ΕΚΤΑΚΤΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗΣ

Αρχείο Συναντήσεων της HellasWeather (Πανελλήνιες κ.α.)

Re: ΕΚΤΑΚΤΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗΣ

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Τρί 17 Σεπ 2013, 18:34

Λεωσθένη και κάθε ενδιαφερόμενος:

Θα επαναλάβω, οτι τα θέματα της πανελλήνιας είναι συγκεκριμένα και είναι τα 2 προαναφερθέντα. Όποιος τα θεωρεί ανούσια, μπορεί να μην συμμετάσχει. Όποιος θεωρεί οτι υπάρχουν άλλα σημαντικότερα θέματα, μπορεί να τα θέσει και θα τα συζητήσουμε ΑΦΟΥ πρώτα πάρουμε αποφάσεις γι αυτά τα δύο. ας έχουμε ομως υπόψιν, οτι έχουν κρατήσει αυτά πάνω απο 2 χρόνια και πρέπει επιτέλους να παρθούν αποφάσεις και να συντονιστούμε.

Το θέμα που θέτεις και συγκεκριμένα:
Πολύ περισσότερο ενδιαφέρον θα είχε για μένα το να συζητηθεί η πολιτική της Hellasweather. Δηλαδή κατ' αρχήν το ποιους θέλουμε να είναι μέλη της λίστας, σε ποιο κόσμο απευθυνόμαστε, ποιους θέλουμε στην παρέα μας, πως θα θέλαμε να είναι οι κανόνες, ο συντονισμός και η διαχείριση της λίστας. Αυτά θεωρώ εγώ σημαντικά θέματα.

Όλα αυτά που λες αφορούν τον χαρακτήρα της κοινότητας κι έχουν απαντηθεί δια της ιστορίας του χώρου εδώ και 15 χρόνια. Η Hellasweather μπορεί να έχει εν δυνάμει όλους για μέλη της, απευθύνεται σε όλον τον κόσμο που ενδιαφέρεται για τον καιρό και το κλίμα, με όποιον τρόπο θεωρεί αυτός, και οι κανόνες έχουν θεσπιστεί / εγκριθεί από τους ιδρυτές αυτού του χώρου. Όσον αφορά τη διαχείριση έχω ήδη πει, οτι θέτω τον εαυτό μου στη διαθεσιμότητα της πλειοψηφίας, εάν αυτή θέλει να συνεχίσω να επιτελώ τον συγκεκριμένο ρόλο. Όσο για τους κανόνες, ναι, εάν το σύνολο κρίνει, μπορούν να αλλάξουν.

Θέλεις λοιπόν, να αλλάξει ο χαρακτήρας της Hellasweather? Έχεις το ελεύθερο να το θέσεις σαν ζήτημα. Αυτό εννοείς, ή εννοείς κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω;

Τέλος, Αγγελε Βιδάλη, ήλπιζα στην κατανόησή σου, σε σχέση με την μή άμεση απάντησή μου. Ωστόσο, επειδή θέλεις άμεση απάντηση, όποιος έχει επαγγελματικό λογαριασμό Skype, και θα βρίσκεται εκεί, ας μας ενημερώσει ώστε να συνδεθούμε με τον κωδικό του. Εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτε περισσότερο.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό vouhead » Τρί 17 Σεπ 2013, 19:19

Τέλος, Αγγελε Βιδάλη, ήλπιζα στην κατανόησή σου, σε σχέση με την μή άμεση απάντησή μου. Ωστόσο, επειδή θέλεις άμεση απάντηση, όποιος έχει επαγγελματικό λογαριασμό Skype, και θα βρίσκεται εκεί, ας μας ενημερώσει ώστε να συνδεθούμε με τον κωδικό του. Εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτε περισσότερο.

Νίκο Γκίκα είμαι 52 ετών και έχω πολύ μεγάλη κατανόηση, ίσως παραπάνω από όσο χρειάζομαι. Η μη απάντηση είναι απαξίωση σε κάποιον που ρωτάει. Εσύ ο ίδιος έγραψες για συναντήσεις σε άλλες πόλεις... Η λεγόμενη άμεση απάντηση που λες ότι υποχρεώθηκες από πίεση μου να δώσεις είναι μόνο στο μυαλό σου. Δε μου κάνεις καμιά χάρη. Ενδιαφέρθηκα να μεταφέρω τα νέα για αυτή τη συνάντηση στη πόλη μου και η αντιμετώπιση σου είναι ακατανόητη... Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι υπάρχουν απαγορευμένες ερωτήσεις, που αν κάποιος τις κάνει παίρνει σαν απάντηση την προσβολή και μάλιστα από κάποιον νεώτερο του! Μάλιστα... αυτή είναι σήμερα η Hellas Weather? Αρκούσε απλά να πεις αυτό που λες στο τέλος. Ότι εσύ δε μπορείς να κάνεις τίποτα περισσότερο. Ίσως έτσι κάποιος άλλος, είτε από τη διαχείριση είτε όχι, να θελήσει να κάνει. Εγώ πάντως κάτω από τέτοιες συνθήκες την όρεξη μου την έχασα...

Καλά να είστε!
Αγγελος Βιδάλης
Θεσσαλονίκη Κάτω Πυλαία
http://weather.vouhead.gr

Παρα 10 μέτρα *FKP*
http://users.otenet.gr/~ang-9/photos/fkp.html
ΕικόναΕικόνα
    Άγγελος Βιδάλης (Παρα 10 μέτρα FKP) - Κάτω Πυλαία Θεσσαλονίκης
Άβαταρ μέλους
vouhead

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Τρί 17 Σεπ 2013, 22:31

Λεωσθένη, ήδη από την πρώτη σελίδα της δημοσίευσης έχει τεθεί το πλαίσιο της επικείμενης συνάντησης. Τα θέματα δεν είναι καθόλου επουσιώδη, ούτε και αφορούν μόνο την τεχνική ομάδα, ούτε και είναι δεδομένο ότι δεν υπάρχει δυνατότητα οικονομικής συνεισφοράς για την αναβάθμιση. Μην παρουσιάζεις ως δεδομένα πράγματα που δεν είναι. Επιπλέον, το 2ο μεγάλο κεφάλαιο είναι η σχέση με τα κοινωνικά δίκτυα, που επίσης είναι σημαντικό. Δεν έχει νόημα να θέτουμε συνεχώς διαδικαστικά ζητήματα. Ελήφθη μια απόφαση για έκτακτη πανελλήνια. Είναι ανάγκη να παίζουμε λέγοντας "γιατί να γίνει πανελλήνια"; Πάμε εκεί να κουβεντιάσουμε, να αποφασίσουμε, αλλά και να θέσουμε τα θέματα που θεωρούμε χρήσιμο να συζητηθούν εφόσον επαρκεί ο χρόνος. Εγώ καλώς εχόντων των πραγμάτων θα κατέβω στην Αθήνα για τη συνάντηση όχι γιατί "μου τρώγονται" 300 ευρώ για το ΣΚ, αλλά γιατί θεωρώ ότι είναι σημαντικά τα ζητήματα και πρέπει να δρομολογηθούν οι λύσεις τους το συντομότερο. Όποιος έχει άλλη άποψη, μπορεί απλά να μην έρθει γνωρίζοντας όμως ότι θα αποφασίσουν οι υπόλοιποι.
Ὁ Λυγκηστίδος, Πελαγονίας καί Νοτίου Αἵμου, Ἀλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Τρί 17 Σεπ 2013, 23:11

H θεματολογία έχει καθοριστεί εξ αρχής με τη δημιουργία αυτής της θεματικής και για μένα είναι σαφής!

xionopatriarxis » 01 Ιούλ 2013 18:19
...
α) για την τεχνική μορφή της λίστας και
β) τη σχέση της με τα άλλα κοινωνικά δίκτυα (facebook, δυνατότητες διαδραστικότητας, κλπ).

Στις 12 Οκτώβρη λοιπόν με μεγάλα αυτιά για να ακούσουμε, να διαφωνήσουμε, να συνθέσουμε και να ψηφίσουμε. Εκεί ! Στο χώρο που θα μας φιλοξενήσει. Πρόσωπο με πρόσωπο!
Γιατί μόνο δια ζώσης μπορούν να παρθούν οριστικές και δεσμευτικές αποφάσεις. Για όλους!

Καλή μας ανάμωση!
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τρί 17 Σεπ 2013, 23:35

vouhead έγραψε:Καλησπέρα, αυτό που θέλω να ρωτήσω τη διαχείριση είναι αν έχει αποφασιστεί κάποιος τρόπος για να συμμετάσχουν και μέλη εξ αποστάσεως. Δηλαδή να έχουν κάποιο λόγο και αν γίνεται στο τέλος να ψηφίσουν κιόλας με κάποιο τρόπο. Το ρώτησα και σε προηγούμενο μήνυμα αυτό, αλλά δεν έχω πάρει απάντηση. Επίσης αν υπάρχουν στοιχεία για μέλη από Θεσσαλονίκη αναλαμβάνω να τους ενημερώσω και να δω αν υπάρχει διάθεση για μια συνάντηση πριν τις 12 Οκτωβρίου. Δεν έχω τα στοιχεία τους όμως. Αν τελικά γίνει μια τέτοια συνάντηση θα μεταφέρω εδώ το αποτέλεσμα της.

Καλά να είστε!
Αγγελος Βιδάλης
Θεσσαλονίκη Κάτω Πυλαία

Παρα 10 μέτρα *FKP*

Καλησπέρα Άγγελε,

Αν, για οποιοδήποτε λόγο, η δημόσια μέσω του φόρουμ (ή και facebook, εφόσον γράφεις κι εκεί) πρόσκληση για συνάντηση δεν είναι αρκετή για να ειδοποιηθούν οι Θεσσαλονικείς, στην κατάσταση μελών εδώ στο φόρουμ υπάρχει ο τόπος διαμονής. Μπορείς αν θέλεις να τη χρησιμοποιήσεις για να ειδοποιήσεις τα μέλη από τη Θεσσαλονίκη με προσωπικά μηνύματα. Όπου δεν υπάρχουν στοιχεία διαμονής, είναι γιατί δεν έχουν δηλωθεί. Πρόκειται για εκκρεμότητα για την οποία έχουν ειδοποιηθεί τα εν λόγω μέλη και ελπίζω μέχρι το τέλος του μήνα να έχουν συμπληρώσει τα στοιχεία τους. Επιστρέφοντας στην Αθήνα (είμαι εκτός, και με περιορισμένη χρονικά πρόσβαση στο ιντερνετ) θα φροντίσω να σε βοηθήσω περισσότερο.
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Τετ 18 Σεπ 2013, 8:06

MeteoRio_nek έγραψε:Στις 12 Οκτώβρη λοιπόν με μεγάλα αυτιά για να ακούσουμε, να διαφωνήσουμε, να συνθέσουμε και να ψηφίσουμε. Εκεί ! Στο χώρο που θα μας φιλοξενήσει. Πρόσωπο με πρόσωπο!
Γιατί μόνο δια ζώσης μπορούν να παρθούν οριστικές και δεσμευτικές αποφάσεις. Για όλους!

Καλή μας ανάμωση!

Καλημέρα φίλες και φίλοι

Με όλο το σεβασμό προς όλους σας, πιστεύω ότι το παραπάνω συνοψίζει την ουσία και το λόγο της συνάντησης.

Να είστε όλες και όλοι σας καλά.
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό vouhead » Τετ 18 Σεπ 2013, 8:14

Καλημέρα Μαρία και καλημέρα και σε όλη τη παρέα,

Ευχαριστώ για την υπόδειξη και την άδεια. Θα κάνω χρήση της δυνατότητας προσωπικού μηνύματος όπου είναι σαφές ότι κάποιος είναι από δω ή αν θυμηθώ κάποιο όνομα, όπου τα στοιχεία είναι ακόμα ελλιπή. Εύχομαι να υπάρξει ανταπόκριση. Θα δω αν υπάρχει διάθεση να γίνει κάποια προσυνάντηση ή να γίνει την ίδια μέρα μέσω skype. Αν χρειαστώ κάτι περαιτέρω θα σ' ενημερώσω. Και πάλι ευχαριστώ!

Επίσης θέλω να είναι σαφές σε όλους ότι η προηγούμενη αντίδραση μου στο Νίκο δεν σημαίνει σε καμιά περίπτωση την μη εκτίμηση στο πρόσωπο του ή στη δουλειά του εδώ μέσα, αλλά απλώς έκφραση της δυσαρέσκειας μου στο πως μου απάντησε.

Καλά να είστε!
Αγγελος Βιδάλης
Θεσσαλονίκη Κάτω Πυλαία

Παρα 10 μέτρα *FKP*
ΕικόναΕικόνα
    Άγγελος Βιδάλης (Παρα 10 μέτρα FKP) - Κάτω Πυλαία Θεσσαλονίκης
Άβαταρ μέλους
vouhead

Δημοσίευσηαπό snowearth » Τετ 18 Σεπ 2013, 11:06

Καλημέρα,

για οποιαδήποτε συνάντηση στην Θεσσαλονίκη να με υπολογίζετε. Θα μπορούσαν να παρευρεθούν πάντως και άλλα μέλη από Β. Ελλάδα γενικά, μακάρι να έρθουν αρκετοί γιατί η hellasweather της Θεσσαλονίκης και των γύρω περιοχών χρειάζεται συντονισμό.
Κωνσταντίνος Οικονόμου, Θεσσαλονίκη
snowearth

Δημοσίευσηαπό LeoP » Τετ 18 Σεπ 2013, 17:45

Απαντήσεις προς διάφορα μέλη:

1) Νίκο, στην υποθετική περίπτωση που θα τιθόταν ένα τέτοιο θέμα ψηφοφορίας, το σίγουρο είναι ότι θα σε ψήφιζα για παραμονή στη διαχείριση. Αυτό για να πάψει να αιωρείται η ιδέα ότι προσπαθώ από αυτά που λέω να φύγουν τα άτομα που συντονίζουν και διαχειρίζονται τη λίστα. Δεν είναι η πρόθεσή μου αυτή. Ωστόσο διαφωνώ ότι 15 χρόνια ιστορίας αρκούν για να πάει προχωρήσει με τον καλύτερο τρόπο η λίστα. Θεωρώ ότι χρειάζεται και η συζήτηση γι' αυτό και ιδέες και προτάσεις. Συγκεκριμμένες όσο είναι δυνατόν και όχι εκθέσεις ιδεών. Προς αυτό ελπίζω να έχω καταφέρει να συντάξω ένα κειμενάκι με τις δικές μου. Αν δε βρω το χρόνο, γιατί έχω πολλά άλλα στο νου μου αυτό τον καιρό δε θα αναφέρω τίποτα γιατί φαίνεται ότι μάλλον κακό γίνεται με αποσπασματικό τρόπο παρά καλό. Καλώ επίσης και άλλους να το σκεφτούν και να πουν τις προτάσεις τους για αυτό το θέμα.

2) Αλέξανδρε, δεν πιστεύω ότι θα κατέβεις για να ξοδέψεις 300 ευρώ και όλο το σαββατοκύριακό σου τζάμπα. Ίσα-ίσα εκτιμώ πολύ περισσότερο απ' όσο ίσως φαίνεται την πρωτοβουλία σου αυτή. Και φυσικά θεωρώ πολύ σημαντική αυτή τη συνάντηση. Είτε τελικά είμαι παρών, είτε απών είμαι βέβαιος ότι πρόκειται να βγουν πολύτιμες αποφάσεις καθώς όλοι όσοι παρεβρεθούν είναι βέβαιο ότι έχουν στο νού τους το καλό. Αυτό λοιπόν που έγραψες ότι δε θεωρείται δεδομένη η μη χρηματοδότηση της συνέχειας είναι κάτι πάρα μα πάρα πολύ σημαντικό. Νομίζω ότι κατ' αρχή εκεί θα στηριχθεί το κατά πόσον μπορεί να βελτιωθεί τεχνικά η λίστα. Άρα θα πρέπει βασική προϋπόθεση πριν πουν όλοι ότι θέλουμε γκαλερί και της παναγιάς τα μάτια να αποσαφηνισθεί ποιες είναι οι δυνατότητες για κάτι τέτοιο. Αλλιώς πιστεύω ότι δε θα βγάλουμε άκρη. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα; Μπορεί να συμμετάσχει κόσμος σε αυτή την προσπάθεια και μπορούν κάποιοι που γνωρίζουν και έχουν το χρόνο και τη διάθεση να σηκώσουν το τόσο δύσκολο φορτίο της τενικής βελτίωσης της λίστας; Θα κατέβουν προτάσεις προς αυτό το θέμα;

3) Κώστα-snowearth, καλό είναι πράγματι να βρείτε ένα τρόπο να συντονιστείτε κι εσείς. Γενικότερα οι φίλοι της hellasweather απ' όλη την Ελλάδα θα πρέπει να συντονιστούν. Αλλά: Το σημαντικότερο είναι να γράφετε εδώ, αν όντως ενδιαφέρεστε για τη λίστα. Δε γίνεται να υπάρχει γενική αποχή και ένα ποστ κάθε χρόνο ή κάθε εξάμηνο και μετά να θέλουμε συντονισμό. Ενδιαφέρεστε για τη λίστα, πιστεύετε ότι έχει νόημα ύπαρξης ένα καιρικό φόρουμ όπως η λίστα; Νομίζετε ότι μπορείτε να μοιραστείτε το χόμπυ σας για τον καιρό εδώ; Τότε;;; Δεν υπάρχει δικαιολογία. Η συμμετοχή είναι το Α και το Ω. Τα υπόλοιπα είναι μικρά γράμματα. Γράψτε λοιπόν! Γράψτε τις αναφορές σας, τα σχόλιά σας, τις περιγραφές σας, τις απορίες σας κ.λ.π. Ζωντανέψτε το χώρο. Και πιστεύω ότι τα υπόλοιπα θα γίνουν πολύ πιο εύκολα μετά. Ξεκινώντας ένας-ένας τη συμμετοχή θα γίνουν τα πράγματα καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό beach-snow » Τετ 18 Σεπ 2013, 20:34

Aν δεν ακουστούν όλες οι φωνές και απαξιωθούν με τη λογική ότι αυτό ή το άλλο δεν είναι στη λίστα των θεμάτων, θα είμαστε πάλι από την ίδια αφετηρία που ξεκινήσαμε για να φτάσουμε εδώ...
Νομίζω ότι χρειάζεται ανοιχτή ατζέντα θεμάτων, την στιγμή που θεωρείται ως έκτακτη πανελλήνια συνάντηση μελών HW...Και θεωρώ κι εγώ ολίγον επουσιώδη τα δύο αναγραφόμενα θέματα...Θεωρούσα ότι υπήρχαν πιο σοαβαρά ζητήματα, εκτός κι αν προκύψουν ελεύθερες κουβέντες μέσα από αυτά, που θα ανιχνεύσουμε και το τι πηγαίνει στραβά κι αν πηγαίνει, ή και πόσο πηγαίνει, αλλά κι αν πρέπει να το διορθώσουμε...
Πάντως αν ξανά μπούμε στη φάση να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας και να "φοβόμαστε" να πιάσουμε ένα ζήτημα και να το...στύψουμε, δε νομίζω ότι θα καταλήξουμε σε συμπεράσματα που θα αναβαπτίσουν όλο αυτόν τον χώρο...
Ελπίζω να προχωρήσουμε και διορθώσουμε, ελπίζω να διαμορφώσουμε και να καταλαγιάσουμε, ελπίζω να καταλήξουμε και να ξαναφέρουμε πίσω την χαμένη μας λίστα...
Τα σέβη μου.
Κ.Α.
To χιόνι (και ο καιρός γενικά), είναι η σοφία της φύσης!!!
http://weatherparty.blogspot.gr/
beach-snow

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συναντήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες