Αναφορές Φεβρουαρίου 2017

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Φεβρουαρίου 2017

Δημοσίευσηαπό nNoe » Δευτ 20 Φεβ 2017, 13:58

Time lapse απο την webcam της Λυσιμαχειας .Μια συννεφιασμένη 19η Φλεβάρη 2017 που θα δωσει καταιγίδα (πλάνα βιντεοκαταγραφης)μετα τις 19:00 στην ευρυτερη περιοχη στο Αγρινιο.

*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Δευτ 20 Φεβ 2017, 14:47

Καλησπέρα,

κάπου εδώ νομίζω ότι πρέπει να προετοιμαστούμε ψυχολογικά ότι ο χειμώνας μας χαιρετά... Λίγο δύσκολο, γιατί καλομάθαμε Δεκέμβρη και Ιοανουάριο, μπήκε μαλακά ο Φεβρουάριος και λέγαμε ότι θα ενσκύψει δυναμικά ο χειμώνας. Περάσανε οι μέρες, τελειώνει ο Φεβρουάριος και ακόμα περιμένουμε την αλλαγή. Το είχα αυτό ως φόβο στην άκρη του μυαλού μου στις αρχές φεβρουαρίου, μήπως είχε έρθει ήδη η άνοιξη και δεν το είχαμε πάρει χαμπάρι. Από την άλλη έβλεπα τους χάρτες και τα μαγειρέματα κ ήλπιζα ότι κάτι θα μπορούσε να γίνει. Τέλος πάντων.

Ο χειμώνας συνοπτικά κατά την άποψή μου ήταν αρκετά ενδιαφέρων μετά από 2 χρόνια. Εϊχαμε ένα πολύ ψυχρό δίμηνο με κορωνίδα την Αριάδνη, που σε κάποιες περιοχές ήταν πράγματι ιστορική (Δυτική ακτογραμμή, Θεσσαλία, Σποράδες και αλλού) αλλά στην Αττική φέρθηκε πουσ%^&*. Γενικά, ήταν ένα δίμηνο φτωχό υετικά για τις περισσότερες περιοχές (και της Αττικής συμπεριλαμβανομένης), αλλά ενδιαφέρον όπως είπα. Θα μπορούσε να γίνει ιστορικό και στην Αττική, στις λεπτομέρειες την πατήσαμε. Ο Φεβρουάριος ήταν μάλλον ήπιος, αλλά κι αυτός φτωχός σε υετό. Συμπερασματικά, ήταν ένας καλός χειμώνας για την Αττική, όχι ιστορικός, (νομίζω ότι οι χειμώνες 2001-2, 2002-3, 2003-4, 2004-5, 02005-6, 2014-15 ήταν καλύτεροι κατά την προσωπική μου άποψη), αλλά σίγουρα ήταν χειμώνας. Αν τώρα, έρθει κανένας Μάρτης 1987 μετά από 30 χρόνια (που δεν το πιστεύω) ξαναμιλάμε.

ας ελπίσουμε σε μια καλύτερη υετικά άνοιξη κ ένα καλοκαίρι που δεν θα είναι.

Βαγγέλης
Vaghelis1976

Δημοσίευσηαπό nNoe » Τρί 21 Φεβ 2017, 13:22

Καλησπερες.
Ενα Time lapse απο τις καμερες του Αστεροσκοπειου στη Πεντελη για ολη την εβδομαδα που μας περασε.

Οι μερες εχουν ζεστάνει πια.Παρ ολα αυτα μεσα στο σπιτι το κρυο και η ψυχρα ειναι ακομα πολυ δυνατα .Χωρις θερμανση μιλας πολυ διαφορετικα για τον καιρο πλεον.
*nNoe*

Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Τετ 22 Φεβ 2017, 23:00

nNoe έγραψε:Οι μερες εχουν ζεστάνει πια.Παρ ολα αυτα μεσα στο σπιτι το κρυο και η ψυχρα ειναι ακομα πολυ δυνατα .Χωρις θερμανση μιλας πολυ διαφορετικα για τον καιρο πλεον.

Γιώργο υπομονή, είναι θέμα ημερών. Σε 1 εβδομάδα θα έχει ζεσταθεί το σπίτι. Παρόλα αυτά με το aircondiiton δε γίνεται δουλειά; Ξέρω αρκετούς που ζεσταίνουν τα σπίτια τους έτσι και μιλάμε για μεγάλα διαμερίσματα ακόμα και στην Κηφισιά. Επίσης, έχεις σκεφθεί καλοριφέρ λαδιού; Και πολύ είναι η αλήθεια (αναλογία 1:1) αλλά η ζέστη τους είναι εφάμιλλη του κανονικού καλοριφέρ. Και το καίει είναι σχετικό γιατί θα δουλέψουν 1/2 ώρα και θα εκπέμπουν άλλη τόση θερμότητα, ενώ το air condition που καίει λιγότερο, αν κλείσει κλάφτα Χαράλαμπε, το σπίτι παγώνει σε dt. Εγώ με τα ηλεκρικά σώματα κάνω δουλειά στα υπνοδωμάτια των παιδιών το βράδυ που κλείνω τελείως τη θέρμανση για οικονομία. Και η επιβάρυνση δεν είναι κάτι τραγικό (άλλωστε στη ΔΕΗ το 70% είναι γι άσχετα πράγματα).

Sorry για το off topic, αλλά στενοχωρήθηκα λίγο με το μήνυμα του Γιώργου.

Βαγγέλης
Vaghelis1976

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Πέμ 23 Φεβ 2017, 4:20

με αιρκοντισιον δουλευω και γω. στο χωρο που ειμαι κανει δουλεια δεν ειανι μεγαλο το σπιτι και δω δεν εχουμε τα κρυα που μπορει να εχει η περιοχη του γιωργου γιατι βλεπω πολλες φορες που εδω Αρτα εχει ηλιο και σηκωνει κατι 12αρια και 15αρια και στην ιδια στιγμη στην Αθηνα να εχει συννεφια και να ειναι στους 7 βαθμους η θερμοκρασια. Αυτη την διαφορα καιρου την ειδα οταν πηγα στο Ναυπλιο τα χριστουγεννα ποσο ποιο ψυχρος ηταν εκει ο καιρος σε σχεση με δω για αυτο και σαν νεκταριος αν μου πεις τι καρο θελεις προτιμω το νοτια με τις βροχες του παρα αυτο το ξεροβορι που φαγαμε ολο το δεκεμβριο καιτα χιονια του γεναρη. πολυ καλυτερα ειναι απο τι στιγμη που εφυγε ο βοριας και γυρισε στο νοτια και στη βροχη ο καιρος.

ο καιρος εχει μαλακωσει αρκετα βλεπεις καθε μεσημερι εδω Αρτα η μεγιστη καπου 17.5 ενω νωρις το πρωι πριν την ανατολη βλεπεις την ελαχιστη να κανει βουτια στους 6 για λιγο.
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Πέμ 23 Φεβ 2017, 8:40

Καλημέρα,

οδηγώντας σήμερα στην κλασική διαδρομή μου πλέον Κηφισιά Ασπρόπυργος, παρατηρούσα σήμερα τα βουνά της Αττικής. Η εικόνα τους για Φεβρουάριο είναι επιεικώς αποκαρδιωτική. Δε συζητώ για Υμηττό πρωτεύοντος κ Πεντέλη δευτερευόντως. Μιλάω για Πάρνηθα και Κιθαιρώνα. Δυστυχώς η εικόνα τους παραπέμπει σε Απρίλιο ή σε χειμώνες σαν το περυσινό που ουσιαστικά δεν είχαμε χειμώνα. Μετά από 2 καλές ψυχρές, και άπειρες ξηρές εισβολές (ουσιαστικά τα βουνά της Αττικής χιονίστηκαν εξαιρετικά παραμονές της νέας χρονιάς, κ ελάχιστα στην Αριάδνη και στις υπόλοιπες ξηρές για τα πεδινά, ελάχιστα υετοφόρες για τα ορεινά εισβολές), ακολούθησε ένας ξηρός και μάλλον ήπιος Φεβρουάριος με αποτέλεσμα τα βουνά πλέον να είναι στεγνά από χιόνι. Προφανώς κάπου θα υπάρχουν χιονούρες, αλλά εντάξει 25 Φεβρουαρίου δεν είναι εικόνα.

Με αυτά και μ αυτά λοιπόν, ο χειμώνας μας τα χαλάει όσο προχωράει ο καιρός. Στην Αττική, μετά από ένα παρατεταμένο ψύχος με δυσανάλογα αποτελέσματα και λίγο υετό, το δεύτερο μισό του χειμώνα κυλάει σε ρυθμούς από το πρόσφατο παρελθόν (δηλαδή χειμώνας για τα μπάζα). Θυμίζω ότι τουλάχιστον τα βόρεια προάστια δεν κλείσαμε συνολικά με πάνω από 15-20 ώρες χιονόπτωσης, κάτι που δε συνάδει με το ψύχος που φάγαμε. Τέτοια νούμερα είχαμε και σε πιο αδιάφορους χειμώνες. Φοβάμαι λοιπόν ότι μετά από 1-2 χρόνια, οι της Αττικής το μόνο που θα θυμόμαστε θα είναι το ψύχος της Αριάδνης και τίποτε άλλο... Νομίζω ότι θα τον έβαζα το χειμώνα στην ίδια κατηγορία με το 2011-2012 αλλά τότε τα χιόνια έστω και μικρής διάρκειας ήταν πιο πολλά και πιο συχνά.

Καλημέρα,

Βαγγέλης
Vaghelis1976

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Κυρ 26 Φεβ 2017, 2:41

απο σημερα ο καιρος αλλαξε στην Αρτα ξεκινοντας με συννεφια η οποια πυκνωνε απο τα δυτικα και μεχρι τις 12:00 ξεκινησε λασποψιχαλα η οποια το μεσημερι εγινε κανονικη βροχη για λιγη ωρα. κατα περιοδους εχουμε και ανεμους μετριας εντασης ενω η βροχη επεστρεψε παλι πριν κανα μεσαωρο για λιγο.
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό nNoe » Δευτ 27 Φεβ 2017, 14:34

Καλησπέρες και καλη Σαρακοστη σ ολους σας.
Με σχετικη ΄'ανοδο τς θεμροκρασία,θολουρα ,λιγες βροχες χτες και σημερα το πρωι στην ΑΘΗΝΑ μπαινουμε στην Ανοιξη ολο και πιο σταθερα.Θερμοκρασια δε ξεπερναει τους 18 c.

Στο παρακάτω βιντεο ,ενα Time lpase Ολης της προηγούμενης εβδομάδας 20-26 Φεβρουαρίου απο την web cam του EAA στην Πεντέλη

*nNoe*

Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Δευτ 27 Φεβ 2017, 21:28

μετα απο δυο μερες μουντοπυ καιρου ηρθε σημερα η λιακαδα και η θερμοκρασια ανεβηκε στους 21 βαθμους το μεσημερι. πολυ κινηση εξω βγηκαν ολοι να χαρουν το καλο καιρο.
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τρί 28 Φεβ 2017, 23:00

αλλη μια ωραια μερα τελειωσε για την Αρτα με 19.1 μεγιστη

αυτη την ωρα 11 βαθμοι με 90% υγρασια
nektarios 1451

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Google [Bot] και 0 επισκέπτες