Αναφορές Δεκεμβρίου 2011

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: ΧΟΧΛΙΑ και...ΧΙΟΝΙΑ ΣΤΟ ΚΑΜΠΑΝΑΡΙΟ!!!

Δημοσίευσηαπό beach-snow » Δευτ 02 Ιαν 2012, 14:50

H Xόχλια παιδιά είναι ένα όμορφο μέρος, γενικά ήσυχο (σε όσους αρέσει η ησυχία), μέσα στα έλατα κυριολεκτικά και "ζωσμένο" από ενδιαφέροντα περιβαλλοντικά status ...βουναλάκια, λόφους, οροπέδια και καιρικά "πιασμένο" σχεδόν από όλους τους τύπους καιρού εκτός από τον μικρό και κλειστό αν. προσηνεμικό καιρό...Ευχαριστώ φυσικά για τα πολύ καλά σας λόγια και σχόλια...
Βάζει σχετικά μεγάλα ύψη βροχής, πολύ περισσότερο από όλα τα υπόλοιπα χωριά...το βροχόμετρο στα Πετράλωνα μας δείχνει πολλές φορές ενδιαφέροντα στοιχεία και όπως το τονίζουν και οι ντόπιοι όταν αναφέρονται καιρικά στη Χόχλια, λένε...α εκεί σε σας πέφτουν πολλά φαινόμενα πάντα 20-30% περισσότερο...πράγμα φυσικά που το διαπίστωσα ουκ ολίγες φορές και με τους προσωπικούς μου υετοσυλλέκτες...η κακοκαιρία στο ξεκίνημά της είχε 5-6 εκατοστάκια στο χωριό κι αν έστριβες να πιάσεις το δρόμο και να κατέβεις για Πετράλωνα, άλλος Θεός...λίγες νιφάδες και φυσικά πουθενά άσπρο στρωμένο...αργότερα βέβαια έγινε όλο πάλλευκο το τοπίο...
Και θα επαναλάβω κανείς δεν ξέρει τον τόπο του ενός καλύτερα από αυτόν που βρίσκεται συχνά εκεί, ζει εκεί, ή τον μελετάει επίσης επί τόπου και όχι από τις οθόνες της τεχνολογίας...και μιλάμε βέβαια και για ορεινά τμήματα που συμπεριφέρονται πολλές φορές πολύ διαφορετικά από όσο νομίζουμε...Τα υπόλοιπα είναι νομίζω για άσκοπη κατανάλωση και υπεροπτική διάθεση, κάτι το οποίο σημείωσα στην αρχή του άρθρου και είναι ένα θέμα που ποτέ δεν κατάλαβα γιατί συμβαίνει...
Ολες οι περιοχές φυσικά έχουν τις δικές τους ομορφιές και γι αυτό προσωπικά μου αρέσει και χαίρομαι πάντα τις καιρικές τους εξάρσεις, κυρίως βέβαια του αγαπημένου μας χειμώνα...
To χιόνι (και ο καιρός γενικά), είναι η σοφία της φύσης!!!
http://weatherparty.blogspot.gr/
beach-snow

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Δευτ 02 Ιαν 2012, 15:22

alpha έγραψε:Δεν ήθελα να αρχίσω καμιά αντιπαράθεση γιατί πολύ απλά δεν αναφέρθηκα σε μια αναφορά χωρίς χειροπιαστά στοιχεία. Το ότι δεν μας ενδιαφέρουν Νίκο οι 30-40 πόντοι χιονιού διαφορά δεν περίμενα να το ακούσω από σένα που είσαι αμερόληπτος στις αναφορές σου σε τάξεις των 1-2mm στα στοιχεία σου. Αν οι 40 πόντοι χιονιού που αντιστοιχούν σε τουλάχιστον 50μμ υετού δεν είναι άξιο αναφοράς τότε πάω πάσο...να ξέρουμε όμως τι μας γίνεται ε.

Τι δεν περίμενες να ακούσεις;
Κοίτα να δεις αγαπητέ φίλε Σταύρο.
Το οτι είμαι εγώ αμερόληπτος στις αναφορές μου, ναι μπορει να ειμαι.
Κι εσύ είσαι αμερόληπτος και ακριβής και δεν έχω κανένα πρόβλημα να επικαλεστώ τα στοιχεια που μας δινεις σαν αξιοπιστη πηγή.

Αλλά:
Αυτό όμως αδερφέ, είναι δικαίωμά σου και δικαίωμά μου, και δεν σημαίνει οτι πρέπει με το ζόρι να επιβάλλουμε και στον Κώστα και τον κάθε Κώστα, να είναι αμερόληπτοι και υποχρεωμένοι να λένε με ακρίβεια στοιχεία.

Ετσι δεν είναι;

Ειδικά οταν είναι ΦΩΣ - ΦΑΝΑΡΙ οτι ο άνθρωπος, δεν γράφει ο,τι γράφει για να μας πει οτι ειχε 10-20-60-80 (δεν εχει σημασια) εκατοστά χιονιου η Χόχλια, αλλ´α για να μας μεταφέρει τη χαρά του, που έζησε Χριστούγεννα σε ένα τέτοιο μέρος....
ε λοιπον, σόρυ κιόλας, αλλά επειδή έχουμε γίνει μάρτυρες κι άλλων προσωπικών επιθέσεων προς το πρόσωπο του Κώστα, από ανθρώπους που δεν είναι τώρα εδώ, νομίζω πως το να προσπαθεις να βγάλεις επιστημονική ακρίβεια από ένα τέτοιο κείμενο, δεν έιναι λιγο τραβηγμένο απ τα μαλλιά;;

Εξάλλου στο πε και ο Κώστας. Ολοκληρο κειμενο έγραψε, αυτό βρήκες να σχολιάσεις; Οτι απ τις φωτο φαινονται 40 εκατοστά και οχι 60;

...πραγματικα τι να πω... :shock: :?
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό christosz » Δευτ 02 Ιαν 2012, 15:59

πολυ ωραιες φωτογραφίες Κώστα!
Θα πρέπει να ηταν πολυ ξεχωριστη η αισθηση του να εισαι σε ενα χωριο με κομμενο ρευμα, δηλαδη πυκνο σκοτάδι παντου και να ακους μονο το σιωπηλο ηχο του χιονιου!!! Ευλογημενος τόπος και μακαρι να αντεξει αγνος όσο περισσότερο γινετε.

Οσο για τα εκατοστα σιγουρα μια σωστη ακριβης αναφορα μας δινει μια καλη μετεωρολογικη εικονα της χωρας μας αλλά να σας πω την αλληθεια, επειδη και εγω ανεβηκα 2 φορες προς το Περτουλι, το τελευταιο πραγμα που με ενοιαζε ηταν αν ειχε γυρο μου 70ποντους ή ενα μετρο. Οπότε θα συμφωνησω με τον Νικο οτι το κειμενο δεν ηταν επιστημονικο αλλα μεταφορά μιας "παιδικης" χαρας για της υπεροχες στιγμες που εζησε εκει ο Κωστας αλλά και το σχολιο του Σταυρου σε καμια περιπτωση δεν ηταν προσβλητικο ή που θα μπορουσε να δημιουργηση προβληματα οπότε προσωπικα δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να το συζηταμε.
Και ευχομαι μιας και μπηκε ο νεος χρονος τα προβλήματά μας να ειναι αν αυτά που βλέπουμε στις φωτογραφιες ειναι 70 ποντοι ή ενα μετρο!!! :D :D :D :D
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Δευτ 02 Ιαν 2012, 18:02

alpha έγραψε:Αν οι 40 πόντοι χιονιού που αντιστοιχούν σε τουλάχιστον 50μμ υετού δεν είναι άξιο αναφοράς τότε πάω πάσο...

Σταύρο, δεν ισχύει κάτι τέτοιο ή για την ακρίβεια μπορεί να συμβεί αλλά δεν αποτελεί τον κανόνα. Υπάρχει ο μπακαλίστικος κανόνας του 10:1, δηλαδή 10 χιλιοστά χιονιού αντιστοιχούν σε 1 χιλιοστό βροχής/νερού. Όμως αυτό είναι εντελώς σχετικό και εξαρτάται κυρίως από τις θερμοκρασιακές συνθήκες και την υγρασία. Όσο πιο ψυχρές και ξηρές συνθήκες, τόσο "ανοίγει" αυτή η αναλογία. Αν μάλιστα λάβουμε υπόψη μας ότι οι συνθήκες αυτές δεν είναι σταθερές κατά τη διάρκεια μιας χιονόπτωσης, τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο σχετικά. Περισσότερα για όσους ενδιαφέρονται, εδώ http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=14783431 κι εδώ http://www.theweatherprediction.com/habyhints/346/
Ὁ Λυγκηστίδος, Πελαγονίας καί Νοτίου Αἵμου, Ἀλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Δημοσίευσηαπό alpha » Δευτ 02 Ιαν 2012, 18:20

Ισχύει Αλέξανδρε, απλά έχω μετρήσει σε 10εκ χιονιού 15μμ αλλά και το ανάποδο. Εξαρτάται και τι ποσότητα λιώνει όταν πέφτει στο έδαφος. Είναι μια άλλη συζήτηση αυτή και αφού σε αυτό το ποστ δεν θέλω να αναφερθούμε άλλο ας το συζητήσουμε κάποια στιγμή σε άλλο θέμα ή στο chat! Καλή χρονιά κιόλας, να χαίρεσαι την οικογένεια :)
Σταύρος Ντάφης, Ιωάννινα - Βόλος - Ρώμη
www.meteovolos.gr
Άβαταρ μέλους
alpha

Δημοσίευσηαπό beach-snow » Δευτ 02 Ιαν 2012, 22:28

Αρχικά το άσχημο είναι να μην διαβάζουμε αναλυτικά τι λέει ο καθένας και να γινόμαστε προπέτες...Τα εκατοστά που έδωσα ήταν συνολικά (προσθετικά 4 ημερών) και όχι το αποτέλεσμα της εικόνας που βλέπαμε...Η εικόνα έδινε ένα 40άρι κάπου εκεί κοντά...ήταν το μεγαλύτερο πέρασμα του χιονιού...συνολικά όμως, αφού χιόνισε 4 ημέρες έγινε αθροιστικά...
Τώρα όσον αφορά το επιστημονικό του πράγματος και το αντικειμενικό, είναι καθαρά υποκειμενικό και δεν θα ήθελα να δώσω συνέχεια, γιατί καταφέραμε να ξαναξεφύγουμε, με αποτέλεσμα να σκέφτομαι ότι (δυστυχώς) κακώς φαίνεται έκανα και πέρασα τα αναλυτικά στοιχεία, τις αναφορές και τις φωτό από την περιοχή που βρέθηκα τα Χριστούγεννα...επιβεβαιώθηκα για μια ακόμη φορά σε αυτά που σημείωσα στον πρόλογο για την "παιδική χαρά" της μόνιμης αμφισβήτησης, απλά για την αμφισβήτηση...
Αν σας αρέσει αυτή η ιστορία συνεχίστε την...προσωπικά δεν με εκφράζουν αυτές οι θεωρήσεις...
To χιόνι (και ο καιρός γενικά), είναι η σοφία της φύσης!!!
http://weatherparty.blogspot.gr/
beach-snow

Δημοσίευσηαπό ggerakaris » Δευτ 02 Ιαν 2012, 23:44

Κωστή και από μένα Χρόνια πολλά και Καλή Χρονιά! Έζησες φίλε φοβερές στιγμές και ίσως ζηλευτές... :) Δεν έχει τύχει μέχρι στιγμής να ζήσω τόσο άγριες καταστάσεις (πχ χωρίς ρεύμα και γενικά έλλειψη ανέσεων παράλληλα με έντονες χιονοπτώσεις) οπότε τα συναισθήματα και οι εντυπώσεις που μας μεταφέρεις με ταξιδεύουν και μένα νοητά. Ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις εικόνες που μας χάρισες!
Γερακάρης Γιώργος
Ελεούσα Ιωαννίνων Υψόμ. 540 m

http://users.otenet.gr/~oejhtc/
Άβαταρ μέλους
ggerakaris

Δημοσίευσηαπό christosz » Τρί 03 Ιαν 2012, 0:01

beach-snow έγραψε:Αρχικά το άσχημο είναι να μην διαβάζουμε αναλυτικά τι λέει ο καθένας και να γινόμαστε προπέτες...Τα εκατοστά που έδωσα ήταν συνολικά (προσθετικά 4 ημερών) και όχι το αποτέλεσμα της εικόνας που βλέπαμε...Η εικόνα έδινε ένα 40άρι κάπου εκεί κοντά...ήταν το μεγαλύτερο πέρασμα του χιονιού...συνολικά όμως, αφού χιόνισε 4 ημέρες έγινε αθροιστικά...
Τώρα όσον αφορά το επιστημονικό του πράγματος και το αντικειμενικό, είναι καθαρά υποκειμενικό και δεν θα ήθελα να δώσω συνέχεια, γιατί καταφέραμε να ξαναξεφύγουμε, με αποτέλεσμα να σκέφτομαι ότι (δυστυχώς) κακώς φαίνεται έκανα και πέρασα τα αναλυτικά στοιχεία, τις αναφορές και τις φωτό από την περιοχή που βρέθηκα τα Χριστούγεννα...επιβεβαιώθηκα για μια ακόμη φορά σε αυτά που σημείωσα στον πρόλογο για την "παιδική χαρά" της μόνιμης αμφισβήτησης, απλά για την αμφισβήτηση...
Αν σας αρέσει αυτή η ιστορία συνεχίστε την...προσωπικά δεν με εκφράζουν αυτές οι θεωρήσεις...

Τελικα επειδη δεν παίρνω μερος στις κοντρες δεν καταλαβα τι ακριβως εγινε εδω, απλα για να μην παρεξηγηθω επειδη βλεπω κατι που μοιαζει με το ποστ μου να ξεκαθαρισω κατι. Εγω εγραψα "παιδικη" χαρα και αναφερόμουν στο αισθημα της χαρας που εχουμε οι περισσοτεροι εδω οταν χιονιζει ενα αισθημα που μας οδηγει στα ξενυχτια και στα βουνα κυνηγώντας νιφαδες :)
Τωρα για τον προλογο που λες Κώστα δεν ξερω ποιον ακριβως εννοεις και ελπίζω να μην βγήκε απο τα γραφόμενα μου οτι αμφισβητώ κατι γιατι ειναι κατι που πότε δεν εχω κάνει και δεν μου αρέσει κιόλας.
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό vits » Τρί 03 Ιαν 2012, 10:35

Πανέμορφες φωτογραφίες Κώστα! Μπράβο!
Κώστας Βίτσιος, Μαρούσι, 236μ. καιιιιιι Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vits

Re: Η τελευταία μέρα του 2011 στην Αργυρούπολη

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τρί 03 Ιαν 2012, 12:33

Μια ανάμνηση είναι πια το ιστορικό της τελευταίας μέρα του χρόνου που γράφτηκε κάπως έτσι:

Ανατολή
Εικόνα

Μεσημβρινή αστάθεια
Εικόνα

Σταδιακή νεφοδιάλυση το απόγευμα που δεν χάρισε παρά ένα κοινό ηλιοβασίλεμα
Εικόνα

Λίγες νεφώσεις με άτονα χρώματα στο νοτιοδυτικό ορίζοντα
Εικόνα
Εικόνα

Σωρείτες διαλυμένης αστάθειας πάνω από το νότιο Υμηττό
Εικόνα

και τα χρώματα της νύχτας που οδηγεί τη χρονιά στο τέλος της
Εικόνα
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες