ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ 2016

Αρχείο Συναντήσεων της HellasWeather (Πανελλήνιες κ.α.)

Re: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ 2016

Δημοσίευσηαπό Maria K » Παρ 26 Φεβ 2016, 19:44

Η Ζαρούχλα το 1969

https://youtu.be/Bu_4Ay8wbAc
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Σάβ 27 Φεβ 2016, 6:18

Καλημέρα Hellasweatherίτες!

Ενόψει της συνάντησης ρίξτε μια ματιά και στη δική μου πρόταση για το καταστατικό του Συλλόγου.
:arrow: viewtopic.php?f=3&t=1094&p=29358#p29358
Ὁ Λυγκηστίδος, Πελαγονίας καί Νοτίου Αἵμου, Ἀλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Δημοσίευσηαπό nNoe » Κυρ 28 Φεβ 2016, 20:57

Καλησπερ σ ολους!

Μολις γυρισα απο τν Ζαρουχλα.Κυριακη βράδυ στις 9.Τελειωσε μια πολυ καλη πολυ εποικοδομητικη Παννελλήνια συνάντηση.Συζητησαμε για το καταστατικο του συλλογου τη σχεση με τη λιστα .Εγινε ωραιος διαολογος .Παραβρεθηκαμε περιπου 20 ατομα.Ολα ειναι σε βιντεο .Θα τα δωσω οσο πιο συντομα μπορω
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Δευτ 29 Φεβ 2016, 2:01

Καλησπέρα λίσταρχοι και σύντροφοι καιροδοιπόροι!

Λοιπόν οι δυσκολίες υπάρχουν πάντα για να μας "τεστάρουν". Ειδικά αυτές που εμφανίζονται απρόοπτα και την τελευταία στιγμή! Εκεί, ή τα παρατάς και δεν ασχολείσαι, ή, επιμένεις αποδεικνύοντας πόσο πολύ πιστεύεις αυτο που κάνεις και πόσο πολύ το θες.

Αυτά σκεφτόμουν στο δρόμο το Σάββατο το πρωί ταξιδεύοντας για την όμορφη Ζαρούχλα, ώστε να μπορέσω να παρεβρεθώ έστω και αυθημερόν για την πολύ σημαντική συζήτηση που διεξήχθη!
Η πρώτη απρόοπτη δυσκολία ήταν, η πολύ αντιεπαγγελματική συμπεριφορά ενός εκ των ξενοδόχων που σκόπευα να φιλοξενηθώ, οι οποίοι επικαλέστηκαν λόγους ανωτέρας βίας ώστε να ακυρωθεί η διαμονή μου την Κυριακή το βράδυ, με αντάλλαγμα να μείνω εκεί την Παρασκευή το βράδυ ώστε να γίνει τελικά Παρασκευή & Σάββατο βράδυ. Ωστόσο, διάφοροι προσωπικοί λόγοι δεν μου επέτρεπαν να διανυκτερεύσω εκεί την Παρασκευή και το Σάββατο, αλλά το Σάββατο και την Κυριακή. Το απρόσιτο (για εμένα) της τιμής των υπολοίπων ξενοδοχείων, δεν μου επέτρεψε να κλείσω άλλο δωμάτιο ενώ αν και είχα την ευκαιρία να μείνω έστω και σε τρίκλινο, για πολλούς λόγους, συμπεριλαμβανομένου και του εκνευρισμού μου γι αυτούς τους ανθρώπους, δεν θέλησα. Ετσι λοιπόν, η τριήμερη έγινε μονοήμερη κι έπρεπε να κάνω τον απαράδεκτο δρόμο Αθηνών/Ακράτας καθώς και την κάπως απαιτητική ορεινή διαδρομή μετά, δύο φορές μέσα στην ίδια ημέρα. Η δεύτερη δυσκολία ήταν οτι, παρουσιάστηκε πρόβλημα στο σύστημα διεύθυνσης του αυτοκινήτου μου, απ'αυτά που ξέρεις οτι από στιγμή σε στιγμή μπορεί να "σε αφήσει". Συνεπώς, για λόγους ασφαλείας, πήγαινα πιο αργά απ οτι συνήθως και με την ψυχή στο στόμα!

Όμως: Παρ'όλο το θυμό και τον εκνευρισμό μου, όταν μπήκα έστω και με 2 ώρες καθυστέρηση στο χώρο της συνάντησης, με το που σας είδα όλους, ένιωσα πως τίποτε απ ολα αυτά δεν έχει σημασία! Η διάθεσή μου άλλαξε αμέσως και σας ευχαριστώ! Η γνωστή ζεστασιά των συναντήσεών μας, τα χαμόγελα και οι ανοιχτές καρδιές! Ακόμη και την κούραση ξέχασα και στρωθήκαμε αμέσως στη δουλειά:

Το βασικό θέμα συζήτησης ήταν η δημιουργία του Συλλόγου, τα χαρακτηριστικά αυτού αλλά και η σχέση του με την κοινότητά μας. Η συζήτηση ήταν πολύ σοβαρή, ώριμη και παραγωγική. Το θέμα συζητήθηκε κατ'ευθείαν στην ουσία του. Προσωπικά, ανοίγοντας την κουβέντα, δεν θεωρώ οτι είχε νόημα να εξετάσουμε τα δύο υποψήφια καταστατικά λέξη προς λέξη, αλλά να εξετάσουμε "επί της αρχής" τον σκοπό του συλλόγου και την σχέση του με την hellasweather.
Γι αυτά τα ζητήματα, τοποθετήθηκαν όλοι κι έγιναν ερωτήσεις / παρατηρήσεις από τους υπόλοιπους σε σχέση με κάθε τοποθέτηση. Κατ'αυτόν τον τρόπο, πραγματοποιήθηκε ο διάλογος, ο οποίος είχε σαν αποτέλεσμα να καταλήξουμε σε μερικά βασικά σημεία τα οποία και θα θέσουμε προς ψήφιση διαδικτυακά προκειμένου να ενσωματωθούν στο πρώτο καταστατικό του μελλοντικού συλλόγου.
Περισσότερα εδώ: viewtopic.php?f=3&t=1094&start=10#p29369

Κατόπιν επισκεφθήκαμε τη λίμνη Τσιβλού, ένα παραμυθένιο μέρος. Διπλα στη λίμνη υπάρχει μια ταβέρνα στην οποία είχαμε και το καθιερωμένο μας γεύμα! Τα γνωστά εθιμοτυπικά δεν ήταν δυνατόν να μην τηρηθούν: Η απαραίτητη φωτογραφία όλων μπροστά στη λίμνη με τη σημαια της λίστας μας, αλλά και η κοπή της πίτας! Το φλουρί το κέρδισε ο Γιάννης απ το Λουτράκι! Το δώρο; Μια έκπληξη που κανόνισε ο Χρήστος!

Χρήστο τα συγχαρητήριά μου για τη διοργάνωση! Έκανες τα πάντα και έτρεξες για όλα...
Και του χρόνου παιδιά!! Να είμαστε υγιείς!!

Κάπου εκεί, μετά την ταβέρνα ήρθε η ώρα για να φύγω. Νύχτα πλέον και οδηγώντας προς την Αθήνα, αναρωτιόμουν πώς γίνεται να επιστρέφω πιο ξεκούραστος σε σχέση με το πώς έφυγα;;
Πώς γίνεται μια τόσο γεμάτη μέρα με 7 ώρες συνολικά στο τιμόνι και τόσες συζητήσεις να μην κάνουν τα μάτια μου να κλείνουν απ τη νύστα;;;
Κι όμως....

Hellasweather ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!!!!!
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Meteojohn-Loutraki » Δευτ 29 Φεβ 2016, 8:37

Κατόπιν επισκεφθήκαμε τη λίμνη Τσιβλού, ένα παραμυθένιο μέρος. Διπλα στη λίμνη υπάρχει μια ταβέρνα στην οποία είχαμε και το καθιερωμένο μας γεύμα! Τα γνωστά εθιμοτυπικά δεν ήταν δυνατόν να μην τηρηθούν: Η απαραίτητη φωτογραφία όλων μπροστά στη λίμνη με τη σημαια της λίστας μας, αλλά και η κοπή της πίτας! Το φλουρί το κέρδισε ο Γιάννης απ το Λουτράκι! Το δώρο; Μια έκπληξη που κανόνισε ο Χρήστος!

Γενικά στη ζωή μου έχω κερδίσει ελάχιστες φορές σε "το-κοπη-τη-πιττα", σε εκδηλώσεις, σε χορούς κλπ και ΕΥΤΥΧΩΣ γιατί σχεδόν ΠΑΝΤΑ μετά με ακολουθούν ΑΤΥΧΙΕΣ!!! :? :cry: :lol:

Τι εννοώ: Φεύγοντας το Σάββατο βρ'αδυ από την Τσιβλού για να επιστρέψω Λουτράκι, στο πανάθλιο δρόμο μέχρι την Ακράτα υπήρχαν διάσπαρτες κοτρόνες από κατολισθήσεις. Το πρωί όταν ανέβαινα αυτό δεν ήταν πρόβλημα γιατί με τη βοήθεια του φωτός της ημέρας δεν υπήρχε περίπτωση να μην τις δω. Το βρ'αδυ όμως τα πράγματα ήταν πιο δύσκολα.
Για να μην τα πολυλογώ, κάποια στιγμή πάτησα μια μεγάλη πέτρα που την είδα τελευταία στιγμή στο σκοτάδι και δεν πρόλαβα να την αποφύγω. Το αυτοκίνητο έκανε από κάτω έναν τρομαχτικό θόρυβο και σταμάτησα να δω τι έγινε. Μαζί μου σταμάτησε και ο Θοδωρής Κονδύλης που ερχόταν πίσω μου. Δεν είδαμε να έγινε κάτι σοβαρό αλλά δεν μπορούσαμε να κάνουμε πιο λεπτομερή έλεγχο σε εκείνο το σημείο γιατί άρχιζαν να μας πλησιάζουν μερικά ΤΣΟΠΑΝΟΣΚΥΛΑ από ένα διπλανό κοπάδι με γίδια οπότε την κάναμε με ελαφρά!!! :lol:

Τεσπα, αυτοκίνητο δεν φαίνεται να έπαθε κάτι. Στην εθνική όμως από Ακράτα προς Κόρινθο είχα και άλλο περιστατικό.
Σε έναν πανάθλιο και κατασκότεινο "εθνικό" δρόμο (που όλοι οδηγάνε μετά φόβου Θεού) το μπροστινό μου αυτοκίνητο σκότωσε έναν άτυχο σκύλο που πετάχτηκε από το πουθενά! Η σύγκρουση ήταν δυνατή και ο άνθρωπος έπαθε ζημιά στο μπροστινό φτερό και φανάρι. Το άψυχο σκυλί πετάχτηκε στον αέρα και προσγειώθηκε στην μπροστινή δεξιά μου ρόδα!!! Πρόλαβα και έκοψα ταχύτητα και δεν το βρήκα πολύ οπότε δεν πιστεύω να έπαθα ζημιά ΚΑΙ από αυτό...

Σήμερα το πρωί το αυτοκίνητο είναι στο συνεργείο για έλεγχο από κάτω μπας και έγινε κάποια ζημιά λόγω των δύο περιστατικών... Με την ευχή να μην μου έρθει κανένα απρόσμενο έξοδο έχω να πω ότι ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΕΡΑΣΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ ΕΠΑΝΩ.
Α, και χαρίζω το φλουρί και το δώρο που κέρδισα σε όποιον θέλει. αρκεί να φύγει η γκαντεμιά από μένα :lol: :lol: :lol:
Γιάννης Καλαντζής (Λουτράκι-Γιάννενα)
http://www.loutraki-live.gr/
http://www.meteojohn71.blogspot.gr
Άβαταρ μέλους
Meteojohn-Loutraki

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Δευτ 29 Φεβ 2016, 9:06

Καλημέρα σε όλους,

ήταν ένα όμορφο διήμερο με ανθρώπους που γνωρίζω πλέον σχεδόν 10 χρόνια. Η περιοχή αρκετά γνώριμη για μένα, αλλά από χτες θα έχω αναμνήσεις και από την Πανελλήνια της λίστας μας.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Χρήστο Η. για τη διοργάνωση της Πανελλήνιας! Να είστε όλοι καλά και σύντομα να ξαναβρεθούμε!
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Δευτ 29 Φεβ 2016, 12:23

Ολοκληρώθηκε και η 15 η Πανελλήνια μας ...

Εικόνα
15η Πανελλήνια Συνάντηση μελών Hellasweather
by Nektarios Giannoulis, on Flickr

Εικόνα
15η Πανελλήνια Συνάντηση μελών Hellasweather by Nektarios Giannoulis, on Flickr

...εκεί ψηλά ,στα 1047 m στην ορεινή Αχαία ...

Εικόνα

στις νοτιοανατολικές πλαγιές του Χελμού...

Εικόνα
Helmos Mt

υπό συνθήκες ημερήσιας άνοιξης και πρωινών αναστροφών με αρνητικές θερμοκρασίες!

ΕικόναΖαρούχλα 1037 m!

ΕικόναDSC_0015

Περισσότερες φωτογραφίες εδώ...

https://www.flickr.com/photos/58073211@N02

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Χρήστο Ηλιόπουλο για την άρτια διοργάνωση και σε όλους τους φίλους και τα μέλη που μου έδωσαν τη χαρά να τους συναντήσω και πάλι και να μοιραστώ στιγμές μαζί τους!

Καλή εβδομάδα!
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Δευτ 29 Φεβ 2016, 20:29

15η Πανελλήνια Συνάντηση Hellasweather...
Εικόνα15η Πανελλήνια Συνάντηση Hellasweather by ndimensi, on Flickr

Από τη φωτογραφία απουσιάζει ο Νεκτάριος και ο κύριος που κέρδισε το φλουρί και μετά το... μετάνιωσε... :lol:
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό christosz » Δευτ 29 Φεβ 2016, 20:47

Άλλη μια πανελλήνια συνάντηση της hellasweather ολοκληρώθηκε και για άλλη μια φορά περάσαμε πολύ όμορφα. Η περιοχή που έγινε η συνάντηση είναι καταπράσινη με τρεχούμενα νερά και μικρά χωριουδάκια που δένουν αρμονικά με το τοπίο το οποίο ήταν ανοιξιάτικο φυσικά.
ΕικόναUntitled by ChristosZ, on Flickr

Εικόναhellasweather 2016 by ChristosZ, on Flickr

Ευχαριστούμε Χρήστο για τη διοργάνωση!! Να 'μαστε καλά και του χρόνου!
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό vits » Τρί 01 Μαρ 2016, 10:56

Καλημέρα,

15η Πανελλήνια Συνάντηση HellasWeather! Το λες και σκέφτεσαι "πότε πέρασαν 15 χρόνια από την πρώτη φορά που βρεθήκαμε εκεί πάνω στο Αστεροσκοπείο"! 20 άτομα βρεθήκαμε στα ορεινά της Αχαΐας, εκεί πάνω στα 1037μ. της Ζαρούχλας, ένα γραφικό μέρος μέσα στη φύση.
Εικόνα

(πάνω αριστερά το ξενοδοχείο Στύγα και δεξιά του ο Πύργος της Ζαρούχλας)
Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Παλιοί γνώριμοι βρεθήκαμε και πάλι, συζητήσαμε, γελάσαμε, χαλαρώσαμε (πολύ)
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

και συζητήσαμε εποικοδομητικά στο καφέ Νώνακρις για τη λίστα και το πώς θα πάει ένα βηματάκι ακόμα μπροστά, όπως θα δείτε και τα βίντεο από το Γιώργο.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

(Νώνακρις)
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
(Νώνακρις)
Εικόνα

Η συνέχεια ήταν στην υπέροχη και χαλαρωτική λίμνη Τσιβλού στα 800μ, όπου χαλαρώσαμε (κι άλλο), φάγαμε και κόψαμε την πίτα μας
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

(2-3 ακόμα πιο πολύ ξενοδοχειακού ενδιαφέροντος)
Στης Έλενας
Εικόνα

Αροάνια
Εικόνα

Timberland Cabins
Εικόνα

Ένα μεγάλο μπράβο στο Χρήστο που έτρεξε για την οργάνωση. Καλή αντάμωση στην επόμενη Πανελλήνια!

(Όλες οι φωτό εδώ: http://niovi.aueb.gr/~kxv/zarouchla26-280216 όπου μπορείτε να τις δείτε και ολόκληρες μιας και εδώ κάτι γίνεται με το πλαίσιο και τις δείχνει μισές και πρέπει να πάρεις την οριζόντια μπάρα στο κάτω κάτω μέρος του μηνύματος και τη σύρεις πιο δεξιά για να φανεί όλη η φωτό...)
Κώστας Βίτσιος, Μαρούσι, 236μ. καιιιιιι Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vits

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συναντήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες