Αναφορές Ιουλίου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Ιουλίου 2013

Δημοσίευσηαπό kipakaros » Τετ 31 Ιούλ 2013, 10:22

Είναι η Κρήτη μικροκλιματικός παράδεισος όπως λες. Αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε σε σχετικά ομοιόμορφη περιοχή που η εικόνα είναι σαφέστερη, δεν έχουμε φαράγγια, κοιλάδες, βουνά κοντά. Δες στο google earth - η περιοχή είναι η πεδινότερη στην Κρήτη και ο Σίβας είναι στα λοφάκια που ξεκινούν στα δυτικά Αστερούσια.
Κηπάκος, συνήθως θερμόπληκτος και ενίοτε χιονοχαλαζόπληκτος, Κατά κόσμον Μιχάλης Δρετάκης
kipakaros

Δημοσίευσηαπό Alexandros Nasiakos » Τετ 31 Ιούλ 2013, 10:29

kipakaros έγραψε:Είναι η Κρήτη μικροκλιματικός παράδεισος όπως λες. Αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε σε σχετικά ομοιόμορφη περιοχή που η εικόνα είναι σαφέστερη, δεν έχουμε φαράγγια, κοιλάδες, βουνά κοντά. Δες στο google earth - η περιοχή είναι η πεδινότερη στην Κρήτη και ο Σίβας είναι στα λοφάκια που ξεκινούν στα δυτικά Αστερούσια.

Νομίζω και ένα λοφάκι εκεί και δεδομένων των Αστερουσίων μπορούν να κάνουν τη διαφορά,εδώ μιλάμε για το Κρητικό ''δέος''.Όπως και να χει δε νομίζω ότι μπορούμε πραγματικά να συγκρίνουμε τους σταθμούς.Ένας σε ταράτσα,άλλος το έδαφος,ένας ντέιβις ένας επαγγελματικός,ένας με μηχανικό αερισμό άλλος όχι σε απόσταση κάποια χιλιόμετρα.Αυτοί από μόνοι τους υπερδυναμικοί παράγοντες για την Κρήτη,εξού και πάντα απολαμβάνω τις μετρήσεις της Κρήτης.
Αλέξανδρος Νασιάκος,Άλσος Νέας Φιλαδέλφειας,Ερευνητής-Ερασιτέχνης Μετεωρολόγος, καιρικός παρατηρητής από το 1978:

https://twitter.com/AlexandrosNasia

http://www.youtube.com/watch?v=TXGP22EQsk0
Alexandros Nasiakos

Δημοσίευσηαπό Mitsos Pastas » Τετ 31 Ιούλ 2013, 10:49

Alexandros Nasiakos έγραψε:
Mitsos Pastas έγραψε: για την περίοδο 1958-2010

Δημήτρη μήπως εννοείς για την περίοδο 1974-2004 ; Διότι εαν έχεις τέτοιο εύρος στοιχείων για Σπάρτη θα σου ήμουν υπόχρεος αν τα μοιραστείς μαζί μας εαν δεν σε πειράζει,θα είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα στοιχεία :)

Κατά τα άλλα συμφωνώ μέχρι κεραίας.

Όχι είμαι σίγουρος ότι είναι μεταξύ 1958-2010 για την Σπάρτη. Όμως να σου πω εδώ ότι έχω τους μέσους όρους για όλη αυτή την περίοδο και όχι αναλυτικά στοιχεία ανά μήνα και ανά ημέρα (αυτά τα στοιχεία τα έχω για τη Νέα Φιλαδέλφεια για την περίοδο 1955-1999 :) ). Αν ακόμα και έτσι σε ενδιαφέρει, ναι βεβαίως να σου τα στείλω.

Μήτσος
Mitsos Pastas

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Τετ 31 Ιούλ 2013, 11:49

36,3 ήδη εδώ, ρεκόρ έτους, αφού επικρατεί καυτό μελτεμάκι, 28,8 νεο οριακό ρεκόρ η ελάχιστη. Να δούμε που θα φτάσει η μέγιστη, ο πρώτος στόχος πιάστηκε, το ρεκόρ μέγιστης, δηλαδή να περάσουμε το 35,9, ο δεύτερος είναι το 37+ που θα εξαρτηθεί από πολλά, όπως το αν θα καταφέρει να επικρατήσει αργότερα θαλάσσια αύρα.

Η Σπάρτη όντως αξίζει μελέτης. Όπως έχω ξαναγράψει, έτυχε να παρουσιαστώ πέρυσι τον Απρίλιο εκεί. Η ηπειρωτικότητα του κλίματός της είναι εκπληκτική, έχει ψηλά βουνά γύρω γύρω και απέχει από η θάλασσα, άρα είναι σχεδόν αδύνατο να φτάσει θαλάσσια αύρα εκεί, οπότε σε ηπειρωτικότητα τα βάζει χαλαρά με τον θεσσαλικό κάμπο, την Πτολεμαΐδα και τον κάμπο τον Σερρών, μόνο που είναι πιο νότια. Το βράδυ και το πρωί κρυώναμε, κατέβαινε κρύος αέρας από τα βουνά, ενώ το μεσημέρι λιώναμε! Επίσης κατέβαιναν πανεύκολα αστάθειες από τον Ταύγετο.

Καλή υπόλοιπη μέρα σε όλους!
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Τετ 31 Ιούλ 2013, 12:41

Καλησπερα απο την δροσερη πολη της Ροδου,

Ευχαριστη ζεστουλα στην πολη του νησιου τις τελευταιες μερες οχι ομως και στις Καλυθιες οπου μενουμε, οπου τα 37αρια ειναι απανωτα καθε μεσημερι.
Αναμενουμε το ΒΔ που ειναι απων εδω και μερες...
Τελος, τα βραδια επειδη δεν φυσα, η υγρασια που καθεται στα ξερα χορτα δινει την εντυπωση του βρεγμενου χωματος...

Καλη συνεχεια σε ολους!!
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό dubnsnow » Τετ 31 Ιούλ 2013, 15:57

Καλησπέρα,

να αναφέρω ότι στη Θράκη εκδηλώνονται καταιγίδες κυρίως στην ορεινή ζώνη αυτή την ώρα σύμφωνα με τους σταθμούς βρέχει στην πόλη της Κομοτηνής. Στην Ξάνθη επικρατεί βαριά συννεφιά ίσως καταφέρει και βρέξει αργότερα, χτες πάντως έριξε κάποιες σταγόνες. Στην ορεινή ζώνη και ειδικότερα στα σύνορα όπου βρίσκεται σταθμός επί βουλγαρικού εδάφους, βρέχει και η θερμοκρασία στα 500μ βρίσκεται στους 21c, πολύ δροσιά.

Αντίθετα,σ το λεκανοπέδιο είναι δύσκολη η κατάσταση με πολύ ζέστη, οι τελευταίες 3 μέρες θυμίζουν τον περσινό καλοκαίρι που ήταν σχεδόν μόνιμα έτσι.
Ο Ιούλιος πάντως μας αφήνει χωρίς βροχές στην πρωτεύουσα κάτι που έγινε και πέρυσι. Αντίθετα στα ΒΑ έχουν πέσει 18μμ. αξιοπρεπές ποσό αλλά όχι και τίποτα το τρομερό. Γενικά ο Ιούλιος μου δίνει την εντύπωση ότι κύλησε φυσιολογικά.

Καλή συνέχεια και με το καλό να μας έρθουν οι δροσιές πάλι.
Άρμεν
dubnsnow

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Τετ 31 Ιούλ 2013, 16:34

37,2 τελικά η μέγιστη, μέρα καύσωνα έστω και οριακά για τον σταθμό μου (σύμφωνα με τον ορισμό >=37 που χρησιμοποιώ και εγώ). 35,5 τώρα.

Ο Ιούλιος τελικά για την Αττική κλείνει θερμός και ξηρός, περισσότερα θα ακολουθήσουν στο θέμα των κλιματικών παρατηρήσεων.
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό csath07 » Τετ 31 Ιούλ 2013, 16:46

Αιωνία η μνήμη και αυτού του Ιουλίου :twisted: Μέγιστη ημέρας 37.5 εδώ. Αραιές νεφώσεις κάνουν τη παρουσία τους από τα δυτικά από κάτι καταιγίδες που παίζουν μπάλα κεντρική Πελοπόννησο.

Καλό σας βράδυ.
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τετ 31 Ιούλ 2013, 17:11

σημερα κατεβηκα πρως Καναλι στην Πρεβεζα και ο δυτικος ανεμος ειχε αγριεψει την θαασσα λιγο και δεν ηταν και τοσο καταλληλη για μπανιο σημερα.Καλη ειναι εκει απο θεμα θερμοκρασιας κοντα στους 30 βαθμους και ο δυτικος ανεμος να φερνει δροσια.Στην Αρτα τα πραγματα ειναι λιγο ποιο ζεστα αλλα λιγιο καλυτερα απο χτες.Μερικγ ασταθεια παρατηρειται στα ορεινα με περιεργες αναπτυξεις

Εικόνα

Εικόνα
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό vanzel » Τετ 31 Ιούλ 2013, 18:59

Καλησπέρα κι από μένα
Μέγιστη θερμοκρασία χθες, που αποτελεί και την μέγιστη Ιουλίου και μάλλον και την μέγιστη του καλοκαιριού,34,9°C...Σήμερα πτώση στους 32,7°C λόγω του ενισχυμένου ΒΑ
Οπότε καύσωνας γιοκ για εδώ.Κια για παντού βασικά ,γιατί έστω κι αν θεωρείτε το 37°C καύσωνα αυτό πρέπει να υπάρχει για 2-3 μερες και με ελάχιστες άνω των 26-27°C για να χαρακτηριστεί καύσωνας.
Οπότε μέχρι τώρα στον Ελλαδικό χώρο δεν έχει υπάρξει ακόμα κανένας καύσωνας για το φετινό καλοκαίρι.

Καλή πτώση φαίνεται από άυριο για εδώ και μάλλον δεν θα ξεπεράσουμε το 30άρι την πρώτη μέρα του Αυγούστου.
Βαγγέλης Πλεύρης,Ν.Πεντέλη 340μ.

Μετεωρολογικός Σταθμός Ν.Πεντέλης: http://www.pentelimeteo.gr
Άβαταρ μέλους
vanzel

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες