Αναφορές Αυγούστου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Αναφορές Αυγούστου 2013

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Πέμ 01 Αύγ 2013, 8:29

Καλημέρα και Καλό μήνα!
Εικόνα]

Στροφή του ανέμου σε ΒΑ , άνοδος της Τ ...

Εικόνα

και πτώση της υγρασίας που μας ταλαιπώρησε τις τελευταίες μέρες.

Εικόνα

Να μην ξέρεις τι να διαλέξεις ένα πράγμα!
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Re: Αναφορές Αυγούστου 2013

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Πέμ 01 Αύγ 2013, 9:22

Καλημέρα και καλό μήνα

Χλιαρό το σημερινό πρωινό στο Νέο Φάληρο. Έχει μια μικρή διαφορά με χθες, φυσάει μέτρια αλλά αυτή η υγρασία ανέβηκε αρκετά.
Νιώθεις ότι είναι κάτι το οποίο έχει υπόσταση, λες και θα απλώσεις τα χέρια σου στον αέρα και θα πιάσεις κάτι και θα το συγκρατήσεις.
Φεύγοντας από τα παράλια, η αίσθηση της δυσφορίας μικρότερη και ο αέρας πιο ευχάριστος.

Με την ευχή ο μήνας αυτός να μην έχει ακραίες θερμοκρασίες και να μας χαρίσει ευχάριστες στιγμές αλλά και εκπλήξεις με καταιγίδες.

Να είστε όλες και όλοι σας καλά.
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Πέμ 01 Αύγ 2013, 9:29

καλο μηνα να εχουμεθα περασει γρηγορα ο αυγουστος ως συνηθως

ζεστη η χθεσινη βραδια με 26 βαθμους ελαχιστη και στην 5 το πρωι μια εκτιναξη της θερμοκρασιας στυους 30 βαθμουςκαι ανεμος εκεινη την ωρα γυρναγε σε βορειο και ανατολικο.αυτη την ωρα 32.7 βαθμοι και 37% υγρασια
nektarios 1451

Re: Αναφορές Ιουλίου 2013

Δημοσίευσηαπό Mitsos Pastas » Πέμ 01 Αύγ 2013, 12:03

Καλημέρα σε όλη την παρέα.

Μελτέμι, υγρό (?), σήμερα. Ο αέρας σου δίνει μια αίσθηση Αιγαιοπελαγίτικού νησιού... κάτι τέτοιο τέλος πάντων μου θύμισε σήμερα βγαίνοντας από το σπίτι. Συνήθως το μελτέμι φτάνει στην Αθήνα ξηρό ενώ σήμερα ο αέρας μύριζε από αυτή την υγρασία.

Σαν κάτοικος κέντρου εδώ και 10 μήνες, και πρώτο μου καλοκαιριού στην Κυψέλη (πιο πάνω από την Ευελπίδων), έχω βγάλει κάποια συμπεράσματα για το κέντρο. Προσωπικά δεν έχω ενοχληθεί πολύ από την ημερήσια ζέστη φέτος, εκτός κι αν είμαι αρκετή ώρα κάτω από τον ήλιο που προσπαθώ να τον αποφεύγω ούτως η άλλως. Τα απογεύματα, γύρω στις 5-6, που επιστρέφω στο σπίτι δεν έχω αισθανθεί μεγάλη δυσφορία και ας ανεβαίνω κάθε φορά τις κ...ανηφόρες της περιοχής. Θέλω να πω ότι πιο πολύ έχω ζεσταθεί, ορισμένα μεσημέρια, στους Αγ. Αναργύρους αλλά και στη Χαλκίδα που πηγαινοέρχομαι πολύ συχνά τα σαββατοκύριακα. Ακόμα χειρότερα, στις 23 Ιουνίου, ήμουν στη Θεσσαλονίκη και εκτός από τη θερμοκρασία και τα τσιμέντα είχα να αντιμετωπίσω και την υγρασία, παράγοντας που στην Αθήνα δεν τον λαμβάνω υπόψη μου.

Τι με ενοχλεί στο κέντρο της Αθήνας, που με ενοχλούσε λίγο λιγότερο στους Αγ. Αναργύρους και πολύ λιγότερο στη Χαλκίδα? Οι ελάχιστες! Δηλαδή τι να πω τώρα όταν 11 η ώρα το βράδυ (προχθές) βλέπω στο σταθμό 31,2c μέσα στο σπίτι και 30,5c έξω. Για μένα αυτό είναι το πιο δύσκολο. Και να ανοίξω το παράθυρο ή και να το κλείσω, τι θα κερδίσω? Το να έχει 38c στο κέντρο της Καρδίτσας (τη βάζω ως παράδειγμα γιατί γενικά έχει χαμηλές υγρασίες και αρκετό τσιμέντο γύρω γύρω άρα η αίσθηση δε διαφέρει σημαντικά, πιστέψτε με) και 38c στο Σύνταγμα δε με χει κάνει να νιώσω καλύτερα ούτε στο ένα μέρος, ούτε στο άλλο. Όταν όμως το βράδυ στην Καρδίτσα έχει 25c και έχει και μια απόγειο αύρα και στο Σύνταγμα 30+c και άπνοια τότε είναι που κλαίω. Γιατί σε αντίθεση με το Σύνταγμα, οι 25c της Καρδίτσας που μετά μπορεί να γίνουν και 23c και 22c, θα σε κάνουν έστω προσωρινά να ξεχάσεις τον καύσωνα. Στην Αθήνα αυτό δεν υφίσταται. Είναι ένα συνεχόμενο λούκι τόσο την ημέρα όσο και τη νύχτα. Διάβαζα εχθές στο meteo.gr ότι οι ελάχιστες της Τρίτης στα κεντρονότια της Αθήνας ήταν 28 με 29c. Τραγικό! Πολύ πιο τραγικό από ένα 40αρι στις 3 το μεσημέρι.

Αυτό που με σώζει στο σπίτι που είμαι τώρα είναι ότι είναι διαμπερές και άρα ημέρες η και βράδια με μελτέμι, με τα ανοιχτά παράθυρα ο αέρας εισχωρεί παντού μέσα στο σπίτι. Bοηθάει και το γεγονός ότι το σπίτι προστατεύεται για πολλές ώρες από τις ακτίνες του ήλιου. Βέβαια δεν έχω ιδέα πως θα ήταν τα πράγματα πέρυσι αλλά προς το παρόν 2 φορές άνοιξα το air condition αλλά και μένα με ενοχλεί απίστευτα στην υγεία μου αυτή η εφεύρεση. Προς το παρόν ανεμιστήρας και Άγιος ο Θεός.

Μήτσος
Mitsos Pastas

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Πέμ 01 Αύγ 2013, 12:56

Το δυνατό μελτέμι αναζωογόνησε και το κέντρο της Αθήνας.
Πράγματι Μήτσο, υπάρχει αυτή η μυρωδιά Αιγαίου, που είναι όντως σπάνια!
Ο ύπνος κάπως καλύτερος, αν και οριακά χωρίς κλιματιστικό, ωστόσο η διάθεση σαφώς ανεβασμένη, πριν καν κοιτάξω έξω. Αυτή η μυρωδιά του Αιγαίου, σίγουρα έκανε δουλειά...
Κατά τα άλλα, χθες βράδυ, οι νεφώσεις αστάθειας παρέμειναν στο θόλο και αναδιοργανώθηκαν σε σημείο που δεν θα μου φαινόταν περίεργο εάν προκύπτανε κάποιοι όμβροι....
Όμως μετά πήγα για ύπνο με μια ενοχή, λες και παράτησα τα σύννεφα μόνα τους. Δεν μάσησα μπροστά σε αυτό το ύπουλο συναίσθημα και προχώρησα επιθετικά: "Εάν θέλετε όντως την προσοχή μου, ξυπνήστε με με έναν κεραυνό και υπόσχομαι οτι θα ανέβω με το βρακί στην ταράτσα για να τραβήξω βίντεο." Απ οτι φαίνεται, δεν συγκινήθηκαν ιδιαίτερα με αυτήν την προοπτική και τελικά, μπήκε το μελτέμι φουριόζικο ρίχνοντας όλη την απλώστρα με τα ρούχα κάτω, κάποια εκ των οποίων σίγουρα πήραν τους δρόμους......
Μελτέμι = πιστός σκύλος, τον κλωτσάς και αυτός πάλι πίσω.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Angelos » Πέμ 01 Αύγ 2013, 17:00

Για ακομα μια φορα εβρεξε μεσα στο κατακαλοκαιρο στην Ζαγορα και στην ευρυτερη περιοχη του ανατολικου Πηλιου!

157.8 χιλιοστα για το φετινο καλοκαιρι και 12.6 για σημερα σε μια ακρως φθινοπωρινη μερα! Να φανταστει κανεις οτι η περιοχη ειναι απιστευτα τουριστικη και με πολυ καλα οργανωμενο camping!

Εικόνα

Διρφυς σημερα...

Εικόνα
Δίρφυς για πάντα...!!
Άβαταρ μέλους
Angelos

Δημοσίευσηαπό vits » Πέμ 01 Αύγ 2013, 17:34

36,7C μέγιστη προχτες, 33,8C χτες, και μόλις 29,3C σήμερα. Αυτό το μελτέμι είναι το κάτι άλλο... φύσα φύσααααα

Καλό μήνα!
Κ.
Κώστας Βίτσιος, Μαρούσι, 236μ. καιιιιιι Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vits

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Πέμ 01 Αύγ 2013, 18:09

Ένα πολύ σύντομο ταξίδι του μελτεμιού σε πεδινές περιοχές στον άξονα ΒΑ-ΝΔ μέσω της θερμοκρασίας θα έδινε το εξής ως προς τις μέγιστες θερμοκρασίες:
Ζάρακες - 160μ: 28.7ºC
Μαρούσι (Βίτσιος) - 236μ: 29.3ºC
Αμπελόκηποι - 120μ: 31.6ºC
Καλλιθέα - 30μ: 33.5°C

Έτσι απλά, ο δρόμος προς την κόλαση της Καλλιθέας είναι πάντα σπαρμένος με καλές προθέσεις (μελτέμι) και σίγουρα με το χεράκι της ορεογραφίας και του κέντρου της Αθήνας.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Πέμ 01 Αύγ 2013, 18:22

Καλό μήνα!

Η θερμοκρασία έπεσε σήμερα, παντού; Όχι! 40 υπό σκιάν το μεσημέρι στη Βουλιαγμένη:

Εικόνα

Όσοι αμφιβάλλετε, μπορείτε να την κατεβάσετε και να δείτε στα στοιχεία πότε τραβήχτηκε από εδώ:

https://www.dropbox.com/s/qflpqd9fvo6w0mh/%CE%A6%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B10403.jpg

Καλή συνέχεια σε όλους!
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό vits » Πέμ 01 Αύγ 2013, 18:54

Nick Gkikas έγραψε:Ένα πολύ σύντομο ταξίδι του μελτεμιού σε πεδινές περιοχές στον άξονα ΒΑ-ΝΔ μέσω της θερμοκρασίας θα έδινε το εξής ως προς τις μέγιστες θερμοκρασίες:
Ζάρακες - 160μ: 28.7ºC
Μαρούσι (Βίτσιος) - 236μ: 29.3ºC
Αμπελόκηποι - 120μ: 31.6ºC
Καλλιθέα - 30μ: 33.5°C

Έτσι απλά, ο δρόμος προς την κόλαση της Καλλιθέας είναι πάντα σπαρμένος με καλές προθέσεις (μελτέμι) και σίγουρα με το χεράκι της ορεογραφίας και του κέντρου της Αθήνας.

Σε όσα πολύ σωστά ανέφερες για την Καλλιθέα και σε προηγούμενο μήνυμά σου, απλά να εμπλουτίσω την πληροφορία για όσους δεν γνωρίζουν την περιοχή, ότι το Χαροκόπειο είναι *ίσως* το μοναδικό πράσινο της πόλης αυτής (άντε και κάτι πρασινάδες προς τις Τζιτζιφιές)! Εχω ζήσει για ένα χρόνο εκεί, το 1989, πολυ πιο χαμηλά, στη Σπάρτης, την επόμενη παράλληλο της Σκρα προς τα κάτω και μου είχε κάνει αρνητική εντύπωση η παντελής απουσία πρασίνου! Το μόνο που τη σώζει η Θησέως που επιτρέπει την αύρα να ανεβαίνει κάπως, αλλά όπως έγραψες, με Βοριά κλαύτα!
Κώστας Βίτσιος, Μαρούσι, 236μ. καιιιιιι Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vits

Επόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης