Συζήτηση για τα μοντέλα, αναλύσεις & γνώση

Γενικές συζητήσεις για τον καιρό και το κλίμα!

Re: Συζήτηση για τα μοντέλα, αναλύσεις & γνώση

Δημοσίευσηαπό panos_doctor » Τετ 13 Ιαν 2016, 0:39

Επανερχομαι και παλι....προσπαθωντας να μαζεψω ολο και περισσοτερη τυχη σε αυτο που μπορει να συμβει απο βδομαδα.....
Το GFS κατα διαστηματα δινει "ιστορικες" καταστασεις μεγαλης διαρκειας.....
Ναι ξερω θα μου πειτε ειναι νωρις αλλα.....μου αρεσει πολυ !!!!
Περιμενω πως και πως την Παρασκευη (αν ειναι εφικτο) τον Γκικα να βγει με μια προγνωσαρα που θα μας κανει ολους τρισευτυχισμενους!!!
Αντε να δουμε
panos_doctor

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Τετ 13 Ιαν 2016, 10:38

Καλημέρα,

τι καλημέρα δηλαδή, απ' ό,τι είδα τα μοντέλα για πολλοστή φορά τούμπαραν. Η προγνωσάρα του Νίκου μπορεί να περιμένει, όπως και περιμένει από το 2008...

Μετά το μήνυμά μου για μια χαμένη ευκαιρία την προηγούμενη εβδομάδα, λες και τα μοντέλα μας τρολλάρουν, άρχισαν να τάζουν λαγούς και πετραχήλια. Όλα με μια ομοβροντία σχεδόν πειστική. Μέχρι και χθες το μεσημέρι η κατάσταση ήταν βελτιούμενη θα έλεγα. Κι εκεί που λες να το έρχεται, πάρε τη φάπα και κάτσε στ' αυγά σου. Και δε θέλω αηδίες, μα θα βάλει 2 μέτρα χιόνι η Πάρνηθα. Ας βάλει. Εδώ είχαμε αρχίσει να βλέπουμε λευκό τον Πειραιά.

Πάντως, πέρα από την απογοήτευση, και χωρίς να είμαι ειδικός και να μπορώ να φέρω εμπεριστατωμένη άποψη ( και εδώ ο Νίκος θα μπορούσε να μας διαφωτίσει) ως ένας απλός καραίφιλος και με τη μικρή μου εμπειρία, πραγματικά αρχίζω να αναρωτιέμαι ποια είναι τελικά η χρησιμότητα αυτών των μοντέλων για πραγματική χρήση. Δεν τα ακυρώνω, σε επιστημονικό επίπεδο, προφανώς κι έχουν χρησιμότητα υποθέτω αφού άνθρωποι με υπόβαθρο μπορούν να τα διαχειριστούν καλύτερα από εμένα π.χ. Αλλά ποιο το νόημα για το μέσο χρήστη σαν εμένα? Στα μάτια μου τα μαθηματικά μοντέλα, αδυνατούν σε δύσκολες συνθήκες να επιβληθούν της φύσης. Τώρα π.χ. μετά την αξιοθαύμαστη σταθερότητα για 5-6 συνεχείς ημέρες διαβάζουν κάτι άλλο (ότι ο Ατλαντικός θα κάνει πάρτυ). Στα μάτια μου οι πιθανότητες είναι 50-50 και αν κάτσει λέμε τι καλό μοντέλο που είναι, πως εξελίχθηκε κλπ και αν δεν κάτσει λέμε ότι δεν μπορούμε να τα βάλουμε με τη δύναμη της φύσης.

Τέλος πάντων. Κρίμα πάντως. Την παραμονή μια διαταραχούλα για Ελλάδα έδωσε το 100%. Τώρα μια δυναμική κατάσταση θα δώσει ούτε το μίσο απ' ό,τι θα μπρούσε. Για πολλοστή φορά, η φάση δε μας κάθεται. next time...

Βαγγέλης
Vaghelis1976

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Τετ 13 Ιαν 2016, 22:11

panos_doctor έγραψε:Καλημερα στην Παρεα!
Παρακολουθω τα μοντελα και φαινεται οτι το σεναριο 18-21 Ιανουαριου για κατι καλο εμφανιζεται σχεδον μονιμα πλεον στα τρεξιματα (και με συμπαθητικη υποστηριξη). Ξερω οτι 8 μερες πριν ειναι τεραστιο διαστημα αλλα δεν παυει να ειναι μια ελπιδα για εμας. Την πιθανοτητα για χιονι την εχει ανεβασει στο 40-45% πλεον.
Ποτε θα ηταν ασφαλες να γινει μια εκτιμηση απο τους εμπειρους της λιστας μας?

Πανος
Ανω Βουλα - Ποτιστικη βροχη εδω και καποιες ωρες.

Vaghelis1976 έγραψε:Καλημέρα,

τι καλημέρα δηλαδή, απ' ό,τι είδα τα μοντέλα για πολλοστή φορά τούμπαραν. Η προγνωσάρα του Νίκου μπορεί να περιμένει, όπως και περιμένει από το 2008...

Μετά το μήνυμά μου για μια χαμένη ευκαιρία την προηγούμενη εβδομάδα, λες και τα μοντέλα μας τρολλάρουν, άρχισαν να τάζουν λαγούς και πετραχήλια. Όλα με μια ομοβροντία σχεδόν πειστική. Μέχρι και χθες το μεσημέρι η κατάσταση ήταν βελτιούμενη θα έλεγα. Κι εκεί που λες να το έρχεται, πάρε τη φάπα και κάτσε στ' αυγά σου. Και δε θέλω αηδίες, μα θα βάλει 2 μέτρα χιόνι η Πάρνηθα. Ας βάλει. Εδώ είχαμε αρχίσει να βλέπουμε λευκό τον Πειραιά.

Πάντως, πέρα από την απογοήτευση, και χωρίς να είμαι ειδικός και να μπορώ να φέρω εμπεριστατωμένη άποψη ( και εδώ ο Νίκος θα μπορούσε να μας διαφωτίσει) ως ένας απλός καραίφιλος και με τη μικρή μου εμπειρία, πραγματικά αρχίζω να αναρωτιέμαι ποια είναι τελικά η χρησιμότητα αυτών των μοντέλων για πραγματική χρήση. Δεν τα ακυρώνω, σε επιστημονικό επίπεδο, προφανώς κι έχουν χρησιμότητα υποθέτω αφού άνθρωποι με υπόβαθρο μπορούν να τα διαχειριστούν καλύτερα από εμένα π.χ. Αλλά ποιο το νόημα για το μέσο χρήστη σαν εμένα? Στα μάτια μου τα μαθηματικά μοντέλα, αδυνατούν σε δύσκολες συνθήκες να επιβληθούν της φύσης. Τώρα π.χ. μετά την αξιοθαύμαστη σταθερότητα για 5-6 συνεχείς ημέρες διαβάζουν κάτι άλλο (ότι ο Ατλαντικός θα κάνει πάρτυ). Στα μάτια μου οι πιθανότητες είναι 50-50 και αν κάτσει λέμε τι καλό μοντέλο που είναι, πως εξελίχθηκε κλπ και αν δεν κάτσει λέμε ότι δεν μπορούμε να τα βάλουμε με τη δύναμη της φύσης.

Τέλος πάντων. Κρίμα πάντως. Την παραμονή μια διαταραχούλα για Ελλάδα έδωσε το 100%. Τώρα μια δυναμική κατάσταση θα δώσει ούτε το μίσο απ' ό,τι θα μπρούσε. Για πολλοστή φορά, η φάση δε μας κάθεται. next time...

Βαγγέλης

Καλησπέρα φίλοι!

Το κείμενο έχω ξεκινήσει να το γράφω από προχθές το βράδυ, αλλά ήταν δύσκολο να το τελειώσω, κυρίως λόγω φορτωμένου προγράμματος. Αυτό που έλεγα ήταν οτι χρωστάω εδώ και μέρες μια ανάλυση της κατάστασης. Αυτά που ξεκίνησα να γράφω νομίζω πως ως ένα βαθμό μπορεί να δώσουν κάποιες απαντήσεις σε όσα λέτε, Πάνο και Βαγγέλη. Θα ήθελα λοιπόν ν'απαντήσω ευθέως ώστε να γίνει περισσότερο "ζωνταντός" διάλογος αλλά αισθάνομαι οτι και το κείμενο που υπάρχει ήδη μισοτελειωμένο ενδεχομένως θα βοηθήσει.

Η ανάλυση που ακολουθεί, αφορά στις αντικειμενικές δυσκολίες της πρόγνωσης τη δεδομένη στιγμή αλλά και μια προσπάθεια εύρεσης του δύσκολου προγνωστικού παράγοντα που ενδεχομένως να μας ταλαιπωρήσει έως και την τελευταία στιγμή. Με άλλα λόγια, σε αυτό το κείμενο, δεν εστιάζω τόσο στην πρόγνωση/εκτίμηση αλλά περισσότερο σε μια "τεχνικού" τύπου ανάλυση της κατάστασης. Εξάλλου η πρόγνωση/εκτίμηση υπάρχει ήδη και αναγκαστικά είναι αρκετά γενική. Δεν έχω σκοπό ν'αλλάξω πολλά πράγματα, ίσως κάποιες λέξεις όσον αφορά την εξέλιξη από 19/1 και μετά (σε επόμενο post). Επιστρέφοντας σε όσα έγραφα προηγουμένως, ας μην ξεχνάμε οτι, σε κάθε περίπτωση χαμηλού, υπάρχει πάντα ένα ή περισσότερα χαρακτηριστικά, τα οποία προκύπτουν από τον συνδυασμό συγκεκριμένων παραγόντων σε διάφορες κλίμακες: Ξεκινώντας από το γενικό, θα καταλήξουμε στο ειδικό και θα προσπαθήσω να καταδείξω όσο πιο σύντομα γίνεται, οτι αυτά τα δύο στοιχεία είναι αλληλένδετα! Ίσως σ'αυτό Βαγγέλη να καταλάβεις πώς σε αυτόν τον τύπο καιρού, πολύ μικρές διαφοροποιήσεις στο σχήμα και στην διάταξη των συστημάτων, μπορεί να παίξουν τεράστιο ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα. Δεν συμβαίνει το ίδιο με άλλους τύπους καιρού.
Αυτό που θα προσπαθήσω να δείξω είναι το πώς μπορεί να διαμορφωθούν οι καιρικές συνθήκες σε μια μικρή περιοχή σε εξάρτηση με την αρχική διάταξη αλλά και την κίνηση των συστημάτων σε μεγάλη κλίμακα. Εκτός αυτού θέλω να εστιάσω σε πολύ συγκεκριμένους παράγοντες (από τους δεκάδες που εμπλέκονται στη δημιουργία και εξέλιξη ενός συστήματος). Το γεγονός αυτό και μόνο καθιστά την ανάλυση ελλιπή αλλά εντάξει, δεν έχω σκοπό να γράψω κάποια επιστημονική διατριβή!

Θα με βοηθούσε αρκετά να ξεκινήσω από μια κακή εκτίμηση που είχα δώσει στις 7 του μήνα στο κομμάτι της "προοπτικής του καιρού". Η κακή εκτίμηση δόθηκε τότε, λαμβάνοντας υπόψιν τα δεδομένα των μοντέλων ως είχαν. Τίποτα δεν προμήνυε, τουλάχιστον βάσει της δικής μου αντίληψης, οτι ο εγκλωβισμένος πολικός στρόβιλος θα μπορούσε να προκαλέσει μια δυνατή ψυχρή εισβολή στη γειτονιά μας. Παρ'όλα αυτά, τις αμέσως επόμενες ώρες (μιλάω για Παρασκευή 8/1) το 06Ζ τρέξιμο του GFS έδειξε ένα σχετικά ασυνήθιστο σενάριο: Αρκούσε μια μικρή σφήνα υψηλών θερμοκρασιών (και πιέσεων) στ'ανώτερα στρώματα της τροπόσφαιρας, για να "σπάσει" την εκτεταμένη περιοχή χαμηλών πιέσεων μέσα στην Ευρώπη (που στροβιλιζόμενη έστελνε διαταραχές Ν/ΝΔ/Δ ρευμάτων σε εμάς) και να την συμπιέσει ανατολικότερα από τις 16-17/1 και έπειτα, εξαναγκάζοντας τελικά ένα τμήμα του ψύχους να εισέλθει εντός της Μεσογείου (σχήμα 1). Το εν λόγω σενάριο, εξαφανίστηκε τα επόμενα προγνωστικά 6ωρα, αλλά επανήλθε και πάλι στις προγνώσεις του GFS. Στο σχήμα 2, παραθέτω μια κάπως πιο πρόσφατη, πρόκειται για το 18Ζ της Δευτέρας 11/1. Προσωπικά δεν πίστεψα εκείνο το πρώτο run. Ο λόγος; Μπορεί να είναι κάτι που άποψη φυσικής/μηχανικής των ρευστών στέκει, παρ'όλα αυτά δεν σημαίνει οτι έχει και πολλές πιθανότητες να συμβεί! Το ασύνηθες αυτής της περίπτωσης είναι το γεγονός οτι στην δυτική πλευρά της ψυχρής εισβολής, δεν έχουμε την παρουσία κάποιου βαθέως ridge (αντικυκλώνα), κάτι όμως που στις περισσότερες περιπτώσεις, είναι απαραίτητο συστατικό στις ψυχρές εισβολές που επηρεάζουν τα νοτιότερα ηπειρωτικά. Περισσότερο πιθανό θεωρούσα ένα σενάριο μιας μέτριας ψυχρής εισβολής στην Ιταλία, που θα έφερνε σε εμάς ένα αρκετά βροχερό χαμηλό Δ-Α τροχιάς, με χιονοπτώσεις σε κάπως χαμηλά υψόμετρα στη βόρεια χώρα, παρά αυτό που κυριαρχεί στις τωρινές προγνώσεις των μοντέλων (επέκταση της ψυχρής εισβολής και νοτιότερα). Έτσι λοιπόν, η έναρξη της ψυχρής εισβολής είναι όντως στην Ιταλία και φαίνεται από μια μεγάλη μερίδα των ensembles οτι θα συνεχίσει στην χώρα μας και θα γίνει αντιληπτή σε όλες τις περιοχές με χιονοθερμοκρασίες τουλάχιστον έως και το γεωγραφικό πλάτος της Αθήνας (μαθηματικά η πιθανότητα βρίσκεται στο 70% για μια τέτοια εξέλιξη). Αυτό, επαναλαμβάνω, φαίνεται να πραγματοποιείται χωρίς τον συνδυασμό με κάποιο βαθύ ridge που σημαίνει οτι η απάντηση στο ερώτημα του εάν "θα χιονίσει στην ανατολική Στερεά και ειδικότερα στην Αθήνα" και εν γένει "τι χαρακτηριστικά θα έχει ο καιρός" θα πρέπει ν'αναζητηθεί στο ακριβές σχήμα και την κίνηση του αυλώνα. Αυτό είναι που θα καθορίσει το κατά πόσον θα συνεχίσουν οι ψυχρές πολικές αέριες μάζες να περάσουν ανεμπόδιστα (?) προς τα νότια, άμεσα συναρτώμενο με το σχήμα που θα έχει το χαμηλό στην επιφάνεια (το οποίο με τη σειρά του θα καθορίσει συγκλίσεις κτλ). Αυτό, είναι κάτι που νομίζω θα μας απασχολήσει μέχρι και την τελευταία στιγμή. Εκτιμώ πως, το σχήμα και η διάταξη του αυλώνα είναι κάτι τελείως ασταθές και μετατοπίσεις των 50-100χλμ σε σχέση με το αναμενόμενο μας έχουν στείλει από τον παράδεισο στην απόλυτη κόλαση εδώ, στην Αθήνα. Αυτό βλέπουμε και τώρα στις προγνώσεις. Τυπικά λοιπόν, όλα παίζονται και το μόνο που ουσιαστικά γνωρίζουμε είναι οτι στην πρωτεύουσα σίγουρα θα έχει αρκετό κρύο την επόμενη εβδομάδα, υπάρχει καλή πιθανότητα και για χιονόπτωση άγνωστης διάρκειας, ενώ θα χιονίσει και σε αρκετά ακόμη ηπειρωτικά της χώρας, επίσης με άγνωστη διάρκεια. Επίσης γνωρίζουμε οτι, σε πρώτη φάση θα μας επισκεφθούν αρκετές βροχές...(το προηγούμενο γράφτηκε προχθές και δύο εικοσιτετράωρα μετά ακόμη το ίδιο ισχύει).

Εικόνα
Σχήμα 1: Πολική προβολή της πρόγνωσης των γεωδυναμικών υψών και της θερμοκρασίας στα 500hpa για την Κυριακή 17/1/2016 - 06UTC βάσει του προγνωστικού κύκλου της Παρασκευής 8/1/2016 - 06UTC του GFS. Είναι αξιοσημείωτη η ακρίβεια στη δοθείσα θέση των συστημάτων στην περιοχή της Ευρώπης. Διακρίνεται η ανάπτυξη ridge πάνω από τη δυτική Ευρώπη και αυλώνα (trough) πάνω από την ανατολική Ευρώπη και την κεντρική/ανατολική Μεσόγειο.

Εικόνα
Σχήμα 2: Πολική προβολή της πρόγνωσης των γεωδυναμικών υχών και της θερμοκρασίας στα 500hpa για την Κυριακή 17/1/2016 - 06UTC βάσει του προγνωστικού κύκλου της Κυριακής 10/1/2016 - 06UTC του GFS. Παρατηρούμε την ομοιότητα με την πρόγνωση του σχήματος 1.

Αυτό που έχει ενδιαφέρον να δούμε είναι το γεγονός οτι, η εκδήλωση αυτής της εισβολής δεν είναι καθόλου άσχετη με τον καιρό που επικράτησε στην περιοχή μας από τις παραμονές της πρωτοχρονιάς και έπειτα. Οι ημέρες εκείνες σημαδεύτηκαν από έναν μέτριας έντασης χιονιά αντικυκλωνικού τύπου, καθώς το δυναμικό αίτιο απέτυχε να εισέλθει κανονικά μέσα στην επικράτεια. Ο χιονιάς επηρέασε ανατολική και νοτιοανατολική ηπειρωτική χώρα, ο οποίος στην κυριολεξία "μετακόμισε" στη συνέχεια στη βόρεια χώρα δίνοντας έναν επίσης μέτριας έντασης χιονιά που προέκυψε από το θερμό μέτωπο που δημιουργήθηκε στη συνέχεια. Ακολούθησε ένας ζεστός, εκτός εποχής καιρός, για να επιστρέψουμε και πάλι με αρκετά απότομο τρόπο σε συνθήκες ψυχρής εισβολής αλλά και οργανωμένης κακοκαιρίας. Αυτά τα έντονα σκαμπανεβάσματα οφείλονται στην ίδια την κίνηση του πολικού στροβίλου. Η αρχική κίνησή του ήταν από τον αρκτικό κύκλο, διαμέσου Ρωσίας-Ουκρανίας-Μαύρης θάλασσας προς την νότια Βαλκανική, με τη βοήθεια ενός μάλλον ασθενούς αντικυκλώνα / ridge ο οποίος κινήθηκε βιαστικά από τον Ατλαντικό προς τη Σκανδιναβία κι εγκλωβίστηκε. Ο εγκλωβισμός του, άφησε την ψυχρή εισβολή της πρωτοχρονιάς "ημιτελή": Ο αυλώνας που πήγε να προεκταθεί προς τη χώρα μας, ουσιαστικά έμεινε χωρίς υποστήριξη, η μπάλα ψύχους εγκλωβίστηκε και τελικά υπαναχώρησε βορειότερα. Σε αυτή τη φάση δημιουργήθηκε το προαναφερθέν θερμό μέτωπο που ουσιαστικά μετέφερε τις χιονοπτώσεις στη βόρεια χώρα οι οποίες για να προκύψουν χρειάζονται απαραιτήτως κάποιο δυναμικό αίτιο οργανωμένης μορφής. Η συνέχεια ήταν παράξενη: Με τον δείκτη AO σε πολύ χαμηλές τιμές (αυτό σημαίνει πως μιλάμε για αντικυκλωνικές συνθήκες στον αρκτικό κύκλο- σχήμα 3), αυτός ο αυλώνας, που αποτελεί ουσιαστικά ένα κομμάτι του πολικού στροβίλου, εξαναγκάστηκε σε εγκλωβισμό εντός της ηπειρωτικής Ευρώπης, δίνοντας πολύ χαμηλές θερμοκρασίες στ'ανατολικά και βόρεια της ηπείρου, χωρίς βέβαια να συνδυαστούν και με αξιόλογες χιονοπτώσεις διότι μια τέτοια διάταξη απέκλεισε την τροφοδοσία με υγρασία από κάποια κάπως "θερμή" θαλάσσια επιφάνεια. Η πρόσκαιρη δημιουργία ενός ridge (Υψηλό) και πάλι στη δυτική Ευρώπη, αναγκάζει αυτήν την ψυχρή μπάλα να συμπιεστεί, δίνοντας ψυχρή εισβολή στην Ιταλία και στη συνέχεια, και στην περιοχή μας! Με μια ποιητική διάθεση μιλώντας: πρόκειται για το χιονι της πρωτοχρονιάς που επέστρεψε για ένα τελευταίο αντίο. :D

Εικόνα
Σχήμα 3: Δείκτης ΑΟ όπως καταγράφθηκε από το NOAA στις 10/1/2016. Πολύ χαμηλές τιμές παρατηρούνται στο διάστημα μετά την πρωτοχρονιά έως και τα μέσα του μήνα.

Στα επόμενα σχήματα (4-7) φαίνεται με μια γενική ματιά η κίνηση του αυλώνα καθ'ολη την εξέλιξη της ψυχρής εισβολής. Επιλέγω τον μέσο όρο των ensembles και όχι κάποιο συγκεκριμένο τρέξιμο του GFS ώστε προς το παρόν να μην εισέλθουν στην ανάλυσή μας λεπτομέρειες σχετικά με την κίνηση του συστήματος που αφορούν το συγκεκριμένο ραν (και που ενδεχομένως ν'αλλάξουν στο επόμενο τρέξιμο) αλλά τα πολύ γενικά χαρακτηριστικά στο πώς θα προκληθεί η εισβολή. Ταυτόχρονα, έχουμε την ευκαιρία να διακρίνουμε και την προγνωστική αβεβαιότητα, η οποία αυξάνεται κατακόρυφα μετά τις 18/1. (Σημείωση: Αυτά γράφθηκαν χθες, ωστόσο δεν υπάρχει πολύ σημαντική αλλαγή μέχρι και σήμερα).

Εικόνα
Σχήμα 4: Μέσος όρος ensembles γεωδυναμικών υψών στα 500hpa και χωρική κατανομή της τυπικής απόκλισης (αβεβαιότητα) για τις 17/1/2016 - 06UTC όπως προκύπτει από τον προγνωστικό κύκλο της Τρίτης 12/1/2016 - 06Z.

Εικόνα
Σχήμα 5: Μέσος όρος ensembles γεωδυναμικών υψών στα 500hpa και χωρική κατανομή της τυπικής απόκλισης (αβεβαιότητα) για τις 18/1/2016 - 06UTC όπως προκύπτει από τον προγνωστικό κύκλο της Τρίτης 12/1/2016 - 06Z.

Εικόνα
Σχήμα 6: Μέσος όρος ensembles γεωδυναμικών υψών στα 500hpa και χωρική κατανομή της τυπικής απόκλισης (αβεβαιότητα) για τις 19/1/2016 - 06UTC όπως προκύπτει από τον προγνωστικό κύκλο της Τρίτης 12/1/2016 - 06Z.

Εικόνα
Σχήμα 7: Μέσος όρος ensembles γεωδυναμικών υψών στα 500hpa και χωρική κατανομή της τυπικής απόκλισης (αβεβαιότητα) για τις 20/1/2016 - 06UTC όπως προκύπτει από τον προγνωστικό κύκλο της Τρίτης 12/1/2016 - 06Z.

Αυτό που βγαίναι σαν συμπέρασμα από τα σχήματα 4-7 είναι οτι υπάρχει σαφής τάση για ανατολικότερη κίνηση του αυλώνα, ταυτόχρονα με την μετακίνηση του ridge δυτικότερά του. Αυτό που επίσης μπορούμε να πούμε με σχετική σιγουριά είναι οτι το δεύτερο ridge στο βορειοανατολικό όριο του χάρτη (πρόκειται για την περιοχή της Κασπίας και τμήμα της Ρωσίας) θα παραμείνει περίπου σταθερό (γι αυτό και θα υπάρξει "συμπίεση" του αυλώνα). Όσον αφορά όμως τον αυλώνα, είναι όμως αρκετά ασαφές τί σχήμα θα έχει, πόσο νότια θα φτάσει αλλά και τί σχήμα θα έχει το πρώτο ridge δυτικότερά του. Αυτό μάλιστα, επηρεάζεται πολύ έντονα και από την κυκλωνική δραστηριότητα στον Ατλαντικό, η οποία δεν μπορεί εύκολα να προβλεφθεί. Το μόνο θετικό στοιχείο είναι πως σε σχέση με τις προηγούμενες ώρες, η προγνωσιμότητα, έστω και αργά βελτιώνεται...Αυτό το βλέπουμε και στα σημερινά runs. Η συνολική βελτίωση της προγνωσιμότητας ως προς τη θέση και το σχήμα του αυλώνα φαίνεται και στο σχήμα 8, όπου εμφανίζεται η πρόγνωση για την ίδια ώρα στόχο (συγκεκριμένα την Τρίτη 19/1/2016 - 06UTC) αλλά από διαφορετικούς προγνωστικούς κύκλους διαδοχικά.

Εικόνα
Σχήμα 8: Animation του μέσου όρου ensembles γεωδυναμικών υψών στα 500hpa και της χωρικής κατανομής της τυπικής απόκλισης (αβεβαιότητα) για τις 19/1/2016 - 06UTC από διαδοχικούς προγνωστικούς κύκλους μεταξύ Δευτέρας 11/1/2016 - 18Ζ και Τετάρτης 13/1/2016 - 06Ζ. Παρατηρούμε την βελτίωση της προγνωσιμότητας, ιδιαίτερα στα τελευταία runs.

Μπορεί βέβαια η εικόνα μας να βελτιώνεται, ωστόσο ακόμη δεν έχουμε πλήρη γνώση για την ακριβή κίνηση του αυλώνα πάνω από την περιοχή μας. Πρόκειται για λεπτομέρειες που μπορούν να κάνουν μεγάλη διαφορά όταν πρόκειται για φαινόμενα, όπως οι χιονοπτώσεις που δημιουργούνται κυρίως στα κατώτερα ατμοσφαιρικά στρώματα. Αναγκαστικά λοιπόν θα πρέπει να εστιάσουμε σε άλλες λεπτομέρειες, που θεωρώ οτι θα παίξουν σημαντικό ρόλο κατά την εξέλιξη της εισβολής. Πρόκειται περισσότερο για εμπειρικές παρατηρήσεις που δεν εξαρτώνται τόσο από το ξεκαθάρισμα της προγνωστικής εικόνας. Αυτές οι παρατηρήσεις αφορούν στον προσανατολισμό του αυλώνα αλλά και τις ροές που διαμορφώνονται σε ανώτερο επίπεδο. Αυτές οι ροές στο εσωτερικό του, σε συνδυασμό με το σχήμα και τον προσανατολισμό του, παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο στο σχήμα του επιφανειακού χαμηλού και ειδικότερα στην έκταση και την διάρκεια των επιφανειακών συγκλίσεων πάνω στις οποίες δημιουργούνται τα φαινόμενα. Αυτό μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα στην Αττική διότι στο 95% των περιπτώσεων, αυτό το φαινόμενο, που περιγράφεται γενικότερα ως lake (aegean) effect είναι που προκαλεί ή/και παρατείνει τα φαινόμενα αφού περάσει το ψυχρό μέτωπο.

Στον χάρτη του σχήματος 10 φαίνεται το πρώτο στοιχείο που μας απασχολεί, η κίνηση του αυλώνα στα 500hpa. Στο gif αρχείο του σχήματος 11, μπορούμε να δούμε την κίνηση του αυλώνα όπως δόθηκε από τον προγνωστικό κύκλο της 06UTC σήμερα (13/1). Αυτό που θέλω να παρατηρήσετε δεν είναι το ακριβές σχήμα του αυλώνα αλλά το πώς κινείται η αέρια μάζα που περικλείεται από την ισόθερμη των -30 πάνω από την περιοχή μας. Το σημαντικό σε αυτήν την υπόθεση είναι οτι, αυτό το είδος της κίνησης εμφανίζεται σε κάθε τρέξιμο, είναι δηλαδή ένα κοινό χαρακτηριστικό που δεν εξαρτάται τόσο απ'το ακριβές σχήμα του αυλώνα αλλά από την τάση για "κύρτωσή" του και επίσκεψη της εισβολής στ'ανώτερα από τα Δ->Α. Με άλλα λόγια δεν μπορεί ν'αποκτήσει κάποιον σταθερό άξονα και το βασικότερο δεν είναι τέτοια η δομή ώστε να φέρει τις ψυχρές αέριες μάζες από τα βορειοδυτικά/βόρεια/βορειοανατολικά αλλά από τα δυτικά.

Εικόνα
Σχήμα 10: Κίνηση της αέριας μάζας μεταξύ 16 και 18 Ιανουαρίου 2016 (με μπλε βέλος) και θέσεις του επιφανειακού κέντρου χαμηλών πιέσεων στις 16/1, 17/1 και 18/1. Με ερωτηματικό σημειώνονται τα πιθανά κέντρα δευτερευουσών υφέσεων.

Εικόνα
Σχήμα 11: Animation της κίνησης των συστημάτων στα 500hpa (γεωδυναμικά ύψη και θερμοκρασίες) μεταξύ Σαββάτου 16/1/2016 - 12UTC και Τρίτης 19/1/2016 - 00UTC, με βάση το 13/1/2016 - 06Z προγνωστικό κύκλο του GFS. Διακρίνεται η Δ-Α πορεία της ψυχρής εισβολής στο επίπεδο της μέσης/ανώτερης τροπόσφαιρας.

Τί σημαίνει αυτό στην πράξη;
Αυτό στην πράξη σημαίνει πως από δυναμική σκοπιά, θα υπάρχει μια τάση για κυκλογένεση βορειότερα όπως υπονοούν και οι επιφανειακοί χάρτες και συνακολούθως "μπλοκαρίσματος" της ψυχρής εισβολής για αρκετό χρονικό διάστημα. Το κέντρο του χαμηλού λοιπόν, θα κινηθεί από την Αδριατική προς το βόρειο Αιγαίο σε πρώτη φάση. Βέβαια, εκτός από το δυναμικό αίτιο στη δημιουργία και συντήρηση των χαμηλών, δηλαδή τα αίτια στην ανώτερη ατμόσφαιρα, υπάρχει και το θερμικό / γεωγραφικό: Σε καταστάσεις ψυχρών εισβολών αυτό είναι το αίτιο που για παράδειγμα δίνει πάντα την τάση για χαμηλότερες πιέσεις στο Ιόνιο, τείνοντας να ενισχύσει την Ανατολική συνισταμένη των ανέμων (σε σχέση με το αν υπήρχε μόνο το δυναμικό αίτιο). Υπό μία έννοια λοιπόν, η θέση του κέντρου του χαμηλού στο βόρειο Αιγαίο είναι εξαιρετικά ασταθής γι αυτό και τις περισσότερες φορές τα συστηματα "προτιμούν" να κινηθούν περιμετρικά και να δημιουργήσουν κέντρο κάπου στο νότιο Αιγαίο. Σε επίπεδο αερίων μαζών, η παρουσία της Πίνδου σημαίνει οτι οι ψυχρές αέριες μάζες ωθούνται να κινηθούν προς το νότο αντί να εξαπλωθούν προς όλες τις κατευθύνσεις και το όριό τους είναι και η περιοχή όπου η πίεση έχει την τάση να πέφτει. (Για αντίστοιχους λόγους η περιοχή του νοτιοανατολικού Αιγαίου, λόγω της παρουσίας της χερσονήσου της Μικράς Ασίας, είναι μια αρκετά ευσταθής θέση για την παραμονή ενός χαμηλού.) Σε τελική ανάλυση το πώς διαμορφώνονται τα ρεύματα των συγκλίσεων στην επιφάνεια εν τέλει εξαρτάται από το σχήμα του χαμηλού το οποίο καθορίζεται τόσο από το δυναμικό αίτιο ψηλά όπως αναλυτικά το περιγράψαμε όσο και από δυναμικά αίτια (όρια επιφανειακών αεριων μαζών διαφορετικών θερμοδυναμικών χαρακτηριστικών και ορογραφία που δημιουργεί με τεχνητό τρόπο τέτοια όρια).

Συνδέοντας όμως όλα αυτά τα χαρακτηριστικά και προσπερνώντας κάθε είδους επιστημονική ανάλυση (την οποία ομολογώ πως δεν κατέχω) καταλήγω σε κάποιους εμπειρικούς κανόνες οσον αφορά την Αθήνα με βάση τις συσχετίσεις θερμοκρασιών / πιέσεων στα 500 και των συνθηκών στην επιφάνεια:
Για παράδειγμα, εμπειρικός κανόνας (δικής μου επινόησης και ανοιχτός σε κάθε είδους κριτική) λέει οτι: Οι επιφανειακές συγκλίσεις εστιάζονται κάτω από τον άξονα της trough ο οποίος πρέπει να είναι ο ίδιος με τον άξονα μεταφοράς των ψυχρών αερίων μαζών στ'ανώτερα στρώματα.
Ψυχρές εισβολες με άξονα ΒΒΑ-ΝΝΔ με τον άξονα (μύτη της τραφ) να περνάει πάνω από τη νοτιοανατολική Στερεά, είναι η ιδεατή κατάσταση για την Αθήνα καθώς δυναμικοί λόγοι αναγκάζουν τις συγκλίσεις να έχουν έναν παρόμοιο άξονα και στην επιφάνεια και να χτυπήσουν "καρφί" την Αττική. Το ρεύμα επάνω είναι ασθενές.
Σε περίπτωση που ο άξονας στα 500, με αυτή τη διεύθυνση (ΒΒΑ-ΝΝΔ) είναι ανατολικότερα, ή εάν η τραφ έχει περισσότερο "στρογγυλό" σχήμα και βρίσκεται προς την Τουρκία, τα φαινόμενα εστιάζονται στην Εύβοια, αλλά σε μικροδιαταραχές/καταβάσεις ψύχους γενικεύονται στην Αττική. Το ρεύμα επάνω είναι σχετικά ισχυρό Β ή συνηθέστερα ΒΔ.
Σε περίπτωση που ο άξονας της τραφ είναι δυτικότερα, τότε τα φαινόμενα εστιάζονται στη βορειοανατολική Στερεά με το ρεύμα επάνω να έχει διεύθυνση ΝΔ.
Σε περίπτωση που η κλίση της τραφ είναι ΒΒΔ-ΝΝΑ (όπως τώρα), αντίστοιχο άξονα έχουν και οι συγκλίσεις στο Αιγαίο κάτι που θέτει την Αττική εκτός ή πολύ οριακά εντός (κυρίως βορειοδυτική Αττική και ανατολική/βορειοανατολική) ενώ περισσότερες πιθανότητες έχει η Εύβοια και φυσικά τα...ψάρια στο Αιγαίο. Αυτή είναι και η τωρινή περίπτωση.

Φυσικά όπως είναι προφανές απο όσα έχουν γραφτεί παραπάνω η κλίση της trough εξαρτάται από την γενικότερη διάταξη των συστημάτων στην Ευρώπη, το πώς αναπτύσσεται το ridge κτλ κτλ.

Ποιά θα είναι η εξέλιξη της εισβολής;
Νομίζω πως υπάρχουν διάφορες φάσεις και υπο-φάσεις. Θέλω ν'αναφέρω τις κύριες εντός των οποίων θα κάνω μνεία και για τις δευτερεύουσες:

Φάση Α - Φάση των βροχών
Ξεκινάει ήδη από την Παρασκευή στα βορειοδυτικά, τα φαινόμενα εντείνονται το Σάββατο και γενικεύονται την Κυριακή επηρεάζοντας όλη σχεδόν τη χώρα με ισχυρές καταιγίδες στα θαλάσσια. Μιλάμε για καιρό ΝΔ ρεύματος. Στο δεύτερο μισό της Κυριακής τα πρώτα χιονια σε ημιορεινά της βόρειας χώρας καθώς εισέρχονται οι ψυχρές αέριες μάζες.

Φάση Β - Ψυχρή εισβολή
Από το μεσημέρι της Κυριακής η ένταση των βροχών στα νότια περιορίζεται αν και τα φαινόμενα συνεχίζονται κατά διαστήματα. Μπαίνουμε πλέον στη φάση της ψυχρής εισβολής όπου το μεν χαμηλό σπρώχνεται προς τ'ανατολικά προσπαθώντας να διέλθει πάνω από θαλάσσια επιφάνεια οπότε έχει δύο δρόμους: Είτε τη Μαύρη Θάλασσα, είτε την άκρα ανατολική Μεσόγειο. Το δυναμικό αίτιο δεν δίνει σαφή κατεύθυνση. Βλέπουμε οτι απλώς ευνοεί μια γενικότερη κίνηση προς τ'ανατολικά, δηλαδή προς την ηπειρωτική Τουρκία όπου υπάρχουν ήδη πολύ ψυχρές και πυκνές αέριες μάζες, με ταυτόχρονη την ύπαρξη ορογραφίας περιοχής, κάτι που λόγω θερμοδυναμικών παραγόντων είναι απαγορευτικός παράγοντας. Θα πρέπει είτε, να κινηθεί προς τη Μαύρη Θάλασσα, μπλοκάροντας την ψυχρή εισβολή στην περιοχή μας, είτε να εμφανιστεί νέο κέντρο στην περιοχή του νοτιοανατολικού Αιγαίου όπου θ'αναλάβει να συνεχίσει την εισβολή. Τα μοντέλα προσανατολίζονται σε ένα ενδιάμεσο σενάριο όπου, εμφανίζονται διύο κέντρα χαμηλών πιέσεων μάλλον ανταγωνιστικά μεταξύ τους με τελικό αποτέλεσμα την επέκταση του ψύχους νοτιότερα αλλά την ύπαρξη συγκλίσεων μέσα στο Αιγαίο και Β/ΒΔ ρεύμα επιφανειακά. Για ν'απαντήσουμε σε αυτό το ερώτημα πρέπει οπωσδήποτε να δούμε τα τρεξίματα των περιοχικών ειδικά στο προγνωστικό παράθυρο των 72 ωρών όπου έχουμε το χρονικό περιθώριο να δουμε τ'αποτελέσματα της δικής τους μικροφυσικής χωρίς έντονες τις επιρροές του GFS αλλά και χωρίς να είμαστε μακριά από την ημέρα-στόχο. Προσωπική μου εκτίμηση είναι οτι, πρόσκαιρα θα εμφανιστεί ισχυρο κέντρο στο ΝΑ Αιγαίο και θα φέρει φαίνεται και σε λιγότερο προσήνεμες περιοχές όπως η Αθήνα αλλά σύντομα ο καιρός θα επιμείνει στο Αιγαίο και στην Εύβοια, όπου κατ'εμέ θα πρέπει να προετοιμάζεται για αρκετά φαινόμενα την Τρίτη 19/1.

Φάση Γ - Νέα υποτροπή (?)
Τα πράγματα όμως ίσως (καθόλου σίγουρο) να μην τελειώσουν εδώ. Αυτό που φαίνεται στις προγνώσεις των μοντέλων είναι οτι, ο συνδυασμός των συστημάτων που έδωσε την εισβολή όχι μόνο δεν καταρρέει, αλλά ενισχύεται. Ουσιαστικά το ridge βαθαίνει στον Ατλαντικό σταθεροποιώντας και τη θέση του αυλώνα μέσα στην Ευρώπη. Η ενίσχυση του ridge σκάβει ψύχος απ'τον αρκτικό κύκλο, το οποίο κινείται υπό τη μορφή διαταραχής περιφερειακά του κέντρου του πολικού στροβίλου/αυλώνα.
Είναι μια κίνηση "υψηλού ρίσκου" για την περιοχή μας με δύο, εντελώς ακραία μεταξύ τους, σενάρια τα οποία εξαρτώνται αποκλειστικά από τη θέση του ridge:

1. Σε περίπτωση που βαθύνει και κινηθεί λίγο ανατολικότερα, η μικροδιαταραχή εισέρχεται στην κεντρική Μεσόγειο, ενδεχομένως στην περιοχή της νοτίου Ιταλίας / Μάλτας.
Έτσι, από την Τετάρτη 20/1 το ridge βαθαίνει κι άλλο με πιθανό αποτέλεσμα την είσοδο νέας μικροδιαταραχής μέσα στην Μεσόγειο, ενδεχομένως στην περιοχή της νοτίου Ιταλίας - Μάλτας. Η επιφανειακή ύφεση και η μικροδιαταραχή που τη συνοδεύει στ'ανώτερα στρώματα θα κινηθούν όπως είναι φυσικό, στα όρια της ψυχρής (πρώην πολικής) αέριας μάζας δηλαδή σε τροχιά νοτιότερη του πρώτου συστήματος. Αυτό σημαίνει πως μιλάμε για νέο χαμηλό που θα κινηθεί περιφερειακά των νοτίων συνόρων της χώρας μας προς το νότιο Αιγαίο. Μια τέτοια εξέλιξη μπορεί να γενικεύσει τα φαινόμενα στην ανατολική ηπειρωτική χώρα γενικεύοντας τις χιονοπτώσεις και στην Αττική από την Πέμπτη. Είναι τόσο έντονη η διαφορά των αερίων μαζών που συνυπάρχουν εντός της Μεσογείου, όπου μια ελάχιστη καμπύλωση στους ανέμους στα 500hpa μπορεί να πυροδοτήσει ένα πολύ δυνατό χαμηλό και να επιδεινώσει τον καιρό μέσα σε λίγες ώρες στ'ανατολικά/νοτιοανατολικά προσήνεμα και στο νότιο Αιγαίο. Αυτά τα νερά όμως είναι αχαρτογράφητα για τα μοντέλα και φυσικά θα δυσκολευτούμε πολύ να βγάλουμε άκρη. Θα μπορούσε να συμβεί και κάτι πιο "ελαφρύ" σαν σενάριο: Η εκβάθυνση του ridge απλώς να στρέψει τον άξονα της trough σε ΒΒΑ-ΝΝΔ καθώς θα την εξωθήσει λίγο ανατολικότερα (θυμηθείτε τι λέγαμε πριν για τους άξονες) που ούτως ή άλλως θα παραμένει εγκλωβισμένη πάνω από την Ελλάδα με ανάλογο αποτέλεσμα: Γενίκευση των συγκλίσεων που θα βάλουν στόχο λιγότερο προσήνεμες περιοχές, όπως το λεκανοπέδιο της Αθήνας...Προσωπικά δίνω πολλές πιθανότητες σε μεγάλη επιδείνωση τότε που θα μπορούσε να δώσει έναν πραγματικά δυνατό χιονιά. (Πιθανότητα για μια εξέλιξη κοντά σε αυτές τις εκδοχές: 20%)

2. Το ridge δεν κινείται ανατολικότερα και βαθαίνει στη θέση που εμφανίστηκε. Ενδεχομένως να στρέψει τον άξονα του σε περισσότερο ΒΑ-ΝΔ πάντως σε κάθε περίπτωση του κρύο που "σκάβει" αποκτάει πολύ δυτική τροχιά, κάτι σαν back door μέτωπο που θα πλήξει κεντροδυτική Ευρώπη ή την Ιταλία ή την κεντροδυτική Μεσόγειο. Σε μια τέτοια περίπτωση, ουσιαστικά πάμε για οπισθοχώρηση της εισβολής και άγνωστη εξέλιξη: Θα μπορούσε να προκύψει χιονιάς βορείου Ελλάδας με νέο σύστημα από το Ιόνιο προς το βόρειο Αιγαίο, σε μια ακραία εκδοχή θα μπορούσε να προκύψει απλώς γενικευμένο νότιο ρεύμα με πρόσκαιρες χιονοπτώσεις στα βόρεια. Πάντως όχι νέα ψ. εισβολή στην νοτιοανατολική χώρα. (Πιθανότητα για μια εξέλιξη τέτοιου τύπου: 80%).

Γι αυτό όμως τίποτα δεν έχει σταθεροποιηθεί και θα πρέπει να περιμένουμε αρκετές ημέρες ακόμη και πιο συγκεκριμένα: Να ξεκινήσει η Β φάση της κακοκαιρίας ώστε να έχουν τα μοντέλα αλλά κι εμείς πλήρη εικόνα....
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Τετ 13 Ιαν 2016, 23:39

Πολύ ενδιαφέρουσα η ανάλυση από τεχνικής απόψεως του Νίκου. Αυτό που εγώ τουλάχιστον αντιλαμβάνομαι είναι ότι τελικά τα μαθηματικά μοντέλα αφορούν αποκλειστικά τους μετεωρολόγους και τους ελάχιστους, σαν το Νίκο, προγνώστες μη επαγγελματίες που μπορούν να τα ερμηνεύσουν ικανοποιητικά. Για τον "απλό λαὀ" νομίζω ότι μάλλον κακό κάνουν. Γιατί πιστεύουμε (προσωπικά μιλώντας πάντα, αλλά νομίζω ότι πολλοί είναι σαν κι εμένα) ότι με τα χρόνια έχουμε αποκτήσει την ψευδαίσθηση ότι τους καταλαβαίνουμε σε ἐνα βαθμό τουλάχιστον. Αυτό μας κάνει να θεωρούμε ότι μπορούμε να καταλάβουμε τον καιρό, πολύ πριν τα πράγματα ξεκαθαρίσουν. Έχουμε ξεφύγει από την προ ίντερνετ εποχή, που ο χρονικός ορίζοντας ήταν 5 ημέρες άντε μια βδομάδα. Συν του ότι η ελεύθερη πρόσβαση σε αυτά δίνει βήμα σε τρομολαγνικά site να δημιουργούν κλίμα κατά το δοκούν συνεπικουρούμενα και από μεγάλης εμβέλειας ΜΜΕ που κάνουν νούμερα με πιασιάρικους τίτλους αφήνοντας στο περιθώριο της φειδωλές και νουνεχείς συνήθως απόψεις των μετεωρολόγων γιατί απλά είναι ξενέρωτες.

Τέλος πάντων, αυτό είναι μια φιλοσοφική συζήτηση που δεν είναι της παρούσης να αναλυθεί. Σημασία στο site αυτό έχει ο καιρός. Προσωπικά αναμένω πλέον τις απόψεις των προγνωστών εδώ για τα μελλούμενα.

Καλό βράδυ,

Βαγγέλης
Vaghelis1976

Δημοσίευσηαπό dtamv » Πέμ 14 Ιαν 2016, 0:20

Συμπέρασμα από την ποιτική ανάλυση (όπως πάντα) του Νίκου... χαοτικό φαινόμενο ο καιρός , έτσι ακόμα και οι μετωρολόγοι δεν ξέρουν τι θα κάτσει για μια μικρή και πολύ πολυσύνθετη εδαφική περιοχή , όπως η Αττική. Πάντως τα βουνα θα δουν σίγουρα πολύ χιόνι και ήταν καιρός για να τα χαρούμε. Ετσι για να χαζέψετε το τι έρχεται, πάρτε και ένα Live από τo Innsbruck ...http://seefeld.panomax.at/seefeld-dorfplatz
dtamv

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Παρ 22 Ιαν 2016, 10:29

Περαστικά μας!

A complete pattern change across Europe through the end of January. Notice the deep trough gradually diminishing over ESE Europe while high pressure ridge builds up into W-CNTRL Europe. Mid next week, extensive Azoric high is likely while deep cyclones will be forming on N Atlantic and N Europe - as such, a strong zonal flow should establish across Europe, as well as much warmer period than usually for late Jan / early Feb.

Εικόνα
https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/hp ... 2461_o.jpg

ΠΗΓΗ: Severe Weather Europe
Ὁ Λυγκηστίδος, Πελαγονίας καί Νοτίου Αἵμου, Ἀλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Μια πολύ συνηθισμένη περίπτωση μελτεμιού

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Παρ 22 Ιούλ 2016, 19:35

Η παρακάτω ανάλυση γράφτηκε προχθές, Τετάρτη 20/7, και δημοσιεύτηκε στο meteo-news του φίλου Χρήστου Βαραταση, όμως επειδή είναι μια μικρή διαδικασία η μεταφορά του κειμένου εδώ με σωστό τρόπο, πρόλαβα εν τέλει να τη δημοσιεύσω σήμερα.

Το ενισχυμένο δυτικό ρεύμα του Σαββατοκύριακου, στράφηκε σε Β/ΒΔ διευθύνσεις τη Δευτέρα 18/7, για ν'αποκτήσει από την Τρίτη 19/7, χαρακτηριστικά ισχυρού μελτεμιού Β/ΒΑ διευθύνσεων. Η αλλαγή στη διεύθυνση των ανέμων, οφείλεται στη διάταξη της επιφανειακής ατμοσφαιρικής πίεσης, καθώς, από τη Δευτέρα και μετά, ξεκίνησε ο σχηματισμός κλειστού κέντρου χαμηλών πιέσεων στο νοτιοανατολικό Αιγαίο / νοτιοδυτική Τουρκία (σχήμα 1).

Εικόνα
Σχήμα 1: Ατμοσφαιρική Πίεση στο επίπεδο της θάλασσας για την περιοχή μας, για τις 20/07/2016 - 06UTC σύμφωνα με την ανάλυση του παγκόσμιου προγνωστικού συστήματος GFS.

Το χαμηλό αυτό ονομάζεται "θερμικό" λόγω των αιτιών δημιουργίας του: Πολύ περιληπτικά είναι η επιφανειακή θέρμανση του αέρα, στο εσωτερικό της Τουρκίας και ιδίως στα νότια τμήματά της, η οποία προκαλεί διαστολή και κατά συνέπεια πτώση της πίεσής του (σχήμα 2).

Εικόνα
Σχήμα 2: Θερμοκρασίες στο επίπεδο των 925hpa (~750μ) πάνω από την περιοχή μας (χρωματοισμός) και γεωδυναμικά ύψη (ισοπληθείς μαύρες καμπύλες) για τις 20/07/2016 - 12UTC σύμφωνα με την πρόγνωση που εκδόθηκε στις 06UTC της ίδιας ημέρας απ'το παγκόσμιο προγνωστικό σύστημα GFS. Παρατηρείται η αυξημένη θέρμανση στην περιοχή της κεντρικής/νότιας Τουρκίας. Τα Γεωδυναμικά ύψη, αντιστοιχούν στην πίεση σε αυτό το υψόμετρο. Παρατηρείται πύκνωσή τους στην περιοχή του κεντρικού και νοτίου Αιγαίου, κάτι που υποδηλώνει έντονο ρεύμα.

Στην γεωγραφία της περιοχής του Αιγαίου / Τουρκίας, οφείλεται το σχήμα του χαμηλού βαρομετρικού που δημιουργείται (δηλαδή η κατανομή των χαμηλών πιέσεων στο χώρο). Το σχήμα του χαμηλού ορίζει και τη διεύθυνση των ανέμων στο πέλαγος από περιοχή σε περιοχή. Η ένταση των ανέμων, καθορίζεται από το βάθος του χαμηλού. Στην προκειμένη περίπτωση, το κέντρο του χαμηλού στην περιοχή της νοτιοδυτικής Τουρκίας έχει πίεση γύρω στα 1004mb σύμφωνα με τις προσομοιώσεις των περιοχικών μοντέλων πρόγνωσης, την ίδια στιγμή που η πίεση στα βορειοδυτικά Βαλκάνια, φτάνει τα 1018mb. Η μεγάλη βαροβαθμίδα (διαφορά πίεσης), δημιουργεί ένα ισχυρό ρεύμα αέρα, παρόμοιο με αυτό των χειμερινών κακοκαιριών βορείου ρεύματος, με τη διαφορά όμως οτι δεν οφείλεται σε δυναμικά ατμοσφαιρικά αίτια συνοπτικής κυκλοφορίας όπως τότε, αλλά σε θερμικά, όπως αναλύσαμε παραπάνω. Αυτό το ρεύμα αέρα, ονομάζεται μελτέμι ή ετησίες.
Οι μέγιστες εντάσεις των ανέμων έφτασαν σήμερα Τετάρτη 20/7/2016 και τα 111km/h στο Ακρωτήριο Παξιμάδα της Εύβοιας, τα 95km/h στην Κάρυστο και τα 87km/h στη Μονεμβασιά ενώ σε γενικές γραμμές ξεπέρασαν τα 80km/h σε Σχοινούσα, Μύκονο και Αστεροσκοπείο Πεντέλης.
Στο σχήμα 3, αποτυπώνεται η προσομοίωση των επιφανειακών ανέμων για την ίδια περίπου ώρα με τα σχήματα 1 & 2 αλλά από τοπικό μοντέλο προσομοίωσης (poseidon):

Εικόνα
Σχήμα 3: Άνεμος στην επιφάνεια (10μ), σύμφωνα με το προγνωστικό σύστημα poseidon για τις 20/07/2016 - 12UTC.

Η παρουσία του θερμικού χαμηλού στο νοτιοανατολικό Αιγαίο και του μελτεμιού που προκαλεί στο πέλαγος και στα βορειοανατολικά, ανατολικά και νοτιοανατολικά ηπειρωτικά είναι μόνιμη κατά τους θερινούς μήνες και ιδίως κατά το διάστημα από τα μέσα Ιουλίου, έως τα τέλη του Αυγούστου. Εάν δεν υπάρξουν δυναμικοί παράγοντες της γενικότερης ατμοσφαιρικής κυκλοφορίας, όπως για παράδειγμα η παρουσία κάποιου αυλώνα (περιοχή χαμηλών πιέσεων και θερμοκρασιών στη μέση/ανώτερη τροπόσφαιρα), η διεύθυνση του μελτεμιού είναι ΒΑ στο κεντρικό και βορειοανατολικό Αιγαίο, Β στα ανατολικά τμήματά του, Β/ΒΔ στις Κυκλάδες και ΒΔ στο νοτιοανατολικό Αιγαίο, με τις μέγιστες εντάσεις να εντοπίζονται στο νοτιοανατολικό Αιγαίο έως και τα 6-7 μποφώρ. Δυναμικοί παράγοντες της ατμοσφαιρικής κυκλοφορίας, αποτελούν ένα επιπλέον αίτιο πτώσης της επιφανειακής ατμοσφαιρικής πίεσης η οποία εάν συμπέσει με το κέντρο του θερμικού χαμηλού, προκαλεί ενίσχυσή του, εάν όμως αφορά κάποια περιοχή σε άλλο σημείο του ελληνικού ή ευρύτερου βαλκανικού χώρου και της ανατολικής Μεσογείου, προκαλεί τροποποίηση του σχήματός του. Τότε, το αποτέλεσμα είναι τροποποίηση της διεύθυνσης και της έντασης των ανέμων, οι οποίοι εμφανίζουν εντονότερη την δυτική συνισταμένη (λόγω του οτι επιπλέον πτώση της πίεσης προκαλείται σε βορειότερα τμήματα του ελληνικού χώρου). Αυτό ακριβώς συνέβη κατά το Σαββατοκύριακο, με αποτέλεσμα τους ενισχυμένους δυτικούς ανέμους (σχήματα 4,5,6). Καθώς η διαταραχή διαλύθηκε μετακινούμενη στα βόρεια της επικράτειας, οι άνεμοι απέκτησαν περισσότερο βόρεια συνισταμένη. Η τάση για αντικυκλωνικές συνθήκες σε κεντρική Μεσόγειο και βορειοδυτική Βαλκανική προκαλεί λόγω των καθοδικών ρευμάτων, αυξημένες θερμοκρασίες και στην επιφάνεια αλλά και αυξημένες πιέσεις, με αποτέλεσμα την ενίσχυση της βαροβαθμίδας (διαφορά στην πίεση) στην ευρύτερη περιοχή μας και συνακολούθως και της έντασης των ανέμων. Η παρουσία του θερμικού χαμηλού στο νοτιοανατολικό Αιγαίο, είναι ο λόγος που οι άνεμοι αυτοί μπορούν να χαρακτηριστούν ως "μελτέμι".

Εικόνα
Σχήμα 4: Ατμοσφαιρική πίεση στο επίπεδο της θάλασσας για την περιοχή μας, για τις 17/07/2016 - 12UTC σύμφωνα με την 06UTC πρόγνωση του παγκόσμιου προγνωστικού συστήματος GFS.

Εικόνα
Σχήμα 5: Θερμοκρασίες στο επίπεδο των 925hpa (~750μ) πάνω από την περιοχή μας (χρωματισμός) και γεωδυναμικά ύψη (ισοπληθείς μαύρες καμπύλες) για τις 17/07/2016 - 12UTC σύμφωνα με την πρόγνωση που εκδόθηκε στις 06UTC της ίδιας ημέρας απ'το παγκόσμιο προγνωστικό σύστημα GFS. Εκτός από την περιοχή της Τουρκίας, παρατηρούνται αυξημένες θερμοκρασίες και πάνω από τον ελληνικό χώρο και κυρίως όσον αφορά τα κεντρικα/ανατολικά και βόρεια τμήματα.

Εικόνα
Σχήμα 6: Θερμοκρασίες στο επίπεδο των 500hpa (~5800μ) πάνω από την περιοχή μας (χρωματισμός) και γεωδυναμικά ύψη (ισοπληθείς μαύρες καμπύλες) για τις 17/07/2016 - 12UTC σύμφωνα με την πρόγνωση που εκδόθηκε στις 06UTC της ίδιας ημέρας απ'το παγκόσμιο προγνωστικό σύστημα GFS. Παρατηρείται η ύπαρξη αυλώνα στα βορειοδυτικά της χώρας μας, το αίτιο που τροποποιείται η εικόνα των θερμοκρασιών και των επιφανειακών πιέσεων στα σχήματα 5 και 4 αντίστοιχα

Σε γενικές γραμμές το μελτέμι συνοδεύεται από συνθήκες καλοκαιρίας στον ουράνιο θόλο με την εξαίρεση των τοπικών νεφώσεων που εμφανίζονται συχνά στην προσήνεμη Εύβοια αλλά και στα ορεινά των κεντρικών και κυρίως των βόρειων Κυκλάδων. Σε κάποιες περιπτώσεις όμως, το συγκεκριμένο βόρειο ρεύμα μπορεί να συνοδεύεται από αυξημένη νεφοκάλυψη ή και βροχές σε προσήνεμα τμήματα της ανατολικής και κυρίως της βορειοανατολικής Στερεάς καθώς και της νοτιοανατολικής Θεσσαλίας. Η περίπτωση των δύο τελευταίων ημερών (Τρίτη 19/7 και Τετάρτη 20/7) είναι αρκετά χαρακτηριστική καθώς, σχετικά ψυχρές αέριες μάζες εισέβαλλαν στα μέσα/ανώτερα τροποσφαιρικά στρώματα από τα βορειοδυτικά, χωρίς να υπάρξει αντίστοιχη είσοδος ψυχρότερων μαζών στην επιφάνεια, με αποτέλεσμα την αύξηση της αστάθειας και την πρόκληση έντονων ανοδικών ρευμάτων (σχήμα 7).

Εικόνα
Σχήμα 7: Θερμοκρασίες στο επίπεδο των 500hpa (~5800μ) πάνω από την περιοχή μας (χρωματισμός) και γεωδυναμικά ύψη (ισοπληθείς μαύρες καμπύλες) για τις 20/07/2016 - 12UTC σύμφωνα με την πρόγνωση που εκδόθηκε στις 06UTC της ίδιας ημέρας απ'το παγκόσμιο προγνωστικό σύστημα GFS. Παρατηρείται η ύπαρξη ρηχού αυλώνα πάνω από τη χώρα μας, συνοδεία σχετικά ψυχρών αερίων μαζών το αίτιο πρόκλησης των καταιγίδων στα βορειοδυτικά και βόρεια τμήματα της χώρας κατά τις βραδυνές ώρες της Τρίτης 19/7 και της Τετάρτης 20/7.

Καταιγίδες αναπτύχθηκαν αρχικά σε βορειοδυτική/βόρεια χώρα, φαινόμενα που μετακινήθηκαν προς το βορειοδυτικό Αιγαίο από το βράδυ της Τρίτης/πρώτες ώρες της Τετάρτης. Εν συνεχεία, τ'αυξημένα ποσά υγρασίας εγκλωβίστηκαν σε ένα ενδιάμεσο ατμοσφαιρικό στρώμα (κατώτερης/μέσης τροπόσφαιρας) και ωθούμενα από την παρουσία του μελτεμιού, κάλυψαν προσήνεμα τμήματα που βρίσκονται στις παρυφές του, όπως ακριβώς μπορεί να παρατηρήσει κανείς να συμβαίνει με τα μικρά αντικείμενα που εγκλωβίζονται στις δίνες που αναπτύσσονται στις όχθες ενός ποταμού, στα όρια δηλαδή του ισχυρού ρεύματος στο μέσον του. Η συσσώρευση υγρασίας ευθύνεται για τις βροχές που σημειώθηκαν σε περιοχές της Μαγνησίας και της Φθιώτιδας σήμερα τις νυχτερινές και πρωινές ώρες. Η ώρα εκδήλωσης αυτών των φαινομένων δεν ειναι τυχαία καθώς, κατά τις νυχτερινές και πρωινές ώρες, ευνοείται η έντονη ατμοσφαιρική διαστρωμάτωση και ο εγκλωβισμός της υγρασίας σε ενδιάμεσα ατμοσφαιρικά στρώματα. Η παρουσία της ηλιακής ακτινοβολίας έχει την τάση να προκαλεί έντονες κάθετες κινήσεις με αποτέλεσμα την ανάμιξη των στρωμάτων που στη συγκεκριμένη περίπτωση αποτελεί έναν λόγο διάλυσης των εκτεταμένων νεφώσεων και δημιουργίας μεμονωμένων νεφών κάθετης ανάπτυξης. Ο παραπάνω μηχανισμός πρόκλησης βροχοπτώσεων, είναι αρκετά συνηθισμένος κατά τη θερινή περίοδο για αρκετές περιοχές που βρέχονται από τον Θερμαϊκό, τον βόρειο Ευβοικό και περιοχές του κεντρικού Αιγαίου, συχνά έως και τα νοτιότερα τμήματα της Εύβοιας.

Τα επόμενα 24ωρα, εξασθενεί η βαροβαθμίδα στην περιοχή μας, συνεπώς και το μελτέμι, διότι ενώ η πίεση στο νοτιοανατολικό Αιγαίο θα παραμείνει σε παρόμοιες τιμές, μειώνεται ταυτόχρονα η πίεση στα βορειοδυτικά μας. Αυτό συμβαίνει λόγω του οτι το ridge που υπήρχε στην κεντρική Μεσόγειο γίνεται πιο "ρηχό", αλλά εξαπλώνεται παράλληλα και προς την περιοχή μας. Έτσι λοιπόν, τμήμα των θερμών αερίων μαζών που κάλυψαν την κεντρική Μεσόγειο, θα εισβάλλουν και προς την περιοχή μας από τα δυτικά, με αποτέλεσμα να έχουμε ένα αρκετά ζεστό Σαββατοκύριακο στην επικράτεια. Το μελτέμι βέβαια, έστω και εξασθενημένο θα συνεχιστεί επηρεάζοντας κυρίως το νοτιοανατολικό Αιγαίο όμως η παρουσία των ανέμων και σε άλλες περιοχές, θα διαμορφώσει την επιφανειακή κατανομή της ζέστης.
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό panos_doctor » Παρ 25 Νοέμ 2016, 0:30

Καλησπερα!!!

Θα ξυπνησει η λιστα να συζητησουμε αυτο που ερχεται ή θα το αφησουμε κι οπως παει?????

:))))

Πανος
panos_doctor

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Παρ 25 Νοέμ 2016, 14:37

panos_doctor έγραψε:Καλησπερα!!!

Θα ξυπνησει η λιστα να συζητησουμε αυτο που ερχεται ή θα το αφησουμε κι οπως παει?????

:))))

Πανος

Καλησπέρα Πάνο και φίλες και φίλοι!

Γνώση δεν έχω, αλλά διάθεση, αρκετή!!.
Προσωπικά, με αποθάρρυνε το τελευταίο σχόλιο του κου Ζιακόπουλου: http://ziakopoulos.blogspot.gr/
Αλλά, ο αγώνας τελειώνει στο 90+ !!! :-)
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Παρ 25 Νοέμ 2016, 16:20

Καλησπέρα φίλοι,

Έχω χαθεί από τα δρώμενα λόγω τεράστιου φόρτου εργασίας, σε βαθμό που δεν μπορώ καν να παρακολουθήσω την εξέλιξη του καιρου πολύ καιρό τώρα.
Θέλοντας και μη όμως και με αφορμή την κακοκαιρία που σε λίγες ώρες ξεκινάει, θέλω να γράψω 2-3 πράγματα.
Δεν άντεξα!

Ίσως, να έχετε διαβάσει αρκετοί τα άσχημα νέα που μας έρχονται από την αποθήκη ψύχους, δηλαδή τις πολικές περιοχές. Φέτος, είναι ίσως η χειρότερη χρονιά στην σύγχρονη ιστορία, με την παγοκάλυψη να σημειώνει νέο αρνητικό ρεκόρ και τις θερμοκρασίες αντίστοιχα, θετικά ρεκορ. Ενδεικτικά παραθέτω το παρακάτω σύνδεσμο: http://blogs.agu.org/wildwildscience/20 ... tonishing/

Ο καιρός φαίνεται να ξυπνάει στην περιοχή μας, μέσω ενός τέτοιου ξεσπάσματος είναι κάτι που μάλλον θα πρέπει να προβληματίσει όσους τουλάχιστον δεν αντιλαμβάνονται την αγάπη τους για τον καιρό και το κλίμα σαν μια επιθυμία να χιονίσει στην αυλή τους. Το οτι έχουμε μια σχετικά πρώιμη ψυχρή εισβολή (σε παλαιότερες ψυχρότερες εποχές μια τέτοια εισβολή δεν θα τη θεωρούσαμε κάτι τέτοιο) έχει ένα θερμό αντίβαρο κάπου αλλού και αυτό βρίσκεται στην καρδιά του βόρειου παγωμένου Ωκεανού. Με άλλα λόγια, οι κατά πολύ θερμότερες αέριες μάζες έχουν πλέον εγκατασταθεί εκεί, οι θάλασσες δεν έχουν καταφέρει καν να παγώσουν και εξαναγκάζουν τις ψυχρότερες να έρθουν, ξεσπώντας αρκετά νοτιότερα. Μιλάμε έως και 20 βαθμούς υψηλότερες θερμοκρασίες...

Με αφορμή λοιπόν αυτήν την εξέλιξη, βλέπουμε τον Ευρωπαϊκό καιρικό χάρτη ν'αλλάζει μέσα στον Νοέμβριο. Μπορεί ακόμη στη χώρα μας να μην είδαμε τίποτα σπουδαίο, αλλά εδώ και 2 εβδομάδες οι αέριες μάζες κάνουν στην κυριολεξία πάρτυ στην Ευρασία! Η ποικιλία τους είναι η μεγαλύτερη δυνατή καθώς συνυπάρχουν και συγκρούονται όλων των ειδών: Από θερμές/υγρές/υποτροπικές εντός της Μεσογείου και του Ατλαντικού (mT), μέχρι τις ψυχρές πολικές ηπειρωτικές στο ανατολικό κομμάτι της Ευρώπης και τη Ρωσία (cP), αλλά και αρκτικές στις βόρειες ακτές της Σιβηρίας, οι οποίες έχουν εκτοπιστεί λόγω της θερμής εξέλιξης στον βόρειο παγωμένο Ωκεανό. Επιπροσθέτως να μην ξεχάσουμε να αναφέρουμε τις ψυχρές θαλάσσιες στον βόρειο Ατλαντικό (mP), ουσιαστικά πρόκειται για τον πυρήνα των βαρομετρικών χαμηλών στην περιοχή μεταξύ των Βρετανικών νήσων, των ακτών της Νορβηγίας, της Ισλανδίας και της Γροιλανδίας.

Δεν ξεκινάω τυχαία την συζήτηση για τις αέριες μάζες παρόλο που οι γνώσεις μου για τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους είναι ελλιπείς και είναι κυρίως εμπειρικές. Ακόμη κι έτσι όμως, πιστεύω πως θα πρέπει όσοι παρακολουθούμε τις προγνώσεις και τα τρεξίματα των μοντέλων, να κοιτάμε πίσω από λεπτομέρειες του χάρτη όπως η ακριβής θέση ενός αυλώνα, το ακριβές σχήμα ενός ridge, τα πόσο βαθύ είναι το χαμηλό και εάν η θερμοκρασία στα 850 θα είναι -6 ή -7. Θα πρεπει να προσπαθούμε να μεταφράσουμε αυτά που βλέπουμε ως ένα παιχνίδι αερίων μαζών, οι οποίες συγκρούονται, αναδιατάσσονται, τροποποιούνται και ταξιδεύουν σε δίνες αέναα το βόρειο και το νότιο ημισφαίριο. Αναγκαστικά θα χρησιμοποιήσω μερικούς χάρτες μεσης/ανώτερης τροπόσφαιρας σαν οδηγό, αλλά δεν θα περιοριστώ σε αυτούς.

Ξεκινώντας, θα πρέπει ν'αναφέρω υπάρχει ένα συγκεκριμένο σημάδι στους χάρτες, το οποίο όποτε το βλέπω μου χτυπάει "καμπανάκι", οτι κάποια σοβαρή ψυχρή εισβολή έρχεται εδώ. Κανονικά είναι κάτι που θα έπρεπε να το γράψω νωρίτερα, σαν πρόβλεψη, αλλά τώρα τουλάχιστον το αναφέρω σαν παρατήρηση:
Πρόκειται για την αποκοπή χαμηλού στην Ιβηρική χερσόνησο, γεγονός το οποίο συνέβη γύρω στις 20-22 του μηνός. Προκειμένου να μην γεμίσω το κείμενο αυτό με χάρτες, απλώς θα δώσω τα link, ώστε να τους ανοίξετε και να τους δείτε. Δείτε πώς, το αρχικό Ισλανδικό ημιμόνιμο χαμηλό εξαναγκάστηκε λόγω ενός ridge στον βορειοδυτικό Ατλαντικό να επεκταθεί προς τα νότια, με συνέπεια την δημιουργία cutoff χαμηλού στην Ιβηρική. Δείτε τις εικόνες:

18/11: http://i105.photobucket.com/albums/m203 ... 4blkri.gif

23/11: http://i105.photobucket.com/albums/m203 ... v5wrhp.gif

Η παρατήρηση είναι εμπειρική και δεν έχω διαβάσει κάποια έρευνα που να αιτιολογεί κάτι τέτοιο. Είναι όμως ένα μοτίβο που επαναλαμβάνεται κάθε φορά. Κάποιος θα μπορούσε να κάνει μια πολύ ενδιαφέρουσα έρευνα πάνω σε αυτό. Νομίζω πως κλειδί για την εξήγηση αυτής της επαναλαμβανόμενης εξέλιξης είναι η ίδια η κίνηση του ridge. Μην εστιάζετε λοιπόν στην κίνηση του αυλώνα, αλλά δείτε τον λόγο που συμπιέζεται προς το νότο: Υπάρχουν επιφανειακές υψηλές πιέσεις που μπλοκάρουν την κινηση προς τ'ανατολικά (λόγω προηγούμενων ψυχρών εισβολών σε ανατολική Ευρώπη/Ρωσία), δηλαδή η ίδια η επέκταση του Σιβηρικού αντικυκλώνα ο οποίος είναι επιφανειακός και την ίδια στιγμή το ridge (δεύτερος αντικυκλώνας) στον βορειοδυτικό Ατλαντικό κινείται ταχύτατα προς τα βόρεια. Μίλησα για αέριες μάζες στις προηγούμενες παραγράφους. Σε αυτό ακριβώς το σημείο, θα συσχετίσω τους χάρτες με αυτές:
1. Ο Σιβηρικός αντικυκλώνας, είναι στην ουσία εγκατάσταση ψυχρών ηπειρωτικών αερίων μαζών. Δημιουργούνται, λόγω της μειωμένης ηλιακής ακτινοβολίας κατά τους χειμερινούς μήνες και της ύπαρξης μιας εκτεταμένης πεδινής περιοχής. Είναι ένας απο τους βασικούς ρυθμιστές της κυκλοφορίας για όλο το βόρειο ημισφαίριο. Η αέρια μάζα είναι επιφανειακή, δεν θα δει κανείς να συνοδεύεται από κάποιο ridge στα ανώτερα στρώματα. Μάλιστα στ'ανώτερα στρώματα, μπορεί να παρατηρήσει κανείς και την ύπαρξη διαταραχών, είτε αυτές προέρχονται από πολικά μέτωπα (από τον βόρειο παγωμένο Ωκεανό), είτε από Ατλαντικές διαταραχές, όπου προσπαθούν να τροφοδοτήσουν την περιοχή με κατά πολύ υγρότερες και αρκετά θερμότερες αέριες μάζες. Έτσι, στις παρυφές του Σιβηρικού αντικυκλώνα, θα δει κανείς να σημειώνονται φαινόμενα χιονοπτώσεων. Στις κεντρικότερες περιοχές του, ο καιρός ειναι αρκετά πιο σταθερός. Φέτος, η συγκυρία στο βόρειο πόλο, τον έχει ενισχύσει αρκετά -κάπου διάβασα οτι η πίεση έφτασε μέχρι και τα 1075-1080mb (!), λόγω του εξαναγκασμού των πολικών μαζών να κινηθούν νοτιότερα. Όπως και να'χει ο σιβηρικός αντικυκλώνας είναι ένας σοβαρός λόγος ώστε να εκτρέπονται τα συστήματα στα περιφερειακά του, διοτι συνήθως αυτά είναι Ατλαντικής προέλευσης με αρκετά πιο ασταθείς αέριες μάζες, οι οποίες δεν μπορούν εύκολα να μετακινήσουν τις ευσταθείς και αρκετά βαρύτερες της περιοχής. Το τελευταίο συμπέρασμα, ας το κρατήσουμε για μετά.
2. Το ridge του βορειοδυτικού Ατλαντικού πρόκειται για τροπική, υγρή αέρια μάζα η οποία κινήθηκε ταχύτητα προς τα βόρεια. Η δραστηριότητα των εμποδισμών είναι πολύ έντονη φέτος, εξαπολύοντας στην κυριολεξία επιθέσεις προς τον πολικό στρόβιλο κόβοντας ολοκληρα κομμάτια ψύχους. Μια τέτοια επίθεση έδωσε το αποκομμένο χαμηλό στην Ιβηρική.
3. Το αποκομμένο/εγκλωβισμένο χαμηλό στην Ιβηρική πρόκειται για πολική, υγρή αέρια μάζα, η οποία όμως κινούμενη νοτιότερα και ώντας εγκλωβισμένη, τροποποιήθηκε αρκετά προς το θερμότερο. Διατηρεί ομως την αστάθειά της και υπακούοντας στους κανόνες της ανατολικής κίνησης, κινείται προς την κεντρική Μεσόγειο προσεγγίζοντας τη χώρα μας αργά από τα δυτικά. Φανταστείτε οτι κάπου έχει αρπάξει φωτιά και βλέπουμε τον καπνο να κινειται αργά προς το μέρος μας, χωρις να φυσάει. Ηδη, οι πρώτες καταιγίδες μαίνονται στην Σικελία, θυμίζοντας αρκετά τα φαινόμενα που μαίνονται στην τροπική ζώνη, ως προς το αίτιο εκδήλωσης: Δεν πρόκειται για δυναμικής φύσεως φαινόμενα, αλλά για εκτεταμένη θαλάσσια αστάθεια λόγω των θερμοδυναμικών διαδικασιών.

Αυτά τα 3 αίτια που περιέγραψα παραπάνω είναι οι τρεις βασικοί παίκτες στο παιχνίδι. Πρόκειται για μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα κατάσταση, την οποία τα προγνωστικα μοντελα δεν μπορούν να χειριστούν καθόλου εύκολα καθώς συνυπάρχουν παράγοντες της δυναμικής μετεωρολογίας αλλά και θερμοδυναμικοί (λόγω του 3 που ανέφερα παραπάνω). Θα πρέπει να τα συμβουλευόμαστε με προσοχή και εννοείται πως δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να εστιάζουμε τη συζήτηση στο πόσο προβλέπεται η θερμοκρασία στα 500 ή στα 850, αυτά δεν είναι αίτια αλλά αποτελέσματα. Ας δούμε καλύτερα πίσω απ αυτά.

Αρχής γενομένης από αύριο 26/11, ένα πολικής προέλευσης μέτωπο επελαύνει από την Σκανδιναβία προς την Βαλκανική. Προσωπικά δεν βλέπω χαρακτηριστικά πολικού στροβίλου στο ξεκίνημά του καθώς, δεν παρατηρώ ιδιαίτερα χαμηλές θερμοκρασίες. Πρόκειται για Ατλαντικό χαμηλό, το οποίο έφτασε έως τη βόρεια Σκανδιναβία φέρνοντας μαζί του αρκετά θερμές για το συγκεκριμένο γ. πλάτος μάζες, αλλά από μόνες τους θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως ψυχρές θαλάσσιες (Ατλαντικές). Το αεικίνητο και αρκετά "νευρικό" ridge του Ατλαντικού (παράγοντας 2 παραπάνω), το εξαναγκάζει σε νοτιότερη κίνηση, ουσιαστικά "σκάβει" την περιοχή αποκόπτοντάς το με έναν αρκετά επιθετικό τρόπο, ακριβώς όπως έκανε και με το χαμηλό της Ιβηρικής χερσονήσου (οι αέριες μάζες που εγκλώβισε ήταν ίδιας προέλευσης, αλλά όπως είπαμε τροποποιήθηκαν). Κινούμενο όμως νοτιότερα, έλκει λόγω δυναμικών παραγόντων και μια σημαντική ποσότητα πολικών αερίων μαζών αλλά και εν μέρει το ψύχος του σιβηρικού αντικυκλώνα (γι αυτό και το μέτωπο χαρακτηρίζεται τελικά ως πολικό), οι οποίες προελαύνουν προς το νότο, σαρώνοντας όλη την ανατολική Ευρώπη. Πρόκειται για εντυπωσιακή ψυχρή εισβολή, είναι υπέροχο να το παρατηρήσει κανείς. Τα εμπόδια που συναντάει στην αρχή δεν είναι πολλά και συνακολούθως και τα φαινόμενα: Αρκετά ήπιο ανάγλυφο στην βορειοανατολική Ευρώπη και ήδη ψυχρό έδαφος λόγω εποχής. Μάλιστα, το ψύχος (για την ακρίβεια τ'απόνερά του) θα καταφέρουν εύκολα να κινηθούν και προς τα δυτικά και να γινουν αντιληπτά μέχρι και την Αγγλία, τμήματα της Γαλλίας και τις Κάτω Χώρες. Προχωρώντας όμως προς το νότο συναντάει κατ'αρχήν τα ορεογραφικά εμπόδια (Καρπάθια) και στη συνέχεια τις Δειναρικές άλπεις στα νοτιοδυτικά αλλά και τη Ροδόπη προς το νότο, προτού συναντήσει τη χώρα μας. Εκτός από την ορεογραφία, θα συναντήσει και αρκετά πιο αραιές και ταυτόχρονα υγρές αέριες μάζες (βλ. παράγοντας 1 παραπάνω).

Κάποιοι ενδεικτικοί χάρτες είναι αυτοί:
26/11 - 500hpa γεωδυναμικά, 1000-500 thickness (μαύρες γραμμές) και επιφανειακές πιέσεις (λευκές γραμμές). Παρατηρήστε την επέκταση του εμποδισμού προς την περιοχή της Ισλανδίας και την ύπαρξη χαμηλού χωρίς όμως ιδιαίτερα χαμηλές θερμοκρασίες στην Σκανδιναβία: http://i105.photobucket.com/albums/m203 ... x3knil.gif

28/11 - Δύο μέρες μετά, η ταλάντωση είναι πλέον εμφανής, όπως και η έναρξη της ψυχρής εισβολής. Φαίνεται και η trough καλοσχηματισμένη να έχει ήδη μπει στην Πολωνία, κατηφορίζοντας για την Ρουμανία.
http://i105.photobucket.com/albums/m203 ... cwvnxj.gif

Δεν θα παραθέσω χάρτες των 850hpa για να δείξω την διαφορά/οριο των αεριων μαζών αλλά θα προτιμήσω τα επίπεδα παγοποίησης για την ίδια ημέρα. Είναι ακόμη πιο ενδεικτικό της πολικής αέριας μάζας που με ευκολία κατέκλυσε όλη την βόρεια Ευρώπη. Δείτε το όριό της (μωβ/μπλε/πράσινες περιοχές) με τις υποτροπικές αέριες μάζες της Μεσογείου και το πώς συμπιέζεται προς το νότο.
http://i105.photobucket.com/albums/m203 ... lc9ser.gif

Η διαφορά δείχνει έντονη οριζόντια θερμοβαθμίδα. Θα πρέπει να ξέρουμε πως εκεί που υπάρχει έντονη οριζόντια θερμοβαθμίδα, δηλαδή στην περιοχή σύγκρουσης αερίων μαζών διαφορετικής προέλευσης, είναι και το σημείο γέννησης ενός χαμηλού βαρομετρικού, για λόγους που δεν είναι επί της παρούσης ν'αναλύσουμε. Θα πρέπει να ξέρουμε όμως πως, το επιφανειακό σύστημα έχει την τάση να κινηθεί πάνω σε αυτό το όριο και θα προτιμήσει τις θαλάσσιες περιοχές, όπου υπάρχει η τροφοδοσία με ενέργεια. Εδω συγκρούεται λοιπόν η πολική αέρια μάζα (cP) με την υποτροπική (mT). Συνεπώς, με βάση αυτόν τον χάρτη περιμένουμε 2 περιοχές όπου θα υπάρχει χαμηλό βαρομετρικό: Η μία είναι η περιοχή της Αδριατικής / βορείου Ιονίου και η δεύτερη είναι η Μαύρη Θάλασσα. Η Αδριατική/βορειο Ιόνιο φιλοξενεί υποτροπικές και αρκετά ασταθείς αέριες μάζες συνεπώς, είναι πολύ πιθανότερη περιοχή κυκλογένεσης.
Πράγματι:
http://i105.photobucket.com/albums/m203 ... h066co.gif

και με ζουμ στην περιοχή της κεντρικής Μεσογείου, όπου βλέπουμε το κλειστό κέντρο σε νότια Αδριατική/Ιόνιο:
http://i105.photobucket.com/albums/m203 ... gwvy6u.gif

Παρατηρούμε επίσης, την ύπαρξη του βασικού χαμηλού εντός της Ρωσίας, το οποίο έχει καθαρά δυναμικά αίτια δημιουργίας (ύπαρξη αυλώνα). Το εν λόγω σύστημα πρακτικά δεν μας επηρεάζει, είναι λάθος να θεωρούμε οτι τα φαινόμενα θα προέλθουν από αυτό. Ουσιαστικά λοιπόν, έχουμε νέα κυκλογένεση και δευτερεύον κέντρο στην περιοχή μας λόγω της προαναφερθείσας σύγκρουσης.

Η σύγκρουση των αερίων μαζών ενεργοποιεί τον βασικό μηχανισμό της κυκλογένεσης και αμέσως θα πυροδοτήσει το πρώτο χαμηλό λοιπόν μέσα στο Ιόνιο.

Από εδώ και στο εξής, δηλαδή από τις 28/11 και έπειτα, οι προγνώσεις για την κίνηση του συστήματος παραμένουν ένα χάος, χαρίζοντας διαδοχικούς ενθουσιασμούς και απογοητεύσεις στους καιρόφιλους. Είναι λογικό, να μην μπορούν τα μοντέλα να χειριστούν μια τέτοια κατάσταση. Θα συνιστούσα να αποφύγετε το GFS και να το αφήσουμε οριστικά και από την Κυριακή ν'αρχίσετε/αρχίσουμε να ελέγχουμε τα πολύ αξιόλογα περιοχικά μας: Προτείνω το μοντέλο του Άγγελου (antimeteo.gr), τον Σκίρωνα ο οποίος χειρίζεται αρκετά καλά τις ψυχρές εισβολές, αλλά και το μοντέλο του Χαροκόπειου πανεπιστημιου (meteoclima.gr), το οποίο χειρίζεται πολύ καλά θερμοδυναμικούς παράγοντες.

Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος αυτήν την στιγμή να κάνω ανάλυση σεναρίων για την κίνηση της ψυχρής εισβολής και το μόνο που θέλω ν'αναφέρω είναι λίγα πράγματα με συνοπτικό και κωδικοποιημένο τρόπο, τα οποία προκύπτουν τόσο από την εμπειρία όσο και από την παρατηρηση του μοντέλου του Άγγελου, που συμφωνεί με αυτήν:

Α. Το πρώτο χαμηλό που δημιουργείται θα κινηθεί από το κεντρικό Ιόνιο, προς το νότιο Αιγαίο. Η κλιματολογία αυτό ακριβώς προστάζει, όταν μιλάμε για χαμηλά που στην ουσία έρχονται από τη δυτική Μεσόγειο. Σενάρια που δινουν κίνηση προς τα βορειοανατολικά, δεν τα πιστεύω και δεν θεωρώ πως μπορούν να πραγματοποιηθούν. Επιπροσθέτως, το χαμηλό αυτό, θα βαθύνει περισσότερο του προβλεπόμενου από τα μοντέλα.

Β. Θα υπάρξει και δεύτερη διαταραχή, η οποία θα παρατείνει την εισβολή και η οποία θα δώσει χιονοπτώσεις ακόμη και μέσα στην Αθήνα. Αυτή η διαταραχή, πρακτικά δεν φαίνεται από το GFS. Όσα φαινόμενα δίνει αυτό το μοντέλο, τα δινει λόγω καθαρά δυναμικών παραγόντων (λόγω της τραφ). Ξεχνάει την φοβερή επίδραση που θα έχει το θερμό Αιγαίο σε μια τόσο ψυχρη αέρια μάζα, και δεν έχει λάβει υπόψιν του την προσδοκώμενη ενίσχυση του πρώτου χαμηλού, η οποία θα έλξει και κάθετα και οριζόντια τις ψυχρές αέριες μάζες νοτιότερα. Η δεύτερη διαταραχή θα είναι γέννημα θρέμμα του Αιγαίου και θα πρόκειται στην ουσία για δευτερεύουσα τύπου back door εισβολή. Το πρώτο χαμηλό, θα έχει από μόνο του εξαναγκάσει τον αυλώνα να κινηθεί προς τα νοτιοδυτικά και θα φέρει shortwave trough από τη Ροδόπη/Θρακικο μεσα στο Αιγαίο.

Το πρώτο χαμηλό (Α), θα δώσει εκτεταμένες χιονοπτώσεις έως και τα πεδινά της Μακεδονίας, της Θράκης και στη συνέχεια της Θεσσαλίας και της βορειοανατολικής Στερεάς/κεντρικής/βόρειας Εύβοιας έως και ημιπεδινές περιοχές στα νοτιότερα και από τη Λιβαδειά και βορειότερα και σε τελείως πεδινές περιοχές έστω και πρόσκαιρα. Τα φαινόμενα θ'αρχίσουν να εμφανίζονται μέσα στη Δευτέρα. Ηδη απ'το πρωί τα πρώτα κάστρα του χιονιού στη δυτική Μακεδονία θα πέσουν (λέγε με Φλώρινα και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις) και μέχρι το βράδυ εκτιμώ πως θα χιονίζει πλέον σε πολλές περιοχές χαμηλού υψομέτρου της Θεσσαλίας, της Μακεδονίας/Θράκης και φυσικά και μέσα στη Θεσσαλονίκη. Μέσα στη νύχτα προς Τριτη, τα χιονια θ'αρχίσουν να επηρεάζουν και πεδινά της βορειοαανατολικής Στερεάς ιδιαίτερα εσωτερικές περιοχές σταδιακά καλύπτοντας και την Κωπαϊδα ενώ ο καιρός θ'αρχίσει να ανοιγει από τις βορειότερες περιοχές της χώρας. Παράλληλα όμως, πυκνές χιονοπτώσεις θα έχουν τα ορεινά της Πελοποννήσου έως και τη Λακωνία και σταδιακά και ημιορεινές περιοχες. Κατά τη διάρκεια της ημέρας, τα φαινόμενα θα αρχίσουν να έχουν φθίνουσα δυναμική και να περιορίζονται κυρίως στην Εύβοια, όπου στο δεύτερο μισό της ημέρας και κυρίως το βράδυ θεωρώ οτι θα σημειωθούν οι πρώτες χιονοπτώσεις, έως και πεδινές περιοχές στ'ανατολικά και νοτια τμήματα του νησιού....

Από το βράδυ της Τρίτης, η εξέλιξη θα είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα καθώς θεωρώ πως θα υπάρχει εκ νέου επιδείνωση του καιρού. Είναι μεγάλος ο πειρασμός να μπω σε λεπτομέρειες, αλλά το μόνο που θέλω ν'αναφέρω είναι πως ουσιαστικά θα πυκνώσουν οι αναιμικές χιονοπτώσεις στην Εύβοια, θα επεκταθούν και στις βόρειες Κυκλάδες ενώ θα ξεκινήσει πολιορκία του λεκανοπεδίου με τις ανατολικές και βόρειες περιοχές της Αττικής να χιονίζονται ήδη. Θεωρώ πως θα υπάρξει δυναμική ώστε μέσα στο πρωί της Τετάρτης να χιονίζει πλέον και στο κέντρο της Αθήνας έστω και κατά διαστήματα. Κατά πόσον θα είναι συμπαγής ο καιρός θα το δούμε αργότερα. Τα όσα αναφέρω, είναι ήδη παρακινδυνευμένα και κανονικά θα έπρεπε να τα κρατήσω για τον εαυτό μου....Δεν μπορώ όμως να μην τα πω, προσπαθώντας να τα αιτιολογήσω επαρκώς.

Δεν ανέφερα τίποτε απολύτως για τον καιρό του Σαββατοκύριακου:
Αυτό, στο οποίο εστιάζουμε όλοι είναι οι καταιγίδες. Διαθέσιμη ενέργεια για τέτοια φαινόμενα θα υπάρχει κυρίως στο Ιόνιο, όπου λογικά θα δημιουργούνται οι οργανωμένοι πυρήνες κατά τη διάρκεια του Σαββάτου. Ωστόσο, όλη η χώρα θα είναι καλυμμένη με νεφώσεις, οι οποίες θα φέρουν σταδιακά βροχερό καιρό σε πολλές περιοχές. Δευτερεύουσα γραμμή φαινομένων φαινεται να δημιουργείται στο Μυρτώο από το βράδυ. Καθώς η διαθέσιμη ενέργεια δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη για την εκδήλωση καταιγίδων, πιστεύω πως θα δημιουργηθεί ένα μέτωπο καλών βροχών, το οποίο θα επεκταθεί προς την Αττική και την νότια Εύβοια, επιμένοντας πάνω από την περιοχή για μερικές ώρες έως και τις πρώτες ώρες της Κυριακής δλδ, δίνοντας και σποραδική ηλεκτρική δραστηριότητα. Κινούμενο προς το Αιγαίο θα αποκτήσει μεγαλύτερη δυναμική και θα μετατραπεί σε παράταξη καταιγίδων που θα χτυπήσει αρκετά νησιά στ'ανατολικά. Μέσα στην Κυριακή και καθώς το μέτωπο θα πλησιάζει τα σύνορα της χώρας μας και το χαμηλό θα οργανώνεται στο Ιόνιο, οι βροχές θα αποκτήσουν περισσότερο εκτεταμένο χαρακτήρα, αρχικά σε Ιόνιο και στη συνέχεια σε Στερεά Ελλάδα, Πελοπονησσο, Θεσσαλία, επεκτεινόμενες σε όλη την χώρα σχεδόν και μετατρεπόμενες σε χιονοπτώσεις όσον αφορά τα βορειότερα τμήματα, με τον τρόπο που περιέγραψα σε προηγούμενες παραγράφους. Η Κυριακή είναι μια ακομη υποψήφια μέρα για ηλεκτρική δραστηριότητα στην Αθήνα, αν και πάλι δεν πιστεύω πως θα παρει τη μορφή κανονικής καταιγίδας.

Ήδη έγραψα πολλά. Θα επανέλθω το πρωί της Δευτέρας, το Σαββατοκύριακο είναι πάντα off και απ'ολα...
Ελπίζω να δω καλές αναφορές εδώ και να γίνει έστω και υποτυπωδώς ένας προγνωστικός διάλογος...

ΥΓ. Τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας που αφορούν τη σχέση λίστας/συλλόγου, ενσωματώνονται ήδη στο καταστατικό, το οποίο έχει αναλάβει να συντάξει ο Αλέξανδρος ο Σιάμκουρης και το οποίο θα μας παρουσιάσει όταν είναι έτοιμο.
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης