Ποδηλατικές Αναβάσεις

Εδώ γράφονται εμπειρίες από εκδρομές κι εξορμήσεις μας

Re: Ποδηλατική ανάβαση Υμηττού (29-9-2013)

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Δευτ 30 Σεπ 2013, 8:07

Konstantinos έγραψε:Καλησπέρα,

η καθιερωμένη για αυτό το μήνα ποδηλατοβόλτα από το Πάτημα στην κορυφή του Υμηττού δεν είχε τίποτα να ζηλέψει από μια ευχάριστη καλοκαιρινή ημέρα. Η διαφορά από τις προηγούμενες Κυριακές του Σεπτέμβρη ήταν η ώρα της ανάβασης. Ίσως με αυτόν τον τρόπο είπα το δικό μου αντίο στο καλοκαίρι που φεύγει αύριο οριστικά βλέποντας τον ήλιο να σβήνει στον ορίζοντα...
Χλιαρή ζέστη σε όλη τη διάρκεια της ανάβασης, αλλά στο κατέβασμα που είχε πέσει ο ήλιος πρόλαβε σε ρεματιές να δημιουργηθούν ψυχρές λίμνες... :roll: Τότε θυμήθηκα το σταθμό στο ΠΚΔ του Υμηττού που πάντα καταγράφει χαμηλές ελάχιστες αν και δεν είναι σε μεγάλο υψόμετρο. Λογικά θα επηρέαζεται από κάποια παρόμοια ψυχρή λίμνη του βουνού...
Νηνεμία σε όλη τη διαδρομή ενώ λίγο η ζέστη λίγο η υγρασία δεν αφήσαν πολλά περιθώρια για χάζεμα μακριά από την Αττική... Δυο λήψεις στο κατέβασμα από το βουνό πριν δύση ο ήλιος.

Πεύκα στα 850 μέτρα υψόμετρο στο τελευταίο φως της 29ης Σεπτεμβρίου...
Εικόνα
Πεύκα στο τελευταίο φως by ndimensi, on Flickr

Τελευταία καλοκαιρινή (λόγω θερμοκρασιών) δύση για το 2013... Ο ήλιος πέφτει πίσω από τη Ζήρεια... ;)
Εικόνα
Last summer sunset... by ndimensi, on Flickr

Καλή βδομάδα και καλά νερά στους τυχερούς!

Πανέμορφη η φωτογραφία με τη δύση.
Κωνσταντίνε, εύχομαι στην επόμενη ανάβαση, τα γνωστά φωτογραφικά σημεία να έχουν πρασινίσει.
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Re: Ποδηλατική ανάβαση Πεντέλης (6-10-2013)

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Κυρ 06 Οκτ 2013, 21:08

Καλησπέρα,

μπορώ να πω ότι χόρτασα τον Υμηττό το Σεπτέμβρη και αποφασίσαμε σήμερα με ένα φίλο να ανεβούμε μέχρι την κορυφή της Πεντέλης ποδηλατώντας. Ο καιρός δεν ήταν ιδανικός για ανάβαση με το ποδήλατο, μιας και ο βοριάς έδινε καλές ριπές σε πολλά σημεία του βουνού, ωστόσο τα καταφέραμε στο τέλος και φτάσαμε στα 1109 μέτρα του βουνού. Η χειμερινή ενδυμασία απαραίτητη, όχι τόσο εξαιτίας του κρύου, αλλά του αέρα. Πάντως πάνω από τα 1000 μέτρα υπήρχε μια αρκετά χειμωνιάτικη αίσθηση... ;)
Σκιές από τα νέφη του βοριά πάνω από το Αιγαίο όπως φαίνονταν σήμερα από τον Βριληττό...
Εικόνα
Θέα από τα 1109m... by ndimensi, on Flickr

Αφετηρία λοιπόν από το Πάτημα (246m) ώς την κορυφή Βριληττός (1109m), ενώ στην επιστροφή δοκιμάσαμε μια παράκαμψη από έναν χωματόδρομο που βγάζει στο μοναστήρι που βρίσκεται στα 750 μέτρα υψόμετρο. Βγήκαμε μεν στη μονή, αλλά η διαδρομή αυτή δεν ενδείκνυεται για το δικό μου όχημα μιας και θέλει καθαρά mountain ποδήλατο...
Ο χωματόδρομος αυτός περνά κάτω ακριβώς από τις 4-5 κεραίες που φαίνονται αριστερά της κορυφής της Πεντέλης όπως κοιτάμε από το λεκανοπέδιο της Αθήνας. Στο κατέβασμα μέχρι το Πάτημα μου φάνηκε ότι είχε γλυκάνει πολύ ο καιρός σε σχέση με το πρωί που πιάσαμε στα 246m ελάχιστη 10 βαθμούς...
Εικόνα
Παράκαμψη από χωματόδρομο... by ndimensi, on Flickr

Καλή βδομάδα σε όλους!
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Re: Ποδηλατικές Αναβάσεις

Δημοσίευσηαπό LeoP » Κυρ 06 Οκτ 2013, 21:35

Έδωσες ρέστα Κωνσταντίνε. Σκληρή ανάβαση τόσα μέτρα με ποδήλατο! Ανεβάζω τώρα και τη δική μου εξόρμηση!
Άβαταρ μέλους
LeoP

Re: Ποδηλατικές Αναβάσεις

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Κυρ 06 Οκτ 2013, 21:48

LeoP έγραψε:Έδωσες ρέστα Κωνσταντίνε. Σκληρή ανάβαση τόσα μέτρα με ποδήλατο! Ανεβάζω τώρα και τη δική μου εξόρμηση!

Συνήθεια είναι πια Λεωσθένη... Καλή προπόνηση αντί ορειβατικής εξόρμησης... :)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Re: Ποδηλατική ανάβαση Υμηττού (13-10-2013)

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Κυρ 13 Οκτ 2013, 21:48

Καλησπέρα,

Υμηττός για σήμερα το ποδηλατοπρόγραμμα ξεκινώντας από το Πάτημα και καταλήγοντας (που αλλού) στα 1015m στο τέλος του δρόμου... Το χαρακτηριστικό της σημερινής διαδρομής ήταν η ζέστη φυσικά, η απουσία υγρασίας στο βουνό :!: , ενώ νωρίς το πρωί κατά τις 8 συνάντησα πολύ χλιαρό έως ελαφρά ζεστό καταβάτη ανατολικό άνεμο γύρω στα 3 μποφώρ καθώς ανηφόριζα...
Χρειάστηκε να φτάσω στα 750 υψόμετρο για να έχει δροσιά, ενώ μάλλον όσο ανέβαινε ο ήλιος έπιασε βοριαδάκι :?: και πάνω από τα 900 μέτρα (στα τελευταία 2χλμ της διαδρομής) βρήκα ένα ζωηρό ΒΑ άνεμο και αρκετή δροσιά... :roll:

Σήμερα δεν μου έκανε καρδιά να φωτογραφίσω με αυτές τις αφύσικες-ανώμαλες-δεν ξέρω τι, καιρικές συνθήκες. Το μόνο που έχω να μοιραστώ μαζί σας είναι μια ματιά προς το βορρά στην πρώτη στροφή μετά την κορυφογραμμή του βουνού... Διακρίνεται η εμμονή της ομίχλης πάνω από την Ιπποκράτειο Πολιτεία που ήταν παρών όλο το πρωινό σε εκείνη την περιοχή...

Εικόνα
Endless October sunshine... by ndimensi, on Flickr

Καλή βδομάδα!
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Διαδρομή στο Κτήμα Τατοΐου

Δημοσίευσηαπό Paphsilipos » Κυρ 29 Δεκ 2013, 23:20

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!

Αποφάσισα λοιπόν σήμερα το πρωί αφού έσκασε μύτη ο ήλιος να επισκεφθώ τα λεγόμενα βασιλικά κτήματα Τατοΐου με το ποδήλατο ξεκινώντας από Δροσιά. Η διαδρομή μετά το Κρυονέρι, όπου μπήκα ουσιαστικά στο δάσος της Πάρνηθας πανέμορφη. Στο δάσος συνάντησα αρκετό κόσμο που έκανε διάφορες δραστηριότητες ("συναδέλφους" με ποδήλατα, περιπατητές, μηχανάκηδες, "joggers", κλπ). Στην πορεία μου με συντρόφευε ένας μουντός ήλιος και ένα βοριαδάκι που χωρίς να είναι παγωμένο, σε έκανε να μη θέλεις να χαλαρώσεις για να κρατιέσαι ζεστός ;)
Δυστυχώς η εικόνα μέσα στο κτήμα είναι εικόνα εγκατάλειψης και μαρασμού, συνώνυμη της εποχής μας, πραγματικά κρίμα για ένα τόσο όμορφο τόπο...

Μοιράζομαι μαζί σας λίγες φωτογραφίες από τη διαδρομή:

Παλιά αγροτικά κτίσματα (βουστάσια) στα βασιλικά κτήματα, απομεινάρια μιας άλλης εποχής...
Εικόνα
Βουστάσια by paphsilipos, on Flickr

Λιγοστοί οι περιπατητές και οι αθλούμενοι λόγω βοριά και ψύχρας.
Εικόνα
Τυροκομείο by paphsilipos, on Flickr

Άποψη της ΒΑ Πάρνηθας με τα πυκνά δάση της
Εικόνα
Βορειοανατολική Πάρνηθα by paphsilipos, on Flickr

Οι ανατολικές πλαγιές της Πάρνηθας, όπου δεξιά στους πρόποδες του βουνού φαίνεται η καμένη έκταση από τη μεγάλη πυρκαγιά του περασμένου Αυγούστου που έφτασε μέχρι το Ολυμπιακό Χωριό.
Εικόνα
Ανατολικές πλαγιές Πάρνηθας by paphsilipos, on Flickr

Εύχομαι Καλή Χρονιά σε όλες και όλους σας :!:
Γιώργος Βάβουλας
Δροσιά Αττικής
Άβαταρ μέλους
Paphsilipos

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Εκδρομές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες