ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ 2018

Γενικές συζητήσεις για τον καιρό και το κλίμα!

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ 2018

Δημοσίευσηαπό Maria K » Πέμ 01 Μαρ 2018, 7:37

Καλό μήνα!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Ο Μάρτης μπαίνει ήπιος αλλά ο χειμώνας παραμένει στη βόρεια Ελλάδα.
http://www.zougla.gr/greece/article/me-ka8isterisi-to-proino-koudouni-sta-sxolia-tis-ditikis-makedonias
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Re: 2 ΜΑΡΤΙΟΥ 2018

Δημοσίευσηαπό Maria K » Παρ 02 Μαρ 2018, 14:06

Αθήνα: Νοτιάς, σκόνη, μουντάδα και ψιλόβροχο. Δουβλίνο: Σε άλλο ημισφαίριο σε άλλη εποχή!

Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Re: 2 ΜΑΡΤΙΟΥ 2018

Δημοσίευσηαπό Maria K » Σάβ 03 Μαρ 2018, 1:21

Maria K έγραψε:Αθήνα: Νοτιάς, σκόνη, μουντάδα και ψιλόβροχο. Δουβλίνο: Σε άλλο ημισφαίριο σε άλλη εποχή!

Το χαμηλό-βόμβα «Riley” σαρώνει τις βορειοανατολικές ΗΠΑ με χιόνια, θυελλώδεις ανέμους και πλημμύρες στις παράκτιες περιοχές. Στη Βοστόνη, η στάθμη της θάλασσας έχει αποκόψει τη χερσόνησο (πρακτικά, νησί) Squantum από την υπόλοιπη πόλη.
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Re: 3 & 4 ΜΑΡΤΙΟΥ 2018

Δημοσίευσηαπό Maria K » Κυρ 04 Μαρ 2018, 20:06

Μεταφορά σκόνης συνέχεια το Σαββατοκύριακο. Σήμερα αραίωσε η συννεφιά και πύκνωσε η σκόνη.
Η σημερινή δορυφορική:

Εικόνα

Πολύ έντονη η μεταφορά σκόνης στην Κρήτη. Εικόνα από το Ηράκλειο που κοινοποίησε στο facebook ο Μιχάλης Δρετάκης (Πηγή: crete weather)

Εικόνα
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Re: ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ 2018

Δημοσίευσηαπό Mitsos Pastas » Δευτ 12 Μαρ 2018, 18:25

Χαιρετώ την παρέα μετά από πολύ πολύ καιρό και με πολύ πολύ χαρά.

Χάρηκα πολύ που μέσα στο καινούργιο έτος ξαναδιάβασα μηνύματα του Γιώργου (Nnoe), του Νεκτάριου, η Μαρία είναι πιο σταθερή αξία στη λίστα.

Παρακολουθώ σιωπηλά τη λίστα κατά καιρούς και σήμερα, 12 Μαρτίου - σα καλοκαίρι είναι έξω – ένιωσα την ανάγκη να γράψω.

Καταρχήν, από τον Σεπτέμβριο του 2016 άφησα το αγαπημένο μου κέντρο (μετά τα Δικαστήρια Κυψέλης ήρθε η Νεάπολη Εξαρχείων για ένα χρόνο) και γύρισα στο πατρικό μου στους Αγ. Αναργύρους και από τέλη Μάϊου του 2017, μένω μόνιμα στη Νέα Φιλαδέλφεια, κοντά στο άλσος.

Τόσο το καλοκαίρι όσο και το φθινόπωρο του 2017 και πολύ περισσότερο ο χειμώνας του 2018 ήταν, θα λέγαμε, ο εφιάλτης κάθε καιρόφιλου αλλά μέσα στο πρόγραμμα είναι κι αυτό. Γενικότερα θεωρώ ότι από το 2015 και μετά διάγουμε μια περίοδο καιρικής ένδειας στα ανατολικά. Πριν λίγο καιρό και τυχαία, διαπίστωσα πόσο ξηρό ήταν το 2016 για μεγάλα κομμάτια της Ελληνικής επικράτειας. Ήταν κάτι που δε το θυμόμουν, που δε συγκράτησε καθόλου το μυαλό μου. Ενδεικτικά να αναφέρω ότι στην Αθήνα τους πρώτους 10 μήνες του έτους αυτού, είχαν πέσει 150 με 180 χιλιοστά βροχής και ήρθε ο Νοέμβριος για να ανεβάσει τα σύνολα πάνω από τα 300 χιλιοστά στους περισσότερους σταθμούς του λεκανοπεδίου. Η Χαλκίδα πχ για το έτος αυτό κατέγραψε ετήσιο σύνολο κάτω των 200 χιλιοστών.

Το 2017 με τη σειρά του ήταν ένα έτος με extreme καταστάσεις. Η Αριάδνη, ο πολύ βροχερός Μάϊος και Ιούνιος, ο μεγαλύτερος καύσωνας μετά το 2007, το ξερό και ζεστό (στο σύνολο του) φθινόπωρο, ο φονικός Νοέμβρης, ήταν πράγματα που σημάδεψαν καιρικά την Αθήνα και τη χώρα.

Προσωπικά ξεχώρισα και κατέγραψα τα εξής ως σημαντικά:
2 Ιουλίου, 2017: μέγιστη 43,9c
8-10 Αυγούστου, 2017: υψηλές νυχτερινές ελάχιστες 29.8 έως 30.2c
25 Σεπτεμβρίου, 2017: πρώτη ισχυρή καταιγίδα του φθινοπώρου με 40 χιλιοστά βροχής εκείνο το απόγευμα
13-17 Νοεμβρίου, 2017: Ισχυρές διαδοχικές καταιγίδες με χαλάζι και ριπαίους ανέμους
22 Νοεμβρίου, 2017: πρώτη χαμηλή ελάχιστη θερμοκρασία για τη χειμερινή περίοδο 2017-2018, 5,0c
3 Δεκεμβρίου, 2017: υψηλή μέγιστη θερμοκρασία για την εποχή, 21,7c
22 Δεκεμβρίου, 2017: Χαμηλότερη μέγιστη θερμοκρασία για τη χειμερινή περίοδο 2017-2018, 6,4c

Και τα μόνα αξιόλογα γεγονότα για το 2018 (μέχρι τώρα) που δεν ήθελα να τα αφήσω απ’ έξω ήταν:
18 Ιανουαρίου, 2018: Πολύ ισχυροί ΔΒΔ άνεμοι με ριπές έως 70χλμ/ω
27 Ιανουαρίου, 2018: Χαμηλότερη ελάχιστη θερμοκρασία για την χειμερινή περίοδο 2017-2018, 2,3c

Γενικά ένας φτωχός χειμώνας, άχιονος και χωρίς μηδενική θερμοκρασία στο σύνολο του λεκανοπεδίου νομίζω (δεν είμαι σίγουρος για τα βόρεια προάστια) και ελπίζουμε τώρα σε ένα ήπιο καλοκαίρι. Μαζί με το ήπιο καλοκαίρι ευελπιστούμε και σε μια ανάνηψη της λίστας.

Δημήτρης
Mitsos Pastas

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τρί 13 Μαρ 2018, 20:54

Καλώς το Δημήτρη! Καιρό έχουμε να σε ακούσουμε! Χαίρομαι που είσαι εδώ! Οι αναφορές πλέον γίνονται κυρίως στο facebοοκ. Το γκρουπ εκεί είναι κλειστό και για να το παρακολουθήσεις κανείς πρέπει να έχει λογαριασμό στο facebook και να ζητήσει συμμετοχή. Όλα γίνονται με ένα κλικ Η ευκολία, βλέπεις! Ιδιαίτερα στο ανέβασμα εικόνας και βίντεο. Εδώ στο φόρουμ υπάρχουν τα γνωστά τεχνικά εμπόδια για το οπτικό υλικό. Το Σάββατο ή την Κυριακή που μας έρχεται ψήνεται απογευματινή συνάντηση για καφέ, κάπου στο κέντρο. Μόλις οριστικοποιηθεί θα το κοινοποιήσουμε κι εδώ. Όποιος μπορεί, ας έλθει. Θα μπορέσουμε να συζητήσουμε αυτό το θέμα και άλλα.

Mitsos Pastas έγραψε:Χαιρετώ την παρέα μετά από πολύ πολύ καιρό και με πολύ πολύ χαρά.

Χάρηκα πολύ που μέσα στο καινούργιο έτος ξαναδιάβασα μηνύματα του Γιώργου (Nnoe), του Νεκτάριου, η Μαρία είναι πιο σταθερή αξία στη λίστα.

Παρακολουθώ σιωπηλά τη λίστα κατά καιρούς και σήμερα, 12 Μαρτίου - σα καλοκαίρι είναι έξω – ένιωσα την ανάγκη να γράψω.

Καταρχήν, από τον Σεπτέμβριο του 2016 άφησα το αγαπημένο μου κέντρο (μετά τα Δικαστήρια Κυψέλης ήρθε η Νεάπολη Εξαρχείων για ένα χρόνο) και γύρισα στο πατρικό μου στους Αγ. Αναργύρους και από τέλη Μάϊου του 2017, μένω μόνιμα στη Νέα Φιλαδέλφεια, κοντά στο άλσος.

Τόσο το καλοκαίρι όσο και το φθινόπωρο του 2017 και πολύ περισσότερο ο χειμώνας του 2018 ήταν, θα λέγαμε, ο εφιάλτης κάθε καιρόφιλου αλλά μέσα στο πρόγραμμα είναι κι αυτό. Γενικότερα θεωρώ ότι από το 2015 και μετά διάγουμε μια περίοδο καιρικής ένδειας στα ανατολικά. Πριν λίγο καιρό και τυχαία, διαπίστωσα πόσο ξηρό ήταν το 2016 για μεγάλα κομμάτια της Ελληνικής επικράτειας. Ήταν κάτι που δε το θυμόμουν, που δε συγκράτησε καθόλου το μυαλό μου. Ενδεικτικά να αναφέρω ότι στην Αθήνα τους πρώτους 10 μήνες του έτους αυτού, είχαν πέσει 150 με 180 χιλιοστά βροχής και ήρθε ο Νοέμβριος για να ανεβάσει τα σύνολα πάνω από τα 300 χιλιοστά στους περισσότερους σταθμούς του λεκανοπεδίου. Η Χαλκίδα πχ για το έτος αυτό κατέγραψε ετήσιο σύνολο κάτω των 200 χιλιοστών.

Το 2017 με τη σειρά του ήταν ένα έτος με extreme καταστάσεις. Η Αριάδνη, ο πολύ βροχερός Μάϊος και Ιούνιος, ο μεγαλύτερος καύσωνας μετά το 2007, το ξερό και ζεστό (στο σύνολο του) φθινόπωρο, ο φονικός Νοέμβρης, ήταν πράγματα που σημάδεψαν καιρικά την Αθήνα και τη χώρα.

Προσωπικά ξεχώρισα και κατέγραψα τα εξής ως σημαντικά:
2 Ιουλίου, 2017: μέγιστη 43,9c
8-10 Αυγούστου, 2017: υψηλές νυχτερινές ελάχιστες 29.8 έως 30.2c
25 Σεπτεμβρίου, 2017: πρώτη ισχυρή καταιγίδα του φθινοπώρου με 40 χιλιοστά βροχής εκείνο το απόγευμα
13-17 Νοεμβρίου, 2017: Ισχυρές διαδοχικές καταιγίδες με χαλάζι και ριπαίους ανέμους
22 Νοεμβρίου, 2017: πρώτη χαμηλή ελάχιστη θερμοκρασία για τη χειμερινή περίοδο 2017-2018, 5,0c
3 Δεκεμβρίου, 2017: υψηλή μέγιστη θερμοκρασία για την εποχή, 21,7c
22 Δεκεμβρίου, 2017: Χαμηλότερη μέγιστη θερμοκρασία για τη χειμερινή περίοδο 2017-2018, 6,4c

Και τα μόνα αξιόλογα γεγονότα για το 2018 (μέχρι τώρα) που δεν ήθελα να τα αφήσω απ’ έξω ήταν:
18 Ιανουαρίου, 2018: Πολύ ισχυροί ΔΒΔ άνεμοι με ριπές έως 70χλμ/ω
27 Ιανουαρίου, 2018: Χαμηλότερη ελάχιστη θερμοκρασία για την χειμερινή περίοδο 2017-2018, 2,3c

Γενικά ένας φτωχός χειμώνας, άχιονος και χωρίς μηδενική θερμοκρασία στο σύνολο του λεκανοπεδίου νομίζω (δεν είμαι σίγουρος για τα βόρεια προάστια) και ελπίζουμε τώρα σε ένα ήπιο καλοκαίρι. Μαζί με το ήπιο καλοκαίρι ευελπιστούμε και σε μια ανάνηψη της λίστας.

Δημήτρης
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τρί 13 Μαρ 2018, 21:08

Άνομβρος μήνας και αρκετά σκονισμένος μέχρι στιγμής ο Μάρτιος. Χαρακτηριστικές εικόνες:

6 Μαρτίου: Σκόνη

Εικόνα

9 Μαρτίου: Virga αλλά όχι βροχή

Εικόνα

Σήμερα 13 Μαρτίου, το ρεύμα στράφηκε σε δυτικό-νοτιοδυτικό δίνοντας στο ηλιοβασίλεμα τα χαρακτηριστικά χρώματα του δυτικού ρεύματος.

Εικόνα

Εικόνα
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό Maria K » Πέμ 15 Μαρ 2018, 8:42

Μια εικόνα από τη Θεσσαλονίκη την περασμένη Δευτέρα, 12 Μαρτίου 2018. Όλο και κάπου υπάρχει καιρικό ενδιαφέρον σε αυτή τη χώρα!
Εικόνα
Πηγή: Facebook

Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό Mitsos Pastas » Πέμ 15 Μαρ 2018, 13:23

Γεια σου Μαρία,

καλώς σας βρήκα ;)

Facebook δεν έχω. Πάντα το βαριόμουν. Ίσως πρέπει να ανοίξω τώρα για επαγγελματικούς λόγους οπότε τότε θα στείλω πρόσκληση και στην ομάδα εκεί για να τα λέμε πιο συχνά.

Μακάρι να γίνει η συνάντηση το ΣΚ, να τα πούμε όλοι από κοντά.

Δημήτρης

Υστ: άνομβρος ο φετινός Μάρτης δε λες τίποτα
Mitsos Pastas

Re: 16 ΜΑΡΤΙΟΥ 2018

Δημοσίευσηαπό Maria K » Παρ 16 Μαρ 2018, 8:45

Πανηγυρική έναρξη μεταφοράς σκόνης με τα γνωστά όμορφα χρώματα στην ανατολή (ή στη δύση).

Εικόνα

Για περισσότερες εικόνες και animations, πατήστε εδώ.
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Επόμενο

Επιστροφή στο Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες