Αναφορές Απριλίου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Απριλίου 2013

Δημοσίευσηαπό Pavlosgrig » Τρί 30 Απρ 2013, 14:12

nektarios 1451 έγραψε:υπο καλοκαιρινες συνθηκες σημερα ο καφες κατω απο τον πλατανο και παλι να νοιωθεις την ζεστη αυτη την στιγμη 32.3 βαθμοι στην Αρτα και υγρασια 24%

Έτσι είναι δυστυχώς, ο καιρός δεν ξέρει που βρίσκεται, η θερμοκρασία είναι αντίστοιχη με τέλη Ιουνίου και καίει ο τόπος έξω. Δεν θυμάμαι άλλη τόσο ζεστή Μ. Εβδομάδα! Μέχρι και 32,6C έπιασε ο σταθμός της Βλαχέρνας πριν από λίγο. Η υγρασία είναι υπερβολικά χαμηλή ευτυχώς, αλλά έρχεται η ώρα του απογεύματος που θα πάρει την ανηφόρα και θα πάρουμε γερή δόση δυσφορίας συνοδεία ΝΝΑ ανέμου. Τα βράδια κάπως αντιστέκεται με σημερινή ελάχιστη τους 15,7C. Σήμερα θα είναι ευτύχημα αν πέσουμε τη νύχτα κάτω από 17 βαθμούς.

Καλά να περνάτε,
Παύλος, Άρτα
32,2C 21%
Δ-ΝΔ 3,2χλμ/ω
ήλιος καυτός
Pavlosgrig

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Τρί 30 Απρ 2013, 14:13

gbourlis έγραψε:Επιστροφή στην Πάτρα χθες, που με υποδέχθηκε με σχετική σχετική υγρασία, λόγω του ασθενούς ΝΔ από το μεσημέρι

Επέστρεψες πουλάκι μου..... και...

από gbourlis » 30 Απρ 2013 15:40

Ως 32.5 έφτασε νωρίτερα η θερμοκρασία στον Καστελόκαμπο με την υγρασία να κατρακυλά ως το 12%!! με τη βοήθεια του ανατολικού ανέμου

και μαζί σου το θερμοκρασιακό ΑΙΣΧΟΣ!!!!!!!! :D :D :D

Καλό μεσημέρι!
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τρί 30 Απρ 2013, 14:51

Pavlosgrig έγραψε:
nektarios 1451 έγραψε:υπο καλοκαιρινες συνθηκες σημερα ο καφες κατω απο τον πλατανο και παλι να νοιωθεις την ζεστη αυτη την στιγμη 32.3 βαθμοι στην Αρτα και υγρασια 24%

Έτσι είναι δυστυχώς, ο καιρός δεν ξέρει που βρίσκεται, η θερμοκρασία είναι αντίστοιχη με τέλη Ιουνίου και καίει ο τόπος έξω. Δεν θυμάμαι άλλη τόσο ζεστή Μ. Εβδομάδα! Μέχρι και 32,6C έπιασε ο σταθμός της Βλαχέρνας πριν από λίγο. Η υγρασία είναι υπερβολικά χαμηλή ευτυχώς, αλλά έρχεται η ώρα του απογεύματος που θα πάρει την ανηφόρα και θα πάρουμε γερή δόση δυσφορίας συνοδεία ΝΝΑ ανέμου. Τα βράδια κάπως αντιστέκεται με σημερινή ελάχιστη τους 15,7C. Σήμερα θα είναι ευτύχημα αν πέσουμε τη νύχτα κάτω από 17 βαθμούς.

Καλά να περνάτε,
Παύλος, Άρτα
32,2C 21%
Δ-ΝΔ 3,2χλμ/ω
ήλιος καυτός

δεν ειναι εντελως καλοκαιρινες οι συνθηκες τα μπετα και τα τσιμεντα δεν ειναι ζεστα οπως το καλοκαιρι με το που πεφτει ο ηλιος δροσιζει αμεσως αυτη η αισθηση ζεστης απο τους τοιχους κλπ ακομα δεν υπαρχει.
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Τρί 30 Απρ 2013, 16:48

Λοιπόν, σε εμάς εδώ τους απολύτως παραλιακούς στο Σαρωνικό, η αύρα αποδείχθηκε εφτάψυχη. Όλη μέρα σήμερα επικρατεί οριακά και δυστυχώς το μόνο που κατάφερε είναι να αποτρέψει ένα ακόμα μεγαλύτερο ρεκόρ. Πάρα ταύτα, 29,7 πριν μία ώρα, καταρρίπτοντας το ρεκόρ Απριλίου για το σταθμό μου που ήταν 29,1 πέρυσι και πάλι στις 30/4!!! Σχεδόν 12 βαθμούς η ημερήσια διακύμανση (17,9 η ελάχιστη), αρκετά σπάνια για την περιοχή μου. Πάντως ειλικρινά δεν συμμερίζομαι τις υπερβολές των δημοσιογράφων, όμως το να σπάει για δύο έτη σερί το ρεκόρ Απριλίου σε έναν σταθμό που μετράει για 8 χρόνια, δε νομίζω ότι είναι κάτι το αμελητέο..

Είναι εκπληκτικό ότι ο σταθμός του ΕΑΑ που βρίσκεται στην Άνω Νέα Σμύρνη έχει όλη μέρα ΒΑ:

http://penteli.meteo.gr/stations/neasmyrni

Δεν περίμενα ποτέ ότι μπορεί μία τόσο οριακή κατάσταση να επιμένει για τόσες ώρες! Μάλλον έπαιξε τον ρόλο του το ότι η θάλασσα ακόμα είναι αρκετά δροσερή.

Πάντως εγώ έκανα αισίως το τρίτο μου μπάνιο σήμερα και αύριο λογικά θα έχουμε και εδώ το πρώτο 30άρι του έτους.

28,3 34% και ασθενικότατη αύρα τώρα..
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό dubnsnow » Τρί 30 Απρ 2013, 17:14

καλησπέρα,

πάμε γερά για 5 μήνες αδιάλλειπτου καλοκαιριού, έτσι ακόμα πιο δυνατά από πέρυσι. Τα 30 άρια είναι γεγονός για την ΑΘήνα αλλά και η υπόλοιπη χώρα δεν πάει πίσω, η ελάχιστη στο Περιστέρι σήμερα ήταν στους 19c, 15c στην Ξάνθη. Με το ρυθμό που πάμε πρέπει αρχές Ιούνη να υποδεχθούμε και το πρώτο κύμα καύσωνα. Μήπως δεν είναι 30 Απρίλη και είναι 30 Μαϊη αλλά δεν είναι. Όπως αναφέρατε ξεπεράσαμε την περσυνή ζέστη στα χαλαρά. Δυστυχώς δεν πιστεύω ότι πρόκειται να ξαναβάλουμε μακρυμάνικα το βράδυ εδώ στο λεκανοπέδιο από εδώ και πέρα, για το μεσημέρι δεν το συζητώ καν.

Καλό καλοκαίρι
Άρμεν
dubnsnow

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Τρί 30 Απρ 2013, 18:19

Τελικά επικράτησε εδώ και μισή ώρα ο βοριάς (να τολμήσω να το πω μελτέμι;) και έχουμε 29 βαθμούς τέτοια ώρα, τυπική θερμοκρασία για Ιούλιο..
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό Meteolarissa » Τρί 30 Απρ 2013, 18:21

.
Τελευταία επεξεργασία από Meteolarissa και Τετ 03 Ιούλ 2013, 18:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Meteolarissa

Δημοσίευσηαπό csath07 » Τρί 30 Απρ 2013, 20:49

Καλησπέρα στη παρέα,

η πιο θερμή μέρα του Απριλίου η τελευταία του και για τη Κυψέλη με μέγιστη τους 31.2 για πολλή ώρα το μεσημέρι. Ελάχιστη στους 19.6. Καθαρά καλοκαιρινή μέρα, καθώς πλέον και τη νύχτα αργεί να πέσει η Τ και πλέον μετα βίας πέφτει κάτω από 20 εντός του αστικού ιστού! Και είναι η τελευταία μέρα του Απριλίου. Σημεία και τέρατα!

Καλό σας βράδυ και καλό μήνα!!!
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

Re: Αργυρούπολη, 30-4-2013

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τρί 30 Απρ 2013, 21:00

Το πρώτο 30άρι της χρονιάς, και πρώτο του Απρίλη που θυμάμαι, τουλάχιστον τα τελευταία 5 χρόνια που έχω τον ερασιτεχνικό σταθμουλάκο μου. Ιούλιος κανονικός με τη ζέστη να έχει αρχίσει να γίνεται ποικιλοτρόπως ενοχλητική! Οι ελάχιστες έχουν πάρει κι αυτές την ανηφόρα: 18άρια έχω τις δύο τελευταίες μέρες! Άρον-άρον θα κατέβουν οι ανεμιστήρες από τα πατάρια!

ΥΓ. Όχι που μου θέλετε ακριβείς μετρήσεις πάνω από τα μπετά! :lol: :lol: Δείτε εδώ μόνωση και προστασία!

Εικόνα

Σοβαρά, τώρα, η φωτογραφία αυτή είναι τραβήχτηκε στη Μινεάπολις, πρωτεύουσα της Μινεσότα των ΗΠΑ το 1890. Οι καταγραφές εκεί αρχίζουν από το 1819 αλλά οι πρώτες παρατηρήσεις από κρατικό φορέα έγιναν το 1871. (Πηγή: wikipedia)
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό CptBill » Τρί 30 Απρ 2013, 21:16

Hengeo έγραψε:Τελικά επικράτησε εδώ και μισή ώρα ο βοριάς (να τολμήσω να το πω μελτέμι;) και έχουμε 29 βαθμούς τέτοια ώρα, τυπική θερμοκρασία για Ιούλιο..

Δεν ξεκινησαμε καθολου καλα. Βγηκα γυρω στις 19.00 εξω και αυτη η απνοια, η ζεστη με εκανε να φρικαρω. Δεν μπορει να ειμαστε τελος Απριλη και να αρχιζει ετσι. Τουλαχιστον περιμενα τετοια ωρα να ειμαστε στους 20-22 και οχι 26 που εχουμε τωρα.
Αγκαλια με το κλιματιστικο και αυτο το καλοκαιρι το κοβω.
Βασίλης Κ.
Καμίνια (Πειραιάς)

known as bill2933 on yahoo hellasweather list
Άβαταρ μέλους
CptBill

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες