ΕΚΤΑΚΤΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗΣ

Αρχείο Συναντήσεων της HellasWeather (Πανελλήνιες κ.α.)

Re: ΕΚΤΑΚΤΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗΣ

Δημοσίευσηαπό alpha » Τρί 10 Σεπ 2013, 11:16

Όσον αναφορά την έκτακτη Πανελλήνια συνάντηση ανασυγκρότηση της λίστας.

Πιστεύω ότι πολύ δύσκολα θα βρεθούμε αυτή τη περίοδο αξιόλογος αριθμός μελών με καλή γεωγραφική κατανομή σε ένα μέρος. Όσο περνάει ο καιρός η απογοήτευση και θυμός (;) παλιών μελών μεγαλώνει, γι'αυτό έχω να προτείνω εναλλακτική πρόταση. Μπορούν να γίνουν επί μέρους συναντήσεις σε περιοχές με αρκετά μέλη, όπως στην Αθήνα, τη Θεσ/νίκη, τα Γιάννενα και άλλες περιοχές και να συζητηθούν σε κάθε συνάντηση προτάσεις και απορίες που θα καταθέσουμε εδώ. Είναι πιο εύκολο για όλους λόγω δουλειάς, μετακινήσεων, εξόδων κτλ.

Να ορίσουμε μέχρι μια ημερομηνία πχ Νοέμβριο, όποτε και θα πρέπει να έχουν γίνει αυτές οι συναντήσεις. Εδώ να γίνουν οι προτάσεις και ο,τιδήποτε θέλει ο καθένας να συζητηθεί, όπως:
1) Σχέση HW και facebook. Η συντριπτική πλειοψηφία των μελών (παλιών ενεργών κυρίως) έχει προφίλ στο fb όπου και ενημερώνεται πιο άμεσα για τα καιρικά δρώμενα. Προτείνω να ανοίξει το επίσημο γκρουπ της HellasWeather με μέλη ΜΟΝΟ όσους έχουμε μέλη εδώ και να ισχύει ότι εδώ για κανόνες λειτουργίας, αλλά ο διάλογος πάνω σε θέματα να μην γίνεται στο γκρουπ. Τι εννοώ: Γράφει κάποιος πχ μια αναφορά εδώ, την κάνει share στο γκρουπ και έτσι παίρνουν όλα τα μέλη ειδοποίηση για αυτό. Αν θέλει το μέλος τη διαβάζει, πατώντας το λινκ που τον μεταφέρει εδώ, επομένως δεν είναι δύσκολο να απαντήσεις κιόλας εδώ.

2) Νομική κατοχύρωση του ονόματος HellasWeather. Παλιά είχα αναρωτηθεί γιατί να μην κάνουμε και εμείς σύλλογο, όπως πχ οι Ραδιοερασιτέχνες και πολλοί αντέδρασαν στην ιδέα καθώς έχουμε πολλά ρομαντικά μέλη που δεν θέλουν να ασχοληθούν με επιστημονικά πράγματα γύρω από τον καιρό, σωστά το έθεσαν γιατί έτσι τους αποκλείεις από την οικογένεια - σύλλογο. Όμως η κατοχύρωση του ονόματος είναι άλλο πράγμα, ελπίζω να βοηθήσουν οι νομικοί φίλοι της HW.

3) Μοderating, κάθε πότε θα γίνονται αλλαγές στη διαχείριση των μηνυμάτων; δεν μπορείς να έχεις παράπονα για moderators και όταν σου λένε λάβε δράση εσύ τότε να λες όχι. Επίσης να οριστούν οι ποινές για παράβαση των κανόνων λειτουργίας για να μην έχουμε παρατράγουδα πάλι όπως πρόσφατα.

4) Μορφή του forum, τι δεν έχει προστεθεί ακόμα, γιατί πολλά μέλη δεν έχουν ενεργοποιήσει τα RSS για την εύκολη χρονολογικά ανάγνωση των μηνυμάτων.

μπορείτε να προσθέσετε ό,τι θέλετε στα παραπάνω, αν θέλετε να μαζευτούμε ξανά η οικογένεια ΗellasWeather θα πρέπει να κάνουμε κάτι και να μην λησμονούμε το παρελθόν. Η HellasWeather δεν είναι 2-3 άτομα, δεν είναι οι μεν και οι δε, δεν είναι η Αθήνα μόνο (παράδειγμα δίνω), είναι η πρώτη ελληνική οικογένεια καιρόφιλων και βρίσκεται σε διάσταση τα τελευταία 3 χρόνια.
Σταύρος Ντάφης, Ιωάννινα - Βόλος - Ρώμη
www.meteovolos.gr
Άβαταρ μέλους
alpha

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Τρί 10 Σεπ 2013, 11:59

Το Θέμα της Έκτακτης πανελλήνιας Ανασυγκρότησης έχει δρομολογηθεί εδώ και καιρό και είναι το μόνο που επιβάλλεται να γίνει εντός του Οκτωβρίου, όπως έχουμε συζητήσει στο χώρο αυτό. Είναι η ευκαιρία να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα τα οποία συζητούνται στο παρασκήνιο του fb και κακώς, πολύ κακώς μεταφέρονται εδώ κι έτσι μέλη τα οποία δεν έχουν σχέση με το μέσον αυτό της κοινωνικής δικτύωσης δεν ξέρουν τι γίνεται !!

Είναι μέγα λάθος η μεταφορά της άκοπης αναταραχής στο fb ...εδώ!

Όλα αυτά Σταύρο δεν μπορούν και δεν πρέπει να συζητηθούν πουθενά αλλού πάρα μόνο στην Έκτακτη αυτή Πανελλήνια!

Θα μπορούσε για παράδειγμα σε συνέχεια της πρώτης σου ιεράρχησης, άμεσα να κλείσει το γκρουπάκι HellasWeather friends στην οποία ήμουν κι εγώ μέλος αλλά έχω αποχωρήσει διότι μόνο ζημιά μπορεί να κάνει (με την έννοια των άοκνων και άκοπων συζητήσεων περί των στραβών του χώρου μας και των κόμπλεξ που ο καθένας βγάζει, το οποίο εν τέλει είναι και άδικο)

Εν πάση περιπτώσει οδεύοντας προς την Έκτακτη θα ήθελα από τη διαχειριστική ομάδα να καταθέσει επιγραμματικά και τα θέματα της Ημερησίας Διάταξης για τα οποία οι παρόντες στην πανελλήνια θα συζητήσουμε και δημοκρατικά θα αποφασίσουμε!

Συνεχίζουμε...!
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Δημοσίευσηαπό Akis_Meteo » Τρί 10 Σεπ 2013, 12:07

Καλησπέρα και από μένα

Θα συμφωνήσω σχεδόν σε όλα αυτά που λέει ο Σταύρος. Εκτός για το fb όμως. Καλό θα ήταν να μην μπερδευτεί αυτό το social media με τη λίστα.

Είμαι αρκετό καιρό εκτός (λόγω υγείας), πήρα όμως το θάρρος να ξαναμπώ, να αναρωτηθώ και να προβληματιστώ για τους λόγους που υπάρχει η διάσταση, η απογοήτευση και ο θυμός.
Θα προτιμούσα και εγώ την συνάντηση κάπου τον Νοέμβρη, να έχουμε τον χρόνο να σκεφτούμε και να αναλογιστούμε καλύτερα τα όσα προβληματίζουν τη λίστα.

Όπως και να'χει, θα προσπαθώ να δίνω το παρόν καιρικά και μη, όσο μου επιτρέπεται.

Να είστε καλά με υγεία πάνω απ'όλα! Και τα υπόλοιπα θα έρθουν όσο υπάρχει θέληση.

Καλό μεσημέρι
Akis_Meteo

Δημοσίευσηαπό christosz » Τρί 10 Σεπ 2013, 12:09

Συμφωνω και με τους δυο.
Καλο θα ηταν αμεσα να κατατεθουν τα θεματα της Ημερησιας Διαταξης (ωραια το εθεσες Νεκταριε! :lol: ) ετσι ωστε τοπικα να υπάρχει χρόνος για ξεχωριστες συναντησεις οπού οσον το δυνατον περισσοτερα μελη να πουν την αποψη τους και αντιπροσωποι αυτων των τοπικων συναντησεων θα τις μεταφερουν στην Εκτακτη πανελλήνια.
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό alpha » Τρί 10 Σεπ 2013, 12:17

Νεκ και Άκη, συμφωνώ ότι πρέπει να κλείσει το group Hellas Weather FriendS γιατί μόνο διαφημίσεις sites βλέπεις.

Αν γίνει η συνάντηση μόνο στην Αθήνα όλοι ξέρουμε ποιοι θα μπορέσουν να πάνε και πάνω κάτω τον αριθμό των μελών. πχ από Φλώρινα, Γιάννενα, Ορεστιάδα δεν μας είναι καθόλου εύκολο να έρθουμε αυθημερόν.

Το group της HW νομίζω θα βοηθήσει να ξαναμπεί στο προσκήνιο η λίστα, αφού δεν θα γίνονται άσκοπες συζητήσεις εκεί μέσα, γιατί το σκέφτεστε έτσι;
www.meteovolos.gr
Άβαταρ μέλους
alpha

Δημοσίευσηαπό Akis_Meteo » Τρί 10 Σεπ 2013, 12:25

Σταύρο, σωστά είπε ο Νεκτάριος για άοκνες και άσκοπες συζητήσεις κλπ.
Όλος ο καιρικός κόσμος έχει πήξει στα γκρουπ για τον καιρό και το... "κάψιμο" είναι γενικό. Άτομα που δεν έχουν καμία σχέση με τον καιρό και απλά ψάχνονται, δεν κάνουν καλό!
Ας μείνει καλύτερα η λίστα όπως είχε. Νομίζω ότι έτσι μόνο θα μπορέσει να έρθει και πάλι πιο κοντά.
Γνώμη μου πάντα, και σαφώς θέλω να δω τι θα πουν και τα υπόλοιπα παιδιά. ;)
Akis_Meteo

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Τρί 10 Σεπ 2013, 12:26

Ο χώρος που θα φιλοξενήσει αυτή τη συνάντηση αν έχει internet μπορούμε να δοκιμάσουμε και το skype. Έτσι, π.χ. στα Ιωάννινα αν μαζευτούν 4-5 φίλοι να συνδεθούν με το χώρο της συνάντησης και να καταθέσουν την άποψή τους άμεσα...
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό Mitsos Pastas » Τρί 10 Σεπ 2013, 12:41

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ τώρα. Παιδιά που δε θα μπορούν για ευνόητους λόγους να ταξιδέψουν στην Αθήνα να γίνει μια σύνδεση skype έτσι ώστε να ακουστούν όσες περισσότερες φωνές γίνεται, γιατί αυτό χρειάζεται η λίστα.

Περαστικά σου Αντώνη
Mitsos Pastas

Δημοσίευσηαπό alpha » Τρί 10 Σεπ 2013, 12:46

Είναι μια λύση το skype, αλλά με πάνω από 2 συνδέσεις, δεν γίνεται ταυτόχρονα.
www.meteovolos.gr
Άβαταρ μέλους
alpha

Δημοσίευσηαπό Akis_Meteo » Τρί 10 Σεπ 2013, 12:49

Σ'ευχαριστώ Δημήτρη

Το Skype είναι λύση ναι, με συνδρομή, μπορείς να έχεις πολλαπλές κάμερες ταυτόχρονα. Ρίξτε μια ματιά, αν και υπάρχει και ένα καινούργιο λογισμικό που έχει βιντεοκλήσεις πολλαπλές και χωρίς συνδρομή. Αλλά θέλει ψάξιμο!
Akis_Meteo

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συναντήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης