Αναφορές Απριλίου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Απριλίου 2013

Δημοσίευσηαπό csath07 » Δευτ 29 Απρ 2013, 18:53

Καλησπέρα στη παρέα,

άνοδος της Τ σε σχέση με χτές αλλά τίποτα το εντυπωσιακό εδώ τελικά σε σχέση με άλλους σταθμούς τριγύρω που ξεπέρασαν και τους 30. Μέγιστη σχεδόν 29 στη Κυψέλη. Αύριο τα σπουδαία, ενώ για 3-4 μέρες ακόμη η Τ θα επιμείνει σε υψηλά επίπεδα. Μετά το Πάσχα φαίνονται κάποιες πρώτες αστάθειες.

Καλό σας βράδυ :)
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

Re: Οι βροχές πήγαν Αραβία...

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Δευτ 29 Απρ 2013, 19:31

Δείτε εδώ τι σόου έχει να γίνει τις επόμενες 5-7 μέρες στην Αραβική Χερσόνησο!! Πάμε Αραβία :shock: :roll: :?:

http://wxmaps.org/pix/prec9.html
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Δευτ 29 Απρ 2013, 19:39

LeoP έγραψε:Τελικά έπεσα θεαματικά μέσα!!! 27,1°C έφτασε! :mrgreen:

Ο από ανατολικές διευθύνσεις άνεμος ενισχύθηκε τελικά το μεσημέρι και αργότερα οπότε ανέκοψε την άνοδο της θερμοκρασίας! Έτσι δεν κατάφερε να συμβεί το ρεκόρ! Αύριο τελευταία μέρα του μήνα και τελευταία ευκαιρία να ξεπεράσει η θερμοκρασία τους 28,3 βαθμούς, κάτι που δεν το βλέπω προσωπικά.

Λεωσθένη μέχρι στιγμής δηλαδή έχουμε ακριβώς την ίδια μέγιστη Απριλίου, 27,1. Αύριο όμως θα πέσουν κορμιά :lol:

Σοβαρά τώρα, λογικά αύριο θα πάω παραπάνω, αφού θα ενισχυθεί ο ΒΑ, όλα θα κριθούν από το πόσο θα καταφέρει να περιορίσει την θαλάσσια αύρα και πόσο θα ρίξει σε εσένα τη θερμοκρασία. Σήμερα λόγω αύρας είχα 25,6 μέγιστη, αυξήθηκε όμως η υγρασία σε σχέση με χθες και πραγματικά κάποια στιγμή που βγήκα το μεσημέρι για κάτι δουλειές ήταν σαν Ιούνιος η αίσθηση.

Περαστικά μας..

0/8, 21,3, 60% (30% πάνω από ότι χθες την ίδια ώρα) και άπνοια τώρα
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό Alexandros Nasiakos » Δευτ 29 Απρ 2013, 19:50

Καλησπέρες σε όλους.Πραγματικά σήμερα η Νέα Φιλαδέλφεια έδειξε το γνωστό δυναμικό της στις ζέστες με την εξουδετερωμένη αύρα και την απόλυτη άπνοια για ώρα.Γυρνώντας με το αυτοκίνητο από τη δουλειά την ώρα που σημειώνονταν οι μέγιστες στην Αθήνα η διαφορά με τις άλλες περιοχές της Αθήνας ήταν αισθητότατη με το που έμπαινες στα χαμηλά της Φιλαδέλφειας με αποτέλεσμα να καταγράψουμε άλλη μια φορά την υψηλότερη θερμοκρασία στη χώρα στους 32 βαθμούς τοπικά στη Φιλαδέλφεια μαζί με 2-3 άλλες περιοχές σύμφωνα με ΕΑΑ και ΕΜΥ. Εντωμεταξύ 31.6 έδωσε ο κύριος ντέιβις μου και 31.8 ο κήπος.

Μάλιστα με το που κατάλαβα ότι η επιστροφή μου στο σπίτι συνέπεσε με την ώρα των μέγιστων πήρα το φορητό θερμομετράκι λαιμού και βγήκα μια γύρα εδώ απέναντι στο Άλσος όπου γύρισα ποδαράτο σχεδόν όλη τη Φιλαδέλφεια μιας και ήμουν σίγουρος ότι η θερμοκρασιακή διαφορά μεταξύ Νέας Φιλαδέλφειας και νοτιότερων ''αυρισμένων'' ( :P ) προαστίων σήμερα θα ήταν μεγάλη .Έτσι στα χαμηλά της Δεκελείας το φορητό θερμομετράκι μου έδειχνε 31.1 ενώ στο στο ύψος του Κένταυρου έπιασε 31.4,στα μέσα της απόστασης Κενταύρου-Φάρου τσίμπησε 31.7 ενώ την μέγιστη των 32.3 για λίγο την είδα στο βορειότερο σημείο από την αντίθετη πλευρά του Άλσους όπου αρχίζει και γειτνιάζει με τη Νέα Ιωνία.

Έκανα φυσικά και τη βόλτα μου μέσα στο Άλσος όπου βεβαίως βεβαίως κοινωνικοποιήθηκα κιόλας με διάφορους Φιλαδελφειώτες που είτε έκαναν το τρεξιματάκι τους ή είχαν βγάλει τα σκυλάκια τους :) Πραγματικά άλλη μια φορά φάνηκε έντονα η απαξίωση του Άλσους από το κρατικό μηχανισμό.Συμφωνήσαμε όλοι πως πλέον το Άλσος είναι παρατημένο και αφημένο στη τύχη του από τον δήμο και τις αρχές και εμένα ως βέρο Φιλαδελφειώτη αυτό με πονά.Δε θέλω να μπω στα πολιτικά αλλά σας παρακαλώ δείτε όλοι άλλη μια φορά το βιντεάκι που έχω στο λινκ της υπογραφής μου για το αίσχος που επικρατεί στο 'Αλσος σε μια προσπάθεια ευαισθητοποίησης και των άλλων Αθηναίων για το ζήτημα.Βασικά δε ξέρω και τι άλλο να κάνω πέρα από την εθελοντική συμμετοχή στη πυροπροστασία του Άλσους κάθε καλοκαίρι.Μιλάμε για έναν από τους τελευταίους πνεύμονες μέσα στην Αθήνα..

Επιστρέφωντας τώρα στα πιο καιρικά παρακάτω δείτε μερικές φωτό από τη ζημιά που έχουν κάνει τα απανωτά 30άρια και η ζέστη στα χορτάρια ειδικά του βορειότερου θερμότερου σημείου του 'Αλσους.Ήδη το γνωστό ''κιτρίνισμα'' παραπέμπει σε Ιούνιο παρά σε Απρίλιο.Συγχωρέστε και την ποιότητα των φώτο αλλά βγήκαν κάπως πρόχειρα από το όχι και τόσο υπέροχο κινητό :( Πήρα και μια γενική άποψη από το σημείο του βόρειου Άλσους που κοιτάει προς Νέα Ιωνία.

Καλή συνέχεια σε όλους.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Αλέξανδρος Νασιάκος,Άλσος Νέας Φιλαδέλφειας,Ερευνητής-Ερασιτέχνης Μετεωρολόγος, καιρικός παρατηρητής από το 1978:

https://twitter.com/AlexandrosNasia

http://www.youtube.com/watch?v=TXGP22EQsk0
Alexandros Nasiakos

Δημοσίευσηαπό Mitsos Pastas » Δευτ 29 Απρ 2013, 20:49

Κανονικό καλοκαίρι και σήμερα. Βέβαια στην Κυψέλη 30αρι δεν ειχαμε (29,4c) αλλά πράγματι όσο πιο νότια πήγαινες στο κέντρο τόσο πιο δροσερά ήταν. Στο Παγκράτι πχ. το θερμόμετρο έδειξε μέχρι 28c (αναξιόπιστο θερμόμετρου φαρμακείου βέβαια). Αύριο με τον βοριά αντιστρέφονται οι ρόλοι στο λεκανοπέδιο και αυτή τη φορά το Ελληνικό ίσως δείξει το αληθινό του πρόσωπο :lol:

Καλό βράδυ από την Κυψέλη των 23,5 βαθμών και της χαμηλής σχετικής υγρασίας (30%)

Μήτσος
Mitsos Pastas

Δημοσίευσηαπό Mitsos Pastas » Δευτ 29 Απρ 2013, 20:59

Alexandros Nasiakos έγραψε:Καλησπέρες σε όλους.Πραγματικά σήμερα η Νέα Φιλαδέλφεια έδειξε το γνωστό δυναμικό της στις ζέστες με την εξουδετερωμένη αύρα και την απόλυτη άπνοια για ώρα.Γυρνώντας με το αυτοκίνητο από τη δουλειά την ώρα που σημειώνονταν οι μέγιστες στην Αθήνα η διαφορά με τις άλλες περιοχές της Αθήνας ήταν αισθητότατη με το που έμπαινες στα χαμηλά της Φιλαδέλφειας με αποτέλεσμα να καταγράψουμε άλλη μια φορά την υψηλότερη θερμοκρασία στη χώρα στους 32 βαθμούς τοπικά στη Φιλαδέλφεια μαζί με 2-3 άλλες περιοχές σύμφωνα με ΕΑΑ και ΕΜΥ. Εντωμεταξύ 31.6 έδωσε ο κύριος ντέιβις μου και 31.8 ο κήπος.

Μάλιστα με το που κατάλαβα ότι η επιστροφή μου στο σπίτι συνέπεσε με την ώρα των μέγιστων πήρα το φορητό θερμομετράκι λαιμού και βγήκα μια γύρα εδώ απέναντι στο Άλσος όπου γύρισα ποδαράτο σχεδόν όλη τη Φιλαδέλφεια μιας και ήμουν σίγουρος ότι η θερμοκρασιακή διαφορά μεταξύ Νέας Φιλαδέλφειας και νοτιότερων ''αυρισμένων'' ( :P ) προαστίων σήμερα θα ήταν μεγάλη .Έτσι στα χαμηλά της Δεκελείας το φορητό θερμομετράκι μου έδειχνε 31.1 ενώ στο στο ύψος του Κένταυρου έπιασε 31.4,στα μέσα της απόστασης Κενταύρου-Φάρου τσίμπησε 31.7 ενώ την μέγιστη των 32.3 για λίγο την είδα στο βορειότερο σημείο από την αντίθετη πλευρά του Άλσους όπου αρχίζει και γειτνιάζει με τη Νέα Ιωνία.

Έκανα φυσικά και τη βόλτα μου μέσα στο Άλσος όπου βεβαίως βεβαίως κοινωνικοποιήθηκα κιόλας με διάφορους Φιλαδελφειώτες που είτε έκαναν το τρεξιματάκι τους ή είχαν βγάλει τα σκυλάκια τους :) Πραγματικά άλλη μια φορά φάνηκε έντονα η απαξίωση του Άλσους από το κρατικό μηχανισμό.Συμφωνήσαμε όλοι πως πλέον το Άλσος είναι παρατημένο και αφημένο στη τύχη του από τον δήμο και τις αρχές και εμένα ως βέρο Φιλαδελφειώτη αυτό με πονά.Δε θέλω να μπω στα πολιτικά αλλά σας παρακαλώ δείτε όλοι άλλη μια φορά το βιντεάκι που έχω στο λινκ της υπογραφής μου για το αίσχος που επικρατεί στο 'Αλσος σε μια προσπάθεια ευαισθητοποίησης και των άλλων Αθηναίων για το ζήτημα.Βασικά δε ξέρω και τι άλλο να κάνω πέρα από την εθελοντική συμμετοχή στη πυροπροστασία του Άλσους κάθε καλοκαίρι.Μιλάμε για έναν από τους τελευταίους πνεύμονες μέσα στην Αθήνα..

Επιστρέφωντας τώρα στα πιο καιρικά παρακάτω δείτε μερικές φωτό από τη ζημιά που έχουν κάνει τα απανωτά 30άρια και η ζέστη στα χορτάρια ειδικά του βορειότερου θερμότερου σημείου του 'Αλσους.Ήδη το γνωστό ''κιτρίνισμα'' παραπέμπει σε Ιούνιο παρά σε Απρίλιο.Συγχωρέστε και την ποιότητα των φώτο αλλά βγήκαν κάπως πρόχειρα από το όχι και τόσο υπέροχο κινητό :( Πήρα και μια γενική άποψη από το σημείο του βόρειου Άλσους που κοιτάει προς Νέα Ιωνία.

Καλή συνέχεια σε όλους.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Και που να πας Αλέξανδρε στο οικολογικό πάρκο στους Αγ. Αναργύρους/Ίλιον. Σχεδόν 1000 στρέμματα πρασίνου, επίσης από τους λίγους πνεύμονες εντός λεκανοπεδίου, και η εγκατάληψη είναι εμφανής, σπασμένες λάμπες φωτισμού, ξερόχορτα, βρόμικα νερά στις λίμνες και τα κανάλια. Μόνο το έργο που παράγουν οι εθελοντές υπάρχει, το κράτος δεν υπήρχε πουθενά χρόνια τώρα.
Mitsos Pastas

Δημοσίευσηαπό Alexandros Nasiakos » Δευτ 29 Απρ 2013, 21:23

Mitsos Pastas έγραψε: το κράτος δεν υπήρχε πουθενά χρόνια τώρα.

Ναι Δημήτρη.Αυτή η απαξία και ακηδία σε ότι αφορά το Άλσος μου προκαλεί μεγάλη θλίψη.Πονάει να βλέπεις το νέκρωμα.Κάποτε όλοι οι Φιλαδελφειώτες ήμασταν περήφανοι για αυτόν τον πνεύμονα...τώρα; προσωπικά νοιώθω θλίψη,ντροπή,οργή...
Αλέξανδρος Νασιάκος,Άλσος Νέας Φιλαδέλφειας,Ερευνητής-Ερασιτέχνης Μετεωρολόγος, καιρικός παρατηρητής από το 1978:

Alexandros Nasiakos

Δημοσίευσηαπό lagouvar » Δευτ 29 Απρ 2013, 21:55

Καλησπέρα έχει δίκιο ο meteolarissa θα δούμε αύριο η μεθαύριο το φαν των γιαννιτσων, ύποπτα υψηλή η θερμοκρασία σήμερα.
lagouvar

Δημοσίευσηαπό Alexandros Nasiakos » Δευτ 29 Απρ 2013, 22:43

Βγήκαν και οι δεκατικοί προσδιορισμοί μερικών σταθμών της ΕΜΥ και έτσι εκτός από το 32άρι της Φιλαδέλφειας η ΕΜΥ έδωσε 32.1 σε Κόνιτσα και 31.6 σε Σοφάδες για σήμερα ως μέγιστες Ελλάδας.

Alexandros Nasiakos

Δημοσίευσηαπό Meteolarissa » Δευτ 29 Απρ 2013, 23:16

.
Τελευταία επεξεργασία από Meteolarissa και Τετ 03 Ιούλ 2013, 18:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Meteolarissa

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες