Αναφορές Φεβρουαρίου 2017

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Φεβρουαρίου 2017

Δημοσίευσηαπό ippos2010 » Κυρ 12 Φεβ 2017, 2:30

Καλησπέρα σας. Καιρική απραξία σε γενικές γραμμές για τις περισσότερες περιοχές τις τελευταίες ημέρες, η οποία φαίνεται ότι θα έχει και συνέχεια. Τις τελευταίες ημέρες τίποτα το αξιοσημείωτο. Μια αργή πτώση της θερμοκρασίας, αισθητή κυρίως μετά το απόγευμα, το μόνο που θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι άξιο λόγου, καθώς επίσης και ο αρκετά δυνατός αέρας εχθές το βράδυ. Σήμερα η εικόνα προς τα βόρεια του νομού, καθώς ανέβαινα προς τη Μεταμόρφωση, έδινε την εντύπωση αρκετά κλειστού καιρού και υποψία εκδήλωσης φαινομένων. Δεν ξέρω καθόλου αν κάτι τέτοιο ισχύει ή όχι. Η Πάρνηθα, από την άλλη, με νεφώσεις που κάλυπταν την κορυφή και τίποτα παραπάνω. Τώρα το βράδυ διάσπαρτα σύννεφα, μια εικόνα που συμβαδίζει με την επερχόμενη αναιμική ψυχρή εισβολή. Η γενικότερη διαίσθηση για το υπόλοιπο του χειμώνα δεν αφήνει περιθώρια για πολλές εκπλήξεις. Ας έχουμε έστω καμία βροχή, καθώς από άποψη υετού η Αθήνα μου φαίνεται ότι είναι ιδιαίτερα αδικημένη σε σχέση με άλλες περιοχές το φετινό χειμώνα. Γενικότερα, έχω την εντύπωση ότι πλέον στην Αθήνα βρέχει αρκετά πιο αραιά και δύσκολα σε σχέση με το παρελθόν (για χιόνι δεν το συζητάμε...). Δεν γνωρίζω αν αυτό ισχύει και θα ήθελα αν κάποιος έχει στοιχεία ή γνωρίζει να μας πει σχετικά. Εν πάση περιπτώσει, περίπου ένας μήνας χειμώνα μπροστά ακόμα, να δούμε τι μπορεί να μας προσφέρει. Καλό σας βράδυ.
ippos2010

Δημοσίευσηαπό Νικος Μαρουλης » Κυρ 12 Φεβ 2017, 19:41

Καλησπέρα σε όλους. Βρήκα λίγο χρόνο να "μοντάρω" ένα μικρό μέρος του υλικού που έχω από τον ιστορικό χιονιά που έπληξε την Ανατολική Εύβοια.Αρκετά πρόχειρο, αλλά δεν είχα χρόνο για κάτι καλύτερο.
Αναφορές από Κύμη Ευβοίας.
http://penteli.meteo.gr/stations/kymi/
Άβαταρ μέλους
Νικος Μαρουλης

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Κυρ 12 Φεβ 2017, 23:24

Νικος Μαρουλης έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους. Βρήκα λίγο χρόνο να "μοντάρω" ένα μικρό μέρος του υλικού που έχω από τον ιστορικό χιονιά που έπληξε την Ανατολική Εύβοια.Αρκετά πρόχειρο, αλλά δεν είχα χρόνο για κάτι καλύτερο.

Συγκλονιστικό. Εμείς της Αττικής και το 20% να είχαμε ιστορικό θα είχαμε. :(
Και μία ερώτηση: Προφανώς είναι πρωτόγνωρο για την περιοχή τόσο χιόνι. Γενικότερα στην Κύμη το χιόνι είναι συχνό? Και για τι χιονοστρώσεις μιλάμε;? Π.χ.στη γειτονιά μου 5-10 πόντοι είναι νορμάλ. Σε εσάς; Και, αν δεν κάνω λάθος η κωμόπολη είναι σε υψόμετρο. Τι έγινε στην παραλία;

Και μια γρήγορη αναφορά: Στην Πολιτεία έχουμε πολύ κρύο σήμερα, 3 βαθμούς μόλις με ψεκάδες από το μεσημέρι και μετά. Δεν είναι μακριά κάποια ευχάριστη (περιορισμένης ισχύος έκπληξη).

Βαγγέλης
Vaghelis1976

Δημοσίευσηαπό christosz » Δευτ 13 Φεβ 2017, 1:30

Καλησπέρα!
Ξανά έπεσε η θερμοκρασία και από χτες (Σάββατο) έχουμε περάσει σε θερμοκρασίες κάτω από 10οC. Ο βοριάς έχει ενισχυθεί και σήμερα κάποια σύννεφα κατάφερναν να αφήνουν κάποιες ψιχάλες.
Στα ορεινά των Τρικάλων χιόνισε ξανά αλλά κυρίως στο ανατολικότερο άκρο της Πίνδου
http://www.elaticam.com/

6οC συννεφιά
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό vits » Δευτ 13 Φεβ 2017, 11:07

Κρύο έχει πέσει μπόλικο. Χαρακτηριστικά την Κυριακή η θερμοκρασία κυμάνθηκε από 3,6 έως 5,4C!
Σήμερα Δευτεριάτικα ξημερώσαμε με 3,1 και μόλις τώρα στις 11:00 πέρασε τους 4C.

Δεν ξέρω, αλλά με έχει κουράσει το κρύο φέτος. Θα ήθελα λίγη ζεστούλα (ξέρω... στο πυρ το εξώτερον κλπ :-p )
Κώστας Βίτσιος, Μαρούσι, 236μ. καιιιιιι Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vits

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Δευτ 13 Φεβ 2017, 11:31

Xteς στην Αρτα η μεγιστη εφτασε τους 14 αλλα το αερακι που φυσαει κατα [περιοδους σε εκανε να νοιωθεις μια ψυχρα. κατω στο Καναλι που κατεβηκα αργα το απογευμα ο αερας εκει σε εκανε νανοιωθεις ποιο ψυχρά τους 12 βαθμους που ειχε εκει κατα τις 18:00
6 βαθμοι η ελαχιστη το πρωι ενω τωρα εχει 11 με πολυ καλη διαυγεια στην ατμοσφαιρα
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Δευτ 13 Φεβ 2017, 11:52

vits έγραψε:Δεν ξέρω, αλλά με έχει κουράσει το κρύο φέτος. Θα ήθελα λίγη ζεστούλα (ξέρω... στο πυρ το εξώτερον κλπ :-p )

Μπα.. Μην το λές Κώστα. Πολλοί έχουμε κουραστεί. Καταρχάς, νομίζω μας έχουν λυγίσει τα έξοδα θέρμανσης. Κατά δεύτερον, όλο μέλι μέλι κι από τηγανίτα τίποτα (ή τέλος πάντων όχι ακριβώς τίποτα, αλλά πάντως δεν πέτυχε).
Βέβαια, από την άλλη, το παρατεταμένο κρύο έχει κρατήσει τις ιώσεις σε σαφώς καλύτερο επίπεδο από πέρυσι. Πέρυσι παρότι υστερικά οι ραδιοφωνητζίδες πανηγύριζαν για τα 20αρια, οι γρίπη θέρισε και δεν είναι τυχαίο.

Προσωπικά ο καιρός αυτός μου αρέσει, αλλά θέλω και κάποια διαλείμματα (όπως της προηγούμενης εβδομάδος π.χ.). Αλλά να κάνει και τίποτα, όχι αυτό το πράγμα με το ξεροβόρι....

βαγγέλης
Vaghelis1976

Δημοσίευσηαπό Νικος Μαρουλης » Δευτ 13 Φεβ 2017, 17:44

Vaghelis1976 έγραψε:
Νικος Μαρουλης έγραψε:

Και μία ερώτηση: Προφανώς είναι πρωτόγνωρο για την περιοχή τόσο χιόνι. Γενικότερα στην Κύμη το χιόνι είναι συχνό? Και για τι χιονοστρώσεις μιλάμε;? Π.χ.στη γειτονιά μου 5-10 πόντοι είναι νορμάλ. Σε εσάς; Και, αν δεν κάνω λάθος η κωμόπολη είναι σε υψόμετρο. Τι έγινε στην παραλία;

Και μια γρήγορη αναφορά: Στην Πολιτεία έχουμε πολύ κρύο σήμερα, 3 βαθμούς μόλις με ψεκάδες από το μεσημέρι και μετά. Δεν είναι μακριά κάποια ευχάριστη (περιορισμένης ισχύος έκπληξη).

Βαγγέλης

Η Κύμη βρίσκεται περίπου στα 240 μέτρα. Στην παραλία το χιόνι έφτασε το 1+ μέτρο. Γενικά, είμαστε μια περιοχή που αναλογικά με το υψόμετρό της δέχεται διαχρονικά πάρα πολύ χιόνι. Θεωρώ ότι κάθε 2 χρόνια είναι φυσιολογικό ένα χιόνι μεγαλύτερο των 20cm. Kάθε 3 με 4 χρόνια ένα χιόνι μεγαλύτερο των 50cm. Χιόνι περισσότερο από 150cm είχε πέσει το γνωστό 1987 και το 1965. Προσωπικά, ελάχιστους χειμώνες θυμάμαι που να μην το έστρωσε έστω και λίγο.
Αναφορές από Κύμη Ευβοίας.
http://penteli.meteo.gr/stations/kymi/
Άβαταρ μέλους
Νικος Μαρουλης

Δημοσίευσηαπό christosz » Δευτ 13 Φεβ 2017, 20:05

Πολύ κρύα και η σημερινή μέρα στην Αθήνα.
Χαρακτηριστικό του φετινού χειμώνα τα παρατεταμένα κρύα, οι συννεφιασμένες μέρες και οι ξερές ψυχρές εισβολές :lol: . Πάντως με τους πρώτους 2 μήνες του χειμώνα να κλείνουν με μονοψήφια μέση θερμοκρασία το να πάει και ο Φεβρουάριος κάτω από 10 είναι κάτι που νομίζω δεν συμβαίνει συχνά. Μέχρι τώρα είμαστε στους 11οC αλλά μέχρι τις 20 του μήνα ίσως να είμαστε πάλι κάτω από 10. Μεγάλο το ενδιαφέρον για τη συνέχεια σίγουρα, για να δούμε τι κλείσιμο μας επιφυλάσσει ο χειμώνας.
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Δευτ 13 Φεβ 2017, 20:51

Νικος Μαρουλης έγραψε:
Vaghelis1976 έγραψε:
Νικος Μαρουλης έγραψε:

Βαγγέλης

Η Κύμη βρίσκεται περίπου στα 240 μέτρα. Στην παραλία το χιόνι έφτασε το 1+ μέτρο. Γενικά, είμαστε μια περιοχή που αναλογικά με το υψόμετρό της δέχεται διαχρονικά πάρα πολύ χιόνι. Θεωρώ ότι κάθε 2 χρόνια είναι φυσιολογικό ένα χιόνι μεγαλύτερο των 20cm. Kάθε 3 με 4 χρόνια ένα χιόνι μεγαλύτερο των 50cm. Χιόνι περισσότερο από 150cm είχε πέσει το γνωστό 1987 και το 1965. Προσωπικά, ελάχιστους χειμώνες θυμάμαι που να μην το έστρωσε έστω και λίγο.

Νίκο, το 2004 και το 2006, πόσο είχε πέσει; Ζαρακες είχαμε 120 και 150cm αντίστοιχα, φαντάζομαι η Κύμη θα είχε το ίδιο ή και περισσότερο.

--------

Κατά τα άλλα, για να μην στέλνω απανωτά μηνύματα, να δώσω μια γενική εικόνα του Σαββατοκύριακο από το 'χαμηλό' κέντρο της Αθήνας (Κολωνός).
Στα δύο ήταν χωρισμένο, με το Σάββατο να περνάει με λίγη συννεφιά και αρκετό ήλιο (το ιδιο και στις περισσότερες περιοχές του λεκανοπεδίου), με το βράδυ ν'αυξάνονται κάπως οι νεφώσεις. Ο άνεμος στα 4-5 μποφώρ, κατά διαστήματα 6 (κάπως ασθενέστερος του αναμενόμενου).
Η Κυριακή ξημέρωσε αρκετά πιο συννεφιασμένη, αλλά με διαστήματα όπου έσπαγε. Στον Κολωνό είχαμε και διαστήματα ηλιοφάνειας, το ίδιο και γενικότερα στα δυτικά του λεκανοπεδίου και ακόμη περισσότερο στα δυτικά του νομού. Βορειοανατολικά κλειστός και στο μεγαλύτερο διάστημα της ημέρας και στ'ανατολικά προάστια, όπου υπήρξε αναφορά για χιονόβροχο και στα ψηλά της Ηλιούπολης. Άλλες αναφορές έδωσαν χιονι και στην Κηφισιά, μιλάμε όμως για ασθενή φαινόμενα.
Το βράδυ πάντως προς Δευτέρα ο καιρός έκλεισε καλά και τα ξημερώματα, και μετά τις 3-4 περίπου ξεκίνησαν πυκνές ψεκάδες, αλλά σε καμια περιπτωση χιονοβροχο. Ενδεχομένως σε ψηλότερα τμήματα (εικάζω απ τα 300μ και πάνω) να χιόνισε. Μέχρι τις 5 που πήγα για ύπνο ήταν έτσι ο καιρός.

Σήμερα, καιρός ανατολικού τόξου ξανά όπου τα νέφη ήταν περισσότερα, με 6-7/8 συννεφιά και στον Κολωνό 4-6/8. Αναφορές έκαναν λόγο για ασθενείς χιονοπτώσεις σε υπερβόρεια Αττική...

Αξιόπιστη αναφορά φίλης μου από τους Ζάρακες πάντως, έκανε λογο για κανονική χιονόπτωση κατά διαστήματα στο χωριό, ήδη απο το πρωί με τον καιρό τελείως κλειστό.

Για να δούμε, τι επιφυλάσσουν τα αποψινά. Η θερμοκρασία είναι οριακά καλή για χιονι και μέσα στην Ηλιούπολη θα μπορούσε να υπάρξει. Ελπίζω απόψε να δω κατι....
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης