ΕΚΤΑΚΤΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗΣ

Αρχείο Συναντήσεων της HellasWeather (Πανελλήνιες κ.α.)

Re: ΕΚΤΑΚΤΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗΣ

Δημοσίευσηαπό vanzel » Πέμ 04 Ιούλ 2013, 14:00

Δεν ξέρω πως αλλά για να ευδοκιμήσει αυτή η συνάντηση και να μην είναι ανούσια θα πρέπει να παρευρεθούν όλα τα μέλη της λίστας και κυρίως αυτά που έχουν σοβαρές αντιρρήσεις με την τωρινή μορφή της.
Αν είναι να μαζευτούν οι 10-20 που γράφουν εδώ το τελευταίο διάστημα καλύτερα να μην γίνει καθόλου,αφού πάλι στα ίδια θα είμαστε.
Να τεθούν στο τραπέζι όλα τα θέματα μα όλα και όχι επιφανειακά.
Για αυτο το λόγο αφού οριστεί η ημερομηνία καλό είναι να ανοίξει λίστα με το ποιοι θα έρθουν.Αν δηλώσουν ότι θα πάνε 10 άτομα δεν χρειάζεται να γινει καθόλου αφού ότι και να αποφασιστεί/ψηφιστεί θα τεθεί πάλι σε αμφισβήτηση.Οι μεν θα λένε δεν μπορούσα να έρθω και οι δεν όποιος νοιάζοταν ήρθε.
Και επειδή πολύ το φοβάμαι ότι εκεί θα καταλήξουμε καλό είναι να οργανωθεί σωστά για να έρθουν όσοι περισσότεροι γίνεται.
Επίσης για όσους είναι μακριά καλό θα ήταν η συμμετοχή τους να είναι εφικτή μέσω skype με κάμερα γιατί θα είναι πολύ δύσκολο για ορισμένους να κάνουν αυτό το ταξίδι κυρίως για οικονομικούς λόγους.
Πρέπει να κατατεθούν κι αλλες τέτοιες προτάσεις ώστε να φτάσουμε σε μια άρτια οργάνωση που θα επιτρέψει σε όλους να πάρουν μέρος στη συζήτηση/ψηφοφορία, για να μην πέσει πάλι στο κενό και αυτή η συνάντηση.
Βαγγέλης Πλεύρης,Ν.Πεντέλη 340μ.

Μετεωρολογικός Σταθμός Ν.Πεντέλης: http://www.pentelimeteo.gr
Άβαταρ μέλους
vanzel

Δημοσίευσηαπό aexon » Δευτ 08 Ιούλ 2013, 15:23

Εύγε, νεανίες (λέμε τώρα). Αν είναι μέσα σε ΣΚ του Οκτώβρη, μη σας πω ότι παίζει να είμαι μέχρι κι εγώ εκεί (αλλά όχι τριήμερο 28ης).
Άβαταρ μέλους
aexon

Δημοσίευσηαπό xionias81 » Τρί 09 Ιούλ 2013, 19:48

ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!
μήπως να τεθεί και το θέμα της συγκρότησης συλλόγου ερασιτεχνών μετεωρολόγων (με νομική μορφή, συνδρομές κτλ); (μια ιδέα..)
Αχιλλέας Θεοχάρης (Γέρακας-Γαργηττός,260μ)
xionias81

Δημοσίευσηαπό LeoP » Τετ 10 Ιούλ 2013, 9:45

Καλημέρα,

Είναι καλή ιδέα να γίνει μια συνάντηση όπου θα παρθούν κάποιες αποφάσεις. Αν μη τι άλλο σίγουρα τέτοιες συναντήσεις υπογραμμίζουν τη θέληση τωμ μελών για ύπαρξη και συνέχιση της HW.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό teddyk » Τετ 24 Ιούλ 2013, 17:47

Καλησπερα και απο μενα!
Συμφωνω κ εγω σε ολα οσα υποθηκαν πιο πανω!
Απλα να ορισουμε μια ημερομηνια που να βολευει να ερθουν πολλοί!

Κατα τ'άλλα απο μενα...ολα σκατα...νοσοκομεια...χειρουργια κ.ο.κ...αφηστε τα....τωρα ομως ολα βαινουν καλυτερα!

Ελπιζω να βρεθουμε συντομα...
Τεο, Κηφισια....ζεσταααααααα
[b][i][color=#0000BF]Ted Kalyvas-Derdemezis[/color]
[/i][/b][color=#0000FF]Athens-Kifissia-290m[/color]

[i][color=#FF0040]http://www.cyclogenesis.gr/kifissia , http://weatherace.blogspot.com/[/color][/i]
Άβαταρ μέλους
teddyk

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Τετ 24 Ιούλ 2013, 18:33

teddyk έγραψε:Καλησπερα και απο μενα!
Συμφωνω κ εγω σε ολα οσα υποθηκαν πιο πανω!
Απλα να ορισουμε μια ημερομηνια που να βολευει να ερθουν πολλοί!

Κατα τ'άλλα απο μενα...ολα σκατα...νοσοκομεια...χειρουργια κ.ο.κ...αφηστε τα....τωρα ομως ολα βαινουν καλυτερα!

Ελπιζω να βρεθουμε συντομα...
Τεο, Κηφισια....ζεσταααααααα

Γρήγορα περαστικά εύχομαι Θοδωρή!

Έχουμε πολλά να πούμε στην πανελλήνια ναι, συνέβησαν κάποια δυσάρεστα τις τελευταίες μέρες και έφυγα από τη συντονιστική ομάδα, βέβαια αυτά είναι αστεία μπροστά στα νοσοκομεία και τα χειρουργεία, περαστικά και πάλι εύχομαι!
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Σάβ 31 Αύγ 2013, 23:30

Μια και το καλοκαίρι τελειώνει σιγά σιγά και επιστρέφουμε από τις διακοπές, είπα να επαναφέρω το θέμα επειδή δεν έχουμε ορίσει ημερομηνία ακόμα (το κλείνουμε για το Σ/Κ της 28ης Οκτωβρίου;) και για να θέσω από εδώ τους δύο άξονες που θα θίξω στη συνάντηση ώστε να έχετε χρόνο να τα σκεφτείτε:

1) Μετά από σχεδόν μία 10ετία παρουσίας σε αυτό το χώρο, νιώθω βαθύτατα προσβεβλημένος από την αντιμετώπιση που δέχτηκα όταν ήρθα σε αντιπαράθεση με γνωστό τρολ. Όχι μόνο η συντονιστική ομάδα με τσουβάλιασε με ένα άτομο που είναι φαντομάς και δεν έχει εμφανιστεί ποτέ σε συνάντηση, ενώ εμένα με έχετε γνωρίσει πολλάκις προσωπικά, ξέρετε τι άτομο είμαι και θεωρώ ότι έχω προσφέρει πολλά σε αυτό το χώρο, αλλά και όλη η υπόλοιπη λίστα έλαμψε δια της σιωπής της. Περιμένω μία συγγνώμη και από τη λίστα να τοποθετηθεί σε αυτό το θέμα, σε αντίθετη περίπτωση με λύπη αποχωρώ από την ενεργό συμμετοχή στη λίστα για λόγους ευθιξίας.

2) Μετά το όσο διάστημα είμαστε στη μορφή forum διαπιστώνω ότι δυστυχώς το 90% τουλάχιστον γράφει αποκλειστικά στο θέμα των αναφορών μετατρέποντάς το σε όλα σε ένα ή αλλιώς σε μία νέα λίστα yahoo. Από ότι καταλαβαίνω λοιπόν, οι περισσότεροι που ψήφισαν να αλλάξει μορφή η λίστα και να γίνει forum, δεν ήξεραν τι είναι forum! Θεωρούσαν ότι θα είναι απλά μία εξελιγμένη μορφή της λίστας yahoo. Ας σκεφτούμε όλοι μέσα μας λοιπόν τι θέλουμε τελικά πραγματικά, ένα forum με συγκεκριμένη δομή και θεματολογία ή μία εξελιγμένη yahoo; Αν θέλουμε το δεύτερο, τότε ας επιστρέψουμε στη yahoo, αλλιώς ας ασχοληθούμε περισσότερο με το πώς θα φτιάξουμε το χώρο αυτό.
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό Maria K » Κυρ 01 Σεπ 2013, 0:00

Hengeo έγραψε:Μια και το καλοκαίρι τελειώνει σιγά σιγά και επιστρέφουμε από τις διακοπές, είπα να επαναφέρω το θέμα επειδή δεν έχουμε ορίσει ημερομηνία ακόμα (το κλείνουμε για το Σ/Κ της 28ης Οκτωβρίου;) και για να θέσω από εδώ τους δύο άξονες που θα θίξω στη συνάντηση ώστε να έχετε χρόνο να τα σκεφτείτε:

1) Μετά από σχεδόν μία 10ετία παρουσίας σε αυτό το χώρο, νιώθω βαθύτατα προσβεβλημένος από την αντιμετώπιση που δέχτηκα όταν ήρθα σε αντιπαράθεση με γνωστό τρολ. Όχι μόνο η συντονιστική ομάδα με τσουβάλιασε με ένα άτομο που είναι φαντομάς και δεν έχει εμφανιστεί ποτέ σε συνάντηση, ενώ εμένα με έχετε γνωρίσει πολλάκις προσωπικά, ξέρετε τι άτομο είμαι και θεωρώ ότι έχω προσφέρει πολλά σε αυτό το χώρο, αλλά και όλη η υπόλοιπη λίστα έλαμψε δια της σιωπής της. Περιμένω μία συγγνώμη και από τη λίστα να τοποθετηθεί σε αυτό το θέμα, σε αντίθετη περίπτωση με λύπη αποχωρώ από την ενεργό συμμετοχή στη λίστα για λόγους ευθιξίας.

2) Μετά το όσο διάστημα είμαστε στη μορφή forum διαπιστώνω ότι δυστυχώς το 90% τουλάχιστον γράφει αποκλειστικά στο θέμα των αναφορών μετατρέποντάς το σε όλα σε ένα ή αλλιώς σε μία νέα λίστα yahoo. Από ότι καταλαβαίνω λοιπόν, οι περισσότεροι που ψήφισαν να αλλάξει μορφή η λίστα και να γίνει forum, δεν ήξεραν τι είναι forum! Θεωρούσαν ότι θα είναι απλά μία εξελιγμένη μορφή της λίστας yahoo. Ας σκεφτούμε όλοι μέσα μας λοιπόν τι θέλουμε τελικά πραγματικά, ένα forum με συγκεκριμένη δομή και θεματολογία ή μία εξελιγμένη yahoo; Αν θέλουμε το δεύτερο, τότε ας επιστρέψουμε στη yahoo, αλλιώς ας ασχοληθούμε περισσότερο με το πώς θα φτιάξουμε το χώρο αυτό.

Επειδή, ακριβώς γνωρίζω πολύ καλά τι άτομο είσαι και τι έχεις προσφέρει, κι επειδή έχουμε μιλήσει προσωπικά πολλές φορές για πολλά πράγματα, ενώ το συγκεκριμένο θέμα που σε απασχολεί, το έχουμε συζητήσει και έχουμε εξαντλήσει κάθε επιχείρημα, και επιπλέον επειδή ούτε εγώ, ούτε τα άλλα μέλη της διαχειριστικής ομάδας σε έχουν τσουβαλιάζει ποτέ και με κανέναν, ένα μόνο έχω να σου πω. Να σε παρακαλέσω να σιωπήσεις για λίγο και να σκεφτείς. Τίποτε άλλο για την ώρα.
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Κυρ 01 Σεπ 2013, 0:48

Maria K έγραψε:Επειδή, ακριβώς γνωρίζω πολύ καλά τι άτομο είσαι και τι έχεις προσφέρει, κι επειδή έχουμε μιλήσει προσωπικά πολλές φορές για πολλά πράγματα, ενώ το συγκεκριμένο θέμα που σε απασχολεί, το έχουμε συζητήσει και έχουμε εξαντλήσει κάθε επιχείρημα, και επιπλέον επειδή ούτε εγώ, ούτε τα άλλα μέλη της διαχειριστικής ομάδας σε έχουν τσουβαλιάζει ποτέ και με κανέναν, ένα μόνο έχω να σου πω. Να σε παρακαλέσω να σιωπήσεις για λίγο και να σκεφτείς. Τίποτε άλλο για την ώρα.

Εσύ και ο Νίκος να ξεκαβαλήσετε λίγο το καλάμι. Άντε από κει!

Αλλά δεν πειράζει, απλά εκτίθεστε έτσι, φαίνεται ποιος ενδιαφέρεται για το χώρο αυτό πραγματικά και ποιος λέει απλά σκάσε με ευγενικό τρόπο επειδή δεν του αρέσουν αυτά που ακούει..
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Κυρ 01 Σεπ 2013, 3:49

Μια και το καλοκαίρι τελειώνει σιγά σιγά και επιστρέφουμε από τις διακοπές, είπα να επαναφέρω το θέμα επειδή δεν έχουμε ορίσει ημερομηνία ακόμα (το κλείνουμε για το Σ/Κ της 28ης Οκτωβρίου;) και για να θέσω από εδώ τους δύο άξονες που θα θίξω στη συνάντηση ώστε να έχετε χρόνο να τα σκεφτείτε:

Κατ'αρχήν η ημερομηνία δεν έχει οριστεί γιατί τόσο η Μαρία όσο κι εγώ προσπαθούμε να βρούμε χώρο και ειμαστε σε συννενοήσεις με διάφορες επιλογές (όπως πχ πανεπιστημιακός χώρος ή κάποιος άλλος δημόσιος χώρος). Όσον αφορά τη θεματολογία της έκτακτης συνάντησης, αυτή είναι πολύ συγκεκριμένη. Ειδικότερα όσον αφορά το τεχνικό κομμάτι της λίστας, έγιναν πολύ καλές συζητήσεις με την υπό σύσταση τεχνική ομάδα που απαρτίζεται από μέλη της λίστας. Εάν εκτός της θεματολογίας αυτής, θέλεις εσύ ή όποιος άλλος να θέσει άλλα ζητήματα, τότε μπορεί να το κάνει ΑΦΟΥ όμως λήξουμε αυτά που έχουν τεθεί.

Αυτά προς ενημέρωση του συνόλου.

Τόσο το πνεύμα των όσων γράφεις (περιμένεις από τη λίστα να τοποθετηθεί σε ένα προσωπικό σου θέμα και νιώθεις βαθύτατα προσβεβλημένος που δεν το κάνει), όσο και αυτά που γράφεις νομίζω πως δεν έχουν καμμία σχέση με την πραγματικότητα κάτι που ειδικά μετά από 10 χρόνια θα έπρεπε να το γνωρίζεις καλά αυτό. Επιπροσθέτως δεν ξέρω κανένα τρολ στη λίστα. Το τρολ ειναι ένας αρνητικός χαρακτηρισμός για κάποιον που αρέσκεται στο να εκτρέπει τις συζητήσεις με σκοπό να δημιουργήσει μπάχαλο. Το ποιός τρολάρει, είναι κάτι που νομίζω θα πρέπει να το σκεφτείς καλά κι εσύ. Δεν θα πω περισσότερα.

Κατά τα άλλα ο τρόπος που εκφράζεσαι:

Εσύ και ο Νίκος να ξεκαβαλήσετε λίγο το καλάμι. Άντε από κει!

ξεπερνάει κατά πολύ τα όρια και καλό θα ήταν όντως να κάνεις ενα διάλειμμα και να σκεφτείς κάποια πράγματα.

Τόσο η Μαρία όσο κι εγώ δεν σε έχουμε προσβάλλει ποτέ, ούτε άμεσα ούτε έμμεσα, αντιθέτως όλη η διαχειριστική ομάδα σου έχει φερθεί με μεγάλο σεβασμό. Αντιθέτως, αυτό που εισέπραξε ήταν προσβολές και χαρακτηρισμοί. Τα υπόλοιπα στα έχω πει κατ ιδίαν.
Εάν παρόλα αυτά επιμένεις στο "τσουβάλιασμα" (!) και σε όλα όσα λες, τότε όταν ολοκληρώσουμε την κουβέντα της έκτακτης συνάντησης, μπορείς να θέσεις αυτό το θέμα δημοσίως, και σου υπόσχομαι οτι θα έχω τους διαλόγους μας τυπωμένους, εάν πραγματικά θέλεις να λάβουν όλοι γνώση της κατάστασης. Εγώ δεν θέλω, αλλά εάν το θέλεις, φυσικά και θα είναι όλα τυπωμένα.

Όπως σου εξήγησα και στη διαχειριστική ομάδα, βρίσκω την ευκαιρία να το πω σε όλους:
Δεν νοείται να συνεχίσουμε αρμονικά εάν δεν υπάρχει διάθεση συννενόησης. Πόσω δε μάλλον να μοιραστούμε εμπειρίες και συναισθήματα!
Δεν σημαίνει οτι κατ'ανάγκη συμφωνούμε. Η διαφωνία είναι θεμιτή και πρέπει να είναι γόνιμη ώστε να ανοιγει και το μυαλό μας. Εάν δεν κάποιος δεν έχει διάθεση συννενόησης, και κατανόησης του άλλου, πόσω δε μάλλον σεβασμού, τότε δεν έχει θέση στο χώρο αυτό. Κατά τα άλλα, εάν πραγματικά θέλουμε να προχωρήσουμε κάποια πράγματα, τότε πρέπει ΟΛΟΙ να προσφέρουμε και να το κάνουμε δημιουργικά. Σε όποιον του φαίνονται κινέζικα όλα αυτά, ή έχει αντιρρήσεις, δεν τον αναγκάζει κανένας να βρίσκεται εδώ μέσα. Μπορεί να αποχωρήσει.

Τέτοια φαινόμενα όπως αυτά τα γραπτά που μόλις διάβασα, δεν ήταν ποτέ ανεκτά στην λίστα και φυσικά δεν ειναι και τώρα και βρίσκομαι στη δυσάρεστη θέση να εφαρμόσω τον κανονισμό γιατί αυτός είναι ο ρόλος μου και πραγματικά λυπάμαι που το κάνω. Λυπάμαι γιατί προσπάθησα πάρα πολλές φορές να συννενοηθώ και κυρίως να ρίξω τους τόνους, αλλά φυσικά δεν υπήρξε ανταπόκριση.
Τα όρια ξεπεράστηκαν.

Να ενημερώσω επίσης οτι, δεν θα γίνει ανεκτή οποιαδήποτε περεταίρω συζήτηση πάνω σε αυτό το θέμα.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συναντήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες