Αναφορές Ιουλίου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Ιουλίου 2013

Δημοσίευσηαπό Alexandros Nasiakos » Δευτ 29 Ιούλ 2013, 19:53

csath07 έγραψε: Αυτο-οργάνωση & αλληλοϋποστήριξη! :D

Μου ξύπνησες κάτι μέσα μου!Αν πρόσθετες και τη λέξη αλληλεγγύη θα σε ψήφιζα :)

38 βαθμούς τα Μέγαρα με καταβάτες από τον Στήβενσον της ΕΜΥ και από όσο μπορώ να δω είναι η μέγιστη Αττικής για σήμερα.Στους 35.4 ο κηπάκος μου μέγιστη ενώ προσέξτε πόσο τραγικά υψηλές είναι οι θερμοκρασίες ακόμα και τώρα σε όλη την Αθήνα.
Αλέξανδρος Νασιάκος,Άλσος Νέας Φιλαδέλφειας,Ερευνητής-Ερασιτέχνης Μετεωρολόγος, καιρικός παρατηρητής από το 1978:

https://twitter.com/AlexandrosNasia

http://www.youtube.com/watch?v=TXGP22EQsk0
Alexandros Nasiakos

Δημοσίευσηαπό LeoP » Δευτ 29 Ιούλ 2013, 20:01

...ξέχασα επίσης: 50.000 στρέμματα κάηκαν στη Ρόδο. Δεν ξέρω αν έχει σβήσει η φωτιά ακόμα. Προσθέστε και τη μεγάλη πυρκαγιά του 2008. Το νησί έχει πάθει σοβαρότατη ζημιά.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό Alexandros Nasiakos » Δευτ 29 Ιούλ 2013, 20:04

LeoP έγραψε:Α, για να μην το ξεχάσω το μετεώγραμμα του πανεπιστημίου με πούλησε. Τώρα δίνει 36 μέγιστη για αύριο και μεθαύριο. Πάει ο καύσωνας!

Στο πεδίο του Άρεως δίνει λίγο πάνω από 39 για μεθαύριο

Για τη Νέα Φιλαδέλφεια πάντως στις συντεταγμένες του Άλσους δίνει χοντρικά 39 για αύριο και 41 για μεθαύριο.Για να δούμε τι ψωμιά πιάνει λοιπόν και αυτό το μοντελάκι

http://forecast.uoa.gr/gmap/index.php?l ... =23.444696
Συνημμένα
UOA.PNG
Αλέξανδρος Νασιάκος,Άλσος Νέας Φιλαδέλφειας,Ερευνητής-Ερασιτέχνης Μετεωρολόγος, καιρικός παρατηρητής από το 1978:

https://twitter.com/AlexandrosNasia

http://www.youtube.com/watch?v=TXGP22EQsk0
Alexandros Nasiakos

Δημοσίευσηαπό vanzel » Δευτ 29 Ιούλ 2013, 20:13

Μια χαρά κυλάει το καλοκαίρι εδώ μέχρι και σήμερα με φυσιολογικότατες θερμοκρασίες σε δροσερά επίπεδα.
Μέγιστη σήμερα 31,8°C και ελάχιστη 24,5°C.
Από αύριο 2 μέρες ζεστούλα μόνο,καθώς από Πέμπτη με το ζόρι θα πιάσουμε 30°C και αν.....ενώ το διάγραμμα του Αυγούστου δείχνει δροσιά για τα Ανατολικά Ηπειρωτικά :D

Ζέστη αρκετή επίσης σήμερα και στα Δυτικά ορεινά,με τον υδράργυρο να ανεβαίνει στους 32,4°C στο Βουργαρέλι που είναι και μέγιστη έτους,αλλά και μία από τις ελάχιστες μέρες που το θερμόμετρο ξεπερνάει τους 30°C για φέτος.

Υ.Γ.Δεν θέλω να σε απογοητέυσω Λέω,αλλά με το ζόρι 35°C σε βλέπω αύριο...αυτή θα είναι η μάχη σου! :lol: Και μεθαύριο 1-2 βαθμούς πιο κάτω.
Βαγγέλης Πλεύρης,Ν.Πεντέλη 340μ.

Μετεωρολογικός Σταθμός Ν.Πεντέλης: http://www.pentelimeteo.gr
Άβαταρ μέλους
vanzel

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Τρί 30 Ιούλ 2013, 0:05

Καλώς τα δεχτήκαμε, 31oC 1 το βράδυ, είναι η πρώτη φορά φέτος που είμαστε πάνω από 30 στην αλλαγή της ημέρας. Αύριο θα λιώσουμε, ειδικά οι κεντρώοι.

Γιώργο αν και απέχω λίγο από το κέντρο και δεν συμβαδίζουμε απόλυτα στις ζέστες, σας καταλαβαίνω και έχετε την αλληλεγγύη και τη συμπαράστασή μου!

Γιάννη μπράβο, πολύ καλή και χρήσιμη η δουλειά σου. Εδώ βέβαια θα χαθεί στο σωρό, αφού κανείς δεν θέλει τελικά να έχουμε συγκεκριμένες κατηγορίες θεμάτων..

Καλό ξημέρωμα σε όλους!
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό kipakaros » Τρί 30 Ιούλ 2013, 0:09

Μια ωρίτσα μετά τα μεσάνυχτα και σε μέρα "κάυσωνα" το Τζερμιάδων είναι στους 12,6c. Πριν λίγο έφυγα από μια περιοχή άγνωστη στους πολλούς, στο κέντρο του νομού Ηρακλείου σε υψόμετρο 450 περίπου μέτρα. Απνοια και 14 βαθμοί! Συνεχίζει να με εκπλήσσει το γεγονός των πολλαπλών καιρών στη νήσο και λέω ότι την ξέρω καλά. 28,6 ο Λέντας στον μελτεμόκοσμό του!
Κηπάκος, συνήθως θερμόπληκτος και ενίοτε χιονοχαλαζόπληκτος, Κατά κόσμον Μιχάλης Δρετάκης
kipakaros

Δημοσίευσηαπό kipakaros » Τρί 30 Ιούλ 2013, 0:10

Το φαραγγάκι στο Αστρίτσι είναι το μέρος για το οποίο έγραψα
Κηπάκος, συνήθως θερμόπληκτος και ενίοτε χιονοχαλαζόπληκτος, Κατά κόσμον Μιχάλης Δρετάκης
kipakaros

Δημοσίευσηαπό vits » Τρί 30 Ιούλ 2013, 9:23

Καλημέρα,

μια χαρά πέρασε το ΣΚ, με δροσερό αεράκι, θερμοκρασίες κοντά στους 31. Χτες τσίμπησε λιγάκι και πήγε στους 32,8C αλλά σήμερα είναι ήδη στους 32,3C στις 10 το πρωί. Ολα αυτά φυσικά στη γειτονιά των Αναβρύτων στο Μαρούσι με τα ξημερώματα να είναι ιδιαίτερα δροσερά (22,9C σήμερα τα ξημερώματα).

Στο κέντρο, λίγο τσίμπησε η θερμοκρασία χτες και φανέρωσε για μια ακόμα φορά ότι δεν είναι να κυκλοφορείς και πολύ εκεί έξω. Και πάλι θα δώσω κουράγιο σε όλους όσους ζουν και το βράδυ σε αυτές τις περιοχές. Εχοντας μείνει 10 χρόνια στο κέντρο τα πρόσφατα έτη (δεν βάζω τα 5 φοιτητικά μου στην Κυψέλη, μιας και καλοκαίρι έφευγα και διαφορετικά τα βίωνα στα 20 μου), ειλικρινά δεν θέλω να ξαναπεράσω τέτοιου είδους βράδια...

Καλή συνέχεια σε όλους
Πεδίο Αρεως
Κώστας Βίτσιος, Μαρούσι, 236μ. καιιιιιι Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vits

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τρί 30 Ιούλ 2013, 11:47

σημεγα για την αρτα βλεπω 2 βαθμους κατω η θερμοκρασια σε σχεση με χτες αλλ η υγρασια στο 51% και με τους 34.1 βαθμους στελνουν την αισθηση στους 40 βαθμους.ο νοτιοδυτικος ανεμος φερνει υγρασια που το βραδυ ηταν κοτα στο 85% και εκανε την ατμοσφαιρα πολυ βαρια το βραδυ ηθερμοκρασια το πρωι στς 5 εφτασε στους 24 βαθμους.
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό stapan » Τρί 30 Ιούλ 2013, 12:43

Στους 37 βαθμούς το θερμόμετρο στο Περιστέρι.Πριν λίγο είχε γράψει 38.Πού και πού έρχεται ένα καυτό αεράκι...
Ο σταθμός στο Μάνεση Μεσσηνίας έχει μια ημερήσια βροχόπτωση 2,2mm.Έβρεξε,ή έριξε κανείς νερό με το λάστιχο στο βροχόμετρο; :D Αν ξέρει κάποιος ας μου πει...Μακάρι να έριξε λίγο νεράκι για τις ελιές.
stapan

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης