Αναφορές Ιουλίου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Ιουλίου 2013

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Τετ 31 Ιούλ 2013, 19:38

vanzel έγραψε:Καλησπέρα κι από μένα
Μέγιστη θερμοκρασία χθες, που αποτελεί και την μέγιστη Ιουλίου και μάλλον και την μέγιστη του καλοκαιριού,34,9°C...Σήμερα πτώση στους 32,7°C λόγω του ενισχυμένου ΒΑ
Οπότε καύσωνας γιοκ για εδώ.Κια για παντού βασικά ,γιατί έστω κι αν θεωρείτε το 37°C καύσωνα αυτό πρέπει να υπάρχει για 2-3 μερες και με ελάχιστες άνω των 26-27°C για να χαρακτηριστεί καύσωνας.
Οπότε μέχρι τώρα στον Ελλαδικό χώρο δεν έχει υπάρξει ακόμα κανένας καύσωνας για το φετινό καλοκαίρι.

Όπως έγραψα, πρόκειται για δικό μου ορισμό, μέχρι να υπάρξει κάποιος γενικός επίσημος.

Πυργοειδής υψοσωρείτες έχουν εμφανιστεί στο Αττικό ουρανό, υπολείμματα της αστάθειας από άλλες πολιτείες. Εδώ απλά θα φρεσκαρίσει το μελτέμι..
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό nNoe » Τετ 31 Ιούλ 2013, 21:06

Γεια σας.
Εδω και κανα δίωρο εδυσε ο ήλιος της τελευταίαςς μέρας του Ιουλη.Αυτος ο μήνας μου πρόσφερε παρα πολλους espreso frendo απο δυο εξαιρετικα καταστήματα ,ενα στη δουλεια μου,και αλλο ενα στη πλατεια Κυψελης τους οποιος αγοραζα με 23% φπα ενω κ απο αυριο παλι με 23% θα τον αγοραζω εκτος αν κανω κοπανα απο τη δουλεια και τον πιω με 13% στη καφετερια..Αυτος ο καφες δροσισε τα πρωινα μου και τ απογευματα μου και μ εκανε ν αντεξω τις ζεστες και τις δροσερες μερες του μηνα αυτου.

Σημερα εκανε την ιδια περιπου ζεστη με χτες,αλλα φύσαγε πιο πολύ.Ο ανεμος ηταν ζεστός και νομιζω οτι αμα ειμουνα στη θαλασσα θα ηταν ενας τελειος ανεμος .Αν μαλιστα ειχα μαυρισει,ο ανεμος θα φυσουσε στα πυροξανθα μαλλια μου και θα χαιδευε καθε πτυχη του αλμυρισμενου μου κορμιου.Ομως δεν ειμουνα στη Θαλασσα κ αυτο δεν τον εκανε τέλειο και φυσικα τα μαλλια μου παρεμειναν καστανα ενω το κορμι μου εσταζε ιδρωτα .

Χτες ηταν μια δυσκολη νυχτα .Αυτο το καταλαβα επειδη κανεις δεν εκανε σεξ στη γειτονια και δε φωναζε κανεις .Μονο κατι μαυροι τσακωθηκαν στις 4 το πρωι αλλα αυτο ειναι κατι που μπορει να συμβει και τον Φεβρουαριο.Επισης και χτες και σημερα ειχε συμπαηθητικες δυσεις απο τις οποιες τραβηξα και μερικες φωτογραφιες.Ελπιζω να ανεβασει η Μαρια σημερα οπως εκανε και χτες ,γιατι εγω βαριεμαι.

Ειδα επισης και τις φωτογραφιες του Νεκταριου στην Σκιαθο και ζηλεψα πολυ.Δε ζηλεψα τις φωτογραφιες ,διοτι εγω ειμαι πολυ καλυτερος φωτογραφος απο τον Νεκταριο αλλα τα τοπια και τη θαλασσα και ο Ταξιαρχης ειναι πολυ τυχερος που ειναι απο εκει.Επισης ο Νεκταριος ,ειναι που καλος να περιγραφει εξορμησεις .Ανετα θα μπορουσαμε να τον διαβαζουμε σε καποιο περιοδικο ,η να τΟν δουμε να συνοδευει την Τσοκλη,αλλα νομιζω οτΙ η Τσοκλη πλεον δε παει εκδρομες ,σ αντιθεση με τον Νεκταριο που δε εχει βαλει κωλο κατω.

Ο αλλος ο Νεκταριος απο τα βδ φωτογραφισε σημερα πολυ ωραια συνεφα ,Οντως ειναι περιεργα.Σαν να χαν μπαιλντισει απο το κακο τους.Ευχομαστε ολοι να ριξει πολΛες καταιγιδες στην Αρτα και ετσι ο Νεκταριος και Ο βιτσιος να ειναι χαρουμενοι σαν τον Αγγελο τον καμηλιερη,που δε μας εχει πει ακομα τι κανουν οι καμηλες του και αν πινουν ακομα φραπε η αν πλεον πινουν εσπρεσο..

Για σημερα το βραδυ προβλεπεται μια ακομα δυσκολη νυχτα αλλα δινει θαρρος το γεγονος οτι αυριο θα εχουμε Αυγουστο και θα παω κ εγω στις 9 του μηνα στο χωριο μου ,οπου ελπιζω να δω ανεμοστροβολο,υδτροτροβιολο,καταιγιδες και γιατι οχι,καποιο ΑΤΙΑ.
Αυτα.
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Re: Αργυρούπολη, 31-7-2013

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τετ 31 Ιούλ 2013, 21:52

Τελειώνει και ο Ιούλιος ζεστός και ανέφελος, εκτός από το απόγευμα που κάποια σύννεφα μας έφεραν μαντάτα από μακρινές αστάθειες.

Εικόνα
(Γιώργο, βαρέθηκα κι εγώ σήμερα. Ένα γρήγορο κλικ από την κουζίνα για το αποχαιρετιστήριο του μήνα).

Η θερμοκρασία διστακτικά εγκατέλειψε το 36άρι (35,9 η μέγιστη) αλλά η ελάχιστη παρέμεινε στους 28,5. Αίσθηση σάουνας το μεσημέρι, πολλά νερά όλη μέρα και διπλό πότισμα τα βασιλικά.
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τετ 31 Ιούλ 2013, 21:58

nNoe έγραψε:Γεια σας.

Ο αλλος ο Νεκταριος απο τα βδ φωτογραφισε σημερα πολυ ωραια συνεφα ,Οντως ειναι περιεργα.Σαν να χαν μπαιλντισει απο το κακο τους.Ευχομαστε ολοι να ριξει πολΛες καταιγιδες στην Αρτα και ετσι ο Νεκταριος και Ο βιτσιος να ειναι χαρουμενοι σαν τον Αγγελο τον καμηλιερη,που δε μας εχει πει ακομα τι κανουν οι καμηλες του και αν πινουν ακομα φραπε η αν πλεον πινουν εσπρεσο..

Αυτα.

το καλυτερο συννεφο δεν μπορεσα να βγαλω εκεινο αν το εβλεπε καποιος που δεν ξερει θα ελεγε οτι ηταν ανεμοστροβιλος!!!
οσο για τις βροχες περισυ τετοιες μερες ειχε κανει δυο καλες καταιγιδες αλλα φετος δεν το βλεπω να εχουμε τα περινα τα υπολοιπα στο σχετικο θεμα.

η φυση ειχε ορεξη σημερα εδω εδωσε καλες εικονες.

Εικόνα
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τετ 31 Ιούλ 2013, 22:19

Εικόνα

και αλλο ενα οπως φαινονταν απο καναλι πρεβεζα μου το εστειλε φιλος που ηταν εκει για μπανιο το απογευμα
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό vanzel » Τετ 31 Ιούλ 2013, 22:35

nNoe έγραψε:Γεια σας.
Εδω και κανα δίωρο εδυσε ο ήλιος της τελευταίαςς μέρας του Ιουλη.Αυτος ο μήνας μου πρόσφερε παρα πολλους espreso frendo απο δυο εξαιρετικα καταστήματα ,ενα στη δουλεια μου,και αλλο ενα στη πλατεια Κυψελης τους οποιος αγοραζα με 23% φπα ενω κ απο αυριο παλι με 23% θα τον αγοραζω εκτος αν κανω κοπανα απο τη δουλεια και τον πιω με 13% στη καφετερια..Αυτος ο καφες δροσισε τα πρωινα μου και τ απογευματα μου και μ εκανε ν αντεξω τις ζεστες και τις δροσερες μερες του μηνα αυτου.

Σημερα εκανε την ιδια περιπου ζεστη με χτες,αλλα φύσαγε πιο πολύ.Ο ανεμος ηταν ζεστός και νομιζω οτι αμα ειμουνα στη θαλασσα θα ηταν ενας τελειος ανεμος .Αν μαλιστα ειχα μαυρισει,ο ανεμος θα φυσουσε στα πυροξανθα μαλλια μου και θα χαιδευε καθε πτυχη του αλμυρισμενου μου κορμιου.Ομως δεν ειμουνα στη Θαλασσα κ αυτο δεν τον εκανε τέλειο και φυσικα τα μαλλια μου παρεμειναν καστανα ενω το κορμι μου εσταζε ιδρωτα .

Χτες ηταν μια δυσκολη νυχτα .Αυτο το καταλαβα επειδη κανεις δεν εκανε σεξ στη γειτονια και δε φωναζε κανεις .Μονο κατι μαυροι τσακωθηκαν στις 4 το πρωι αλλα αυτο ειναι κατι που μπορει να συμβει και τον Φεβρουαριο.Επισης και χτες και σημερα ειχε συμπαηθητικες δυσεις απο τις οποιες τραβηξα και μερικες φωτογραφιες.Ελπιζω να ανεβασει η Μαρια σημερα οπως εκανε και χτες ,γιατι εγω βαριεμαι.

Ειδα επισης και τις φωτογραφιες του Νεκταριου στην Σκιαθο και ζηλεψα πολυ.Δε ζηλεψα τις φωτογραφιες ,διοτι εγω ειμαι πολυ καλυτερος φωτογραφος απο τον Νεκταριο αλλα τα τοπια και τη θαλασσα και ο Ταξιαρχης ειναι πολυ τυχερος που ειναι απο εκει.Επισης ο Νεκταριος ,ειναι που καλος να περιγραφει εξορμησεις .Ανετα θα μπορουσαμε να τον διαβαζουμε σε καποιο περιοδικο ,η να τΟν δουμε να συνοδευει την Τσοκλη,αλλα νομιζω οτΙ η Τσοκλη πλεον δε παει εκδρομες ,σ αντιθεση με τον Νεκταριο που δε εχει βαλει κωλο κατω.

Για σημερα το βραδυ προβλεπεται μια ακομα δυσκολη νυχτα αλλα δινει θαρρος το γεγονος οτι αυριο θα εχουμε Αυγουστο και θα παω κ εγω στις 9 του μηνα στο χωριο μου ,οπου ελπιζω να δω ανεμοστροβολο,υδτροτροβιολο,καταιγιδες και γιατι οχι,καποιο ΑΤΙΑ.
Αυτα.

2 παρατηρήσεις στα γραφόμενα σου αν μου επιτρέπεις...
Ο Νεκτάριος είναι καλύτερος φωτογράφος από σένα κατά τη γνώμη μου. :D
Και 2ον και ουσιαστικότερον ως προς τι η γκρίνια για το βράδυ αφού έχεις a/c;Δεν το έχω καταλάβει αυτό....εγώ αμα έχω a/c δεν γκρινιάζω πάντως...
Βαγγέλης Πλεύρης,Ν.Πεντέλη 340μ.

Μετεωρολογικός Σταθμός Ν.Πεντέλης: http://www.pentelimeteo.gr
Άβαταρ μέλους
vanzel

Δημοσίευσηαπό nNoe » Τετ 31 Ιούλ 2013, 23:00

vanzel έγραψε:
2 παρατηρήσεις στα γραφόμενα σου αν μου επιτρέπεις...
Ο Νεκτάριος είναι καλύτερος φωτογράφος από σένα κατά τη γνώμη μου. :D
Και 2ον και ουσιαστικότερον ως προς τι η γκρίνια για το βράδυ αφού έχεις a/c;Δεν το έχω καταλάβει αυτό....εγώ αμα έχω a/c δεν γκρινιάζω πάντως...

Ευκολάκια και οι δυο παρατηρήσεις .Απαντώ .

1.Ο Νεκτάριος δεν ειναι καλυετρος φωτογραφος απο μενα.Για να το αποδειξω αυτο προτεινω να κάνουμε ενα διαγωνισμό φωτογραφίας στον οποιο θα συμμετεχουνε και αλλοι τους οποιους θα νικησω και αυτους και θα παρω το τροπαιο το οποιο θα βαλω στη βεραντα μου. :mrgreen: :mrgreen: .Επειδη ομως εχουμε ξανακανει διαγωνσιμο και σκοτωθηκαμε ,πρεπει να σκεφτουμε τους ορους του διαγωνισμου.Γιαυτο αν συμφωνουμε ολοι,να καταθεσουμε προτασεις για το ποιοι θα πρεπει να ειναι οι σωστοι οροι. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

2.Δεν ειναι γκρινια αυτο.Αμα το θεωρεις γκρινια εχουμε αλλο ορισμο για το τι ειναι γκρινια.ΑC ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ διοτι πολυ απλα μ ενοχλει.Και τη ημερα που το ανοιγω παλι μ ενοχλει αλλα το ανοιγω αναγκαστικα διοτι στη δουλεια δε μπορω να κανω ντους ,και γιατι ειναι προκατασκευασμενο το κτιριο και ειναι πολυ παλιο και πολυ ζεστο..και δε μπορω και να κοιμηθω καθολου.Οποτε το βραδυ επιλεγω τη λυση του ντους για να δροσιστω μεχρι να με παρει ο υπνος.Αυτο που περιγραφω ειναι προσωπικα βιωματα στη περιοχη μου και στη πολυκατοικια που μενω.Ετυχως δε μενω στη δουλεια μου το βραδυ γιατι τοτε δε θα εκανα ντους.Θ ανοιγα το ac kai τοτε θα γκρινιαζα!! :mrgreen:

Επιεδη ξεβαρεθηκα,να σας δωσω μερικες τελειες φωτογραφιες μου..

Απο χτες

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Και απο σημερα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό xaris r » Τετ 31 Ιούλ 2013, 23:43

Καλό μήνα
Εχω πεθάνει στο γέλιο με τον Νοε, Γιώργη να είσαι καλαααααααααααα
Νομίζω όμως ότι έχω καλυτερες φωτογραφίες χαχαχαχ και απο εσένα και από τον απόγονο του Μαυρογένη (Νεκ) χαχαχαχα
Μια για δείγμα χαχαχαχα
Εικόνα

Σας χαιρετώ καιροπαιδα αναχωρώ για τη Β. Α. Ελλάδα θα βρίσκομαι για καμια 15μερουλες στο Στρυμονικό κόλπο . Αν προκύψει κάτι αξιόλογο θα σας ενημερώσω, η περιοχή δίνει πολύ ωραία μπουρίνια και φέτος το καλοκαίρι στην η Α. Μακεδονία έδωσε απλόχερα καλές αστάθειες, ελπίζω να σταθώ τυχερός και να ζήσω κάποια και εγώ.

υ.γ. Ο ΚΑΤΑΒΑΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΣ ΑΡΧΙΣΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ :x

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ
Χάρης ο Δωδωναίος
http://pantavrexei.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
xaris r

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Πέμ 01 Αύγ 2013, 0:02

Γατάκιαααααααααααααααα!!!! ( Νώε και Χάρη :D :D :D )

Καλύτερος φωτογράφος μακράν είναι ο Μπουρλής, αλλά είναι σεμνός και ταπεινός :roll: :roll:

Με το καλό Χάρη εκεί στο Στρυμονικό που θα πας και αναμένουμε αναφορές!!!!

Άλλη μια δύσκολη νύχτα διαδέχεται μια δύσκολη μέρα. Αιτία η υγρασία που καλπάζει στο 80%

Απ αύριο... ανατολικός..... ( ασχολίαστο)

Καλό ξημέρωμα
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Πέμ 01 Αύγ 2013, 1:00

Δεν σας τα είπαν καλά, εγώ είμαι καλύτερος φωτογράφος από όλους, απλά πολύ μετριοπαθής για να το διαλαλήσω! :P

Ορίστε και μερικές αποδείξεις:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Όποιος διαφωνεί μετά από αυτά, έχω δώσει εντολή στο θεό του καιρού, με τον οποίο είμαι σε διαρκή επικοινωνία, να έχει 3 μέρες σερί 40άρια προς συμμόρφωση! :lol:

Καλό μελτεμοξημέρωμα σε όλους!
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες