε και αυριο θεμα!!! Ισως αυριο Γιωργο να σαι απ τους τυχερους !! Για να δουμε...Νεα ενταση της βροχης τωρα,ειναι πανεμορφο....ειχε μηνες να το κανει,,,βρεχει αδιακοπα πανω απο μιαμιση ωρα....δε παιζουν πλεον ηλεκτρικα....01:02π.μ "Παιζει".....Γιαννάκης και ειναι αφιερωμενο σ ολους!!

]

Καλό ξημέρωμα !!
Τελευταία επεξεργασία από nNoe και Κυρ 27 Σεπ 2015, 8:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Κυρ 27 Σεπ 2015, 1:03

Αυτη η γκριζιλα που ειχαμε ολη μερα ακολουθειται απο ενα λαμπερο φεγγαρι στον ουρανο παρεα με μια ωραια ξαστερια. Η υγρασια εχει κατσει παντου μουσκεμα τα αμαξια ακομα και στους κεντρικους δρομους της Αρτας αφου εχει φτασει στο 96% ενω η θερμοκρασια ειναι στους 17.9
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό vkyriak » Κυρ 27 Σεπ 2015, 8:47

Καλημέρα στην παρέα,

Ο Πειραιάς εχτές είχε την τιμητική του από τις καταιγίδες που πέρασαν. Το πρωί καταιγίδα μπήκε από το Σαρωνικό και άφησε αρκετό νερό στο κέντρο του Πειραιά με μεγάλη ραγδαιότητα και περιορισμένη ορατότητα για λίγη ώρα. Το βράδυ γύρω στις 11:00 ξεκίνησε έντονη βροχόπτωση που κράτησε για τουλάχιστον δύο ώρες με πολύ δυνατή ένταση και 2-3 ηλεκτρικά. Νομίζω ότι για τον Πειραιά ήταν το πιο δυνατό επεισόδιο βροχής του Σεπτεμβρίου.

Βαγγέλης
vkyriak

Δημοσίευσηαπό nNoe » Κυρ 27 Σεπ 2015, 8:50

Καλημέρα Βαγγέλη,καλημέρα παιδιά!!Ο Πειραιας όντως χτες,όσο φαινόταν απο την Κυψέλη ειχε πολυ καλό θεμα !!Βαγγελη "παιζει 'καμια κάμερα Πειραια να κοιταζει τον Σαρωνικο? Ξερεις ?
*nNoe*

Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό vkyriak » Κυρ 27 Σεπ 2015, 9:23

Καλημέρα Γιώργο,

Παλιά στο metar υπήρχε σταθμός στον Πειραιά που έδειχνε θάλασσα. Δεν ξέρω αν υπάρχει κανένα ξενοδοχείο που να έχει κάμερα προς το Σαρωνικό. Πάντως ο σταθμός εδώ στα Καμίνια που μένω έδειξε σύνολο κακοκαιρίας 36mm

Βαγγέλης
vkyriak

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Κυρ 27 Σεπ 2015, 10:15

vkyriak έγραψε:Καλημέρα στην παρέα,

Ο Πειραιάς εχτές είχε την τιμητική του από τις καταιγίδες που πέρασαν. Το πρωί καταιγίδα μπήκε από το Σαρωνικό και άφησε αρκετό νερό στο κέντρο του Πειραιά με μεγάλη ραγδαιότητα και περιορισμένη ορατότητα για λίγη ώρα. Το βράδυ γύρω στις 11:00 ξεκίνησε έντονη βροχόπτωση που κράτησε για τουλάχιστον δύο ώρες με πολύ δυνατή ένταση και 2-3 ηλεκτρικά. Νομίζω ότι για τον Πειραιά ήταν το πιο δυνατό επεισόδιο βροχής του Σεπτεμβρίου.

Βαγγέλης

Καλημέρα από Νέο Φάληρο, καλή Κυριακή.

Όντως, πολύ νερό στον Πειραιά (και στη συνοικία του Ν. Φαλήρου που μένω). Βαγγέλη, μας χωρίζει η Πειραιώς, μιας και μένω κοντά στο στάδιο Καραϊσκάκη.
Το παρκάκι κοντά στο σπίτι μου τίγκα στο νερό κατά τις 01:00. Πάρα πολύ νερό στους δρόμους και εγώ μούσκεμα μέχρι το κόκκαλο διότι δεν είχα ομπρέλα μαζί μου. ;)
Πάντως απόλαυσα την βροχή στο κεφάλι μου και μου θύμισε παιδικά χρόνια.

Καλή συνέχεια σε όλες και όλους σας.
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό nNoe » Κυρ 27 Σεπ 2015, 13:14

Time lapse ,της web cam ,που βρισκεται εγκατεστημενη στο χωριό Λυσιμαχεία,απο το ξημέρωμα της 27ης Σεπτεμβρη 2015 στην ομώνυμη λίμνη .Ομίχλη.

**Ok,Βαγγέλη ,θα το ψαξω!!! Σ ευχαριστω!!
*nNoe*

Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό Akis_Meteo » Κυρ 27 Σεπ 2015, 15:29

Καλησπέρα από Πειραιά
Ωραία και η χθεσινή καταιγίδα με αρκετά ηλεκτρικά. 2-3 οβίδες και οι αναπτύξεις εντυπωσιακές.

Ήμουν Πειραική για βόλτα, χωρίς κάμερα γιατί δεν περίμενα το βραδυνό, αλλά μου έκανε τη χάρη με το κινητό και τράβηξα αυτή
Εικόνα

Μην ξεχνάμε το πρωινό shelf που ήρθε από Σαρωνικό!
Εικόνα

Μαρία πανέμορφες οι εικόνες σου!
Γιώργο το βίντεο άξιζε την επεξεργασία! Και οι χθεσινές φωτό, μια χαρά είναι!
Κυριάκο, βλέπω είμαστε γείτονες! Όμορφα!
Νίκο λίγο επιμονή! Μην το παρατάς! Αν και χθες για να λέμε και του στραβού το δίκιο... έριχνε όπου ήθελε και ασυγχρόνιστα!
Χρήστο, το τσάκωσες το cb!
Νεκτάριε μουλιάσατε!
Γιώργο πραγματικά η φωτογραφία με την πειρατική σημαία είναι πολύ όμορφη!

Καλό απόγευμα από μένα!
Akis_Meteo

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Κυρ 27 Σεπ 2015, 16:27

Καλησπέρα φίλοι και καλό ό,τι απέμεινε από την Κυριακή...

Πάρτυ για λίγους κι εκλεκτούς ήταν η χθεσινή βραδιά, καθώς εάν παρατηρούσε κανείς τη δοροφορική, σε ελάχιστες περιοχές υπήρχαν σοβαρά νεφη αναπτύξεων. Ένα από αυτά ήταν η ανατολική Μακεδονία, όπου καταγράφθηκαν αξιόλογα ποσά υετού (έως και 39mm), το άλλο ήταν η Σκύρος, ανατολική Εύβοια και Σποράδες όπου είδαν επίσης βροχή, από την καταιγίδα που κινήθηκε προς τα εκεί, αφού επηρέασε πρώτα το λεκανοπέδιο της Αττικής.

Εδώ, εντός του λεκανοπεδίου, έσπασε η γκίνια τουλάχιστον για το κέντρο της Αθήνας! Για πρώτη φορά, πράγματι, έβρεξε με διάρκεια με μερικά καλά ξεσπάσματα και 2-3 ηλεκτρικά, το ένα μάλιστα αρκετά κοντά. Ήταν πολύ ενδιαφέρουσα βραδιά καθώς είδαμε το νέφος ν'αναπτύσσεται από την αρχή του στην δυτική Αττική, όπως έγραψα και χθες το βράδυ, το οποίο κινήθηκε και φούσκωσε τις επόμενες ώρες επηρεάζοντας ιδιαίτερα πρωτίστως περιοχές γύρω από τον Πειραιά, νοτιοδυτικά προάστια και δευτερευόντως με λιγότερα, αλλά αξιόλογα ποσά υετού και τα περισσότερα τμήματα του δήμου Αθηναίων. Ένας δευτερεύον πυρήνας επηρέασε επίσης τα άκρα νότια προάστια με πάνω από 30mm βροχής. Εδώ στη Νεάπολη Εξαρχείων, μιλάμε για 10.5mm μετά τα μεσάνυκτα και άλλα 1.2mm πριν τα μεσάνυκτα = 11.7mm...Αρκετά καλά σε σχέση με πολλές περιοχές. Η αίσθηση της βραδιάς όμως, ήταν που κέρδισε τις εντυπώσεις και εάν δει κανείς και τί συνέβη γενικότερα, νιώθει καλύτερα μιας που είμασταν από τους τυχερούς!

Δεν έχω άλλες φωτογραφίες ή βίντεο, δεν είχα τη δυνατότητα για κάτι τέτοιο.

Υπέροχο υλικό από όλους, στέκομαι ιδιαίτερα στην 19λεπτη καταγραφη του Γιώργου, που είναι για μερακλήδες! Πράγματι εκεί γύρω στο 1.20 "κάτι γίνεται", προς το βάθος (όχι στα μπροστινά σύννεφα) αν και όπως μου είπε ο Γιώργος, το πλάνο ουσιαστικά συνεχίζεται στο 2.03...Τελικά όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον, η υποψία δεν επαληθεύεται...

http://www.cyclogenesis.gr/neapoli/

Καλό απόγευμα προς το παρόν.....
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες