Αναφορές Ιουλίου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Ιουλίου 2013

Δημοσίευσηαπό aspyriris » Τετ 31 Ιούλ 2013, 6:55

Αλέξανδρε με κέντρισες να τσεκάρω τις μέσες μέγιστες Ιουλίου στη Γαβαλού.
Υπολογίζοντας σε ένα 35,2 φέτος, προκύπτει μια μέση μέγιστη στους 35,84 από το 2009.
Για τους λάτρεις των υψηλών μέσων μέγιστων υπάρχει και ο Σίβας στην Κρήτη που κατά καιρούς έχει δώσει εντυπωσιακές συνεχόμενες μέγιστες.
Στα του νησιού πολύ ισχυρό άνεμο είχαμε τη νύχτα που σιγά σιγά καλμάρει.
Καλημέρα σε όλους.
aspyriris

Δημοσίευσηαπό kipakaros » Τετ 31 Ιούλ 2013, 8:06

ο Σταθμός του Σίβα δεν έχει ανεμιστηράκι, βγάζει λάθος τιμές δυστυχώς.

Πετροκεφάλι να κοιτάτε για μέσες μέγιστες Κρήτης.
Και ας αναφωνίσω ξανά: Τζερμιάδων ολέ!
Αντε, μια μερούλα ζέστης και μπαίνει φουριόζικα μελτεμάτος ο Αύγουστος!
Κηπάκος, συνήθως θερμόπληκτος και ενίοτε χιονοχαλαζόπληκτος, Κατά κόσμον Μιχάλης Δρετάκης
kipakaros

Δημοσίευσηαπό Alexandros Nasiakos » Τετ 31 Ιούλ 2013, 8:41

kipakaros έγραψε:ο Σταθμός του Σίβα δεν έχει ανεμιστηράκι, βγάζει λάθος τιμές δυστυχώς.

Ο μηχανικός αερισμός δεν είναι προαπαιτούμενο για έγκυρες και ακριβείς μετρήσεις αρκεί οι σταθμοί να έχουν βαθμονομηθεί, εξεταστεί και συντηρηθεί επαρκώς από τον αρμόδιο φορέα.Ο υπεύθυνος του σταθμού του Σίβα από Ε.Α.Α ενημερώνει πως ο σταθμός είναι άρτιος λειτουργικά απλά δε συγκρίνονται τα δεδομένα του με ερασιτεχνικούς ντέιβις από τη φύση τους.Εξάλλου τόσο ο ΠΜΟ όσο και η διεθνή βιβλιογραφία αναφέρουν πως σε ότι αφορά επαγγελματικούς σταθμούς των δημόσιων φορέων η χρήση μηχανισμού αερισμού είναι επιτακτική σε σπάνιες και λίγες περιπτώσεις.

Τώρα Άγγελε,τόσο η Μεσσαρά όσο και η Αιτωλοακαρνανία είναι δυνατές περιοχές στις μέγιστες,εξάλλου αυτό το ξέρουμε και από τα μακρόχρονα στατιστικά του Αγρινίου .Η Σπάρτη όμως νομίζω είναι εκείνη η περιοχή που δεν χρειάζεται τον συνδιασμό πολλών παραγόντων για να δώσει σταθερά υψηλές μέγιστες.Τέλεια απόσταση από τη θάλασσα,μπλοκαρισμένη ερμητικά από Πάρνωνα - Ταύγετο,αρκετά νότια, ότι άνεμο να φυσήξει εκεί σε ζεστή περίοδο η Σπάρτη μάλλον θα έχει την μεγαλύτερη ευκολία στην Ελλάδα συστηματικά να πιάσει τις μεγάλες τιμές.Δείτε και το θερινό τρίμηνο της Σπάρτης συγκριτικά με την επικράτεια.Μακράν στην κορυφή.
Τελευταία επεξεργασία από Alexandros Nasiakos και Τετ 31 Ιούλ 2013, 9:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αλέξανδρος Νασιάκος,Άλσος Νέας Φιλαδέλφειας,Ερευνητής-Ερασιτέχνης Μετεωρολόγος, καιρικός παρατηρητής από το 1978:

https://twitter.com/AlexandrosNasia

http://www.youtube.com/watch?v=TXGP22EQsk0
Alexandros Nasiakos

Δημοσίευσηαπό kipakaros » Τετ 31 Ιούλ 2013, 9:03

Nαι αλλά ξέρουμε καλά την περιοχή και ο Σίβας έχει σαφώς δροσερότερο κλίμα το καλοκαίρι από την παρακείμενη Πεδιάδα της Μεσσαράς. Είναι σε λοφάκι με βόρεια έκθεση έτσι οι θερμοί καταβάτες δεν τον επηρεάζουν και είναι λίγο πιο κοντά στη θάλασσα επηρεαζόμενος από τους δυτικούς. Σύγκριση με το Πετροκεφάλι κάνουμε εκ των πραγμάτων και εγώ δεν μπορώ παρά να γκρινιάζω στο ΕΑΑ που δεν βάζουν ένα ανεμιστηράκι να μην πηγαίνουν τζάμπα τόσα λεφτά...
Κηπάκος, συνήθως θερμόπληκτος και ενίοτε χιονοχαλαζόπληκτος, Κατά κόσμον Μιχάλης Δρετάκης
kipakaros

Δημοσίευσηαπό kipakaros » Τετ 31 Ιούλ 2013, 9:07

και αν δούμε τώρα τις θερμοκρασιακές διαφορές κατανοούμε το μέγεθος του λάθους. Δίνει 35,8 ο Σίβας και 33,2 το Πετροκεφάλι (στην κορυφή των αεριζόμενων σταθμών της Κρήτης). Εντελώς παράλογο.
kipakaros

Δημοσίευσηαπό Alexandros Nasiakos » Τετ 31 Ιούλ 2013, 9:12

Δε γνωρίζω τη περιοχή,2 φορές έχω πάει τη δεκαετία του 70 στα ''επαναστατικά'' νιάτα μου,εκεί προς τις ακτές ;)

Απλά αναφέρω πως ο μηχανικός ή μη μηχανικός αερισμός λίγη σημασία παίζει στην ακρίβεια των μετρήσεων σε ότι αφορά τουλάχιστον επαγγελματικούς σταθμούς οι οποίοι υποθετικά ακολουθούν τις οδηγίες του ΠΜΟ για αξιόπιστες μετρήσεις.Προσωπικά επιλέγω να ακούσω τι μου λέει ο υπεύθυνος μετεωρολόγος του κάθε σταθμού χωρίς να αγνοώ φυσικά την εμπειρία των κατοίκων της περιοχής.Κάποιος άλλος το βλέπει διαφορετικά ίσως,θεμιτό.
Αλέξανδρος Νασιάκος,Άλσος Νέας Φιλαδέλφειας,Ερευνητής-Ερασιτέχνης Μετεωρολόγος, καιρικός παρατηρητής από το 1978:

Alexandros Nasiakos

Δημοσίευσηαπό kipakaros » Τετ 31 Ιούλ 2013, 9:48

και τώρα 37,6 έναντι 34,6 / δεν στέκει με τίποτα! Αλέξανδρε είναι προφανές το λάθος. Και το δείχνει και η τιμή της σχετικής υγρασίας 14 έναντι 28 και οι άνεμοι ανατολικοί ασθενείς και στους 2 Οι σταθμοί απέχουν περίπου 3 χιλιόμετρα και του Σίβα είναι σε λαφάκι στα 95 μέτρα έναντι 55 του Πετροκεφάλι κοντά στο κέντρο του κάμπου. Και παρότι αυτός στο Πετροκεφάλι είναι σε ταράτσα! Μια τόσο προφανής λάθος μέτρηση επαγγελματικού σταθμού δεν μπορεί να αγνοείται!
Δεν ξέρω τον υππέυθυνο λειτουργίας από το ΕΑΑ - ξέρω όμως ότι και ο Κώστας Λαγουβάρδος του τα "εχει πει ένα χεράκι" :)
kipakaros

Δημοσίευσηαπό Alexandros Nasiakos » Τετ 31 Ιούλ 2013, 9:59

kipakaros έγραψε: Αλέξανδρε είναι προφανές το λάθος.

Βασικά εσύ γνωρίζεις την περιοχή καλύτερα προφανώς αλλά αυτή η Κρήτη πραγματικά ο μικροκλιματικός παράδεισος.Έχω αναφέρει και πιο παλιά πως θεωρώ τη Κρήτη ως την πιο πολύπλοκη κλιματολογικά περιοχή στη χώρα βάζωντας στη σύγκριση και την Αττική μέσα.Πόσες φορές βλέπουμε σε κοντινούς σταθμούς της Κρήτης τεράστιες διαφορές.Πραγματικά πολλές,οπότε ειδικά για την απίστευτη κλιματολογία της Κρήτης θέλω να εξετάζω τα πάντα.Νομίζω σε αυτό το πλαίσιο είναι και οι διαφορές εδώ στη προκειμένη.

Alexandros Nasiakos

Δημοσίευσηαπό Mitsos Pastas » Τετ 31 Ιούλ 2013, 10:11

Alexandros Nasiakos έγραψε:Η Σπάρτη όμως νομίζω είναι εκείνη η περιοχή που δεν χρειάζεται τον συνδιασμό πολλών παραγόντων για να δώσει σταθερά υψηλές μέγιστες.Τέλεια απόσταση από τη θάλασσα,μπλοκαρισμένη ερμητικά από Πάρνωνα - Ταύγετο,αρκετά νότια, ότι άνεμο να φυσήξει εκεί σε ζεστή περίοδο η Σπάρτη μάλλον θα έχει την μεγαλύτερη ευκολία στην Ελλάδα συστηματικά να πιάσει τις μεγάλες τιμές.Δείτε και το θερινό τρίμηνο της Σπάρτης συγκριτικά με την επικράτεια.Μακράν στην κορυφή.

Νομίζω Αλέξανδρε, αυτός είναι και ο λόγος που η Σπάρτη δίνει συστηματικά το χειμώνα ελάχιστες θερμοκρασίες κοντά στο 0c και αρκετές φορές αρνητικές τιμές. Είναι εντυπωσιακό αν κάποιος λάβει υπόψη του το γεωγραφικό της πλάτος, το υψόμετρο και το έντονο μεσογειακό της ανάγλυφο. Τα τελευταία χρόνια που παρατηρώ τις ελάχιστες ανά τη χώρα η Σπάρτη συχνά βρίσκεται στη ζώνη των περιοχών με κρύα πρωινά (φυσικά και δε μπορεί να συγκριθεί με την Τρίπολη που θεωρώ ότι είναι η Φλώρινα της Πελοποννήσου). Όμως αδυνατεί, όπως και στη ζέστη, να πιάσει μια από τις κορυφές σε απόλυτα ελάχιστες θερμοκρασίες. Αν θυμάμαι καλά, γιατί το αρχείο της ΕΜΥ το έχω σπίτι, για την περίοδο 1958-2010 η μέση ελάχιστη Ιανουαρίου είναι κάπου στους 3c με απόλυτη ελάχιστη τους -5c. Τώρα αν λαμβάναμε υπόψη μας την 30τία ως περίοδο ανάλυσης, σίγουρα η μέση ελάχιστη θερμοκρασία Ιανουαρίου θα είναι χαμηλότερη.

Υπήρχε μια υποψία για αστάθεια στην Αττική σήμερα το απόγευμα αλλά το μελτέμι όλα τα προλαβαίνει, ξεκίνησε πρωί πρωί.

Μήτσος
Μέγιστη 37,5c εχθές στην Κυψέλη
Mitsos Pastas

Δημοσίευσηαπό Alexandros Nasiakos » Τετ 31 Ιούλ 2013, 10:17

Mitsos Pastas έγραψε: για την περίοδο 1958-2010

Δημήτρη μήπως εννοείς για την περίοδο 1974-2004 ; Διότι εαν έχεις τέτοιο εύρος στοιχείων για Σπάρτη θα σου ήμουν υπόχρεος αν τα μοιραστείς μαζί μας εαν δεν σε πειράζει,θα είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα στοιχεία :)

Κατά τα άλλα συμφωνώ μέχρι κεραίας.

Alexandros Nasiakos

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες